banner
TEXT

BARWNA KOBIETA [660 odsłon]

wystawa malarstwa

KATARZYNA TITOW - GAWRYJOŁEK

Wernisaż   01.02.2010 godz.17.00

Wystawa otwarta od 01.02.2010do  26.02.2010

Kacha Titow - Gawryjołek to postać nietuzinkowa w każdym calu, znana  przez  bardzo  wiele  osób  i  przez  wszystkich niesamowicie ceniona
i lubiana. Kacha to ambitna artystka, cudowna matka, szalona biznes woman, radosna i sympatyczna przyjaciółka, niesamowita kumpela, niezwykły człowiek - kobieta, w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. O kobietach właśnie snuje opowieść w swoich obrazach prezentowanych na obecnej wystawie. Są to kobiety nietypowe (jak sama autorka) a zarazem całkiem zwyczajne. Są one na różnym etapie życia, w rozmaitych sytuacjach, czasem całkowicie nierealistycznych, a czasem zwyczajnie pospolitych.

Ta część twórczości Kachy to opowieść o poszukiwaniu tego co nieuchwytne,            o przemijaniu, o radosnej zabawie i smutkach, o dzieciństwie i dorosłości,     o tym, że być kobietą to tak naprawdę nie znaczy być tylko kobietą, ale znaczy być wieloma kobietami na raz a czasem nawet niejako mężczyzną.

  Jej wizja kobiety wychodzi zatem poza wszelkie schematy, dając tym samym odbiorcy pole do refleksji. Samo postrzeganie przez Kachę kobiety nie jest stereotypowe, a co za tym idzie jej malarstwo także odbiega od kanonu, w jakim zwykło się ukazywać wizję kobiety w obrazach. Wizerunek kobiety był częstym tematem w malarstwie, zazwyczaj jednak nie był traktowany z  taka frywolnością  jak w twórczości Kachy. Ukazanie w taki bądź inny sposób kobiety było bowiem zazwyczaj podyktowane obowiązującym ideałem kobiecej urody oraz sposobem jej prezentowania. Kolejną nietypową cechą są miejsca i sytuacje w których możemy oglądać bohaterki obrazów np. jako „kwiat lotosu" bądź „kosmicznego woźnice". Nasuwa się tu myśl, że wielość znaczeń kobiety w świecie jest nieograniczona. Jednym słowem w każdej z tych kobiet można odnaleźć jakąś cechę osobowości Kachy. Dlatego obrazy te zdają się być swoistą opowieścią o życiu kobiety, na wielu płaszczyznach i w wielu wymiarach owej kobiecości. Oglądając obrazy, tej szalenie niezwykłej kobiety, można poczuć wielki przekaz pozytywnej energii. Niosą ją za sobą przyjemne, ciepłe pastelowe kolory, których Kacha „nie żałuje" swojemu widzowi.

 Prezentując swoje obrazy, Kacha dostarcza nam niemała wrażeń, zaskakuje, wzrusza, pobudza do refleksji. Mogę powiedzieć bez żadnych oporów, że ja osobiście jako kobieta odnajduje w malarstwie Kachy wiele    z siebie, tego co uświadomione i tego czego do tej pory nie byłam świadoma, co jest dla mnie niezmiernym zaskoczeniem. Mam też nieodparte wrażenie, że jeszcze nie raz twórczość Kachy Titow zaskoczy niejednego człowieka.
                            Małgorzata Bączek

Wystawy indywidualne i zbiorowe:

1989 - Wystawa poplenerowa PLSP - Złoty Potok
1993 - Malarstwo - Galeria "Pod Brązowym Jeleniem" -
 MOK, Jelenia Góra
1994 - Malarstwo - Miejski Dom Kultury, Kowary
1995 - "OCEANY" - Galeria "Pod Brązowym Jeleniem" -
 MOK, Jelenia Góra
1995 - "OCEANY" - Miejski Dom Kultury, Kowary
1997 - "... i tu było moje miejsce" - Galeria "Pod Brązowym  Jeleniem" -
 MOK, Jelenia Góra
1998 - Pastele - "Galeria Banku Śląskiego", Jelenia Góra
1999 - "Czas" - Galeria "Pod Brązowym Jeleniem" -
 MOK, Jelenia Góra
2000 - "Szkice pejzażowe" - Galeria "Promocje" - ODK, Jelenia Góra
2003 - "Spoglądając na ciało" - pastele - Galeria Fundacji  "Gencjana",  Jelenia Góra
2004 - Międzynarodowa wystawa zbiorowa -
 Galeria  "Fivars Montepego", Hiszpania
2008 - "Wspomnienia z Costa Blanca" - Galeria "Muflon" -
 MDK Muflon, Jelenia Górazaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna