banner
TEXT

ŚLADY [499 odsłon]

wystawa fotografii

Andrzej Kryszpin

Wernisaż   14.10.2010r. godz. 16.00

Wystawa otwarta od 14.10.2010do  05.11.2010Cykl "Ślady" jest fotograficznym przedstawieniem specyficznego sposobu zapamiętywania świata, jakie podsuwa nam nasza pamięć. Spotykamy ludzi, przeżywamy emocje, poznajemy nowe miejsca, a po czasie, kiedy próbujemy przypomnieć sobie w szczegółach ten fragment przeszłości, pojawiają się pewne ślady - światło, kształt, zapach, fragment melodii, obrazy nieostre        i niejednoznaczne. Właśnie te "ślady" ważnych miejsc i wydarzeń z mojego życia, można oglądać na wystawie.

        
"Andrzej Kryszpin świadomie określa swoje fotografie, jako malarskie. Bo fotografia to wielka, chociaż młodsza siostra malarstwa. Nie wszyscy fotografowie zgadzają się z tym określeniem, szukając dla fotografii jakiegoś specjalnego pola autonomii. Nie wchodząc jednak w meandry teorii obrazu, przyjąć z pokorą należy fakt, że zdjęcie jest obrazem - chociaż szczególnym, bo niezwykle demokratycznym: każdy bowiem może taki obraz stworzyć. Ale każdy może też obraz namalować - tyle, że wtedy zazwyczaj nie nazwiemy go obrazem, lecz bohomazem  - wszak do namalowania prawdziwego obrazu potrzebny jest talent, ta szczególna umiejętność, którą posiadają nieliczni z nas. Podobnie jest w przypadku fotografii. Poza świadomością tego, co się fotografuje, znacząca jest też umiejętność posługiwania się tym pozornie najłatwiejszym komunikacyjnie medium.

Co przedstawiają fotograficzne obrazy Andrzeja Kryszpina? Ja nazwałbym je wariacjami na temat piękna - tej niemal atawistycznej, jednej z podstawowych kategorii ludzkiego doznawania. Są one czymś na kształt spostrzeżeń opartych na przelotnym wrażeniu, olśnieniu chwilowym doznaniem wizualnym, intensywnym przebłyskiem tego, co zazwyczaj ukryte przed trywialnym, codziennym spojrzeniem. Kadry z rzeczywistości - bo tak należy traktować te zdjęcia - są wyrafinowane. Ale jednocześnie proste i czytelne w konstrukcji. Jestem jednak przekonany, że autora bardziej zajmuje sam sposób ujmowania, interpretowania świata, niż prosta relacja    z jego powszedniego wyglądu. To słuszna droga postępowania dla fotografa. Bo powielanie w nieskończoność tego, co każdy i tak widzi, nie ma specjalnie sensu. Intrygujące jest natomiast indywidualne spojrzenie, ufundowane, rzecz jasna, na znajomości z jednej strony zasad estetyki,       z drugiej zaś czerpiące z pokładów własnej, jedynej przecież w swoim rodzaju, niepowtarzalnej wrażliwości.

Jeśli mowa o pięknie, tym zdewaluowanym przez współczesność i zbanalizowanym przez epigonów sztuki pojęciu, to mam na myśli piękno ukryte w ludzkiej skłonności do potwierdzania siebie w pozytywnym działaniu „na zewnątrz". Andrzej Kryszpin ma potrzebę takiego działania. Ale...ma także stosowne ku temu umiejętności. Jego interpretacje świata to wizualna poezja, która oczarowuje, zastanawia, wzbogaca odbiorcę w nowe doznania. Daje także prostą radość i przyjemność widzenia. A to już bardzo dużo."
                      
                      Piotr Komorowski 


Andrzej Kryszpin - ur. w 1982 r., absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, student klasy dyplomowej Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu. Fotografią zajmuje się od najmłodszych lat, brał udział w kilku zbiorowych wystawach fotografii, od roku prowadzi pracownię fotograficzną w Osiedlowym Domu Kultury w Jeleniej Górze. Kontakt: andrzejkryszpin@gmail.com.

zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna