banner

"Większy Kawałek Słońca" - bezpłatne warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat

Prowadzący: Anna Rutkowska - koordynator

Zapraszamy do udziału w warsztatach artystycznych, które przeznaczone są zarówno dla dzieci ze szkół podstawowych, jak i dla młodzieży (podział na grupy wiekowe).
W ramach projektu 1 raz w tygodniu przez cały rok kalendarzowy będą się odbywały warsztaty: teatralne, cyrkowe, plastyczne, arteterapeutyczne, choreoterapeutyczne itp. 
Projekt ma na celu zapoznanie uczestników z różnymi dziedzinami sztuki i pomoc w odkryciu własnych potrzeb i zainteresowań, uczenie umiejętności współpracy w grupie i kontaktów interpersonalnych.

WSZYSTKIE ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

UWAGA!!! Nowe zasady zapisów na warsztaty z cyklu „Większy Kawałek Słońca". UWAGA!!!


Mili Państwo na warsztaty styczniowe będą obowiązywać nowe zasady zapisów.
Na każdy warsztat odbywający się w ramach projektu "Większy Kawałek Słońca" zapisy będą przyjmowane zawsze w poniedziałki z tygodniowym wyprzedzeniem.

Nie będzie już zapisów na cały miesiąc.


PRZYKŁAD:

Warsztat dnia 11.01.2016r. (poniedziałek) - zapisy będą przyjmowane od dnia 04.01.2016r(poniedziałek).
Dwa warsztaty w jednym tygodniu np.: 11.01.2016r.(poniedziałek) i 13.01.2016r.(środa) - zapisy na oba warsztaty będą przyjmowane od dnia 04.01.2016r(poniedziałek).

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831

Harmonogram zajęć:

MAJ 2015:

„Niech żyją pacynki"

18.05.2016, godz. 16:30-18:00  sale ODK

Zapisy na zajęcia przyjmujemy od 09.05.2016

Warsztaty plastyczne, w trakcie których uczestnicy stworzą własną lalkę-pacynkę. Wykorzystując materiały i techniki takie jak  filc, tekstylia,  posługując się nożyczkami, igłą i nitką, powołamy do życia niepowtarzalną postać-zabawkę, którą będzie można zabrać do domu i która będzie nam odtąd zawsze towarzyszyć w zabawie.
Prowadząca: Matylda Wawrzyńczak - absolwentka Studium Charakteryzacji Teatralnej i Filmowej i Perukarstwa w Warszawie. W swojej pracy wykorzystuje rozmaite techniki i materiały, kładąc nacisk na kreatywność i wyobraźnię. Od lat pracuje z dziećmi. Matka trzech córek.

"Stworzenie świata, czyli malarstwo kropkowe Aborygenów"

04.05.2016, godz. 16:30-18:00  sale ODK

Zapisy na zajęcia przyjmujemy od 25.04.2016

Malarstwo kropkowe czerpie z tradycji malowania na ciele, skałach i przedmiotach codziennego użytku. Stawianie mnóstwa punktów, które tworzą całość uspokaja, wycisza i odpręża. Podczas zajęć uczestnicy poznają elementy wierzeń  i symboliki odległej kultury Aborygenów. Na chwile przeniosą się w ich świat - pełen magii, koloru, egzotycznych przestrzeni i zwierząt. Mali artyści namalują autorską wersję Stworzenia Świata. Któż to wie? - może świat wykluł się z jaja wielkiej jaszczurki, albo wciąż kręci się gdzieś w torbie prakangurzycy?
Prowadząca: Katarzyna Klafta- artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.

KWIECIEŃ 2016:

"Teatr Cieni", 27.04.2016, godz. 16:30-18:00  sale ODK

Zapisy od 18.04.2016r

Teatr Cieni - dzieci odkrywają fascynujący i jeden z najstarszych teatrów świata przy pomocy białego płótna i diaskopu. Podczas warsztatów będziemy bawić się formą teatralną wykorzystując i pobudzając naszą wyobraźnię i fantazję. Stworzymy etiudy aktorskie a także scenariusze filmowe, metodami z początku ubiegłego wieku. Teatr Cieni jest jedną z dwóch form teatralnych, w których aktor jest niewidoczny, co pozwala mu na większą swobodę na scenie. Trema związana z występowaniem odchodzi na dalszy plan. Najważniejsza pozostaję zabawa w Teatr.

Prowadzący: Michał Wnuk - aktor, lalkarz, absolwent Państwowych Szkół Teatralnych we  Wrocławiu i w Pradze.

„Mandala", 20.04.2016, godz. 16:30-18:00  sale ODK

Zapisy od 11.04.2016r

Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Tworzenie mandali naturalnie wyrównuje oddech, odrywamy się od osaczających nas myśli i stresu, odnajdujemy wewnętrzny spokój. Dzieci podczas pracy z mandalą wyciszają się i uspokajają, uwalniając się tym samym od różnego rodzaju lęków i niepokojów. Podczas zajęć stworzymy kilka rodzajów mandali min. mandalę relaksacyjną oraz koncentrującą.

Prowadząca: Katarzyna Nosarzewska - ukończyła następujące kursy: „Arteterapia metodą Korart"- 1 i 2 stopnia; „Mandala w procesie edukacji, terapii i rozwoju"; „Joga integralna dla dzieci ze specjalnymi potrzebami z modułem ,,Psychologia pozytywna w rozwoju dziecka,,; „Terapia Taktylna według metody dr. Swietłany Mazgutowej"; „Dotyk Dla Zdrowia w zakresie dotyku i masażu w celu uaktywnienia naturalnych zasobów energii życiowej człowieka". Mama dwójki dzieci.„Wiosenne glino lepy", 13.04.2016, godz. 16:30-18:00  sale ODK

Zapisy od 04.04.2016r

Warsztaty ceramiczne odbywają się w grupach kilku, kilkunastoosobowych ,podczas których każdy uczestnik wykonuje obiekt ceramiczny, mniej lub bardziej użytkowy, np.: kubek, misę, wazon, anioła, maskę, postać z bajki, zwierzę-pies kot itp. Formowanie odbywa się bez użycia koła garncarskiego i wody. Tym razem inspiracja do naszej pracy będzie budząca się do życia wiosna.

Prowadzący: Rafał Klementowski, absolwent UW  mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuje się ceramiką artystyczną  i prowadzi warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

„Słońcem malowana...", 06.04.2016, godz. 16:30-18:00 sale ODK

Zapisy od 29.03.2016r

Dziecięca wyobraźnia czy świat który nas otacza?
Wkraczając w świat plastyki, wykorzystując różnorodne techniki- sprawmy, aby radość dziecka była radością naszą, dorosłych.
Zapraszam do poznawania świata przyrody: płazy, gady, stawonogi, owady w interpretacji najmłodszych.

Prowadząca: Ewa Nyc - artysta plastyk, wieloletni instruktor - nauczyciel plastyki dzieci i młodzieży. Dobra zabawa w świecie plastyki - eksperymenty, zagadnienia plastyczne - to stanowi cel zajęć.

MARZEC 2016:

"Robotyka z LEGO" 30.03.2016, godz. 16:30-18:00  sale ODK

zapisy od 21.03.2016r

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.

„Budowanie domków dla dzikich owadów zapylających" 16.03.2016, godz. 16:30-18:00  sale ODK

zapisy od 07.03.2016r

Podczas tych warsztatów samodzielnie wybudujemy hotele dla dzikich owadów zapylających takich jak murarka ogrodowa. Z drewna i trzciny przy pomocy gwoździ i młotków możemy zrealizować piękny projekt własnego pomysłu, który posłuży jako schronienie dla tych pożytecznych owadów.
Prowadząca: Julia Jankowska - architekt krajobrazu, instruktor edukacji przyrodniczej w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie.

„Wiosenne kosmetyki dla małych i dużych" 09.03.2016, godz. 16:30-18:00  sale ODK

zapisy od 29.02.2016r

Zielone Laboratorium zaprasza na wiosenne warsztaty kosmetyczne. Tym razem stworzymy kosmetyki odżywiające nasze usta. Naszą bazą będą olej marchwiowy, cytrynowy i wiele innych naturalnych składników. Kosmetyki jak zawsze z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych.
Prowadzący: Maciej Zawierucha- od 2006 roku instruktor edukacji ekologicznej na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Pomysł na nasze Zielone Laboratorium zrodził się z zamiłowania do ziół i  tradycji rodzinnych.

„Wielkanoc na ludowo..." 02.03.2016, godz. 16.30-18:00  sale ODK

zapisy od 22.02.2016

Tym razem małych artystów zapraszamy na warsztaty plastyczne, podczas których będziemy tworzyć zabawne i kreatywne ozdoby na nadchodzące Święta Wielkanocne. Stworzymy świąteczny zwierzyniec, nie zabraknie w nim baranków, kurczaczków i kogucików na patyku. W czasie warsztatu zrealizujemy kilka ciekawych projektów plastycznych, które wprowadzą nas w nastrój Świąt Wielkanocnych, porozmawiamy też o tradycji. Będzie kolorowo, odpustowo i ludowo...
Prowadząca: Katarzyna Klafta- artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.

LUTY 2016:

„W zaczarowanym świecie kuglarzy"  24.02.2016r  godz. 16:30 - 18:00  sale ODK

Zapisy od 15.02.2016r

Zajęcia ogólnorozwojowe z elementami pedagogiki cyrku i zabawy. Poprzez zabawę i interakcję grupową poruszamy się zdrowo i spróbujemy nauczyć się cyrkowych umiejętności (podstawy skręcania balonów, kręcenia talerzami itp.). W czasie warsztatów dzieci  zapoznają się z  nowymi cyrkowymi sztuczkami , poznają również bardziej zaawansowane gagi.

Prowadzący: Rafał Biesiada - z wykształcenia pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ. Pracownik i współpracownik organizacji pozarządowych, pilot wycieczek, trener grup (szkolenia, warsztaty integracyjne). Znawca historii i pedagogiki cyrku. Ideowiec promujący ideę "Nowego Cyrku". W swojej pracy wykorzystuje różnorodne techniki, między innymi: klaunowe gagi, dowcipy sytuacyjne, żonglerka, jazda na monocyklu, skręcanie balonów, elementy pantomimy, gry i zabawy integracyjne.

„Przedmiot wyjątkowy, piękny i użytkowy" 17.02.2016r godz. 16:30-18:00  sale ODK

Zapisy od 08.02.2016r

Podczas zajęć uczestnicy wykonają pojemniki na kredki, ołówki, flamastry. Ozdobią je według własnego pomysłu, wykorzystując technikę mozaiki szklanej, dobierając kształty, kolory, faktury drobnych szkiełek, kaboszonów i koralików .

Prowadząca: Beata Chlebowska- projektant witraży,  od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również  cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim , Piechowickim Domem Kultury , lokalnymi stowarzyszeniami, organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.


STYCZEŃ 2016:

„Zimowe glino lepy" 25.01.2016, godz. 16:30 - 18:00 sale ODK

Zapisy od 18.01.2016r.

Warsztaty ceramiczne odbywają się w grupach kilku, kilkunastoosobowych, podczas których każdy uczestnik wykonuje obiekt ceramiczny, mniej lub bardziej użytkowy, np.: kubek, misę, wazon, anioła, maskę, postać z bajki, zwierzę-pies kot itp. Formowanie odbywa się bez użycia koła garncarskiego i wody. Tym razem inspiracją do naszej pracy będzie biała zima.
Prowadzący: Rafał Klementowski, absolwent UW mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuje się ceramiką artystyczną  i prowadzi warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

„Zimowe impresje" 18.01.2016, godz. 16:30 - 18:00 sale ODK

Zapisy od 11.01.2016r.

Zapraszamy na warsztaty tworzenia collage z materiałów ekologicznych inspirowane zimowym pejzażem Karkonoszy. Technika łączona, eksperymentalna, komponowanie na płaszczyźnie znanych krajobrazów w nowy innowacyjny sposób.

Prowadząca: Urszula Szczepaniak - magister sztuki, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, autorka licznych warsztatów z zakresu rękodzieła artystycznego, plastyki i fotografii; instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy ceni sobie najbardziej możliwość spotkania z innymi ludźmi i wspólnego kreatywnego eksperymentowania, które wzmacnia, daje radość i satysfakcję. Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy z kuracjuszami prowadząc pracownię arteterapeutyczną w Uzdrowisku Cieplice.

„Robotyka z LEGO" 11.01.2016, godz. 16:30 - 18:00 sale ODK

Zapisy od 04.01.2016r.

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.

Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.

GRUDZIEŃ 2015

Zapisy w sekretariacie ODK od 20.11.2015

„Witaj pierwsza gwiazdko!"

16.12.2015, godz. 16:30-18:00  sale ODK

Stosując przeróżne materiały- będziemy bawić się fakturami. Stworzymy "Gwiazdę",  która zawiesimy na choince pośród świątecznych prezentów. Złotem malowana, gwiezdnym pyłem muśnięta- błyszczeć będzie szczęściem i miłością naszych małych twórców. Dobra zabawa, poczucie własnej wartości- to kreatywne zajęcia z gwiazdka.

Prowadząca: Ewa Nyc- instruktor - nauczyciel plastyk, posiada wieloletnie doświadczenia w pracy z dziećmi, młodzieżą. W swojej pracy najważniejsze jest rozwój, poszukiwanie nowych metod twórczej pracy.

„Mikołajki, choinki, dzwonki i bombki"

14.12.2015, godz. 16:30-18:00  sale ODK

Każdy uczestnik będzie mógł wybrać kształt świątecznej ozdoby. Udekorujemy je według własnego pomysłu  posługując się  techniką mozaiki szklanej, wypełnimy kształty drobnymi, kolorowymi szkiełkami, koralikami, szklanymi kaboszonami.
 
Prowadząca: Beata Chlebowska- projektant witraży,  od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również  cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim , Piechowickim Domem Kultury , lokalnymi stowarzyszeniami organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.

„Poznajemy prehistoryczne ślimaki, amonity, trylobity"

09.12.2015, godz. 16:30 - 18:00 sale ODK

Jak wyglądały zwierzęta, które żyły przed dinozaurami? Kto to jest paleontolog? Podczas zajęć zabawicie się w odkrywców, wydobędziecie własną skamieniałość po żywym organizmie sprzed milionów lat. Ozdobicie własnego amonita i trylobita i zabierzecie ze sobą do domu! Dzieci dostaną kulę  piaskowo - gipsową w której ukryty jest pradawny ślimak, małż czy też belemnit itp. Otrzymają odpowiedni warsztat pracy: młotek, dłuto, pędzelek, aby  majsterkować i dłubać. Każde dziecko dostanie również pamiątkową pieczęć: ODKRYWCA - PALEONTOLOG
Prowadząca: Monika Burdka - absolwentka WSB we Wrocławiu. Pasjonatka paleontologii, kolekcjonerka minerałów i skamieniałości, współorganizator Giełdy Minerałów w Świdnicy, pomysłodawczyni i realizator GEO - Zabawy. Prowadzi zajęcia w domach kultury i w  szkołach.

„W zaczarowanym świecie kuglarzy"

07.12.2015, godz. 16:30 - 18:00 sale ODK

Zapraszamy na zajęcia ogólnorozwojowe z elementami pedagogiki cyrku i zabawy. Poprzez zabawę i interakcję grupową poruszmy się zdrowo i spróbujemy nauczyć się około cyrkowych umiejętności (podstawy skręcania balonów, kręcenia talerzami itp.). W tym roku w czasie warsztatów poznacie nowe cyrkowe sztuczki i bardziej zaawansowane gagi.

Prowadzący: Rafał Biesiada - z wykształcenia pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ. Pracownik i współpracownik organizacji pozarządowych, pilot wycieczek, trener grup (szkolenia, warsztaty integracyjne). Znawca historii i pedagogiki cyrku. Ideowiec promujący ideę "Nowego Cyrku". W swojej pracy wykorzystuje różnorodne techniki, między innymi: klaunowe gagi, dowcipy sytuacyjne, żonglerka, jazda na monocyklu, skręcanie balonów, elementy pantomimy, gry i zabawy integracyjne.

LISTOPAD 2015

Zapisy w sekretariacie ODK od 19.10.2015

„Odlotowo" czyli szklano-plastyczne warsztaty przyrodnicze

25.11.2015, godz. 16:30-18:00    sale ODK

„Odlotowo" to forma szklarskiej zabawy plastycznej z wykorzystaniem szklanych elementów pozostałych po produkcji korali. Nie będzie to typowa szklana mozaika, ponieważ stworzymy obrazki na lustrze, wypełniając je wielobarwnymi fantazyjnymi kształtami.
Będzie to działanie, gdzie oprócz przepięknych własnoręcznie wykonanych szklanych obrazków, dzieci wyniosą wiedzę przyrodniczą.
Tematem przewodnim będą wizerunki różnorodnych stworzeń latających, które są zagrożone wyginięciem. Niech zaszkli się: Trzepla zielona (Ophiogomphus cecilia), Dudek (Upupa epops), Ksylomka strix (Xylomoia strix), Czerwończyk nieparek (Lycaena dispar), Pasikonik (Isophya stysi) ,   Puchacz (Bubo bubo),  Zimorodek (Alcedo atthis) i wiele innych.
Dla Nas i Was, dla pokoleń!
Prowadząca: Edyta Kulla - doświadczona mama trójki dzieci, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, instruktorka i animatorka kultury.

„Robotyka z Lego"

23.11.2015, godz. 16:30-18:00   sale ODK

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.

Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.

„Smakowite czeko-kosmetyki"

18.11.2015, godz. 16:30-18:00   sale ODK

Zielone Laboratorium zaprasza na niesamowicie aromatyczne i smakowite warsztaty. Tym razem stworzymy kosmetyki na bazie prawdziwej czekolady lub masła kokosowego, jak zawsze z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, kosmetyki chroniące nasze buzie przed srogą zimą i jesiennymi słotami.

Prowadzący: Maciej Zawierucha- od 2006 roku instruktor edukacji ekologicznej na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Pomysł na nasze Zielone Laboratorium zrodził się z zamiłowania do ziół i  tradycji rodzinnych.

„Ikebany"

16.11.2015, godz. 16:30-18:00   sale ODK

Na najbliższych zajęciach dzieci wykonają naczynia do ikebany. Zadanie polega na ulepieniu (zaprezentowanymi technikami - taśmy, wałki, ślimaki) pojemnika o dowolnym kształcie. Całość zostanie przykryta płatem gliny, w którym dzieci wydrążą otwory na kwiaty. Całość poprzedzi krótkie wprowadzenie nt. sztuki układania kompozycji z kwiatów i liści.

Prowadzący: Rafał Klementowski, absolwent UW,  mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuję się ceramiką artystyczną  i prowadzi warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

„Jesień na sportowo"

09.11.2015, godz. 16:30-18:00  sale ODK

Na warsztatach wyruszymy w świat kolorowej jesieni. Przeniesiemy się na leśną polanę pokrytą już warstwą rudo-złotych liści. Nauczymy się aktywnie wypoczywać, nie tylko podczas jesiennych spacerów, ale również na sali, w domu, czy w przedszkolu i szkole. Podczas warsztatów poznamy zabawy wzmacniające gorset mięśniowy oraz prawidłową postawę ciała. Dzieci głodne ruchu będą miały okazję ukierunkować swoją energię na twórcze i ekspresywne działanie usprawniające ich organizm. Nauczymy się wspólnie działać tworząc kreatywne efekty.

Prowadząca: Ewelina Wnuk - absolwentka pedagogicznych studiów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Wychowania Fizycznego, instruktorka i trenerka II-go stopnia pływania, od 5 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, prowadząc zajęcia pedagogiczno-ruchowe w różnych ośrodkach na Dolnym Śląsku.

„Na końcu tęczy..."

04.11.2015, godz. 16:30-18:00  sale ODK

Na końcu tęczy dzieją się rzeczy niezwykłe i ponoć jest tam skarb. Nie garniec złota, nie, to jest coś zupełnie wyjątkowego. Spróbujemy się dowiedzieć co...   Podczas warsztatu stworzymy Kolorowe Pasiaki, a potem wykorzystując technikę wycinanki, coś naprawdę tęczowego. Poznamy fantastyczną technikę plastyczną - to będzie prawdziwa inwazja koloru.

Prowadząca: Katarzyna Klafta- artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.


Październik 2015

Zapisy w sekretariacie ODK od 21.09.2015r.

WARSZTATY TEATRALNE

26.10.2015, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Warsztaty lalkarskie to forma teatru w której dzieci najchętniej uczestniczą,  poprzez lalkę mogą wypowiadać się na scenie na niezliczoną ilość tematów nieco zapominając o tremie. Dziecko z lalką w dłoni puszcza wodzę fantazji wcielając się w wybraną przez siebie kukłę, pacynkę, czy jawajkę. Na warsztatach poznamy podstawowe techniki lalkarskie, nauczymy się nimi animować a także stworzymy krótkie przedstawienie rodem z prawdziwego teatru.

Prowadzący: Michał Wnuk - aktor, lalkarz, absolwent Państwowych Szkół Teatralnych we  Wrocławiu i w Pradze.


Mozaika szklana „LUSTRO"

20.10.2015, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Tematem warsztatów będzie LUSTRO, ODBICIE, ZWIERCIADŁO. Każdy z uczestników wyczaruje unikatowy przedmiot, udekoruje go małymi szkiełkami, szklanymi kropelkami i koralikami.  Posłużymy się techniką mozaiki szklanej, precyzyjnie ułożymy wybrane elementy, szczeliny wypełnimy kolorowymi fugami.
 
Prowadząca: Beata Chlebowska- projektant witraży,  od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również  cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim , Piechowickim Domem Kultury , lokalnymi stowarzyszeniami organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.


"JESIENNE GLINO LEPY"

19.10.2015, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Warsztaty ceramiczne odbywają się w grupach kilku, kilkunasto osobowych , podczas których każdy uczestnik wykonuje obiekt ceramiczny, mniej lub bardziej użytkowe, np.: kubek, misę, wazon, anioła, maskę, postać z bajki, zwierzę-pies kot itp. Formowanie odbywa się bez użycia koła garncarskiego i wody. Tym razem inspiracją do naszej pracy będzie kolorowa jesień.

Prowadzący: Rafał Klementowski, absolwent UW, mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuje się ceramiką artystyczną  i prowadzi warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

"W świecie magicznych barw"

12.10.2015, godz. 16:00-17:30    sale ODK

Zapraszamy na warsztaty tworzenia mandali dla dzieci. Podczas zajęć, w trakcie swobodnej ekspresji powstanie magiczny, fascynujący, tajemniczy, barwny krąg, umożliwiający wewnętrzną przemianę i mający ogromne działanie terapeutyczne. Dzieci będą miały szansę na twórczy eksperyment, tworząc kompozycję w kole, w różnorodnych technikach służącą wyciszeniu, poznaniu własnych możliwości i świetnej zabawie.

Prowadząca: Urszula Szczepaniak - magister sztuki, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, autorka licznych warsztatów z zakresu rękodzieła artystycznego, plastyki i fotografii; instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy ceni sobie najbardziej możliwość spotkania z innymi ludźmi i wspólnego kreatywnego eksperymentowania, które wzmacnia, daje radość i satysfakcje. Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy z kuracjuszami, prowadząc pracownię arteterapeutyczną w Uzdrowisku Cieplice.

WARSZTATY CYRKOWE

05.10.2015,  godz. 16:00-17:30

Warsztaty dla dzieci pt. "W zaczarowanym świecie kuglarzy" - zajęcia ogólnorozwojowe z elementami pedagogiki cyrku i zabawy. Poprzez zabawę i interakcję grupową poruszamy się zdrowo i spróbujemy nauczyć się około cyrkowych umiejętności.

Prowadzący: Rafał Biesiada - z wykształcenia pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ. Pracownik i współpracownik organizacji pozarządowych, pilot wycieczek, trener grup (szkolenia, warsztaty integracyjne). Znawca historii i pedagogiki cyrku. Ideowiec promujący ideę "Nowego Cyrku". W swojej pracy wykorzystuje różnorodne techniki, między innymi: klaunowe gagi, dowcipy sytuacyjne, żonglerka, jazda na monocyklu, skręcanie balonów, elementy pantomimy, gry i zabawy integracyjne.


WRZESIEŃ 2015

Zapisy od 24 sierpnia w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831

"Robotyka z LEGO"

28.09.2015, godz. 16:30 - 18:00 sale ODK

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.
Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadzący od 3 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.


"Nie bajka o ptaku dziwaku" - warsztat plastyczny

21.09.2015, godz. 16:00 - 17:30 sale ODK

Warsztat będzie okazją do stworzenia czegoś pięknego, ale też do rozmowy o inności, naszych małych dziwactwach i tolerancji. Ptak Dziwak, Ptaszek Igraszek i Ptaszynka Słoninka to ciekawa kompania, która uświetni nasze spotkanie i rozkołysze dziecięcą wyobraźnię. Najważniejsze podczas zajęć jest budowanie pozytywnych skojarzeń. Warsztaty integrują, są kreatywne, prowokują, przyczyniają się do rozwoju osobowości i podwyższają poczucie własnej wartości. Poznamy też nową technikę plastyczną - wyczarujemy coś wyjątkowego.
Prowadząca: Katarzyna Klafta- artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.

MAJ 2015

Zapisy od 20 kwietnia w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 

"Oryginalny prezent dla mamy" - warsztat plastyczny

25.05.2015, godz. 16:00 - 17:30  sale ODK

Zapraszamy dzieci do stworzenia nietypowych, ekologicznych obrazów z drewna, płótna, sklejki i sznurka, które stanowić będą piękny element wyposażenia wnętrza każdej mamy. Uczestnicy poznają technikę collage'u z nietypowych materiałów, będą mieli też okazję do twórczych eksperymentów i świetnej  artystycznej zabawy.

Prowadząca: Urszula Szczepaniak - magister sztuki, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, autorka licznych warsztatów z zakresu rękodzieła artystycznego, plastyki i fotografii; instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy ceni sobie najbardziej możliwość spotkania z innymi ludźmi i wspólnego kreatywnego eksperymentowania, które wzmacnia, daje radość i satysfakcje.               Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy z kuracjuszami prowadząc pracownie arteterapeutyczną w Uzdrowisku Cieplice.

„Dzieci i Ryby" - warsztaty plastyczne

18.05.2015, godz. 17:00 - 18:30  sale ODK

Podczas warsztatu mali artyści stworzą swoją Rybę - gruuubą rybę, albo chudą płaszczkę, rybę wesołka, albo bezdennie smutną, groźną  i chyżą, albo pokojową. A nie będzie to tylko rysunek. O nie! Ryba będzie najprawdziwsza, będzie miała swoją grubość, dłuuugość, masę i oczywiście charakter. A jeśli będzie akurat pokojowa (a ryby często bywają pokojowe), to można ją zawiesić nad łóżkiem małego artysty. Niech go ukołysze i zabierze w podwodną podróż. i żeby nie było, że dzieci i ryby głosu nie mają...

Prowadząca: Katarzyna Klafta - artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.


Wiosenne warsztaty alchemiczne - sól do kąpieli

11.05.2015, godz. 16:00 - 17:00  sale ODK

Sól do kąpieli  wspomoże regenerację twojej skóry, a także poprawi nastrój po wyczerpującej zimie. Ponadto może ona sprzyjać leczeniu skóry. Jest to produkt łatwy w przygotowaniu i za jego pomocą możesz wykonać proste zabiegi pielęgnacyjne. Wystarczy w zaciszu domowym stworzyć własną mieszankę do kąpieli z dodatkiem ziół, przypraw lub suszonych owoców. Przynajmniej raz w tygodniu warto zafundować sobie kąpiel z dodatkiem soli morskiej własnej produkcji. Jest to świetny sposób na dobrą zabawę, relaks i poprawę kondycji skóry.
Prowadzący: Maciej Zawierucha - od 2006 roku instruktor edukacji ekologicznej na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Pomysł na nasze zielone laboratorium zrodził się z zamiłowania do ziół i  tradycji rodzinnych.
"W zaczarowanym świecie kuglarzy" - warsztaty cyrkowe

04.05.2015, godz. 16:00 - 17:30 sale ODK

Warsztaty dla dzieci pt.: "W zaczarowanym świecie kuglarzy" - zajęcia ogólnorozwojowe z elementami pedagogiki cyrku i zabawy. Poprzez zabawę i interakcję grupową poruszmy się zdrowo i spróbujemy nauczyć się około cyrkowych umiejętności (podstawy skręcania balonów, kręcenia talerzami itp.). W tym roku w czasie warsztatów poznacie nowe cyrkowe sztuczki i bardziej zaawansowane gagi.

 Prowadzący: Rafał Biesiada - z wykształcenia pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ. Pracownik i współpracownik organizacji pozarządowych, pilot wycieczek, trener grup (szkolenia, warsztaty integracyjne). Znawca historii i pedagogiki cyrku. Ideowiec promujący ideę "Nowego Cyrku". W swojej pracy wykorzystuje różnorodne techniki, między innymi: klaunowe gagi, dowcipy sytuacyjne, żonglerka, jazda na monocyklu, skręcanie balonów, elementy pantomimy, gry i zabawy integracyjne.KWIECIEŃ 2015

Zapisy od 20 marca w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 

„Wiosenne glino lepy"- warsztaty ceramiczne

27.04.2015,  godz. 16:00 - 17:30   sale ODK

Warsztaty ceramiczne odbywają się w grupach kilku, kilkunastoosobowych, podczas których każdy uczestnik wykonuje obiekt ceramiczny, mniej lub bardziej użytkowy, np.: kubek, misę, wazon, anioła, maskę, postać z bajki, zwierzę - pies, kot itp. Formowanie odbywa się bez użycia koła garncarskiego i wody. Tym razem inspiracją do naszej pracy będzie rozbudzona już do życia wiosna.

Prowadzący: Rafał Klementowski, absolwent U.Wr, mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuje się ceramiką artystyczną  i prowadzi warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

„Wiosenna, szklana łąka"-

warsztaty mozaiki szklanej

20.04.2015, godz. 16:00 - 17:30  sale ODK

Chmurki, barwne kwiaty, motylki, biedronki, krople  deszczu, trawy, liście ..... to wszystko wyczarujemy z małych, kolorowych kawałków szkła , szklanych kaboszonów, koralików.  Posłużymy się  techniką mozaiki szklanej. Dopasowując szkiełko do szkiełka  „utkamy"  wiosenną łąkę.

Prowadząca: Beata Chlebowska- projektant witraży,  od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również  cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim, Piechowickim Domem Kultury, lokalnymi stowarzyszeniami organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.

"Robotyka z LEGO"

13.04.2015, godz. 17:00 - 18:30   sale ODK

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.

Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.

MARZEC 2015:

Zapisy od 20 lutego w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 

„Taneczne Szaleństwo"

30.03.2015,  godz. 16;00-17:30  sale ODK


Zapraszamy na niezwykłe zajęcia taneczne. Nauka poszczególnych tańców (Cha Cha, Rock'and'Roll, Polka, Samba, Walc) przeplatana będzie z zabawami tanecznymi oraz piosenkami tanecznymi. Program zajęć ułożony jest w taki sposób, aby był bezpieczny dla dzieci. Rozpoczynamy rozgrzewką całego ciała, przechodzimy do nauki prostych układów tanecznych, które połączone są z piosenką, następnie uczymy się trudniejszej choreografii. Punktem kulminacyjnym jest nauka Rock'and ‘rolla  oraz brazylijskiej Samby. Wyciszenie i relaks poprzez taniec i zabawę jest końcową fazą zajęć.
      
Prowadząca: Katarzyna Skibińska- Zając- dyplomowana instruktorkę sportu, która posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne oraz taneczną klasę „S"w stylu latynoamerykańskim i standardowym. Od 2009 współwłaścicielka Studia tańca Sisters we Wrocławiu. www.sisterstaniec.pl


"Domy leśnych skrzatów"

23.03.2015,  godz. 17:00-18:30  sale ODK

Technika pracy wymaga zerwania z wieloma przyzwyczajeniami. Podczas warsztatów wszyscy- prowadzący jak i uczestnicy w naturalny sposób się  uaktywniają.Najważniejsze podczas zajęć jest budowanie pozytywnych skojarzeń. Warsztaty integrują, są kreatywne, podwyższają poczucie własnej wartości i dają okazję do dobrej zabawy. Niewątpliwą korzyścią będzie stworzenie wieloformatowych, kolorowych przestrzennych form.

Prowadząca: Ewa Nyc- instruktor - nauczyciel plastyk, posiada wieloletnie doświadczenia w pracy z dziećmi, młodzieżą. W swojej     pracy najważniejsze jest rozwój, poszukiwanie nowych metod twórczej pracy.


„Bum Bum Rurki"

17.03.2015, godz.16:00-17:30  sale ODK

Zapraszamy do zabawy z kolorowymi tubami - Bum Bum Rurkami.Te muzyczne zabawki edukacyjne do gry solo lub w zespole, pozwolą nam na niezwykle eksperyment z dźwiękami. Dzięki nim będziemy uczyć się rytmu, melodii oraz harmonii. Będziemy improwizować, uczyć się a przede wszystkim świetnie bawić!
 
Prowadzący:  Mariusz Raźny - pedagog, miłośnik bębnów etnicznych z wieloletnim doświadczeniem w pracy pedagogicznej i scenicznej. Muzyk zespołu Tiriba i Fort BS. Uczeń najlepszych afrykańskich muzyków, w 2012r. odbył podróż do Gwinei, źródeł muzyki djembe.


„Niezwykłe mydełko" - warsztaty alchemiczne

09.03.2015, godz, 16:00-17:30  sale ODK

Warsztaty obejmują  zajęcia z zakresu zielarstwa i tworzenia mydła. Uczestnicy dowiedzą się jak wytwarzane są olejki eteryczne, czy też ziołowe medykamenty. Zajęcia mydlarskie pozwolą odkryć na nowo jeden ze zmysłów, a mianowicie węch. Celem warsztatów będzie stworzenie oryginalnego, świątecznego mydełka pełnego zapachów i aromatów bożonarodzeniowych.

Prowadzący: Maciej Zawierucha- od 2006 roku instruktor edukacji ekologicznej na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Pomysł na nasze zielone laboratorium zrodził się z zamiłowania do ziół i  tradycji rodzinnych.


„Spotkanie z Mona Lisą północy"

02.03.2015, godz. 17:00-18:30  sale ODK

Podczas warsztatu świat dzieci zderzy się ze światem dorosłych, a dokładnie ze światem mistrza malarstwa Jana Vermeera. Poznamy i stworzymy na nowo jego najsłynniejszy obraz Dziewczynę z perłą. Poznamy ciekawostki z życia tego artysty i postaramy się odpowiedzieć na pytanie - jaka tajemnica towarzyszy temu dziełu? Kim jest dziewczyna która patrzy na nas z obrazu i co sprawia że od setek lat zachwyca świat? Przy okazji sprawdzimy, czy nie ma wśród nas potomków Vermeera.

Prowadząca: Katarzyna Klafta- artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk     kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.LUTY 2015:

Zapisy od 20 stycznia w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 

„Zimowe glino lepy"

23.02.2015, godz. 16:00-17:30   sale ODK

Warsztaty ceramiczne odbywają się w grupach kilku, kilkunasto osobowych ,podczas których każdy uczestnik wykonuje obiekt ceramiczny, mniej lub bardziej użytkowe, np.: kubek, misę, wazon, anioła, maskę, postać z bajki, zwierzę-pies kot itp. Formowanie odbywa się bez użycia koła garncarskiego i wody. Tym razem inspiracja do naszej pracy będzie zima.

Prowadzący: Rafał Klementowski, absolwent U.Wr mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuję się ceramiką artystyczną i prowadzę warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

„Pożegnanie zimy"

16.02.2015, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Warsztaty ruchowe, podczas których dzieci będą miały okazję  poznać rożne zabawy doskonalące  ich sprawność fizyczną. Będziemy     wspólnie odkrywać zimowy świat przygód. Tematyka zajęć będzie związana z pożegnaniem zimy, a więc przeniesiemy śnieg i mróz do     sali,     zanim nadejdą roztopy. Poznamy rozmaite dyscypliny sportowe uprawiane zimą. Dzieci zasmakują aktywności fizycznej jako wspaniałej     zabawy, a nie przykrego obowiązku. Aby zaspokoić głód ruchu odnajdziemy rozmaite gry i zabawy, mające na celu rozwój     motoryki,     koordynacji i koncentracji.

    Prowadząca: Ewelina Wnuk - absolwentka pedagogicznych studiów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Wycho    wania Fizycznego, instruktorka i trenerka II-go stopnia pływania, od 5 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, prowadząc zajęcia pedago    giczno-ruchowe w różnych ośrodkach na Dolnym Śląsku.


„Szklane serce"

09.02.2015, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Warsztaty ruchowe, podczas których dzieci będą miały okazję  poznać rożne zabawy doskonalące  ich sprawność fizyczną. Będziemy     wspólnie odkrywać zimowy świat przygód. Tematyka zajęć będzie związana z pożegnaniem zimy, a więc przeniesiemy śnieg i mróz do     sali,     zanim nadejdą roztopy. Poznamy rozmaite dyscypliny sportowe uprawiane zimą. Dzieci zasmakują aktywności fizycznej jako wspaniałej     zabawy, a nie przykrego obowiązku. Aby zaspokoić głód ruchu odnajdziemy rozmaite gry i zabawy, mające na celu rozwój     motoryki,     koordynacji i koncentracji.

    Prowadząca: Ewelina Wnuk - absolwentka pedagogicznych studiów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Wycho    wania Fizycznego, instruktorka i trenerka II-go stopnia pływania, od 5 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, prowadząc zajęcia pedago    giczno-ruchowe w różnych ośrodkach na Dolnym Śląsku.

Uczestnicy warsztatów wykonają szklaną zawieszkę w kształcie serca. Skorzystamy z techniki mozaiki szklanej. Jak zwykle każda praca będzie inna, indywidualna, stworzona według własnego niepowtarzalnego pomysłu.

Prowadząca: Beata Chlebowska- projektant witraży, od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim, Piechowickim Domem Kultury, lokalnymi stowarzyszeniami organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.


„Warsztaty cyrkowe "

02.02.2015, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Gorąco zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat na warsztaty cyrkowe.
Warsztaty dla dzieci pt. "W zaczarowanym świecie kuglarzy" - zajęcia ogólnorozwojowe z elementami pedagogiki cyrku i zabawy. Poprzez zabawę i interakcję grupową poruszmy się zdrowo i spróbujemy nauczyć się około cyrkowych umiejętności (podstawy skręcania balonów, kręcenia talerzami itp.). W tym roku w czasie warsztatów poznacie nowe cyrkowe sztuczki i bardziej zaawansowane gagi.

Prowadzący: Rafał Biesiada - z wykształcenia pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ. Pracownik i współpracownik organizacji pozarządowych, pilot wycieczek, trener grup (szkolenia, warsztaty integracyjne). Znawca historii i pedagogiki cyrku. Ideowiec promujący ideę "Nowego Cyrku". W swojej pracy wykorzystuje różnorodne techniki, między innymi: klaunowe gagi, dowcipy sytuacyjne, żonglerka, jazda na monocyklu, skręcanie balonów, elementy pantomimy, gry i zabawy integracyjne.

STYCZEŃ 2015:

Zapisy od 22 grudnia w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831

„W zaczarowanym ogrodzie..."

19.01.2015, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Na przekór zimowej aurze stworzymy świat pełen słońca, tętniący życiem i tajemnicą.  Świat bywa ogromny i posępny, dlatego warto odkryć wejście do tajemniczego ogrodu. W miejscu tym - na chwilkę - zapomina się o wszystkim. Ono istnieje tylko dla nas. Tutaj wszystko otacza nas miękką zielonością a cisza zdaje się opowiadać o rzeczach dawnych i cudnych.  Podczas warsztatu poszukamy klucza do tego świata. Pobawimy się formą, kolorem i marzeniami.

Prowadząca: Katarzyna Klafta- artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.
null

„Robotyka z lego"

12.01.2015, godz. 17:00-18:30  sale ODK

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.

Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.


GRUDZIEŃ 2014:

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 od 20 listopada 2014.

„Świąteczna Manufaktura"

15.12.2014, godz. 17:00-18:30  sale ODK

Zapraszamy do magicznej krainy decoupage i scrapbookingu, w świat kolorowych serwetek, papierów, dziurkaczy i wstążek. Podczas warsztatów  będziemy wycinać, naklejać, dziurkować, ozdabiać, bawić się kolorami.  Wspólnie wykonamy świece ozdobione techniką decoupage oraz kartki  techniką Iris Folding.

Iris folding to technika pochodząca z Holandii. Kolorowe, dopasowane paski poskładanego papieru są przyklejane w miejscu wyciętym według szablonu, tworząc spiralny wzór, który przypomina przysłonę w aparacie fotograficznym,  „iris" z angielskiego oznacza przysłonę," folding" znaczy składany.

Prowadząca - Małgorzata Karpicka: w ciągu dnia zapracowana instruktorka, autorka blogów i animatorka kultury, nieperfekcyjna mama dwóch córek, po godzinach scraperka, dekupażystka i projektantka biżuterii. Jej prace można oglądać m.in. na blogu: margotmade.blogspot.com.


„Dzieci czekają na śnieg"

09.12.2014, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Nikt tak nie czeka na śnieg  jak dzieci. Spoglądają w niebo i oczekują zadziwiających mrożonych gwiazdek, których tylko niewyobrażalna ilość daje radość i   pomysły na cudowne zabawy. Zimowy krajobraz, miasteczko zasypane śniegiem i przynajmniej 2836 małych śnieżynek znajdzie się na tym rysunku. Wytrwali każdą śniegową gwiazdkę inaczej zaznaczą, tworząc niepowtarzalny koronkowy wzór. Podobno każda gwiazdka jest inna. Zabawa dla cierpliwych i dla tych którzy nie mogą doczekać się śniegu.                       

Prowadząca: Maria Szubart - z wykształcenia pedagog kultury. Na co dzień pracuje z dziećmi prowadząc eksperymentalną Pracownię Sztuk Plastycznych Małego Człowieka. Od kilkunastu lat prowadzi Galerię pod Brązowym Jeleniem. Osoba niezwykle inspirująca, pełna ciekawych pomysłów.


„W zaczarowanym świecie kuglarzy - pomocnicy Świętego Mikołaja"

08.12.2014, godz. 16:00-17:30  sale ODK

Zajęcia ogólnorozwojowe z elementami pedagogiki cyrku i zabawy tym razem w klimacie około świątecznym. Wspólnie przekonamy się,  że praca elfów - pomocników Świętego Mikołaja wymaga wprost ekwilibrystycznych umiejętności. Wykonując obowiązki każdego pomocnika poprawimy swoją zręczność, cierpliwość i koncentrację. Od elfa do kuglarza bliska droga. Przekonaj się czy dasz radę przejść test i zostać pomocnikiem Świętego Mikołaja?
 
Prowadzący: Rafał Biesiada - z wykształcenia pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ. Pracownik i współpracownik organizacji pozarządowych, trener grup (szkolenia, warsztaty integracyjne). Znawca historii i pedagogiki cyrku. Ideowiec promujący ideę "Nowego Cyrku". W swojej pracy wykorzystuje różnorodne techniki cyrkowe i teatralne. Raz w roku znany jako najśmieszniejszy pomocnik Świętego Mikołaja o imieniu PoDarek, na co dzień znany jako klaun Rufi Rafi.


„Świąteczny lampion"

02.12.2014, godz. 16:00-17:30 sale ODK

Podczas zajęć każdy uczestnik stworzy  barwny, świąteczny lampion. Posłużymy się techniką mozaiki szklanej. Użyjemy drobnych, różnorodnych elementów szklanych oraz fugi do wypełniania szczelin. Będziemy dobierać i układać małe, kolorowe szkiełka tak, żeby wyczarować  nasz własny niepowtarzalny klimat i nastrój.

Prowadząca: Beata Chlebowska - projektant witraży,  od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów". Realizuje również  cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim, Piechowickim Domem Kultury, lokalnymi stowarzyszeniami organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy od 20 listopada w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831
Zajęcia w ramach projektu: Większy Kawałek Słońca

 

LISTOPAD 2014:

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 od 20 października 2014.

„Eko krem na jesienno-zimowe słoty"

24.11.2014, godz. 16:00-17:30 sale ODK

Kosmetyki  robione ręcznie istniały od zamierzchłych  czasów. Już w starożytnym Egipcie  wykorzystywano zioła, oleje i olejki zapachowe do pielęgnacji ciała. W dzisiejszych czasach pojawiły się one na rynku jako nowość, ponieważ przez ostatnie 50 lat wyparła je  masowa produkcja kosmetyków, w których znajdują substancje konserwujące, pochodne ropy naftowej, barwniki, polepszacze. Wszystkie te dodatkowe substancje przedłużają termin przydatności kosmetyków i polepszają ich wygląd kosztem naszej cery i zdrowia. Naturalne kosmetyki każdy może zrobić w domu, to proste jak zrobienie herbaty czy smakowitego deseru. Tm razem uczestnicy warsztatów przygotują krem na bazie oliwy z oliwek i olejków zapachowych chroniący przed jesienno- zimowymi słotami. 

Prowadzący: Maciej Zawierucha-  Instruktor Edukacji Ekologicznej Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Odtwórca tradycji zielarskich na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów.


Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy Kawałek Słońca"
Liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831

 

 

"Robotyka z LEGO"

17.11.2014, godz. 17:00-18:30 sale ODK

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.

Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.


Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy Kawałek Słońca"
Liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831

 

„Koty, kocury, kocięta"

12.11.2014, godz. 16:00-17:30 sale ODK

Kot to czarodziej w którego głowie dzieje się więcej niż możemy sobie wyobrazić - nie istnieje bowiem kot zwyczajny. Te tajemnicze, niezależne, figlarne stworzenia żyją w naszych domach nie zatracając swojej dzikości. Nie istnieje chyba nic bardziej mięciutkiego i ciepłego od kociego futerka. Te domowe dzikusy podbiły serce człowieka i na dobre zadomowiły się w jego świecie. Nie jest tajemnicą, że  gdy na dachu kotów szereg, to każdy z tych zwierzaków inny ma charakterek, jeden jest smutny, jeden - wesołek, jeden - flegmatyk, a niejeden z fiołem... Koty, kocury, kocięta skaczą z dachu na dach, kot ciche stawia kroki i nie przeszkadza w snach...  KTO? KOT jest bohaterem warsztatu, a ponadto nowa technika plastyczna i mali artyści!

Prowadząca: Katarzyna Klafta - artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.


Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy Kawałek Słońca"
Liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831

 

„Drewno malowane, rysowane" 03.11.2014, godz.16:00 - 17:30 sale ODK

Zapraszamy na warsztaty tworzenia prac na drewnianej powierzchni (sklejce i innych elementach różnorodnych gatunków drewna). Drewno jako podłoże dla "małych artystów " do tworzenia pobudza wyobraźnie i daje niesamowite możliwości do eksperymentowania. Stworzymy z niego obrazy z wyobraźni ale i elementy użytkowe np. podkładki, zakładki do książek. Na warsztatach dzieci poznają różne techniki pokrywania i upiększania drewnianych form barwnikami tj. bejca, świeca, farby akwarelowe, spróbują techniki "przecierki" papierami ściernymi.

Prowadząca: Urszula Szczepaniak - magister sztuki, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, autorka licznych warsztatów z zakresu rękodzieła artystycznego, plastyki i fotografii; instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy ceni sobie najbardziej możliwość spotkania z innymi ludźmi i wspólnego kreatywnego eksperymentowania, które wzmacnia, daje radość i satysfakcje. Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy z kuracjuszami prowadząc pracownie arteterapeutyczną w Uzdrowisku Cieplice.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Większy Kawałek Słońca"
Liczba miejsc ograniczona, zapisy od 20 października w sekretariacie  ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831

 


PAŹDZIERNIK 2014:

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 od 22 września 2014.


"JESIENNE WARIACJE RUCHOWE"

27.10.2014, godz. 16:00 - 17:30 sale ODK

„Jesienne wariacje ruchowe"  to warsztaty stworzone dla dzieci głodnych ruchu, ekspresji oraz twórczego przestrzennego działania . Na zajęciach będziemy poszukiwać kreatywnych sposobów na aktywne spędzenie czasu  jesienią. Spróbujemy przenieść zabawę podwórkowo-liściową do sali. Dzieci będą mogły wyrazić swoje emocje związane z jesiennym czasem poprzez taniec i plastykę ruchu. Nauczymy się choreografii  do akompaniamentu muzycznego stworzonego przez uczestników przy pomocy instrumentów. Poprzez zabawę uświadomimy sobie jak istotnym elementem jest potrzeba ruchu i w jaki sposób można wyrazić siebie oraz swoją motorykę niekoniecznie poza domem.

Prowadząca: Ewelina Wnuk - absolwentka pedagogicznych studiów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Wychowania Fizycznego, instruktorka i trenerka II-go"CZARNY TEATR"

20.10.2014, godz. 16:00 - 17:30 sale ODK

Czarny teatr jest rodzajem zabawy twórczej, która może być ukierunkowana na rozwój ruchowy, emocjonalny, Czarny teatr posługuje się światłem ultrafioletowym. Aktor (dziecko) ubrany na czarno, w ciemnej przestrzeni jest niewidoczny. Istnieje tylko biały rekwizyt, kostium, elementy białej scenografii bądź kontur postaci.
Dziecko w przestrzeni czarnego teatru czuje się bezpiecznie, ponieważ jest niewidoczne. To poczucie bezpieczeństwa eliminuje stres i lęk. Ciało w czarnym teatrze pracuje w sposób naturalny. Dziecko nie kreuje tu ciała dla widza, pracuje dla siebie ponieważ ma świadomość, że go nie widać. Wykorzystuje potencjał naturalnego ruchu, który aktywizuje jego rozwój.
Podczas warsztatów z Czarnego teatru postaramy się stworzyć mini spektakl, etiudę teatralna inspirowaną marzeniami każdego z uczestników.

Prowadzący: Michał Wnuk - aktor, lalkarz, absolwent Państwowych Szkół Teatralnych we  Wrocławiu i w Pradze"JESIENNE GLINO LEPY"

13.10.2014, godz. 16:00 - 17:30 sale ODK


Warsztaty ceramiczne odbywają się w grupach kilku, kilkunasto osobowych, podczas których każdy uczestnik wykonuje obiekt ceramiczny, mniej lub bardziej użytkowy, np.: kubek, misę, wazon, anioła, maskę, postać z bajki, zwierzę - pies kot itp. Formowanie odbywa się bez użycia koła garncarskiego i wody. Tym razem inspiracja do naszej pracy będzie jesień i jej dary.

Prowadzący: Rafał Klementowski, absolwent U.Wr mgr etnologii, przewodnik sudecki, ceramik. Od 15 lat zajmuję się ceramiką artystyczną  i prowadzi warsztaty, głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym."KOLOROWE KOKTAJLE PEŁNE WITAMIN"

07.10.2014, godz. 16:00 - 17:30 sale ODK


Zapraszamy dzieci na nowe działania kuchenne. Pokażemy, że koktajl to świetny sposób na przemyt wielu cennych składników w jednej szklance, w dodatku smaczny. Po raz kolejny udowodnimy, że zdrowo znaczy pysznie.

Prowadzące: Małgorzata Sadowska i Katarzyna Nosarzewska - twórczynie ,,SIOSTRY DWIE CAFE & WEGE"; wegetarianki, matki dzieciom, pasjonatki zdrowej i pysznej kuchni.


„STRACH MA WIELKIE OCZY"

06.10.2014, godz. 17:00-18:30 sale ODK


Kto się chowa nocą w szafie?  Tego dowiemy się podczas warsztatów od małych artystów. Warsztaty będą kreatywne i pozytywne. Poznamy całkiem nową technikę plastyczną.

Prowadząca: Ewa Nyc- artysta plastyk, wieloletni instruktor- nauczyciel plastyki dzieci i młodzieży. Dobra zabawa w świecie plastyki - eksperymenty, zagadnienia plastyczne - to stanowi cel zajęć.
WRZESIEŃ 2014:

Zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu  (75) 75 31 831 od 18 sierpnia 2014.


BUM BUM RURKI

29.09.2014, godz. 16:00-17:30   sale ODK

- bezpłatne warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 6 - 12 lat
    
Zapraszamy do zabawy z kolorowymi tubami -   Bum Bum Rurkami. Te muzyczne zabawki edukacyjne do gry solo lub w zespole, pozwolą nam na niezwykłe eksperymenty z dźwiękami. Dzięki nim będziemy uczyć się rytmu, melodii oraz harmonii. Będziemy improwizować, uczyć się a przede wszystkim świetnie bawić!
Prowadzący:  Mariusz Raźny - pedagog, miłośnik bębnów etnicznych z wieloletnim doświadczeniem w pracy pedagogicznej i scenicznej. Muzyk zespołu Tiriba i Fort BS. Uczeń najlepszych afrykańskich muzyków, w 2012r. odbył podróż do Gwinei, źr


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna