banner
TEXT

ALDONA STAROŃ - NATURA, MAŁGORZATA KLIMAS - MACIERZYŃSTWO [1044 odsłon]

wystawa malarstwa

Wernisaż   01.03.2010 godz.17.00

Wystawa otwarta od 01.03.2010do  31.03.2010


ALDONA STAROŃ
Absolwentka wydziału artystyczno - pedagogicznego Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie. Dyplom z zakresu malarstwa uzyskała w pracowni prof. Alfreda Biedrawy.Wykładowca Policealnego Studium Reklamy Wizualnej w Świdnicy. Zajmuje się twórczością plastyczną od wielu lat. Jej ulubione techniki to olej, pastel, malarstwo na jedwabiu. Tematyka malarska to głównie natura nieraz potraktowana dość realistycznie, kiedy indziej nieco przetworzona. Wszystkie prace są nastrojowe pełne uroku, a przede wszystkim wypełnione kolorem. W otwartej przez siebie w 2004r. w Jaworze galerii,  prezentuje swoje obrazy i promuje miasto.

MAŁGORZATA KLIMAS -
Córka Aldony Staroń. Studia w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Opolskim. Dyplom  w  2008  w pracowni  grafiki  warsztatowej  prof.  Moniki Kamińskiej. 
Na cykl "Macierzyństwo" składa się sześć różnych prac zmultiplikowanych. Dzieli się on na dwa aspekty, jeden jest ukazaniem macierzyństwa jako mojego indywidualnego doświadczenia związanego z przeżywaniem macierzyństwa, w drugim zderzam tę rzeczywistość z doświadczeniem macierzyństwa przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Prace dotyczą także aspektów narodzin i przemijalności, ilustrują koncepcję silnych związków między kobietami i kształtowaniem osobowości w kolejnych pokoleniach, a także odwołują się do przekazywanych tradycji i do więzi między kobietami. Jest to wielopoziomowy zapis zmieniającego się, choć wciąż bardzo intensywnego i starannie pielęgnowanego uczucia matki i córki. Są poszukiwaniem własnej tożsamości, gdyż poświęcając się drugiemu człowiekowi -  dziecku, tracimy samą siebie. Ale są również poszukiwaniem tożsamości mojej jako kobiety i matki na przestrzeni przekazywanych tradycji macierzyństwa. Prace wykonane są w technice szablonu, gdyż macierzyństwo jest szablonem życia każdej kobiety -  szablonem przeżywania kobiecości jako matki, szablonem przekazywanych doświadczeń macierzyństwa z pokolenia na pokolenie. Szablon i multiplikacja jest także odwołaniem i zrównaniem macierzyństwa do pop kultury, komercji i produktu.  Jest przeniesieniem tego co tradycyjne w nowoczesne, sacrum i profanum, to co zaliczane jest do kultury wysokiej przeniesione do kultury popularnej. Kolorystyka jest tu równie popowa, ostra i przerysowana lecz mimo to, prace są konceptualne i refleksyjne posiadają dużo ciepła i intymności.  Prace te są pomnikiem doświadczeń indywidualnych, przedstawiają osobiste doświadczenie, komentarz społeczny oraz ilustracje czasu i jego przemijalności poprzez ukazanie postaci w pewnych kanonach popartych symboliką (portret babci - koronkowe tło, portret matki -  stylistyką nawiązuje do socjalistycznych plakatów, portret córki -  popowe kwiatki a także symbol dzisiejszej kultury dziecięcej teletubiś). 

WYSTAWY - ALDONA STAROŃ

Wystawy indywidualne:

1995 - Legnica
1997 - Kamienna Góra,
1998 - Żagań, wystawa pt. „Urok nastroju"
1999 - retrospektywna wystawa w Jaworze
2000 - Krzeszów

Wystawy zbiorowe:
1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999 - Ogólnopolski Plener Nauczycieli Plastyki,      Przytok
1997,1998, 1999, 2000 - „Jesienne spotkania z barwą", Bolesławiec
1998 - Ogólnopolski Plener Malarski - Lewiń Brzeski
1998, 1999, 2000, 2001 - Międzynarodowa Wystawa Malarstwa Artystów Euroregionu Nysa
2001 - Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego, Legnica
2001 - Wystawa „Grupy Razem" - wykładowców Studium Reklamy Wizualnej, Świdnica
2006 - Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego, Legnica
2006 - Wystawa malarstwa, Muzeum Regionalne, Jawor
2007 - Międzynarodowa Wystawa Malarstwa Artystów Euroregionu Nysa
2007 - Zbiorowa wystawa uczniów prof. Bronisława Chyły, Legnica
2009 - „Malarski portret Iłowy", Iłowa

WYSTAWY - MAŁGORZATA KLIMAS:

Udział w wystawach:
2005 - Wanted, Miejski Ośrodek Kultury, Opole
2006 - Muzeum Regionalne, Jawor
2008 - Dyplomy, Galeria Sztuki Współczesnej, Opole
2008 - Promocje 2007/2008, Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych, Galeria Sztuki, Legnica


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna