banner
TEXT

OBRAZY - METAMORFOZY [919 odsłon]

Renate Eusterbrock - Linke

Wernisaż   25.04.2005, godz. 17.00

Wystawa otwarta od 25.04.2005do  20.05.2005

Prace Renate Eusterbrock - Linke tworzone w ostatnich latach osiągnęły niezwykłą siłę ekspresji. Podczas gdy wcześniejsze dzieła przylegały do podłoża, to obecne przez swą przestrzenność i plastyczność tworzą prawie ruchomą improwizację. Nawiązując do znanych od wielu lat i nad wyraz zachwycających obrazów kwiatów tworzonych z warstw jedwabnego tiulu z całą ich kruchością i delikatnością tworzywa dzisiaj zwiększa ilość używanych tkanin i stosuje także brokat, aksamit i tkaniny żakardowe. Czy to jednak rozprawa z abstrakcyjnymi tematami, a może prawie medytacyjna wypowiedź obrazu sprawiły, że te obce ciała wtopiły się w całość i przypominają wszystko inne, ale nie siebie. I to właśnie takie rozszalałe przeciwieństwa są istotą jej sztuki. Poszukiwanie trójwymiarowości prowadzące do gry cieni, umiar w stosowaniu kolorów i kształtów, prawie przezroczystość prac, nieomal ich niematerialność ukazują twórczą fantazję, której osobliwość i jedyność jest "popisem" artystki. Przemiana materiału w całość obrazu i zatrzymanie jego zniszczenia to taki rodzaj metamorfozy, gdzie przetwarzany materiał nabiera szczególnego znaczenia zmieniając i barwę i charakter. I na to właśnie chcę zwrócić uwagę oglądając prace artystki.

Artystka pracuje zacierając i przekraczając granice, tworzy mostki i przesmyki wtapiające w przestrzeń trójwymiarowość swych dzieł. Te obiekty zachowują cechy tkaniny mimo użycia tak wielu i tak różnych materiałów. Każdy użyty materiał, każdy fragment tkaniny wyraża całą pracę wykonaną na nim, aż dreszcz budzi wymowa przebiegu procesu twórczego, to nadawanie kształtu, barwy, to wydobywanie istoty każdego elementu dzieła. Każdy obraz jako całość jest estetycznym i dramatycznym eksperymentem, eliminującym elastyczność tworzywa nie zmieniając jego struktury, lecz tkanina i jej fragmenty już nie zachowują swojego charakteru, ale się hartują i przeobrażają w kruchą, włókienną masę plastyczną. Tu ukazują się przeciwieństwa, ale także przewidywanie niepewności przyszłego widza przy analizie spostrzeganego. Jednocześnie prace zawierają w sobie inne aspekty, a mianowicie widać w nich proces całkowicie odrębnego, całkowicie autonomicznego potraktowania tego gatunku sztuki, co w dziejach wielu gałęzi sztuki wyzwalało odnowę i zmianę w istocie interpretacji. Prace Renate Eusterbrock - Linke to nie wygładzone powierzchnie dzieła, lecz zaproszenie do wędrówki śladami ich powstania, zmienności i kruchości. Odłupane - odgięte, wielki - mały kontrast, zderzenie przeciwieństw, zjednoczenie podobieństw. Tematyka jej prac jest rozległa, ale we wszystkich dziełach rozpoznajemy ją - artystkę, która każdym włóknem swego wnętrza oddaje się życiu w całej jego różnorodności i jedności.

Moje życie artystyczne

Wykształcenie oraz praca w teatrach i telewizji przy tworzeniu kostiumów to "prehistoria", która doprowadziła do powstania mych obrazów. Już od dzieciństwa bardzo lubiłam piękną tkaninę, brałam ją w dłonie i wyobrażałam sobie, co z niej mogę uczynić. Realizacja tych marzeń i przekształcanie tkaniny w kostiumy sprawiało mi szczególną radość podczas przygotowywania przedstawienia baletowego. Ale później wszystko było stylizowane, scena stawała się przestrzenią wypełnioną dźwiękiem, ruchem, pełną symboli i to już nie sprawiało mi satysfakcji. Powróciłam do dawnych marzeń. I tak powstały pierwsze obrazy. Moje sposoby tworzenia są rozmaite. Czasami pracuję spontanicznie trzymając się ściśle założonych wymogów technicznych. Albo opracowuję pomysł w głowie i prze-noszę na obraz. Wtedy ważne są przejrzystość i przestrzeń. Tkaniny w swej różnorodności, splocie i barwie dają duże możliwości zdobywania coraz to innych obszarów jak "rozpleść tkaninę, poszczególne wątki wyłuskać i je właściwie umieścić". Muszę jednak akceptować ograniczenia wynikające z konkretnej formy wątku i tkaniny. W ostatnich latach używam papieru ręcznie czerpanego oraz barwników czyniących z niego tkanino podobne tworzywo.

Renate Eusterbrock - Linkezaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna