banner
TEXT

COLLAGE, MOZAIKA [651 odsłon]

Piotr Wytulany

Wernisaż   26.09.2011 godz.17.00

Wystawa otwarta od 26.09.do  31.10.


Piotr Wytulany jest elektronikiem i ten zawód bezpośrednio przełożył się na charakter uprawianej twórczości artystycznej. Wiedza związana z czytaniem schematów elektronicznych, opracowaniem płytek do trawienia, jest zawarta w tych pracach. Twórczością artystyczna zajął się w latach 1984 - 1987, co zaowocowało wieloma wystawami. Obecnie tworzy techniki mieszane: od rysunku poprzez wycinankę, wyklejankę oraz collage. W swoich pracach wykorzystuje również fotografię oraz wydruk z drukarki. Powstaje wtedy tzw. praca w pracy, czyli jedna praca wklejana w drugą. Daje to w rezultacie wspaniałe efekty koloru oraz przestrzeni.

    Jest mi bardzo miło, iż mogę państwu poprzez ten katalog oraz wystawę przedstawić mały fragment, jakże trudnej a zarazem wspaniałej twórczości. Pochodzę z małej miejscowości na Dolnym Śląsku - Lwówek Śląski.
    Z zawodu jestem elektronikiem i to bezpośrednio przełożyło się na charakter mojej twórczości. Cała wiedza związana z czytaniem schematów elektronicznych, opracowanie płytek do trawienia (ścieżki), jest zawarta pośrednio w moich pracach. Z czasem jednak odszedłem od tego rodzaju twórczości by odkryć inne techniki wyrażania kształtu i koloru     w przestrzeni. Aż nastały piękne lata ery komputerów. I wszelkie bariery pękły. Możliwości absolutnie nieskończone. Wyrażanie przestrzeni absolutnie doskonałe. Nawet stare prace przerobione komputerowo dają daleko idące możliwości ich przeróbki. Można dowolnie nakładać na siebie dowolne prace  i dowolnie je zmieniać w przestrzeni. O kolorach nawet nie wspomnę.
    Tak naprawdę wszystko zaczęło się w latach 1984-1987 od prostych rysunków wykonywanych ołówkiem. W roku 87 po raz pierwszy wystawiłem swoje prace w Lwówku Śląskim podczas wystawy środowiskowej - VIII Wojewódzki Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej, zorganizowanej w lwóweckim ratuszu. Następnie były wystawy w Galerii „Klatka" Lwóweckiego Ośrodka Kultury  oraz w Jeleniej Górze, Kowarach, Zgorzelcu oraz Krakowie, gdzie dostałem wyróżnienie w technice rysunku pt. „Sztuka wyobraźni".
    Obecnie stosuje techniki mieszane: od rysunku poprzez wycinankę, wyklejankę, collage oraz wydruki komputerowe. Stosuje także w pracach fotografię cyfrową oraz wydruki z drukarki. Powstaje wtedy tzw. praca w pracy, czyli jedna wklejona w drugą. Daje to w rezultacie wspaniałe efekty koloru oraz przestrzeni. Widać to dokładnie w moich pracach, które mają państwo przyjemność zobaczyć.
                      
                      Piotr Wytulany


        W pierwszym momencie odurza w Twoich pracach bogata paleta barw, a raczej poezja kolorów we wszystkich odsłonach...  i nie widzę nic prócz Tęczy, która istnieje tylko w mojej wyobraźni,  a teraz urodziła się dla świata, dzięki Tobie.
    W obrazie szukam dalej treści... pojawia się, chociaż wolno, złożona z różnych części, chaotyczna na pierwszy rzut oka... całość.
Ja wiem, że to jest Twój świat, który żyje w Tobie i dla Ciebie. Wykreowałeś go w tej rzeczywistości, ale obraz przeniosłeś z innej. Większość twoich kolaży i rysunków to według mojego odbioru - Świat Labiryntów.
    Jasno widzę tę plątaninę różnych skomplikowanych, krzyżujących się kresek - dróg, ustawicznie poszukujących tej jedynej prowadzącej do celu - Wyjścia. I czy autor zna wyjście? Czy łatwo je znaleźć? Jaki jest cel? Czyli dokąd zmierzam? Zmierzamy? Czy mamy czas, aby poszukując Celu - Wyjścia zatrzymać się? Czy takie jest przesłanie Twojej twórczości? Czy właśnie sama je znalazłam???
    Wybrałam teraz inny rysunek... znajduje CENTRUM... niebo to czy piekło? Czy PORTAL - brama do innego świata, ale ile z niej dróg i dokąd? I po co?
    Jak widzisz... głębia Twojej twórczości jest przeogromna       i przebogata. Za każdym razem widzę coraz więcej innych części składowych. Eklektyzm Twoich prac - tak samo działa na ich odbiorcę, na mnie - nie wywołuje potrzeby stworzenia nowej syntezy artystycznej, potrzeby łączenia elementów w jedną całość.
    Osobiście dla mnie Twoje rysunki są POMOSTEM pomiędzy Wszechświatami... naszym, w którym jesteśmy tu i teraz i równoległym, niewidzialnym dla nas, bo wibrującym z inną częstotliwością, ale istniejącym. Twoje prace to właśnie portale - bramy do tego wszechświata, bądź innych.
    Kto wie, co jeszcze nasunie mi się na myśl kontemplując Twoją Twórczość.

                        Maria Dedys


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna