banner
TEXT

KRAINA DOMÓW PRZYSŁUPOWYCH W TRÓJKĄCIE POLSKI, CZECH i NIEMIEC [604 odsłon]

wystawa rysunku

Horst Pinkau

Wernisaż   06.09.2010

Wystawa otwarta od 06.09.2010do  11.10.2010

„Kraina Domów Przysłupowych jest przygranicznym obszarem Niemiec, Czech i Polski, ojczyzną wyjątkowych domów przysłupowo-zrębowych oraz ludzi, którzy ożywiają i dbają o nie same, a także o wypełnioną przez nie przestrzeń kulturową. To indywidualne zjawisko, rysujące wyraźnie tożsamość pejzażu w tej części Europy. Dom zabudowy przysłupowej łączy w sobie dwa ludowe rodzaje budownictwa: słowiański styl belek i pochodzący z Frankonii mur pruski. Ten styl budownictwa, charakterystyczny na obszarze Górnych Łużyc i pograniczu łóżycko-śląsko-czesko-saksońskim, po stronie polskiej szczególnie widoczny jest w powiatach bolesławieckim, jeleniogórskim, lubańskim, lwóweckim i zgorzeleckim.


Przysłup - to drewniana konstrukcja z charakterystycznymi łukami, otacza izbę zrębową i podtrzymuje górną kondygnację lub dach.
Izba zrębowa - tzw. „ciepła izba" - jest drewnianą wstawką do reszty domu. Dom przysłupowy składał się z części mieszkalnej i gospodarczej.
Historia domów przysłupowych sięga przełomu XV i XVI w. Wówczas zaczęto budować domy łączące w sobie zalety słowiańskiej konstrukcji zrębowej i przybyłej z głębi Niemiec techniki szachulcowej, czyli tzw. „pruskiego muru". Izba zrębowa została dodatkowo otoczona stojącymi przy niej słupami. Kolejne pokolenia dopasowywały swoje domy do nowych potrzeb. Stąd ich zróżnicowanie. Każdy jest unikatem."
                                              Jacek Jakubiec, Nowiny Jeleniogórskie Nr 31, 3 sierpnia 2010r.

Horst Pinkau obecnie mieszka w Wilthen a urodził się w Sproitz/Górne Łużuce. Studiował budowę maszyn na Technicznym Uniwersytecie w Dreźnie, już podczas tych studiów brał czynny udział w nauce rysowania na wydziale architektury tej uczelni. Od 1999 roku jest rencistą i ze zwiększonym zapałem poświęcił się swej pasji malowania. Poprzez kontakt z inżynierem architektury Karolem Bernetem, 80-cio letnim mieszkańcem Loebau, który nazywany jest nestorem wiedzy  o domach przysłupowych, zdobywał odpowiednią wiedzę techniczną do bezbłędnego i wnikliwego przedstawiania tych domów.
Horst Pinkau jest członkiem Górnołużyckiego Towarzystwa Sztuki, jest również przewodniczącym Wjelecińskiego Towarzystwa Kultury i Sztuki oraz członkiem Saksońskiego Towarzystwa Budownictwa Ludowego. Swoje Prace prezentował już na kilkunastu wystawach w kraju a obecna jest jego debiutem za granicą, wydał również kilka broszur ilustrowanych. Jego rysunkami opatrzony został również wydany w październiku 2007 przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bogatyńskiej „Informator o domach przysłupowych".
                                                       inf. Miejski Dom Kultury w Zgorzelcuzaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna