banner
Kalendarium Imprez

Fatherpur Sikri, Jaipur - prelekcja z przeźroczami

(236 Reads)

29.11.2010 godz. 17.00

Fatherpur Sikri - miasto w Indiach, w stanie Uttar Pradesh, założone w 1571 przez Akbara na miejscu wioski Sikri. Akbar miał w tym miejscu spotkać sufickiego pustelnikaSelima Ćisti, który przepowiedział cesarzowi urodzenie syna (na którego Akbar od wielu lat czekał). W tym celu Ćisti miał zabić własnego 6-miesięcznego syna, aby dusza zabitego dziecka inkarnowała się w syna cesarza. Akbar wierzył, że dzięki Ćistiemu urodził się mu jedyny syn - przyszły cesarz Dżahangir. Aby uhonorować     pustelnika, zbudował w tym miejscu miasto z grobowcem Ćistiego z białego marmuru (jednym z najwspanialszych zabytków mogolskich  w Indiach). W latach 1571-1585, za rządów cesarza Akbara miasto pełniło rolę stolicy imperium mogolskiego. Opuszczone w 1585, prawdopodobnie z powodu braku wody pitnej, stało się "miastem-widmem", a stolicę przeniesiono do Lahaur. Doskonale zachowany zespół architektoniczny dawnej stolicy został w 1986 roku wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jaipur  to miasto w północno-zachodnich Indiach, stolica stanu Radżastan, na półpustynnym płaskowyżu Malwa. Nazwa miasta pochodzi od imienia władcy radźpuckiego Jai Singha II.  W 1727, kiedy państwo Mogołów przeżywało już kryzys, zdecydował on o przeniesieniu stolicy z pobliskiego fortu Amber do nowo wybudowanego miasta. Stąd Jaipur, w przeciwieństwie do wielu innych indyjskich miast, charakteryzuje się regularną, podzieloną na kwartały zabudową (obecnie otoczone murami Stare Miasto znajduje się w północno-wschodniej części Jaipuru).
 O Indiach będzie opowiadał:  Stanisław Dąbrowski.

sala teatralna ODK


Options :
View Article Map
View Archives

zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna