banner
TEXT

SPOJRZYJ W OKNO, NIE OTWIERAJ DRZWI [663 odsłon]

wystawa fotografii

Janina Peikert

Wernisaż   18.10.2010

Wystawa otwarta od 18.10.2010do  12.11.2010

Drzwi i okna choć służą do łączności z tym co na zewnątrz, mają całkiem odmienne funkcje.
Przez okno spoglądamy, by sprawdzić jaka jest pogoda, skąd dochodzą inne niż zazwyczaj dźwięki i co się dzieje. Jeśli mamy ładny widok, to chętnie, po wielekroć razy dziennie sycimy nim oczy, obserwujemy zmiany w krajobrazie, jakie zachodzą w ciągu roku.
To tędy wpada do nas światło i promienie słońca wprawiając nas w dobry nastrój.
Lubimy okna, ubieramy je często w firany, zasłonki, rolety. To na ich szybach  mróz maluje zimą swe fantastyczne wzory.

 Na wewnętrznych i zewnętrznych parapetach zakładamy często miniogródki. Idąc wieczorem ulicą, świecące okna sygnalizują, że domownicy są u siebie.  Służą więc okna do kontaktów pomiędzy światem wewnętrznym i zewnętrznym domu, co potwierdza popularne określenie „okno na świat".  Mamy do okien sentyment wielki i to do tych małych, i do tych dużych. Dobrze dobrane kolorem ram, formą i kształtem to swoista dekoracja budynku.
Na fotografiach znajdziecie Państwo ulotną chwilę błądzącą we framudze okna, inną oświetloną barwnie witrażem, blask światła padającego na posadzkę, ciepło białych bezpretensjonalnych firanek, wyniosłość okien pałacowych, okienne qui pro quo, naiwność okien zwyczajach, delikatny wgląd w rzeczywistość i sentymentalne spojrzenie z nadzieją.

Z drzwiami jest zupełnie inaczej. Przez drzwi wychodzimy ku światu, gorzej jednak z wejściem. Jeśli nie mamy do nich kluczy, drzwi sygnalizują zawsze: wchodzisz na cudzy teren. Możemy je przekroczyć, gdy jesteśmy zaproszeni do środka, albo gdy mamy ważny bilet wstępu, albo gdy przyszliśmy w określonym terminie i porze, kiedy wolno wchodzić wszystkim. Możemy je przekroczyć też na naszą prośbę, za zgodą gospodarza. Klucze, sztaby, okucia, zabezpieczenia, alarmy wskazują jednoznacznie, że zadaniem drzwi jest wytworzenie strefy bezpieczeństwa wewnątrz i zdecydowane odgrodzenie od tego co zewnętrzne. Im bardziej zasobny dom, tym grubsze, bardziej dekoracyjne, mocniej okute, mające większe zabezpieczenia drzwi. To prawda, że czasem zdarzają się lekko uchylone, jakby zapraszając do środka. Przed takimi czujemy się pewniej. Prawdą jest też, że przez drzwi wchodzimy w świat wewnętrzny.
Kontakt przez okno jest łatwiejszy, prostszy ale i bardziej powierzchowny. Przekroczenie drzwi oznacza  spotkanie znacznie bliższe, wejście w sferę cudzej, często osobistej przestrzeni. Ale i okna, i drzwi to swoista biżuteria domów, różnego rodzaju budynków i budowli
Janina PeikertJanina Peikert (1944) jest absolwentką fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1992 roku przeprowadziła się do Jeleniej Góry. Jest założycielką Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kolegium Karkonoskim, który prowadzi już jedenasty rok. Od kilkudziesięciu lat jest zapaloną podróżniczką - była już w 40 krajach, na pięciu kontynentach m.in. w Kanadzie, USA, Meksyku, Brazylii, Peru, Nepalu, Indiach, Chinach, Kambodży, Wietnamie, Tanzanii, Kenii. Fascynują ją niezwykłości rzeczy pozornie zwyczajnych i napotkani ludzie. Długoletnie zamiłowanie do fotografii przerodziło w pasję prezentacji cudowności elementów przyrody i świata, najczęściej tych, które określa geometrią refleksyjną.
Od 2007 r. wystawia swoje prace Polsce i raz za granicą. To już 11 wystawa  indywidualna autorki. Uczestniczyła również  w kilkunastu wystawach zbiorowych. Od roku 2007 jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.Wystawy indywidualne autorki:

1)Kwiecień 2007 r. - „Pyłki Azji w oku babci" - Galeria pod Brązowym Jeleniem - JCK, Jelenia Góra
2)Marzec 2008 r. - „Geometria z krótkiej podróży" - Galeria N... - DODN, Jelenia Góra
3)Kwiecień 2008 r. - „Odcienie zauroczenia" - Galeria JTF, Jelenia Góra
4)Październik 2008 r. - „Tęczowy balet skał" - Galeria Przestrzeń - KK, Jelenia Góra
5)Październik 2008 r. - „Państwo Środka bez środka" - Galeria pod Brązowym Jeleniem - JCK, Jelenia Góra
6)Styczeń 2009 r. - „Oaza natury" -  Muzeum Przyrodnicze  - Jelenia Góra
7)Maj 2009 r. - „Klimaty małych światów" -  Galeria JTF, Jelenia Góra
8)Październik 2009 r. - „Szlaki Matki Ziemi" - Galeria N... - DODN Jelenia Góra
9)Maj 2010 r. - „Piękno bezkresne" - Muzeum Przyrodnicze  - Jelenia Góra
10)Maj 2010 r. - „Portret życzliwych spotkań"- Galeria Małych Form - Książnica Karkonoska, Jelenia Góra


Zdjęcia wykonano w: Chinach, Czechach, Indiach, Kenii, Nepalu, Niemczech, Peru, Polsce, USA, Sri Lacezaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna