banner
TEXT

MOJE PODRÓŻE [631 odsłon]

wystawa tkaniny

Barbara Nachajska - Brożek

Wernisaż   15.10.2011 godz.17.00

Wystawa otwarta od 15.09.2011do  14.10.2011Prezentowana w tym roku wystawa prac Barbary Nachajskiej - Brożek stanowi cykl 17 prac patchworków zatytułowany „Moje podróże". Prace zszywane z małych kawałeczków materiału są bardzo sugestywne. Swoją kolorystyką, kształtem i geometrycznym układem pokazują charakter, klimat, a nawet piękno odwiedzanego przez artystkę kraju.
Barbara Nachajska - Brożek
43-300 Bielsko - Biała
ul. Sobieskiego 78/16

Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom na Wydziale Tkaniny w 1968 r.  w Pracowni Tkactwa Artystycznego u prof. Antoniego Starczewskiego. Od zakończenia studiów jest nauczycielem przedmiotów artystycznych na wydziale tkaniny artystycznej w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku - Białej. Jednocześnie jest bardzo czynna artystycznie. Tworzy różnorakie  tkaniny, uczestniczy w plenerach i warsztatach tkackich. Bierze udział w wystawach zbiorowych i przygotowuje indywidualne w kraju i za granicą. Prezentuje gobelin klasyczny i tkaniny wykonane techniką własną. Otrzymuje szereg nagród i wyróżnień.

Artystka doskonale i z wielką łatwością posługuje się klasycznymi technikami tkackimi. Stworzyła wiele pięknych wełnianych gobelinów i żakardów. Nie unika też posługiwania się technikami prostszymi, od lat 80 - tych wykonuje tkaniny szydełkiem, szyje patchworki. Pierwszymi jej pracami były tkaniny, których kompozycję artystka potraktowała w „malarski" sposób. Doskonałymi przykładami są: klasyczny monochromatyczny w beżach i brązach gobelin „Przełęcz za bramką" i „Drzewo życia" wykonane szydełkiem. W latach 70 - tych Barbara Nachajska - Brożek współpracowała z warszawską „Ars Polona" i stworzyła w tym czasie wiele cykli gobelinów. Wełna nie była jedynym materiałem tkackim używanym przez artystkę, w latach 70 - tych eksperymentowała ona ze sztucznymi włóknami i sizalem, które pozwalały na odmienne rozwiązania niż praca z wełnianymi tkaninami. Wynikiem tych prób są „Faktury" z 1974 roku, wykonane w technice makramy, pozwalały na użycie wielu wzorów fakturalnych, zaakcentowanie trzeciego wymiaru w tkaninie - rodzaj płaskorzeźby.

Po tworzeniu przez ponad 10 lat tkanin o dużych wymiarach artystka zwróciła się w stronę miniatury. Tematycznie są to bardzo różne prace wykonane rozmaitą techniką. Niektóre z nich są szkicami, próbą pomysłu na pracę o dużych wymiarach, próbą zanotowania myśli, a inne skończonymi działami.
Szereg miniatur wykonała z materiału nietypowego: piór i sznurka pakowego, a także na krośnie. Klasyczna polska technika pozwoliła na wyeksponowanie koloru i rysunku prac, a niewielki format na bardzo dokładne oddanie szczegółu.

Po seriach miniatur artystka powróciła do dużego formatu tkanin. Od początku lat 90 - tych wykonuje patchworki. Zszywane z maleńkich kawałeczków prace tworzą geometryczne układy. Artystka zmierzyła się także z instalacją przestrzenną, która wisząc luźno tworzy trójwymiarowy efekt.

Analizując całość twórczości widzimy jak klasyczne prace tkackie przeplatają się z próbami użycia innych technik sztuki włókna. Po tkaninach zbudowanych z różnorodnych materiałów, Barbara Nachajska - Brożek zawsze powraca do pracy  przy krośnie. Świadczy o tym ostatni cykl żakardowy „Przedwiośnie", „Wiośnie" i „Powiośnie" z roku 2000 utworzony z białych i kremowych nitek lnianych.
Klasyczne gobeliny i żakardy Barbary Nachajskiej - Brożek wyróżniają się perfekcyjnym wykonaniem, późniejsze tkaniny robione szydełkiem czy zszywane mają swobodniejszą formę. Odejście od tradycyjnej techniki pozwoliło na eksperymenty z fakturą i kompozycją.

Alina Gocka, Fragmenty pracy mgr. pt. „Bielskie środowisko twórców tkaniny unikatowej"...gdy po raz pierwszy znalazłam się w Paryżu, ogarnęło mnie uczucie "deja vu" i to samo uczucie nawiedziło mnie gdy przed laty spotkałam Barbarę. Ona taka jest, z Nią się już było i jest od zawsze, emanuje swoistym urokiem swojego wnętrza, który w Jej pracach tak jest widoczny, niepowtarzalny. Jej prace wyróżniają się wyrafinowaną kompozycją, są skończone, zamknięte, są całością...
            
                     Aleksandra Bibrowicz - Sikorska


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna