banner
TEXT

RZECZY I LUDZIE [554 odsłon]

wystawa malarstwa i rysunku

wystawa zbiorowa

Wernisaż   19.04.2010 godz. 16.00

Wystawa otwarta od 12.04.2010do  30.04.2010

RZECZY I LUDZIE

Postęp techniczny pociąga za sobą wielkie zmiany, również te związane z relacjami międzyludzkimi. Coraz trudniej nam wejść w bezpośrednią relację z drugim człowiekiem. Telefony komórkowe, Internet, telewizja odsuwają nas od siebie, skazując na odosobnienie. Telewizor towarzyszy nam nawet podczas spotkań w gronie znajomych, ludzie coraz częściej dopasowują swoje życie do jego programu, śpieszą się by nie przegapić kolejnego odcinka ulubionej telenoweli.
Otaczające nas rzeczy są produkowane masowo, a ich wartość zależy nie od użyteczności, ale panującej nań mody. Nie noszą już one śladów bezpośredniego ludzkiego trudu; są anonimowe, standardowe i znamionuje je tylko marka i cena.
Kiedyś, dawno temu, gdy człowiek chciał jeść, musiał sam sobie wystrugać łyżkę z kawałka drewna. Potrafił wykonać praktycznie wszystko by umożliwić sobie przetrwanie: sam szył ubranie i wykonywał buty. Potrafił również współdziałać z innymi i cenił sobie bezpośrednie z nimi relacje. W dzisiejszym społeczeństwie informatycznym oddalamy się od siebie, a w razie katastrofy stajemy coraz bardziej bezradni. Postęp przemysłowy jaki dokonał się jeszcze w XIX w. doprowadził ludzi do konfliktów, z których wyszli oni rozdarci i okaleczeni. Ukształtował się nowy typ człowieka i nowy typ przedmiotów.

Z takich właśnie refleksji wziął się pomysł niniejszej wystawy, odnoszący się zresztą nie tylko do obrazów, ale przede wszystkim do twórców. Pracownia przecież to też konkretni ludzie i ich rzeczowe konteksty. Stąd prosty pomysł i idea: Rzeczy i ludzi, którzy swą twórczością odbijają świat, przylegający bezpośrednio do nich samych i ich działań.
Pracownia umożliwia bowiem istnienie więzi bezpośrednich i integruje,   wzmacnia więzi międzypokoleniowe. Spotykają się w niej ludzie o różnych sposobach patrzenia na świat: młodzież, chcąca w przyszłości z plastyką związać swe życie, i dorośli, którzy swojej pasji poświęcają każdą wolną chwilę. Odnaleźli oni w sztuce, jak mi się zdaje, istotną część świata, który sami przecież stwarzają . Obrazami zmienili swą codzienność i nawiązali więź z drugim człowiekiem.  Spotykają się raz w tygodniu, malują, i dla wszystkich ważne są wartości sztuki. Właśnie one są ważne. Współczesny człowiek przecież już ich nie szuka, nawet nad nimi się nie zastanawia.  
W tradycji malarstwa europejskiego dwa tematy zdają się dominować: człowiek i martwa natura. Im właśnie poświęcamy zajęcia jakie odbywają się w Osiedlowym Domu Kultury. Nad doskonałością ludzkiego ciała  zastanawiali się już wszak starożytni. Przedmioty zaś miały tylko uobecniać to, co dla człowieka istotne; miały mówić o jego świecie i życiu, symbolizować cnoty. Oglądając reprodukcje możemy zobaczyć cudowną poświatę jaka unosi się nad przedmiotami, dając im jak gdyby człowieczeństwo. A jakie są rzeczy i ludzie prezentowani na tej wystawie, ile i jak opowiadają o świecie, oceńcie Państwo sami.   
           Proszę jednak pamiętać, że prezentowana wystawa to nie tylko obrazy o określonej tematyce, to przede wszystkim ludzie stanowiący określoną wspólnotę, którzy potrafią współdziałać i jednoczyć się w wspólnej drodze twórczych i ludzkich zarazem poszukiwaniach.   

Joanna Ratajczak-Kurowicka

Wystawa malarstwa i rysunku członków Pracowni Plastycznej Dorosłego Człowieka.
Pracownia działa w ODK od stycznia 2007 roku.  Prowadzi ją według programu autorskiego mgr sztuki Joanna Ratajczak - Kurowicka.


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna