banner
TEXT

„RADOMSKO NA STAREJ FOTOGRAFII” [598 odsłon]

wystawa fotografii

Jakub Lechowski

Wernisaż   13.01.2011

Wystawa otwarta od styczeńdo  luty

   

    To szczęśliwy traf, że fotografik, Jakub Lechowski wyciągnął na światło dzienne kilkadziesiąt fotografii ze swojego archiwum. Cykl ma ten sam temat, jedność czasu, miejsca i akcji: chłopi na targowisku w Radomsku w 1962 roku i nie brakuje tu przysłowiowego „dziada i baby". Prezentowane na wystawie czarno-białe zdjęcia stanowią swoisty wehikuł czasu przenoszący w świat minionego już wiejskiego obyczaju, szczególnej kroniki folkloru, który po latach nie stracił swojej świeżości i wartości.
    

   A uwadze Lechowskiego  nic w tłoku nie uszło. Swoim obiektywem wyłapywał scenki rodzajowe: jak to handel nabiera rumieńców wśród ludzi z charakterem, bez zbędnych ceregieli, a po sąsiedzku niewymuszenie rozwiązują się języki. Na radomszczańskim targu można było nie tylko uciąć pogawędkę, ale i chłonąć wrażenia, bo dla wielu rynek stanowił okno na świat. Stąd portrety rolników     (i nie tylko): ich fizjonomie pełne są godności, naturalne, a reakcje żywiołowe, nieupozowane. I choć gołym okiem widać, że to chude lata i znać po ludziach twardą szkołę, potrafili czerpać radość ze swojego zajęcia... Samo życie i cudownie uchwycony duch tamtych czasów, zupełnie wyjątkowy i niepowtarzalny.
    
    Nie sposób pominąć tu roli fotografa, który zdaje się być obdarzony dużym wyczuciem chwili,  ba, szóstym zmysłem i przede wszystkim życzliwością. Dla Lechowskiego, nestora radomszczańskiego Towarzystwa Fotograficznego, aparat stał się narzędziem poszukiwań, odkrywania i obserwacji, a zarazem fotografowanie to akt twórczy, posiadający sens artystyczny.
    
    Przedstawione na wystawie zdjęcia tak sugestywne także      w formie, nie tylko wytrzymały próbę czasu, ale mają moc wzruszania, pobudzania uśmiechu, zadumy, wystawiając dobre świadectwo zwyczajom starej daty. Są ciekawym dokumentem jednocześnie niosąc w sobie uniwersalny wymiar ludzkiej kondycji, niełatwej przecież.
    
    Tak więc konia z rzędem temu, kto sprawił, że celuloidowe obrazki Lechowskiego są dostępne dla szerszej publiczności.
                      
                                   Jadwiga Synowiec

Jakub Lechowski - radomszczański fotografik, członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i zasłużony działacz kultury.

Zainicjował amatorski ruch fotograficzny w Radomsku i zorganizował pierwszą wystawę fotograficzną w tym mieście w 1959 roku. Był jednym z założycieli Towarzystwa Fotograficznego w Radomsku w 1962 roku, noszącego obecnie imię Edmunda Osterloffa, a zarazem jego prezesem     w latach 1967 - 1995. Obecnie jest członkiem honorowym Towarzystwa  i równocześnie pełni funkcję członka zarządu.

Fotografuje od 58 lat, głównie krajobraz i architekturę. Ze szczególnym zamiłowaniem dokumentuje Radomsko i jego okolice.

Swoje prace wystawiał na 70 wystawach, w tym 10 indywidualnych oraz publikował zdjęcia w albumach, prasie, wydawnictwach promocyjnych, reklamowych i w formie widokówek.


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna