banner
TEXT

TRANSFORMACJA RZECZYWISTOŚCI [1085 odsłon]

tkanina artystyczna i forma ceramiczna

Dorota Kozak - Rogala

Wernisaż   10.06.2010 r.

Dorota Kozak-Rogala zaczęła publicznie prezentować swoje dzieła w 2001 roku, tym samym wpisała się do pokolenia artystów XXI wieku. Tkaniną artystyczną zainteresowała się w 1992 roku, rozpoczynając „tkacką przygodę" na kursach organizowanych w Galerii Tkackiej „Na Jatkach" we Wrocławiu. Po ukończeniu szkolenia kontynuowała swój rozwój artystyczny, wykorzystując sploty w kompozycjach plastycznych ukazujących obrazy natury zapamiętane przez autorkę.
W 1996 roku włączyła się do zespołu artystów tworzących Grupę Tkacką „Wątek",  z którymi do chwili obecnej współpracuje.
Jej zainteresowanie sztuką nie ograniczyło się wyłącznie do medium tkackiego. W latach 2003-05 podjęła studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na podyplomowych studiach „Dyscypliny Plastyczne w Architekturze". Jako specjalizację wybrała ceramikę artystyczną, uzyskując dyplom pod kierunkiem prof. P. Lasaka.
Kontakt z materią rzeźbiarską i zdobyte doświadczenia w tej dyscyplinie sztuki poszerzyły Jej horyzont wyobraźni artystycznej i zaczęły uwypuklać się w realizacjach tkackich. Artystka świadomie posługuje się efektami rzeźbiarskimi  w relacjach tkackich, tworząc w ten sposób wizualizację o głębokich płaszczyznowych reliefach. Prezentowany cykl tkanin unikatowych ukazuje urodę struktury włókna ręcznie wykonanej tkaniny splotem diagonalnym.
Wystawę tkanin artystycznych dopełnia ekspozycja ręcznie formowanych ceramicznych obiektów, których rzeźbiarskie efekty podkreśla wypływające światło z głębin ich wnętrza.
Podążając dalszą drogą własnego rozwoju twórczego Dorota Kozak-Rogala podejmuje wyzwania międzynarodowych konkursów i wystaw związanych ze sztuką włókna, które zawsze dla niej są świeżym impulsem w odkrywaniu nowych form wyrazu artystycznego.
          Prof. Ewa Maria Poradowska - Werszler


Percepcja otaczającej nas rzeczywistości jest skomplikowanym procesem. Każdy z nas postrzega te same obrazy i tę samą rzeczywistość w inny sposób, przetwarza je      w pamięci i w rezultacie konstruuje nowe rzeczywistości nie widziane, ani nawet nie przewidywane przez nikogo innego wcześniej.
Obrazy postrzegane świadomie i nieświadomie, magazynowane w pamięci i przypomniane, po czasie nabierają nowego wyrazu. W ten sposób realna rzeczywistość podlega transformacji i wyłania się inny, nieistniejący wcześniej świat powstały w umyśle artysty z obrazów zakodowanych i przetworzonych przez zniekształcającą je pamięć przy współudziale wyobraźni. W procesie tworzenia nowych światów artysta ma do dyspozycji nie tylko obrazy natury i twórczą pamięć, ale także techniki sztuk pięknych, które decydują o warstwie wizualnej stworzonych prac.
Prace prezentowane na tej wystawie są przykładami obrazów rzeczywistości odzwierciedlonych poprzez medium tkaniny i jej specyficznego języka. Różnokolorowa przędza wełniana i tradycyjna metoda przeplotu wątku na osnowie pozwoliły stworzyć wielobarwne, mięsiste płaszczyzny o wyraźnej fakturze. Dzięki teksturze tkanina nie jest płaskim obrazem, ale otrzymuje namiastkę trzeciego wymiaru i powinowactwa z płaskorzeźbą.
Tkaniny te, przypominające bardziej kamienne reliefy niż delikatne tapiserie, zapraszają widza do kontemplacji ich barwnych płaszczyzn i  zabierają w podróż po innej rzeczywistości.
                              Dorota Kozak-Rogala


Udział w wystawach:

2010 - 11 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej Łódź 2010
2010 - 9 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej Łódź 2010
2009  - V Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Eko - Balt Gdynia 2009
2008 - wystawa indywidualna w Galerii Tkackiej „Na Jatkach" we Wrocławiu
2007 - 10 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej Łódź 2007
2006 - wystawa zbiorowa tkaniny artystycznej - Galeria Tkacka „Na Jatkach" we Wrocławiu
od 2002 - udział w wystawach zbiorowych Wrocławskiej Grupy „Wątek"


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna