banner
TEXT

PEJZAŻE I PRZEDMIOTY NAM BLISKIE [791 odsłon]

wystawa malarstwa i rysunku Pracowni Plastycznej Dorosłego Człowieka ODK

Wernisaż   13.12.2010 godz. 17.00

Możemy przyjąć rozmaite sposoby na życie. Wiele ich oferuje współczesna kultura. Większość ludzi ogranicza się w swoich wyborach. Wykonują przypisane sobie obowiązki zawodowe          i rodzinne, czasami angażują się w życie swoich lokalnych społeczności i tak oto ono mija, szybko też kończy się młodość. Niewielu ludzi posiada pasję, której poświęcają wolny czas. Jeszcze mniej potrafi jej podporządkować życie, a dopiero taka postawa daje poczucie wewnętrznego spełnienia, które jest cenniejsze niż wszelkie atrakcje oferowane nam przez współczesny skomercjalizowany świat...

...W pogoni za dobrami materialnymi ludzie jednak o tym zapominają. Chcieliby co prawda pełniejszego życia, ale zapału na realizację marzeń już im nie starcza, nie podejmują więc stosownego wysiłku. Z biegiem lat tracą radość życia, przejście na emeryturę wiąże się zaś z odsunięciem na margines i jest to chyba najbardziej krytyczny okres ludzkiej egzystencji. Młodość biologiczna w naszej kulturze stała się bowiem wartością samą w sobie. Zapomina się o młodości duchowej niezależnej od wieku, kreując bezlitosny świat smukłych wysportowanych sylwetek. Proponuje się, zamiast rozwoju intelektualnego lub artystycznego, gabinety odnowy biologicznej. Współczesny świat zdaje się zadowalać zaledwie pozorami młodości.
Już Adam Mickiewicz w „Odzie do młodości" mówił o ludziach starych będących młodymi duchem i ludziach młodych tylko kalendarzowo. My zaś wiemy, że wyłącznie ludzie twórczy: pisarze, wynalazcy, artyści zdają się rozmijać z metryką są młodzi duchem i dokonują wciąż nowych odkryć. Prof. Maria Szyszkowska mówi, że „Młodość zależna jest od nas. Upływ czasu może ją nawet potęgować. Po to by jej nie stracić - niezbędna jest pasja życiowa oraz istnienie wolne od obłudy, kłamstwa czy udawania. Warunkiem młodości - niezależnej od daty urodzenia - jest poczucie zgodności ze sobą, ciekawość świata i ludzi, poczucie wolności od ocen otoczenia, a przede wszystkim chęć działania w imię wyższych celów".
          Malarstwo, które staje się treścią naszego życia, można zacząć uprawiać w każdym wieku              i  odnaleźć przy jego pomocy istotną część własnego świata. Uczestnicy pracowni dzięki zmianie stylu życia  zmienili swą codzienność i nawiązali więź z drugim człowiekiem.  Spotykają się raz w tygodniu, malują w domu i w pracowni ODK, jeżdżą na wspólne plenery. Odmienili swoje życie, znajdując jego autentyczną ponadczasową wartość.
Temat wystawy „Pejzaże i przedmioty nam bliskie" odrywa nas od świata rzeczy, które są produkowane masowo. Widoki przenoszą nas do miejsc, które stały się częścią nas. Przyroda nie wywołuje w nas lęku zdaje się być naszym przedłużeniem, azylem bezpieczeństwa. Przedmioty widoczne na obrazach spowite blaskiem naszej egzystencji, pełne wspomnień, jakie na myśl przywodzą np. podczas rodzinnego obiadu, popołudniowej ciszy czy kontemplacji blasku świec.
Pracownia to przecież też konkretni ludzie, którzy swą twórczością odbijają świat, przylegający bezpośrednio do nich samych i ich działań, stanowiący określoną wspólnotę, którzy potrafią współdziałać i jednoczyć się w wspólnej drodze twórczych i ludzkich zarazem poszukiwaniach.   

             Joanna Ratajczak-Kurowicka   
         
Pracownia Plastyczna Dorosłego Człowieka

Prowadzona pod kierunkiem mgr sztuki Joanny Ratajczak - Kurowickiej w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu od stycznia 2007 r. Pracownia ma charakter integracyjny, buduje więzi międzypokoleniowe. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w dwu grupach. Pierwsza skupia dojrzałych amatorów plastyki, druga utalentowaną młodzież. Uczestnicy biorą udział w konkursach i przeglądach sztuki, jeżdżą na wspólne plenery plastyczne.


Malarsto jako styl życia

    Przeglądając informacje o pracowni zdałam sobie sprawę, że będą oglądać Państwo ósmą wystawę tego zespołu. Pierwsza miała miejsce            w 2007 r. Dorobek tej prężnie działającej grupy zdaje się wręcz imponujący, zadziwia i zastanawia. Wszak wszyscy wiemy, że człowiek z natury jest leniwy i najlepiej czuje się na wygodnej kanapie. Jako opiekun grupy wiem, że jest ona pełna ludzkiej różnorodności i nie jest wolna od typowych dla rodzaju ludzkiego wad. Postanowiłam więc głębiej zastanowić się nad sukcesem zespołu. Przecież każda wystawa była niepowtarzalna, prezentowała inny zestaw obrazów, a jak się Państwo domyślają obrazy rodzą się długo. Ja zaś jako instruktor zachowuję się jak dawny mistrz wymagający od swych uczniów biegłości  kunsztu, zmuszając do pracy nad obrazem, a tego ludzie nie lubią. Staram się też o rozbudzenie w nich autentycznej, twórczej pasji, czego konsekwencją jest malarstwo będące stylem życia i ważną duchową potrzebą.


Wystawy zbiorowe Pracowni Plastycznej Dorosłego Człowieka:

2007 r. 
„Jelenia Góra w malarstwie", Galeria Promocje ODK
„Świąteczne nastroje kwiatów",  Restauracja Europa
2008 r.
„Plenerowa Bajkowość",  Restauracja Europa
„Wiosna i jesień w miejskich zaułkach", Galeria Promocje ODK
2009 r.
„Kwiaty łąki i ogrody", Galeria Promocje ODK
2010 r. 
„Piękno Kotliny Jeleniogórskiej widziane okiem             i dłonią malarzy amatorów", Restauracja Europa                       „Rzeczy i ludzie", Galeria Hall ODK
„Pejzaże i przedmioty nam bliskie", Galeria Promocje ODK, czynna do 30.12.2010 r.zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna