banner

"Większy Kawałek Słońca" - bezpłatne warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat

Prowadzący: Anna Rutkowska - koordynator

Zapraszamy do udziału w warsztatach artystycznych, które przeznaczone są zarówno dla dzieci ze szkół podstawowych, jak i dla młodzieży (podział na grupy wiekowe).
W ramach projektu 1 raz w tygodniu przez cały rok kalendarzowy będą się odbywały warsztaty: teatralne, cyrkowe, plastyczne, arteterapeutyczne, choreoterapeutyczne itp. 
Projekt ma na celu zapoznanie uczestników z różnymi dziedzinami sztuki i pomoc w odkryciu własnych potrzeb i zainteresowań, uczenie umiejętności współpracy w grupie i kontaktów interpersonalnych.

WSZYSTKIE ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831

Harmonogram zajęć


KWIECIEŃ 2015

Zapisy od 20 marca w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 

„Wiosenne glino lepy"- warsztaty ceramiczne

27.04.2015,  godz. 16:00 - 17:30   sale ODK

Warsztaty ceramiczne odbywają się w grupach kilku, kilkunastoosobowych, podczas których każdy uczestnik wykonuje obiekt ceramiczny, mniej lub bardziej użytkowy, np.: kubek, misę, wazon, anioła, maskę, postać z bajki, zwierzę - pies, kot itp. Formowanie odbywa się bez użycia koła garncarskiego i wody. Tym razem inspiracją do naszej pracy będzie rozbudzona już do życia wiosna.

Prowadzący: Rafał Klementowski, absolwent U.Wr, mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuje się ceramiką artystyczną  i prowadzi warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

„Wiosenna, szklana łąka"-

warsztaty mozaiki szklanej

20.04.2015, godz. 16:00 - 17:30  sale ODK

Chmurki, barwne kwiaty, motylki, biedronki, krople  deszczu, trawy, liście ..... to wszystko wyczarujemy z małych, kolorowych kawałków szkła , szklanych kaboszonów, koralików.  Posłużymy się  techniką mozaiki szklanej. Dopasowując szkiełko do szkiełka  „utkamy"  wiosenną łąkę.

Prowadząca: Beata Chlebowska- projektant witraży,  od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również  cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim, Piechowickim Domem Kultury, lokalnymi stowarzyszeniami organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.

"Robotyka z LEGO"

13.04.2015, godz. 17:00 - 18:30   sale ODK

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.

Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.

MARZEC 2015:

Zapisy od 20 lutego w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 

„Taneczne Szaleństwo"

30.03.2015,  godz. 16;00-17:30  sale ODK


Zapraszamy na niezwykłe zajęcia taneczne. Nauka poszczególnych tańców (Cha Cha, Rock'and'Roll, Polka, Samba, Walc) przeplatana będzie z zabawami tanecznymi oraz piosenkami tanecznymi. Program zajęć ułożony jest w taki sposób, aby był bezpieczny dla dzieci. Rozpoczynamy rozgrzewką całego ciała, przechodzimy do nauki prostych układów tanecznych, które połączone są z piosenką, następnie uczymy się trudniejszej choreografii. Punktem kulminacyjnym jest nauka Rock'and ‘rolla  oraz brazylijskiej Samby. Wyciszenie i relaks poprzez taniec i zabawę jest końcową fazą zajęć.
      
Prowadząca: Katarzyna Skibińska- Zając- dyplomowana instruktorkę sportu, która posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne oraz taneczną klasę „S"w stylu latynoamerykańskim i standardowym. Od 2009 współwłaścicielka Studia tańca Sisters we Wrocławiu. www.sisterstaniec.pl


"Domy leśnych skrzatów"

23.03.2015,  godz. 17:00-18:30  sale ODK

Technika pracy wymaga zerwania z wieloma przyzwyczajeniami. Podczas warsztatów wszyscy- prowadzący jak i uczestnicy w naturalny sposób się  uaktywniają.Najważniejsze podczas zajęć jest budowanie pozytywnych skojarzeń. Warsztaty integrują, są kreatywne, podwyższają poczucie własnej wartości i dają okazję do dobrej zabawy. Niewątpliwą korzyścią będzie stworzenie wieloformatowych, kolorowych przestrzennych form.

Prowadząca: Ewa Nyc- instruktor - nauczyciel plastyk, posiada wieloletnie doświadczenia w pracy z dziećmi, młodzieżą. W swojej     pracy najważniejsze jest rozwój, poszukiwanie nowych metod twórczej pracy.


„Bum Bum Rurki"

17.03.2015, godz.16:00-17:30  sale ODK

Zapraszamy do zabawy z kolorowymi tubami - Bum Bum Rurkami.Te muzyczne zabawki edukacyjne do gry solo lub w zespole, pozwolą nam na niezwykle eksperyment z dźwiękami. Dzięki nim będziemy uczyć się rytmu, melodii oraz harmonii. Będziemy improwizować, uczyć się a przede wszystkim świetnie bawić!
 
Prowadzący:  Mariusz Raźny - pedagog, miłośnik bębnów etnicznych z wieloletnim doświadczeniem w pracy pedagogicznej i scenicznej. Muzyk zespołu Tiriba i Fort BS. Uczeń najlepszych afrykańskich muzyków, w 2012r. odbył podróż do Gwinei, źródeł muzyki djembe.


„Niezwykłe mydełko" - warsztaty alchemiczne

09.03.2015, godz, 16:00-17:30  sale ODK

Warsztaty obejmują  zajęcia z zakresu zielarstwa i tworzenia mydła. Uczestnicy dowiedzą się jak wytwarzane są olejki eteryczne, czy też ziołowe medykamenty. Zajęcia mydlarskie pozwolą odkryć na nowo jeden ze zmysłów, a mianowicie węch. Celem warsztatów będzie stworzenie oryginalnego, świątecznego mydełka pełnego zapachów i aromatów bożonarodzeniowych.

Prowadzący: Maciej Zawierucha- od 2006 roku instruktor edukacji ekologicznej na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Pomysł na nasze zielone laboratorium zrodził się z zamiłowania do ziół i  tradycji rodzinnych.


„Spotkanie z Mona Lisą północy"

02.03.2015, godz. 17:00-18:30  sale ODK

Podczas warsztatu świat dzieci zderzy się ze światem dorosłych, a dokładnie ze światem mistrza malarstwa Jana Vermeera. Poznamy i stworzymy na nowo jego najsłynniejszy obraz Dziewczynę z perłą. Poznamy ciekawostki z życia tego artysty i postaramy się odpowiedzieć na pytanie - jaka tajemnica towarzyszy temu dziełu? Kim jest dziewczyna która patrzy na nas z obrazu i co sprawia że od setek lat zachwyca świat? Przy okazji sprawdzimy, czy nie ma wśród nas potomków Vermeera.

Prowadząca: Katarzyna Klafta- artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk     kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.LUTY 2015:

Zapisy od 20 stycznia w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 

„Zimowe glino lepy"

23.02.2015, godz. 16:00-17:30   sale ODK

Warsztaty ceramiczne odbywają się w grupach kilku, kilkunasto osobowych ,podczas których każdy uczestnik wykonuje obiekt ceramiczny, mniej lub bardziej użytkowe, np.: kubek, misę, wazon, anioła, maskę, postać z bajki, zwierzę-pies kot itp. Formowanie odbywa się bez użycia koła garncarskiego i wody. Tym razem inspiracja do naszej pracy będzie zima.

Prowadzący: Rafał Klementowski, absolwent U.Wr mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuję się ceramiką artystyczną i prowadzę warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

„Pożegnanie zimy"

16.02.2015, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Warsztaty ruchowe, podczas których dzieci będą miały okazję  poznać rożne zabawy doskonalące  ich sprawność fizyczną. Będziemy     wspólnie odkrywać zimowy świat przygód. Tematyka zajęć będzie związana z pożegnaniem zimy, a więc przeniesiemy śnieg i mróz do     sali,     zanim nadejdą roztopy. Poznamy rozmaite dyscypliny sportowe uprawiane zimą. Dzieci zasmakują aktywności fizycznej jako wspaniałej     zabawy, a nie przykrego obowiązku. Aby zaspokoić głód ruchu odnajdziemy rozmaite gry i zabawy, mające na celu rozwój     motoryki,     koordynacji i koncentracji.

    Prowadząca: Ewelina Wnuk - absolwentka pedagogicznych studiów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Wycho    wania Fizycznego, instruktorka i trenerka II-go stopnia pływania, od 5 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, prowadząc zajęcia pedago    giczno-ruchowe w różnych ośrodkach na Dolnym Śląsku.


„Szklane serce"

09.02.2015, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Warsztaty ruchowe, podczas których dzieci będą miały okazję  poznać rożne zabawy doskonalące  ich sprawność fizyczną. Będziemy     wspólnie odkrywać zimowy świat przygód. Tematyka zajęć będzie związana z pożegnaniem zimy, a więc przeniesiemy śnieg i mróz do     sali,     zanim nadejdą roztopy. Poznamy rozmaite dyscypliny sportowe uprawiane zimą. Dzieci zasmakują aktywności fizycznej jako wspaniałej     zabawy, a nie przykrego obowiązku. Aby zaspokoić głód ruchu odnajdziemy rozmaite gry i zabawy, mające na celu rozwój     motoryki,     koordynacji i koncentracji.

    Prowadząca: Ewelina Wnuk - absolwentka pedagogicznych studiów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Wycho    wania Fizycznego, instruktorka i trenerka II-go stopnia pływania, od 5 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, prowadząc zajęcia pedago    giczno-ruchowe w różnych ośrodkach na Dolnym Śląsku.

Uczestnicy warsztatów wykonają szklaną zawieszkę w kształcie serca. Skorzystamy z techniki mozaiki szklanej. Jak zwykle każda praca będzie inna, indywidualna, stworzona według własnego niepowtarzalnego pomysłu.

Prowadząca: Beata Chlebowska- projektant witraży, od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim, Piechowickim Domem Kultury, lokalnymi stowarzyszeniami organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.


„Warsztaty cyrkowe "

02.02.2015, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Gorąco zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat na warsztaty cyrkowe.
Warsztaty dla dzieci pt. "W zaczarowanym świecie kuglarzy" - zajęcia ogólnorozwojowe z elementami pedagogiki cyrku i zabawy. Poprzez zabawę i interakcję grupową poruszmy się zdrowo i spróbujemy nauczyć się około cyrkowych umiejętności (podstawy skręcania balonów, kręcenia talerzami itp.). W tym roku w czasie warsztatów poznacie nowe cyrkowe sztuczki i bardziej zaawansowane gagi.

Prowadzący: Rafał Biesiada - z wykształcenia pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ. Pracownik i współpracownik organizacji pozarządowych, pilot wycieczek, trener grup (szkolenia, warsztaty integracyjne). Znawca historii i pedagogiki cyrku. Ideowiec promujący ideę "Nowego Cyrku". W swojej pracy wykorzystuje różnorodne techniki, między innymi: klaunowe gagi, dowcipy sytuacyjne, żonglerka, jazda na monocyklu, skręcanie balonów, elementy pantomimy, gry i zabawy integracyjne.

STYCZEŃ 2015:

Zapisy od 22 grudnia w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831

„W zaczarowanym ogrodzie..."

19.01.2015, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Na przekór zimowej aurze stworzymy świat pełen słońca, tętniący życiem i tajemnicą.  Świat bywa ogromny i posępny, dlatego warto odkryć wejście do tajemniczego ogrodu. W miejscu tym - na chwilkę - zapomina się o wszystkim. Ono istnieje tylko dla nas. Tutaj wszystko otacza nas miękką zielonością a cisza zdaje się opowiadać o rzeczach dawnych i cudnych.  Podczas warsztatu poszukamy klucza do tego świata. Pobawimy się formą, kolorem i marzeniami.

Prowadząca: Katarzyna Klafta- artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.
null

„Robotyka z lego"

12.01.2015, godz. 17:00-18:30  sale ODK

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.

Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.


GRUDZIEŃ 2014:

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 od 20 listopada 2014.

„Świąteczna Manufaktura"

15.12.2014, godz. 17:00-18:30  sale ODK

Zapraszamy do magicznej krainy decoupage i scrapbookingu, w świat kolorowych serwetek, papierów, dziurkaczy i wstążek. Podczas warsztatów  będziemy wycinać, naklejać, dziurkować, ozdabiać, bawić się kolorami.  Wspólnie wykonamy świece ozdobione techniką decoupage oraz kartki  techniką Iris Folding.

Iris folding to technika pochodząca z Holandii. Kolorowe, dopasowane paski poskładanego papieru są przyklejane w miejscu wyciętym według szablonu, tworząc spiralny wzór, który przypomina przysłonę w aparacie fotograficznym,  „iris" z angielskiego oznacza przysłonę," folding" znaczy składany.

Prowadząca - Małgorzata Karpicka: w ciągu dnia zapracowana instruktorka, autorka blogów i animatorka kultury, nieperfekcyjna mama dwóch córek, po godzinach scraperka, dekupażystka i projektantka biżuterii. Jej prace można oglądać m.in. na blogu: margotmade.blogspot.com.


„Dzieci czekają na śnieg"

09.12.2014, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Nikt tak nie czeka na śnieg  jak dzieci. Spoglądają w niebo i oczekują zadziwiających mrożonych gwiazdek, których tylko niewyobrażalna ilość daje radość i   pomysły na cudowne zabawy. Zimowy krajobraz, miasteczko zasypane śniegiem i przynajmniej 2836 małych śnieżynek znajdzie się na tym rysunku. Wytrwali każdą śniegową gwiazdkę inaczej zaznaczą, tworząc niepowtarzalny koronkowy wzór. Podobno każda gwiazdka jest inna. Zabawa dla cierpliwych i dla tych którzy nie mogą doczekać się śniegu.                       

Prowadząca: Maria Szubart - z wykształcenia pedagog kultury. Na co dzień pracuje z dziećmi prowadząc eksperymentalną Pracownię Sztuk Plastycznych Małego Człowieka. Od kilkunastu lat prowadzi Galerię pod Brązowym Jeleniem. Osoba niezwykle inspirująca, pełna ciekawych pomysłów.


„W zaczarowanym świecie kuglarzy - pomocnicy Świętego Mikołaja"

08.12.2014, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Zajęcia ogólnorozwojowe z elementami pedagogiki cyrku i zabawy tym razem w klimacie około świątecznym. Wspólnie przekonamy się,  że praca elfów - pomocników Świętego Mikołaja wymaga wprost ekwilibrystycznych umiejętności. Wykonując obowiązki każdego pomocnika poprawimy swoją zręczność, cierpliwość i koncentrację. Od elfa do kuglarza bliska droga. Przekonaj się czy dasz radę przejść test i zostać pomocnikiem Świętego Mikołaja?
 
Prowadzący: Rafał Biesiada - z wykształcenia pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ. Pracownik i współpracownik organizacji pozarządowych, trener grup (szkolenia, warsztaty integracyjne). Znawca historii i pedagogiki cyrku. Ideowiec promujący ideę "Nowego Cyrku". W swojej pracy wykorzystuje różnorodne techniki cyrkowe i teatralne. Raz w roku znany jako najśmieszniejszy pomocnik Świętego Mikołaja o imieniu PoDarek, na co dzień znany jako klaun Rufi Rafi.


„Świąteczny lampion"

02.12.2014, godz. 16:00-17:30 sale ODK

Podczas zajęć każdy uczestnik stworzy  barwny, świąteczny lampion. Posłużymy się techniką mozaiki szklanej. Użyjemy drobnych, różnorodnych elementów szklanych oraz fugi do wypełniania szczelin. Będziemy dobierać i układać małe, kolorowe szkiełka tak, żeby wyczarować  nasz własny niepowtarzalny klimat i nastrój.

Prowadząca: Beata Chlebowska - projektant witraży,  od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również  cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim, Piechowickim Domem Kultury, lokalnymi stowarzyszeniami organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy od 20 listopada w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831
Zajęcia w ramach projektu: Większy Kawałek Słońca

 

LISTOPAD 2014:

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 od 20 października 2014.

„Eko krem na jesienno-zimowe słoty"

24.11.2014, godz. 16:00-17:30 sale ODK

Kosmetyki  robione ręcznie istniały od zamierzchłych  czasów. Już w starożytnym Egipcie  wykorzystywano zioła, oleje i olejki zapachowe do pielęgnacji ciała. W dzisiejszych czasach pojawiły się one na rynku jako nowość, ponieważ przez ostatnie 50 lat wyparła je  masowa produkcja kosmetyków, w których znajdują substancje konserwujące, pochodne ropy naftowej, barwniki, polepszacze. Wszystkie te dodatkowe substancje przedłużają termin przydatności kosmetyków i polepszają ich wygląd kosztem naszej cery i zdrowia. Naturalne kosmetyki każdy może zrobić w domu, to proste jak zrobienie herbaty czy smakowitego deseru. Tm razem uczestnicy warsztatów przygotują krem na bazie oliwy z oliwek i olejków zapachowych chroniący przed jesienno- zimowymi słotami. 

Prowadzący: Maciej Zawierucha-  Instruktor Edukacji Ekologicznej Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Odtwórca tradycji zielarskich na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów.


Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy Kawałek Słońca"
Liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831

 

 

"Robotyka z LEGO"

17.11.2014, godz. 17:00-18:30 sale ODK

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.

Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.


Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy Kawałek Słońca"
Liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831

 

„Koty, kocury, kocięta"

12.11.2014, godz. 16:00-17:30 sale ODK

Kot to czarodziej w którego głowie dzieje się więcej niż możemy sobie wyobrazić - nie istnieje bowiem kot zwyczajny. Te tajemnicze, niezależne, figlarne stworzenia żyją w naszych domach nie zatracając swojej dzikości. Nie istnieje chyba nic bardziej mięciutkiego i ciepłego od kociego futerka. Te domowe dzikusy podbiły serce człowieka i na dobre zadomowiły się w jego świecie. Nie jest tajemnicą, że  gdy na dachu kotów szereg, to każdy z tych zwierzaków inny ma charakterek, jeden jest smutny, jeden - wesołek, jeden - flegmatyk, a niejeden z fiołem... Koty, kocury, kocięta skaczą z dachu na dach, kot ciche stawia kroki i nie przeszkadza w snach...  KTO? KOT jest bohaterem warsztatu, a ponadto nowa technika plastyczna i mali artyści!

Prowadząca: Katarzyna Klafta - artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.


Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy Kawałek Słońca"
Liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831

 

„Drewno malowane, rysowane" 03.11.2014, godz.16:00 - 17:30 sale ODK

Zapraszamy na warsztaty tworzenia prac na drewnianej powierzchni (sklejce i innych elementach różnorodnych gatunków drewna). Drewno jako podłoże dla "małych artystów " do tworzenia pobudza wyobraźnie i daje niesamowite możliwości do eksperymentowania. Stworzymy z niego obrazy z wyobraźni ale i elementy użytkowe np. podkładki, zakładki do książek. Na warsztatach dzieci poznają różne techniki pokrywania i upiększania drewnianych form barwnikami tj. bejca, świeca, farby akwarelowe, spróbują techniki "przecierki" papierami ściernymi.

Prowadząca: Urszula Szczepaniak - magister sztuki, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, autorka licznych warsztatów z zakresu rękodzieła artystycznego, plastyki i fotografii; instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy ceni sobie najbardziej możliwość spotkania z innymi ludźmi i wspólnego kreatywnego eksperymentowania, które wzmacnia, daje radość i satysfakcje. Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy z kuracjuszami prowadząc pracownie arteterapeutyczną w Uzdrowisku Cieplice.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy Kawałek Słońca"
Liczba miejsc ograniczona, zapisy od 20 października w sekretariacie  ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831

 


PAŹDZIERNIK 2014:

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 od 22 września 2014.


"JESIENNE WARIACJE RUCHOWE"

27.10.2014, godz. 16:00 - 17:30 sale ODK

„Jesienne wariacje ruchowe"  to warsztaty stworzone dla dzieci głodnych ruchu, ekspresji oraz twórczego przestrzennego działania . Na zajęciach będziemy poszukiwać kreatywnych sposobów na aktywne spędzenie czasu  jesienią. Spróbujemy przenieść zabawę podwórkowo-liściową do sali. Dzieci będą mogły wyrazić swoje emocje związane z jesiennym czasem poprzez taniec i plastykę ruchu. Nauczymy się choreografii  do akompaniamentu muzycznego stworzonego przez uczestników przy pomocy instrumentów. Poprzez zabawę uświadomimy sobie jak istotnym elementem jest potrzeba ruchu i w jaki sposób można wyrazić siebie oraz swoją motorykę niekoniecznie poza domem.

Prowadząca: Ewelina Wnuk - absolwentka pedagogicznych studiów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Wychowania Fizycznego, instruktorka i trenerka II-go"CZARNY TEATR"

20.10.2014, godz. 16:00 - 17:30 sale ODK

Czarny teatr jest rodzajem zabawy twórczej, która może być ukierunkowana na rozwój ruchowy, emocjonalny, Czarny teatr posługuje się światłem ultrafioletowym. Aktor (dziecko) ubrany na czarno, w ciemnej przestrzeni jest niewidoczny. Istnieje tylko biały rekwizyt, kostium, elementy białej scenografii bądź kontur postaci.
Dziecko w przestrzeni czarnego teatru czuje się bezpiecznie, ponieważ jest niewidoczne. To poczucie bezpieczeństwa eliminuje stres i lęk. Ciało w czarnym teatrze pracuje w sposób naturalny. Dziecko nie kreuje tu ciała dla widza, pracuje dla siebie ponieważ ma świadomość, że go nie widać. Wykorzystuje potencjał naturalnego ruchu, który aktywizuje jego rozwój.
Podczas warsztatów z Czarnego teatru postaramy się stworzyć mini spektakl, etiudę teatralna inspirowaną marzeniami każdego z uczestników.

Prowadzący: Michał Wnuk - aktor, lalkarz, absolwent Państwowych Szkół Teatralnych we  Wrocławiu i w Pradze"JESIENNE GLINO LEPY"

13.10.2014, godz. 16:00 - 17:30 sale ODK


Warsztaty ceramiczne odbywają się w grupach kilku, kilkunasto osobowych, podczas których każdy uczestnik wykonuje obiekt ceramiczny, mniej lub bardziej użytkowy, np.: kubek, misę, wazon, anioła, maskę, postać z bajki, zwierzę - pies kot itp. Formowanie odbywa się bez użycia koła garncarskiego i wody. Tym razem inspiracja do naszej pracy będzie jesień i jej dary.

Prowadzący: Rafał Klementowski, absolwent U.Wr mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuję się ceramiką artystyczną  i prowadzi warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym."KOLOROWE KOKTAJLE PEŁNE WITAMIN"

07.10.2014, godz. 16:00 - 17:30 sale ODK


Zapraszamy dzieci na nowe działania kuchenne. Pokażemy, że koktajl to świetny sposób na przemyt wielu cennych składników w jednej szklance, w dodatku smaczny. Po raz kolejny udowodnimy, że zdrowo znaczy pysznie.

Prowadzące: Małgorzata Sadowska i Katarzyna Nosarzewska - twórczynie ,,SIOSTRY DWIE CAFE & WEGE"; wegetarianki, matki dzieciom, pasjonatki zdrowej i pysznej kuchni.


„STRACH MA WIELKIE OCZY"

06.10.2014, godz. 17:00-18:30 sale ODK


Kto się chowa nocą w szafie?  Tego dowiemy się podczas warsztatów od małych artystów. Warsztaty będą kreatywne i pozytywne. Poznamy całkiem nową technikę plastyczną.

Prowadząca: Ewa Nyc- artysta plastyk, wieloletni instruktor- nauczyciel plastyki dzieci i młodzieży. Dobra zabawa w świecie plastyki - eksperymenty, zagadnienia plastyczne - to stanowi cel zajęć.
WRZESIEŃ 2014:

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 od 18 sierpnia 2014.


BUM BUM RURKI

29.09.2014, godz. 16:00-17:30   sale ODK

- bezpłatne warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 6 - 12 lat
    
Zapraszamy do zabawy z kolorowymi tubami -   Bum Bum Rurkami. Te muzyczne zabawki edukacyjne do gry solo lub w zespole, pozwolą nam na niezwykłe eksperymenty z dźwiękami. Dzięki nim będziemy uczyć się rytmu, melodii oraz harmonii. Będziemy improwizować, uczyć się a przede wszystkim świetnie bawić!
Prowadzący:  Mariusz Raźny - pedagog, miłośnik bębnów etnicznych z wieloletnim doświadczeniem w pracy pedagogicznej i scenicznej. Muzyk zespołu Tiriba i Fort BS. Uczeń najlepszych afrykańskich muzyków, w 2012r. odbył podróż do Gwinei, źródeł muzyki djembe.SZKLANY AUTOPORTRET

22.09.2014, godz. 16:00-17:30 sale ODK

- bezpłatne warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci w wieku 6 - 12 lat

Każdy uczestnik warsztatów przyjrzy się uważnie swojemu odbiciu w lustrze a następnie wykona autoportret posługując się techniką mozaiki szklanej. Mozaiki będziemy układać z bardzo drobnych szkiełek o różnej fakturze i kolorze na podkładach lustrzanych , odbijających światło ..
Prowadząca: Beata Chlebowska - projektant witraży, od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również  cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim , Piechowickim Domem Kultury , lokalnymi stowarzyszeniami organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.W ZACZAROWANYM ŚWIECIE KUGLARZY

15.09.2014, godz. 16:00-17:30  sale ODK

- bezpłatne warsztaty cyrkowe dla dzieci w wieku 6 - 12 lat


Zajęcia ogólnorozwojowe z elementami pedagogiki cyrku i zabawy. Poprzez zabawę i interakcję grupową poruszmy się zdrowo i spróbujemy nauczyć się około cyrkowych umiejętności (podstawy skręcania balonów, kręcenia talerzami itp.). W tym roku w czasie warsztatów poznacie nowe cyrkowe sztuczki i bardziej zaawansowane gagi.


Prowadzący: Rafał Biesiada - z wykształcenia pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ. Pracownik i współpracownik organizacji pozarządowych, pilot wycieczek, trener grup (szkolenia, warsztaty integracyjne). Znawca historii i pedagogiki cyrku. Ideowiec promujący ideę "Nowego Cyrku". W swojej pracy wykorzystuje różnorodne techniki, między innymi: klaunowe gagi, dowcipy sytuacyjne, żonglerka, jazda na monocyklu, skręcanie balonów, elementy pantomimy, gry i zabawy integracyjne.


 

ROBOTYKA Z LEGO

08.09.2014, godz. 16:00-17:30

- bezpłatne warsztaty dla dzieci w wieku 6 - 12 lat

 

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.
Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.

 

null

Maj 2014:

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 od 22 kwietnia 2014.

"Szklane zwierzę"- bezpłatne warsztaty mozaiki szklanej

26.05.2014, godz. 16:00 - 17:30


Naszą inspiracją w czasie zajęć będą kształty zwierząt. Każdy z uczestników otrzyma swój kształt. Twórczą zabawą będzie dobranie wzorów, kolorów,, faktur i realizacja pomysłu w technice mozaiki szklanej. Powstaną barwne, niepowtarzalne szklane zwierzęta.

Prowadząca: Beata Chlebowska- projektant witraży, od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim, Piechowickim Domem Kultury, lokalnymi stowarzyszeniami organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.

„Podwodny świat"- bezpłatne warsztaty plastyczne

19.05.2014, godz. 17:00 - 18:30


Aż do stosunkowo niedawnych czasów morze pozostawało pełne tajemnic, dając temat do legend o straszliwych potworach czyhających na żeglarzy i dalekich morzach obfitujących w dziwy i bogactwa. Podczas warsztatu wybierzemy się w głębinową podróż - będziemy tworzyć, potworzyć i nazywać morskie stworzenia które fascynowały człowieka od wieków - zarówno te realne jak i magiczne. Zabąbelkujemy w toń, co będzie okazją do zabawy i poznania fantastycznej techniki plastycznej.

Prowadząca: Katarzyna Klafta- artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.

"Wiosenne SPA - bezpłatne warsztaty alchemiczne

12.05.2014, godz. 16:30 - 18:00

"Naturalne kosmetyki każdy może zrobić w domu. Podczas kolejnych alchemicznych warsztatów odkryjemy tajniki wykonania domowych kosmetyków, a każdy uczestnik wykona regenerująco- odświeżający peelling na bazie oliwy z oliwek, brązowego cukru, ziół i olejków.

Maciej Zawierucha- od 2006 roku instruktor edukacji ekologicznej na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Pomysł na nasze zielone laboratorium zrodził się z zamiłowania do ziół i tradycji rodzinnych.

"Majowe wariacje" - bezpłatne warsztaty teatralne

05.05.2014, godz. 16:30 - 18:00


Jest wiosna, hormony i emocje kipią w każdym z nas prawie bez kontroli, na szczęście zbliżają się wakacje a wraz z nimi marzenia....
Na warsztatach zajmiemy się kreowaniem i wizualizacją marzeń wakacyjnych poprzez zabawy ciałem i pobudzaniem prawej półkoli tworząc mapę marzeń.
Prowadząca: Dorota Fruba- absolwentka Psychologii Zarządzania; specjalista ds. marketingu; wieloletni pracownik teatru, współpracuje przy realizacji widowisk teatralnych, prowadzi lekcje teatralne, organizuje imprezy kulturalne; instruktor warsztatów teatralnych "Lato w Teatrze", podczas pracy z dziećmi i młodzieżą kieruje się w stronę rozwoju i odkrywania własnej twórczej osobowości.

Kwiecień 2014:

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 od 20 marca 2014.

..słońcem malowana" - bezpłatne warsztaty plastyczne dla dzieci

28.04.2014, godz. 17:00 - 18:30


Dziecięca wyobraźnia czy świat który nas otacza? Wkraczając w świat plastyki, wykorzystując różnorodne techniki sprawimy, aby radość dziecka była radością naszą, dorosłych.Zapraszam do poznawania świata przyrody: płazy, gady, stawonogi, owady w interpretacji najmłodszych.

Prowadząca: Ewa Nyc
- artysta plastyk, wieloletni instruktor - nauczyciel plastyki dzieci i młodzieży. Dobra zabawa w świecie plastyki - eksperymenty, zagadnienia plastyczne - to stanowi cel zajęć.


„W zaczarowanym świecie kuglarzy" - bezpłatne warsztaty cyrkowe dla dzieci

14.04.2014, godz. 16:00 - 17:30


Warsztaty dla dzieci pt. "W zaczarowanym świecie kuglarzy" - zajęcia ogólnorozwojowe z elementami pedagogiki cyrku i zabawy. Poprzez zabawę i interakcję grupową poruszamy się zdrowo i spróbujemy nauczyć się około cyrkowych umiejętności (podstawy skręcania balonów, kręcenia talerzami itp.). W tym roku w czasie warsztatów dzieci poznają nowe cyrkowe sztuczki i bardziej zaawansowane gagi.

Prowadzący: Rafał Biesiada - z wykształcenia pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ. Pracownik i współpracownik organizacji pozarządowych, pilot wycieczek, trener grup (szkolenia, warsztaty integracyjne). Znawca historii i pedagogiki cyrku. Ideowiec promujący ideę "Nowego Cyrku". W swojej pracy wykorzystuje różnorodne techniki, między innymi: klaunowe gagi, dowcipy sytuacyjne, żonglerka, jazda na monocyklu, skręcanie balonów, elementy pantomimy, gry i zabawy integracyjne.


„Baranek wielkanocny" - bezpłatne warsztaty ceramiczne

07.04.2014, godz. 16:00 - 17:30

Tym razem będziemy tworzyć otwarte naczynie użytkowe-doniczka na np. rzeżuchę. Zadanie polega na wykonaniu owalnego, średnio-głębokiego naczynia dł. ok 15cm, metodą łączenia wałeczków. Do dna gotowego naczynia zostaną doklejone 4 kule-nogi baranka, z boku głowa. Całość ma być pokryta imitacją ''sierści'' - małymi kuleczkami lub ''ślimaczkami''

Prowadzący: Rafał Klementowski, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuje się ceramiką artystyczną i prowadzi warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.


 „Joga dla dzieci" - bezpłatne warsztaty jogi

01.04.2014, godz. 16:00 - 17:00    


Joga dla najmłodszych, to rozwój poprzez zabawę. Wykonując dynamicznie, a zarazem mądrze określone pozycje ciała dzieci uczą się równowagi, nabierają zwinności i pewności siebie. Joga wyrabia koordynację ruchów i zakorzenia w dzieciach potrzebę prawidłowej postawy ciała, wzmacnia i uelastycznia. Jest też dobrym sposobem na naukę koncentracji i radzenia sobie ze stresem.

Prowadząca: Agnieszka Wandzel-Gwóźdź - etnografka, dyplomowana instruktorka jogi, mama 5-letniego Franka. Jogę praktykuje od ponad 15 lat, od 10 lat uczy we Wrocławiu i Jeleniej Górze prowadząc regularne zajęcia oraz warsztaty.


Marzec 2014:


„Stworzenie Świata, czyli malarstwo kropkowe Aborygenów" - bezpłatne warsztaty plastyczne

31.03.2014, godz. 16:30 - 18:00    

Malarstwo kropkowe czerpie z tradycji malowania na ciele, skałach i przedmiotach codziennego użytku. Stawianie mnóstwa punktów, które tworzą całość uspokaja, wycisza i odpręża. Podczas zajęć uczestnicy poznają elementy wierzeń  i symboliki odległej kultury Aborygenów. Na chwilę przeniosą się w ich świat - pełen magii, koloru, egzotycznych przestrzeni i zwierząt. Mali artyści namalują autorską wersję Stworzenia Świata. Któż to wie? - może świat wykluł się z jaja wielkiej jaszczurki, albo wciąż kręci się gdzieś w torbie prakangurzycy? 

Prowadząca: Katarzyna Klafta - artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.


„Niech żyją pacynki!" - bezpłatne warsztaty plastyczne

24.03.2014, godz. 16:00 - 17:30    

Warsztaty plastyczne, w trakcie których uczestnicy stworzą własną lalkę-pacynkę. Wykorzystując materiały i techniki, takie jak papier-mache, filc, tekstylia, farby, posługując się nożyczkami, klejem i pędzelkiem, powołamy do życia niepowtarzalną postać - zabawkę, którą będzie można zabrać do domu i która będzie nam odtąd zawsze towarzyszyć w zabawie.

Prowadząca: Matylda Wawrzyńczak - absolwentka Studium Charakteryzacji Teatralnej i Filmowej i Perukarstwa w Warszawie. W swojej pracy wykorzystuje rozmaite techniki i materiały, kładąc nacisk na kreatywność i wyobraźnię. Od lat pracuje z dziećmi. Matka trzech córek.


„Robotyka z LEGO" - bezpłatne warsztaty 

17.03.2014, godz. 16:00 - 17:30    

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się, jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.

Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym, prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.


„Czarny teatr" - bezpłatne warsztaty teatralne

10.03.2014, godz. 16:00 - 17:30    

Czarny teatr jest rodzajem zabawy twórczej, która może być ukierunkowana na rozwój ruchowy, emocjonalny. Czarny teatr posługuje się światłem ultrafioletowym. Aktor (dziecko) ubrany na czarno, w ciemnej przestrzeni jest niewidoczny. Istnieje tylko biały rekwizyt, kostium, elementy białej scenografii bądź kontur postaci. Dziecko w przestrzeni czarnego teatru czuje się bezpiecznie, ponieważ jest niewidoczne. To poczucie bezpieczeństwa eliminuje stres i lęk. Ciało w Czarnym teatrze pracuje w sposób naturalny. Dziecko nie kreuje tu ciała dla widza, pracuje dla siebie, ponieważ ma świadomość, że go nie widać. Wykorzystuje potencjał naturalnego ruchu, który aktywizuje jego rozwój. Podczas warsztatów z Czarnego teatru postaramy się stworzyć mini spektakl, etiudę teatralną inspirowaną marzeniami każdego z uczestników

Prowadzący: Michał Wnuk - aktor, lalkarz, absolwent Państwowych Szkół Teatralnych we  Wrocławiu i w Pradze.


„Bajkowy szklany motyl" - bezpłatne warsztaty mozaiki szklanej

03.03.2014, godz. 16:00 - 17:30    

Każde dziecko wymyśli bajkowego motyla, a następnie zrealizuje swój pomysł. Posługując się techniką mozaiki, zapełni kształt szklanego motyla kolorowymi, bardzo drobnymi szkiełkami i kaboszonami.

Prowadząca: Beata Chlebowska - projektant witraży,  od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również  cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim, Piechowickim Domem Kultury i lokalnymi stowarzyszeniami, organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.


Luty 2014:


„Aromatyczne świecowanie" - bezpłatne warsztaty plastyczno-muzyczne 

24.02.2014, godz. 16:00 - 17:30    

Świeczki to prawie przeżytek! Przecież mamy żarówki, halogeny i LED'y. Przypominamy sobie o nich, gdy zabraknie prądu. Zanim całkiem o nich zapomnimy, zobaczmy, jak się je wyrabia domowym sposobem.  Warsztaty pozwolą odkryć na nowo jeden ze zmysłów, a mianowicie węch. Pachnące naturalnymi olejkami, wielokolorowe i wielozapachowe świece każdy zrobi samodzielnie. Zapachy i barwy będą kolejny raz wypełniały warsztaty alchemiczne z Zielonym Laboratorium.

Prowadzący: Maciej Zawierucha - od 2006 roku instruktor edukacji ekologicznej na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Pomysł na nasze Zielone Laboratorium zrodził się z zamiłowania do ziół i tradycji rodzinnych.


„Eko - instrumenty" - bezpłatne warsztaty 

17.02.2014, godz. 16:00 - 17:30    

Podczas warsztatu uczestnicy zostaną wprowadzeni w zagadnienia ekologii i jej wagi w naszym współczesnym świecie. Inspiracją muzyczną do zajęć staną się rytmiczne bossanowy, przy których wykonamy ekologiczne instrumenty, a na zakończenie zagramy na nich wspólny mini koncert. Materiałami do stworzenia instrumentów będą wyłącznie ekologiczne, papierowe odpady: gazety, rulony po papierach, sznurek, a także piasek, kamienie, kawałki drewna etc. Serdecznie zapraszamy do wspólnego i twórczego spędzenia czasu!

Prowadząca: Urszula Szczepaniak - magister sztuki, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, autorka licznych warsztatów z zakresu rękodzieła artystycznego, plastyki i fotografii; instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy ceni sobie najbardziej możliwość spotkania z innymi ludźmi i wspólnego kreatywnego eksperymentowania, które wzmacnia, daje radość i satysfakcję. Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy z kuracjuszami, prowadząc pracownię arteterapeutyczną w Uzdrowisku Cieplice.


Warsztaty rytmiczno-bębniarskie 

10.02.2014, godz. 16:00 - 17:30    

Warsztaty rytmiczno-bębniarskie dla dzieci to podróż w świat egzotycznych instrumentów perkusyjnych. Bęben i rytm na nim grany jest znakomitym sposobem do pierwszego kontaktu z muzyką i instrumentami. Poczucie rytmu u dzieci jest wręcz intuicyjne, my stwarzamy jedynie możliwość na twórcze wykorzystanie tej zdolności. Na zajęciach dzieci mają okazję tworzyć muzykę, wykorzystując ciekawe instrumenty, poznają historię ich powstania oraz zaznajamiają się z innymi kulturami.

Prowadzący:  Mariusz Raźny - pedagog, miłośnik bębnów etnicznych z wieloletnim doświadczeniem w pracy pedagogicznej i scenicznej. Muzyk zespołu Tiriba i Fort BS. Uczeń najlepszych afrykańskich muzyków, w 2012r. odbył podróż do Gwinei, źródeł muzyki djembe.


"Obłędny autoportret a'la Arcimboldi" - warsztaty plastyczne 

03.02.2014, godz. 16:30 - 18:00    

Podczas zajęć poznamy twórczość Giuseppe Arcimboldiego - niezwykłego XVI wiecznego malarza. Portrety, które malował to dzieła niezwykłe, pomysłowe i dziwaczne. Sportretowany przez niego bibliotekarz miał twarz skomponowaną z książek, kucharz z rondli i sztućców, rybak z ryb, a Pani Jesień z warzyw i owoców. Zabawmy się zatem w Arcimboldiego. Każdy mały artysta zastanawia się, jakie przedmioty  najlepiej oddają jego naturę, a później... Później to już tylko pozostaje stworzenie niepowtarzalnego, zaskakującego i może trochę zbzikowanego autoportretu (bynajmniej nie chodzi o portret auta, lecz niepowtarzalny portret siebie).

Prowadząca: Katarzyna Klafta - artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.


Styczeń 2014:


„Zimowe glino lepy" - bezpłatne warsztaty ceramiczne

27.01.2014, godz. 16:00 - 17:30    

Warsztaty ceramiczne odbywają się w grupach kilku-, kilkunastoosobowych, podczas których każdy uczestnik wykonuje obiekt ceramiczny, mniej lub bardziej użytkowy, np.: kubek, misę, wazon, anioła, maskę, postać z bajki, zwierzę - pies, kot itp. Formowanie odbywa się bez użycia koła garncarskiego i wody. Tym razem inspiracją do naszej pracy będzie zima. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy kawałek słońca".

Prowadzący: Rafał Klementowski - absolwent UWr, mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuje się ceramiką artystyczną  i prowadzi warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.


„Zimowe wariacje ruchowe" - bezpłatne warsztaty 

20.01.2014, godz. 16:00 - 17:30    

„Zimowe wariacje ruchowe"  to warsztaty stworzone dla dzieci głodnych ruchu, ekspresji oraz twórczego przestrzennego działania. Na zajęciach będziemy poszukiwać kreatywnych sposobów na aktywne spędzenie czasu zimową porą. Spróbujemy przenieść zabawę podwórkowo-śniegową do sali. Dzieci będą mogły wyrazić swoje emocje związane z zimowym czasem poprzez taniec i plastykę ruchu. Nauczymy się choreografii do akompaniamentu muzycznego stworzonego przez uczestników przy pomocy instrumentów. Poprzez zabawę uświadomimy sobie, jak istotnym elementem jest potrzeba ruchu i w jaki sposób można wyrazić siebie oraz swoją motorykę niekoniecznie poza domem. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy kawałek słońca".

Prowadząca: Ewelina Kopczyńska - absolwentka pedagogicznych studiów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Wychowania Fizycznego, instruktorka i trenerka II-go stopnia pływania, od 5 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, prowadząc zajęcia pedagogiczno-ruchowe w różnych ośrodkach na Dolnym Śląsku.


„Robotyka z Lego" - bezpłatne warsztaty z Lego

14.01.2014, godz. 17:00 - 18:30    

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy kawałek słońca".

Prowadzący: Grzegorz  Troć, Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.


„Zimowy kalendarz" - bezpłatne warsztaty plastyczne

13.01.2014, godz. 16:30 - 18:00    

Zapraszamy do zabawy plastycznej - stworzymy "zimowy kalendarz". Czas zimowych zabaw na śniegu: bitwa na śnieżki, lepienie bałwanka, śnieżne budowle, saneczki, łyżwy, to czas pełen radości dla dzieci i dorosłych. Czas pełen magii - pachnący świerkiem, herbatą z sokiem malinowym. Styczeń i luty to również karnawał, a  z nim przebierańcy i szalone zabawy w gronie rówieśników. Bawimy się więc, czerpiąc energię do stworzenia przepięknej karty zimowego kalendarza. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy kawałek słońca".

Prowadząca: Ewa Nyc - artysta plastyk, wieloletni instruktor - nauczyciel plastyki dzieci i młodzieży. Dobra zabawa w świecie plastyki - eksperymenty, zagadnienia plastyczne - stanowią cel zajęć.


„Filc, mydło i powidło" - bezpłatne warsztaty 

07.01.2014, godz. 16:00 - 17:30    

W trakcie zajęć dzieci stworzą piękne, barwne i fantazyjne filcowe ubranka na mydełka. Będą się pieniły, pachniały i spełniały funkcję naturalnego pilingu i masażera! Kąpiel stanie się bajeczną przygodą! Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy kawałek słońca".

Prowadząca: Marta Piasecka - najlepiej czuje się w towarzystwie dzieci. Miejsce telewizora w jej domu już dawno zajęły prace plastyczne. Potrafi zachęcić małe rączki do samodzielnego działania i wyzwolić dziecięcą kreatywność.


Grudzień:


„Malowany piernik" - bezpłatne warsztaty plastyczne 

17.12.2013, godz. 16:00 - 18:00    

W czasie warsztatów każdy z uczestników będzie miał okazję poćwiczyć dekorowanie lukrem na pojedynczych pierniczkach, by potem według własnego projektu samodzielnie wykonać imponujące dekoracje. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy kawałek słońca".

Prowadząca: Agnieszka Konobrocka - posiada bogate doświadczenie w zdobieniu pierników zdobyte w Piernikarni w Trzcińsku; chętnie podzieli się swoimi tajemnicami, dzięki którym drobne ciasteczka są nie tylko przepyszne, ale i idealnie udekorowane, jakby obszyte delikatną koronką.


„Spotkanie z Lalką..." - bezpłatne warsztaty  lalkarskie

16.12.2013, godz. 16:00 - 18:00    

Dziecko w ciągu swojego życia ma wiele lalek. Niektóre z nich kupują rodzice, niektóre robią własnoręcznie. Dziecięce zabawy z lalką, prowadzone monologi i dialogi są często odzwierciedleniem, werbalizowaniem potrzeb, marzeń, lęków dziecka. Musimy wiedzieć, że kiedy lalka opowiada nam swoją historię, często jest to historia dziecka. W pracy animacyjnej z lalką, można wy<


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna