banner

MAMA TATO DZIECKO - Akademia Rozwoju Rodziny

Prowadzący: ODK-admin (1704 Reads)

Głównym celem projektu „Mama - Tato - Dziecko" jest wspieranie rozwoju rodziny poprzez następujące działania:
 „Akademia Mamy", w ramach której odbędą się warsztaty rozwoju twórczego oraz osobistego mam.
„Akademia Taty" czyli cykl warsztatów dla tatusiów dotyczących tworzenia dobrych relacji z dzieckiem w kontekście realizacji celów zawodowych i osobistych.
„Akademia Dziecka" czyli spotkania dla dzieci w formie warsztatów artystycznych: plastycznych, muzycznych, teatralnych i cyrkowych.
Natomiast w ramach „Akademii Rodziny" będziemy wspólnie tworzyć, bawić się i integrować z rodziną.
Wszystkie warsztaty i zajęcia są prowadzone przez doświadczonych trenerów.

Wszystkie zajęcia prowadzone w ramach projektu są bezpłatne.
Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy!


Harmonogram w ramach poszczególnych zajęć

KWIECIEŃ 2017:

Akademia Rodziny : "Wielkanoc na ludowo"- warsztaty artystyczne dla rodziców i dzieci

08.04.2017, godz. 10:00-13:00  sale ODK, zapisy od 13.03.2017

Podczas warsztatu podnosimy rytualną wrzawę, aby przebudzić świat do życia. A na początku było jajo... W ludowych wierzeniach jajo było lekarstwem na chorobę, urok, pomagało zdobyć ukochaną osobę, zapewniało urodzaj i pomyślność. Niegdyś uważano, że malowanie jaj jest jednym z warunków istnienia świata, więc żeby świat się kręcił zapraszamy kobiety, a także mężczyzn - choć według wierzeń należałoby ich wypędzić z izby i odczynić uroki - do tworzenia świątecznych dekoracji. Jaja, kurki, ptaszki i zajączki - sprawimy, aby były one nie tylko świątecznym rekwizytem, ale też bohaterem ludowego obrzędu. Upiększymy nasze obejście i miło spędzimy czas.
Prowadząca:  Urszula Szczepaniak - magister sztuki, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, autorka licznych warsztatów z zakresu rękodzieła artystycznego.

MARZEC 2017:

„Zielony skarb" - warsztaty plastyczne o drzewach i ziołach dla dzieci oraz rodziców

11.03.2017, godz. 10:00-13:00  sale ODK, zapisy od 13.02.2017

Człowiek w toku ewolucji oddzielił się od świata zieleni, nasze zmysły są uformowane tak odmiennie, że trudno nam sobie wyobrazić w jaki sposób żyją  drzewa i inne zielone istoty.  Podczas warsztatu dowiemy się mnóstwa ciekawostek ze świata roślin, czy tworzą „rodzin", czy istnieją między nimi więzi, czy sobie pomagają, czy też rywalizują, jaki jest ich stosunek do „dzieci" i wiele, wiele  innych. Warsztat będzie też okazją do odkrycia bogactwa smaków i zapachów babcinego kredensu, który był kiedyś domową apteczką. Stworzymy również niepowtarzalny zielnik bardzo ciekawą techniką plastyczną. Warsztat ten sprawi, że zupełnie inaczej będziemy patrzeć na naszych zielonych  przyjaciół, na świat gdzie nieustannie dzieje się niezwykłe życie, ciche dramaty, historie miłosne, małe cuda i niezwykłości, które warto zauważać, to prawdziwa baśń, na którą nikt nie pozostanie już obojętny...

Prowadząca: Katarzyna Klafta- artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

STYCZEŃ 2017:

„Indie" - bezpłatne warsztaty artystyczno -etnograficzne dla dzieci i rodziców

14.01.2017r, godz. 10:00-13:00  sale ODK zapisy od 12.12.2016r

Kto nie chciałby pojechać na wspaniałe wakacje do Indii? Dzięki naszym warsztatom o Indiach można to zrobić nie wyjeżdżając z domu!
Dzieci dowiedzą się czym jest sari, czym bindi, co oznacza masala i jak po hindusku powiedzieć kilka słów; dlaczego krowy są święte i czym na prawdę jest joga? No i dlaczego prawdziwy Hindus ma tak wspaniałe wąsy. W trakcie warsztatów indyjskich będziemy  uczyć się  jak przygotować hinduską herbatkę, smakując i wąchając przyprawy. Dzieci poznają także kulturę, muzykę, gry i zabawy oraz wierzenia Indii.
Prowadząca: Ania Maciąg  - pomysłodawczyni Etno Warszatów. Kiedy je wymyślała nie wiedziała, że będzie to taka fajna a zarazem ważna i odpowiedzialna praca. Wraz z mężem Robertem od pięciu lat uczą dzieci, młodzież i dorosłych o innych kulturach, ludziach i ich tradycjach. Po odwiedzeniu kilkunastu krajów i kultur postanowili dzielenie się wiedzą o świecie obrócić w swój zawód.
Podczas zajęć dzieci poznają świat sensorycznie - słuchają, wąchają, dotykają i smakują. Warsztaty zawsze kończą się elementem plastycznym - dzieci mogą zabrać ze sobą „pamiątkę" którą mogą pochwalić się w domu. Więcej o nas i naszych podróżach i książkach znajdziecie państwo na  www.kusloncu.org  lub  etnowarsztaty.pl.

GRUDZIEŃ 2016:

„Plastyka Piernika"- bezpłatne warsztaty cukiernicze dla dzieci i rodziców

17.12.2016r, I grupa 10:00-12:00, II grupa 12:15-14:15 Piekarnia Trzcińsko 67

Zapisy od 21.11.2016r

Piernik to ciasto niezwykłe. Niezwykłe ze względu na smak i właściwości. Smak to miód, przyprawy korzenne oraz pieprz. Właściwości to możliwość tworzenia niepowtarzalnych kształtów. Tylko z piernika można wyczarować serce, anioła, chatkę i wszystko co podsunie wyobraźnia. W naszej pracowni traktujemy ciasto jak materiał plastyczny o tyle wspaniały, bo pachnący i jadalny.
Tworząc pierniki pamiętamy o tradycji. Już w 1494 roku działali na Dolnym Śląsku piernikarze piekąc miodowe ciasto a pełniło ono ważną funkcję będąc podarunkiem i pamiątką. Obecne było na jarmarkach i zabawach stanowiąc element obrzędowości ludowej.
W trakcie warsztatów cała Rodzina będzie zaangażowana w proces powstawania pierników. W programie: odciskanie w cieście, wykrajanie, pieczenie i zdobienie lukrem.

Prowadzący: Marcin Goetz - łysawy w okularach  trochę zwariował na starość i postanowił zająć się pierniczeniem razem z rodziną wyremontował stodołę w Trzcińsku i zrobił w niej małą piekarnię gdzie od rana do nocy pierniczy  - a jak przekonaj się (sam sama samo).

Osoby, które chcą skorzystać z transportu na warsztaty, prosimy o zapisywanie się do I grupy (10:00-12:00)

„Hohoho... Mikołaj jakiego świat nie widział" - spotkanie z Mikołajem oraz warsztaty artystyczne dla dzieci

03.12.216r, godz. 10:00-12:00  sale ODK

Zapisy od  dn. 14.11.2016r.

Zapraszamy na spotkanie z św.Mikołajem. Odwiedzi nas wyjątkowy gość, ulubieniec dzieci na całym świecie. To on należy do naszych najdawniejszych przyjaciół, zna najskrytsze sekrety, kominy i skarpety. Zazwyczaj działa pod osłoną nocy, ale tym razem postanowił się z nami spotkać, dlatego przygotujemy dla niego niespodziankę!!! Zanim spotkamy się ze św. Mikołajem stworzymy coś czym zachwycimy naszego świętego. Zrobimy kremy, mydełka, wyczarujemy Pana Mikołaja i Panią Choinkę. Polukrujemy  najulubieńsze pierniki! Szykuje się pyszna zabawa i radości moc.

O godz. 11.30 Mikołaj będzie rozdawał prezenty!

W programie:

Godz. 10:00 - 12:00 WARSZTATY MIKOŁAJOWE 

- dzieci będą miały okazję stworzyć Pana Mikołaja i Panią Choinkę, ten wspaniały duet wprowadzi świąteczny nastrój do każdego domu. Korzystając z naturalnych materiałów dzieci stworzą roztańczonych bohaterów.

Godz. 10:00 - 12:00  WARSZTATY ALCHEMICZNE

- pomocnicy Mikołaja zadbają, aby i tym razem nie zabrakło kosmetyków własnoręcznie zrobionych.

Godz. 10:00 - 12:00   WARSZTATY PIERNIKOWE

- każde dziecko będzie miało okazję polukrować piernika, a nie jest to łatwe zadanie, bo materiał jest bardzo smakowity. To zadanie to wyzwanie, zwłaszcza dla pasibrzuchów.
Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Klafta, Ewa Nyc, Maciej i Marta Zawierucha
W sprawie prezentów rodziców prosimy o kontakt z sekretariatem ODK. Zapraszamy dzieci  bez ograniczeń wiekowych.

LISTOPAD 2016:

„JAPONIA" - bezpłatne warsztaty etnograficzne. Akademia Rodziny

19.11.2016r, godz. 10:00-13:00  sale ODK

Zapisy od 10.10.2016

Dlaczego Japonia to „Kraj Kwitnącej Wiśni" i co to jest Hanami? Dlaczego tak mało wiemy o tej kulturze i skąd się wzięły „japonki"? Jak szybko jeżdżą japońskie pociągi i czy Polacy mają swoje własne origami? Na te i na kilka innych pytań znajdziemy odpowiedzi w trakcie warsztatów japońskich. W międzyczasie napijemy się białej herbaty, nauczymy się kilku origami a na koniec, namalujemy kwitnące, wiśniowe drzewo (palcami lub plastikowymi butelkami - w zależności od wieku dzieci i przestrzeni) Jak zawsze, nasze warsztaty są pełne rekwizytów, a w ich trakcie, będziemy smakować, dotykać i robić. Podczas zajęć dzieci poznają świat sensorycznie - słuchają, wąchają, dotykają i smakują. Warsztaty zawsze kończą się elementem plastycznym - dzieci mogą zabrać ze sobą „pamiątkę" którą mogą pochwalić się w domu. Więcej o nas i naszych podróżach i książkach znajdziecie państwo na  www.kusloncu.org  lub  etnowarsztaty.pl.

Prowadząca: Anna Maciąg  - pomysłodawczyni Etno Warsztatów. Kiedy je wymyślała nie wiedziała, że będzie to taka fajna a zarazem ważna i odpowiedzialna praca. Wraz z mężem Robertem od pięciu lat uczą dzieci, młodzież i dorosłych o innych kulturach, ludziach i ich tradycjach. Po odwiedzeniu kilkunastu krajów i kultur postanowili dzielenie się wiedzą o świecie obrócić w swój zawód.

„Kosmetyki naturalne dla małych i dużych" - Akademia Rodziny

05.11.2016r, godz. 10:00-13:00  sale ODK

Zapisy od 10.10.2016

Podczas warsztatów rodzicie i dzieci dowiedzą się jak wykonać najprostsze, a zarazem najskuteczniejsze kosmetyki dla siebie. W receptariuszu znajdą się kremy, pomadki, maści, masła do ciała i wiele innych smakowitości. Wszystko dla ciała małych i dużych.

Prowadzący: Maciej Zawierucha - od 2006 roku instruktor edukacji ekologicznej na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Pomysł na nasze Zielone Laboratorium zrodził się z zamiłowania do ziół i  tradycji rodzinnych.

WRZESIEŃ 2016:

„Księga historii rodzinnych" -Akademia Rodziny

17.09.2016, godz. 10;00 - 13:00  sale ODK

Zapisy od 22.08.2016

Zapraszamy na spotkanie, w czasie którego cała rodzina będzie tworzyła bajkę... Może będzie to historia rodziny, może najciekawsze przygody, a może przyszłość... Kto wie?! Dostępne będą najróżniejsze materiały . Sami możecie przynieść zdjęcia i wszystko to, co chcecie wykorzystać. To od Was zależy jaka to będzie księga.
Prowadząca: Monika Jędrzejewska -  trener, mediator, praktyk: szczęśliwa żona, matka trójki dzieci. Na co dzień pracuje z konfliktem i pozytywną zmianą.


CZERWIEC 2016:

„Dzień Latawca" 04.06.2016r, godz. 10:00-13:00  ODK

ZAPISY od 16.05.2016r

Latawce dla dorosłych i dzieci. Podczas budowania latawców pracujemy w rodzinnych zespołach, przynajmniej dwuosobowych. Dorośli przypomną sobie dzieciństwo, a dzieci poznają jak z powszechnie dostępnych materiałów wykonać samodzielnie latawiec. Można? Można! Zrobimy latawce czworoboczne o klasycznej konstrukcji, wykorzystamy folię, listewki, sznurki i taśmy, ta prosta konstrukcja wykazuje doskonałe parametry lotu przy lekkim i średnim wietrze, a na silniejszym wietrze zachowuje stabilność dzięki długiemu ogonowi. Smok? A może truskawka lub ścigacz imperium....każdy pomaluje latawiec jak chce i tak poleci! Rodzinne puszczanie wykonanych latawców odbędzie się na świeżym powietrzu i dostarczy nam wiele radości. Zapraszamy !

Prowadzący: Mirosław Kulla -  artysta ceramik, grafik, rzeźbiarz, przyrodnik, propagator edukacji dzieci i młodzieży po przez sztukę i rzemiosło, pomysłodawca i koordynator wielu projektów edukacyjno-artystycznych.

KWIECIEŃ 2016:

Akademia Rodziny: „Wzmacnianie wizerunku" - bezpłatne warsztaty dla mam

23.04.2016, godz. 10:00-13:00  sale ODK

Zapisy od 21.03.2016r

Analiza kolorystyczna pozwoli odkryć jakie barwy są odpowiednie dla  typu kolorystycznego, który dana osoba reprezentuje.  Przyjrzymy się kolorom,  które  wydobywają naturalne piękno. Analiza strukturalna twarzy wzmocni świadomość naszej urody. Zdobędziemy umiejętność korygowania ewentualnych niedoskonałości i podkreślanie mocnych stron. Każda z Pań będzie miała możliwość poddania się zabiegowi analizy i otrzymania wyczerpujących informacji na temat właściwego doboru kolorów, a także makijażu z korektą strukturalną twarzy. Wyniki analizy kolorystycznej otrzymają Panie w formie broszury lub pliku pdf do 7 dni po zakończeniu warsztatów. W celu przeprowadzenia ćwiczeń należy zabrać ze sobą kosmetyki , którymi Panie zmywacie makijaż i środki do przeprowadzenia zabiegu- chusteczki, waciki itp.

Prowadząca: Ewa Kosmala - doświadczona kosmetyczka, kosmetolog, wizażystka, wykładowca. Zrzeszona w Polskim Związku Kosmetologów i Lekarzy Medycyny Estetycznej. Pracuje w Centrum Medical SPA  w  Hotelu „Maria" w Wałbrzychu. Organizatorka warsztatów i szkoleń związanych z pielęgnacją urody, zdrowym stylem życia, aktywnością. Instruktorka hatha jogi.

MARZEC 2016:

Akademia Rodziny - warsztaty świątecznej mozaiki szklanej dla całej rodziny

12.03.2016, godz. 10:00-13:00  sale ODK

zapisy od 15.02.2016

Podczas zajęć każdy z uczestników wykona szklaną zawieszkę w kształcie jaja wielkanocnego , nasze obrazki ułożymy  z małych kawałeczków szkła witrażowego  w różnych kolorach i o różnej fakturze.
Prowadząca: Beata Chlebowska- projektant witraży, posiada wykształcenie wyższe architektoniczne, od 1990 roku prowadzi autorską Pracownie Witraży „Antoniów". Realizuje również  cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w Świetlicy Wiejskiej w Chromcu w Gminie Stara Kamienica. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim , Piechowickim Domem Kultury , gospodarstwem eko-agro-turystycznym „Farma Na Rozdrożu" w Mikułowej i stowarzyszeniami „Pod Kamienickim Grzbietem" i „Unia Izerska" organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży w czasie cyklicznych imprez plenerowych w tym między innymi : „Art & Glass Festiwal" , „Kryształowy weekend" , „Jarmark Izerski" .

LUTY 2016:

Akademia Rodziny: „Zdrowe słodycze dookoła świata" - bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych

27.02.2016,  godz. 10:00 - 13:00  sale ODK

Zapisy od 25.02.2016r

Chcesz wybrać się w podróż dookoła świata, nie ruszając się z Jeleniej Góry?
Weź udział w warsztacie ZDROWE SŁODYCZE DOOKOŁA ŚWIATA.
Wspólnie odwiedzimy kulinarnie różne kraje świata i przyrządzimy kilka słodkich, ale również zdrowych przekąsek.
Warsztat jest adresowany zarówno do małych jak i dużych łasuchów.
 
Prowadzące: Siostry Dwie czyli Katarzyna Nosarzewska i Małgorzata Sadowska - entuzjastki zdrowej kuchni.

STYCZEŃ 2016:

Akademia Rodziny: „Domowe gry planszowe"

16.01.2016, godz. 10:00-13:00  sale ODK

Warsztaty dla majsterkowiczów i chcących twórczo popracować, stworzyć grę planszową. Zapraszamy dzieci, które wspólnie z dorosłymi (mamą, tatą, dziadkiem, babcią, wujkiem , ciocią...) będą wykonywać różne gry planszowe. Uczestnicy będą pracować w parach: tata z córką, dziadek z wnuczkiem, budując gry planszowe: młynek, samotnik, chińczyk, warcaby, domino i wiele innych, dla sprytnych majsterkowiczów- szachy, i mając do dyspozycji szerokie lipowe, sosnowe i modrzewiowe dechy, drewniane płyty, listewki i klocki, narzędzia majsterkowicza i inne akcesoria, kolorowe bejce do drewna oraz gliny do wykonania pionów, kości i figur. Będą przygotowane schematy plansz i reguły gier z całego świata. Po zajęciach warsztatowych figury i piony zostaną wypalone w temperaturze  1150 stopni  C  /prace do odbioru po ok. 7 dniach od zakończenia warsztatów w ODK/
Prowadzący: Mirosław Kulla-  artysta ceramik, grafik, rzeźbiarz, przyrodnik, propagator edukacji dzieci i młodzieży po przez sztukę i rzemiosło, pomysłodawca i koordynator wielu projektów edukacyjno-artystycznych.


GRUDZIEŃ 2015

Akademia Rodziny. „Plastyka Piernika"

12.12.2015, gr.I godz. 10:00-12:15,  gr. II godz. 12:15-14:15   Piekarnia w Trzcińsku

Zapisy w sekretariacie ODK od 20.12.2015r.

Piernik to ciasto niezwykłe. Niezwykłe ze względu na smak i właściwości. Smak to miód, przyprawy korzenne oraz pieprz. Właściwości to możliwość tworzenia niepowtarzalnych kształtów. Tylko z piernika można wyczarować serce, anioła, chatkę i wszystko co podsunie wyobraźnia. W naszej pracowni traktujemy ciasto jak materiał plastyczny o tyle wspaniały, bo pachnący i jadalny. Tworząc pierniki pamiętamy o tradycji. Już w 1494 roku działali na Dolnym Śląsku piernikarze piekąc miodowe ciasto a pełniło ono ważną funkcję będąc podarunkiem i pamiątką. Obecne było na jarmarkach i zabawach stanowiąc element obrzędowości ludowej. W trakcie warsztatów cała Rodzina będzie zaangażowana w proces powstawania pierników. W programie: wykrajanie i pieczenie, zdobienie lukrem, odciskanie w cieście.
Prowadzący: Marcin Goetz - łysawy w okularach  trochę zwariował na starość i postanowił zająć się pierniczeniem razem z rodziną wyremontował stodołę w Trzcińsku i zrobił w niej małą piekarnię, gdzie od rana do nocy pierniczy  - a jak przekonaj się (sam sama samo).
Zajęcia odbywają się w Piernikarni w Trzcińsku - Trzcińsko 67
Osoby, które chcą skorzystać z transportu na warsztaty, prosimy o zapisywanie się do I grupy (10:00-12:00)

Akademia Rodziny.

„HO HO HO... MIKOŁAJ JAKIEGO ŚWIAT NIE WIDZIAŁ"

05.12.2015r,  godz. 10:00-12:00   sale ODK

Zapisy w sekretariacie ODK od 16.11.2015r.

Zapraszamy wszystkie dzieci na Mikołajki do ODK w godz. 10:00 - 12:00
5 grudnia odwiedzi nas zupełnie wyjątkowy gość, ulubieniec dzieci na całym świecie. Z jego oczu bije ciepło, brzuszek jest okrąglutki od milionów ciasteczek, a pod wąsem zawsze kryje się życzliwy uśmiech. To on należy do naszych najdawniejszych przyjaciół, zna najskrytsze sekrety, kominy i skarpety. Zazwyczaj działa pod osłoną nocy, ale tym razem postanowił się z nami spotkać w sobotnie przedpołudnie!
W programie:
Godz. 10:00 - 12:00        WARSZTATY SKARPETKOWE  - dzieci będą miały okazję stworzyć niepowtarzalną skarpetę na łakocie. Do dyspozycji małych sroczek będą wszystkie niezbędne skarby: kolorowy filc, tasiemki, koraliczki, i inne guziczki...
Godz. 10:00 - 12:00        WARSZTATY RENIFEROWE  - dzieci stworzą korowód świętego Mikołaja, orszak reniferów z czerwononosym na czele i z saniami. Świetna zabawka i świąteczna ozdoba. Dzieci będą malowały renifery na drewnianych klocuszkach, świąteczny orszak może wędrować po całym mieszkaniu, lecz zapewne zechce zamieszkać pod choinką.
Godz. 10:00 - 12:00        WARSZTATY PIERNIKOWE - każde dziecko będzie miało okazję polukrować piernika, a nie jest to łatwe zadanie, bo materiał jest bardzo smakowity. To zadanie to wyzwanie, zwłaszcza dla pasibrzuchów
Godz. 10:30, 11:00  i 11:30    WIZYTY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA -  Św. Mikołaj wraz ze Śnieżynką odwiedzą w tym dniu ODK trzykrotnie: o godz. 10:30, 11:00 i 11:30 .

Każde swoje przybycie Mikołaj będzie oznajmiał dzwonkiem. I na pewno za każdym razem przywiezie ze sobą pełny worek prezentów.... o czym dobrze wiedzą rodzice 

Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Klafta, Urszula Szczepaniak i Ewa Nyc.
Goście specjalni: Śnieżynka i Święty Mikołaj.
Każde dziecko może skorzystać ze wszystkich warsztatów!
Każde dziecko może dołączyć do grupy w każdej chwili i zostać do końca warsztatu, albo pobyć z grupą tylko przez chwilę i wziąć udział w kolejnym warsztacie....
...Albo po prostu... udać się na spotkanie ze Świętem Mikołajem!
W sprawie prezentów rodziców prosimy o kontakt z sekretariatem ODK
Zapraszamy dzieci  bez ograniczeń wiekowych.
Udział w Mikołajkach jest bezpłatny.


LISTOPAD 2015

Zapisy od 19.10.2015 w sekretariacie ODK

Akademia Mamy: „Mapa marzeń"

28.11.2015, godz. 10:00-13:00   sale ODK

Mapa marzeń jest wyjątkową, stworzoną przez nas samych wizualizacją naszych marzeń, zrobioną po to, aby te marzenia zamieniły się w cele, a  zdefiniowany, nazwany cel - leży w zasięgu naszych możliwości!
Prowadząca: Anna Rutkowska- trenerka, terapeutka TSR, arteterapeutka, coach. Ukończyła Szkolę Treningu Grupowego, Szkołę Coachingu,  Studium Arteterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim, Studium Profilaktyki Uzależnień. Mama Syna i Córki, Żona.

„Męski świat" - Akademia TATY

07.11.2015, godz. 10:00-13:00  sale ODK

Relacjom rodzinnym trzeba poświęcić czas i energię tak samo jak wcześniej rozwojowi zawodowemu.  Czy wiesz jakie są oczekiwania wobec współczesnego faceta, partnera, ojca? Jak mieć własne zdanie i być partnerem do rozmowy? Na warsztatach popracujemy nad emocjami i budowaniem rodzinnych relacji, nad  tym: jak być lepszym, efektywnym ojcem i facetem (we współczesnym świecie i na pełen etat ). Warsztat będzie inspiracją do dalszego rozwoju osobistego.

Prowadzący: Grzegorz Rutkowski - trener, ekonomista, coach. Ukończył Szkołę Trenerów Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych „STOP", Szkołę Coachingu (Pracownia NDO). Zajmuje się wykorzystaniem innowacji w edukacji i zarządzaniem zmianą.

PAŹDZIERNIK 2015

Zapisy od 21.09.2015 w sekretariacie ODK.

"Zrozumieć emocje"

- Akademia mamy.

24.10.2015, godz. 10:00-14:30   sale ODK

Warsztaty prowadzone przez Elizę Kurowską "Zrozumieć emocje- zrozumieć zachowania".

WRZESIEŃ 2015

Liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831 od dn. 24.08.2015

NIEZWYKŁA MANDALA - warsztaty dla Mam i Dzieci

19.09.2015, godz. 10:00 - 13:00 sale ODK

Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Nazwa MANDALA oznacza "koło życia, cały świat, święty krąg". Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Tworzenie mandali naturalnie wyrównuje oddech, odrywamy się od osaczających nas myśli i stresu, odnajdujemy wewnętrzny spokój. Dzieci podczas pracy z mandalą wyciszają się i uspokajają, uwalniając się tym samym od różnego rodzaju lęków i niepokojów.

Podczas zajęć stworzymy kilka rodzajów mandali min. mandalę relaksacyjną oraz koncentrującą. Zrobimy również mandalę jadalną. Prowadząca: Katarzyna Nosarzewska- ukończyła następujące kursy: „Arteterapia metodą Korart"- 1 i 2 stopnia; „Mandala w procesie edukacji, terapii i rozwoju"; „Joga integralna dla dzieci ze specjalnymi potrzebami z modułem; ,,Psychologia pozytywna w rozwoju dziecka"; „Terapia Taktylna według metody dr. Swietłany Mazgutowej"; „Dotyk Dla Zdrowia w zakresie dotyku i masażu w celu uaktywnienia naturalnych zasobów energii życiowej człowieka". Mama dwójki dzieci.

MAJ 2015

Zapisy tylko osobiście w sekretariacie ODK.

Akademia Mamy

"Wiosenny decoupage" -
warsztaty dla mam.

09.05.2015, godz. 10:00 - 13:00 sale ODK

Gorąco zapraszam na kobiecy warsztat decoupage. Zwykłym przedmiotom nadamy duszę ozdabiając je techniką serwetkową.  W programie: poznanie podstawowej techniki decoupage, materiałów i akcesoriów niezbędnych do jej wykonania. Wykonanie swojego pierwszego dzieła w technice decoupage (drewniana skrzyneczka i mydełko).

Prowadząca: Małgorzata Karpicka- w ciągu dnia zapracowana instruktorka, autorka blogów i animatorka kultury, nieperfekcyjna mama dwóch córek, po godzinach scraperka, dekupażystka i projektantka biżuterii. Jej prace można oglądać m.in. na blogu: margotmade.blogspot.com.


KWIECIEŃ 2015

Zapisy od 20 marca tylko osobiście w sekretariacie ODK.

Akademia Dziecka -

warsztaty teatralne dla dzieci

11.04.2015, (sobota) godz.  10:00 - 13:00   sale ODK

Podczas  warsztatów postaramy się dotknąć teatru z kilku najbardziej fascynujących stron. Poznamy techniki aktorskie wykorzystywane przez zawodowych aktorów a także różne -najciekawsze odmiany teatru. Zaczynając od prostych form zabawy w teatr jak nauka wierszyka czy próba swoich sił przy łamańcach językowych a kończąc na tych najbardziej widowiskowych jak animacje lalkami czy podróż w świat "czarnego teatru". Postaramy się w krótkim czasie stworzyć  coś co nazwiemy sobie - spektaklem.
Stella Adler mówiła : "Naszym największym talentem jest nasza wyobraźnia". To właśnie nasza wyobraźnia będzie podczas warsztatów jedyną rzeczą która będzie w stanie nas ograniczyć.

Prowadzący: Michał Wnuk - aktor, lalkarz, absolwent Państwowych Szkół Teatralnych we  Wrocławiu i w Pradze.

MARZEC 2015:

Zapisy od 16 lutego tylko osobiście w sekretariacie ODK. 


Akademia Rodziny

"Wielkanoc na ludowo" - bezpłatne warsztaty dla rodzin

28.03.2015,  godz. 10:00-13:00   sale ODK

Warsztat odwołany!!!


Warsztaty są kierowane do rodzin podczas których wszyscy członkowie będą włączeni w proces twórczy- wykonywanie wspólnego zadania. Celem tych spotkań jest integracja rodziny i oczywiście wspólna zabawa.
Podczas warsztatu podnosimy rytualną wrzawę, aby przebudzić świat do życia. A na początku było jajo... W ludowych wierzeniach jajo było lekarstwem na chorobę, urok, pomagało zdobyć ukochaną osobę, zapewniało urodzaj i pomyślność. Niegdyś uważano, że malowanie jaj jest jednym z warunków istnienia świata, więc żeby świat się kręcił zapraszamy kobiety, a także mężczyzn - choć według wierzeń należałoby ich wypędzić z izby i odczynić uroki - do tworzenia świątecznych dekoracji. Jaja, kurki, ptaszki i zajączki - sprawimy aby były one nie tylko świątecznym rekwizytem, ale też bohaterem ludycznego obrzędu. Upiększymy nasze obejście i miło spędzimy czas.

Prowadzące:
Katarzyna Klafta - artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy nacisk kładzie na eksperymenty plastyczne, zabawę kolorem, poznawanie nowych technik i rozbudzanie wyobraźni.

Urszula Szczepaniak - magister sztuki, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, autorka licznych warsztatów z zakresu rękodzieła artystycznego, plastyki i fotografii; instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy ceni sobie najbardziej możliwość spotkania z innymi ludźmi i wspólnego kreatywnego eksperymentowania, które wzmacnia, daje radość i satysfakcje. Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy z kuracjuszami prowadząc pracownie arteterapeutyczną w Uzdrowisku Cieplice.


Akademia Mamy

„Skąd się biorą dorośli"- bezpłatne warsztaty dla Mam

21.03.2015, godz. 10:00-13:00  sale ODK

WARSZTAT ODWOŁANY.

Warsztat oparty na książce Małgorzaty Liszyk-Kozłowskiej pod tym samym tytułem dla Mam dzieci w każdym wieku.

Rodzicem zostać łatwo. Nie są wymagane do tego żadne kwalifikacje. Jednak rodzicielstwo traktowane odpowiedzialnie  staje się wyzwaniem: dzieci bezlitośnie odkrywają i wykorzystują nasze słabości i niekonsekwencje. Kochamy, a jednak czasem nie dajemy rady. Jak postępować, żeby wychować nasze potomstwo na ludzi, którym i z którymi żyje się dobrze i szczęśliwie?
W warsztatowej formie zajmiemy się następującymi zagadnieniami:
Mówieniu "nie" mówimy "tak" czyli o stawianiu granic.
Pozwólmy na radość-pozwólmy na smutek: czyli wszystkie emocje są dobre.
Kocham-nie biję: konstruktywne formy wpływu na dzieci"Potrafisz"-słowa, które tworzą.

 Prowadząca:  Monika Jędrzejewska - trener, coach , terapeuta TSR, mediator rodzinny.


Akademia Taty

„Robotyka z Lego" - bezpłatne warsztaty dla Ojców i Dzieci

07.03.2015, gr.I 10:00-11:30, gr.II 11:30-13:00  sale ODK

Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.

   
Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa - nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE.


GRUDZIEŃ 2014

Akademia Rodziny

13.12.2014 r. (sobota) 10.00-12.00 I grupa 10.00-12.00, II grupa 12.15-14.15

Zajęcia odbywają się w Piernikarni w Trzcińsku - Trzcińsko 67

 „Plastyka Piernika"

Piernik to ciasto niezwykłe. Niezwykłe ze względu na smak i właściwości. Smak to miód, przyprawy korzenne oraz pieprz. Właściwości to możliwość tworzenia niepowtarzalnych kształtów.
Tylko z piernika można wyczarować serce, anioła, chatkę i wszystko co podsunie wyobraźnia. W naszej pracowni traktujemy ciasto jak materiał plastyczny o tyle wspaniały, bo pachnący i jadalny.
Tworząc pierniki pamiętamy o tradycji. Już w 1494 roku działali na Dolnym Śląsku piernikarze piekąc miodowe ciasto a pełniło ono ważną funkcję będąc podarunkiem i pamiątką. Obecne było na jarmarkach i zabawach stanowiąc element obrzędowości ludowej.
W trakcie warsztatów cała Rodzina będzie zaangażowana w proces powstawania pierników. W programie: wykrajanie i pieczenie, zdobienie lukrem, odciskanie w cieście.
Prowadzący: Marcin Goetz - łysawy w okularach  trochę zwariował na starość i postanowił zająć się pierniczeniem razem z rodziną wyremontował stodołę w Trzcińsku i zrobił w niej małą piekarnię gdzie od rana do nocy pierniczy  - a jak przekonaj się (sam sama samo).

Zapisy według nowych zasad w sekretariacie ODK od 10 listopada 2014.
Akademia Dziecka
6.12.2014 r. (sobota)  godz. 10.00-12.00
Warsztaty alchemiczne „Pomóż Mikołajowi przygotować magiczne prezenty- alchemiczne warsztaty mydło dla taty, krem dla mamy". 

Zapracowany Mikołaj czasem zapomina o naszych rodzicach. W ten magiczny dzień pomóżmy mu i przygotujmy prezenty dla naszych rodziców samodzielnie. Mydło i krem na bazie ziół, olejów i olejków zapachowych zachwyci każdego równie zapracowanego jak Mikołaj rodzica. Podczas warsztatów uczestnicy przeniosą się jak zawsze w świat ziół, zapachów i oczywiście świetnej zabawy. 

Prowadzący: Maciej Zawierucha-  Instruktor Edukacji Ekologicznej Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Odtwórca tradycji zielarskich na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów. 

Zapisy według nowych zasad w sekretariacie ODK od 10 listopada 2014.


 


Listopad 2014:

Akademia Mamy

29.11.2014 (sobota) godz. 10:00-13:00 sale ODK

„Nasz czas w nas"


Gdy czas zbliża się do dni, w których dzień szybko zmienia się w noc to magia spotkań przy „darciu piór z przyśpiewką na ustach" jest wspaniałym momentem do twórczej ekspresji.
Spróbujmy spotkać się, a zamiast piór wykorzystamy szkło, drewno, miedź, cynę by z lutownicą w dłoni wyczarować zegar mierzący same wspaniałe chwile. W tym czasie, zatrzymajmy się na chwilę by nauczyć się ciąć, obrabiać owijać i połączyć szkło witrażową techniką „Tiffany"a zamiast wosku będziemy lać cynę na miedziane spoiny. Niech czas będzie z Wami.

Prowadząca: Edyta Kulla - doświadczona mama trójki dzieci, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, instruktorka i animatorka kultury

Zapisy w sekretariacie ODK od 20.10.2014

Akademia Rodziny

15.11.2014 (sobota), godz.10:00-13:00 sale ODK

"Domowe gry planszowe"

Pracujemy w parach: tato z córką, dziadek z wnuczkiem i tak w kółko...
będziemy budować gry planszowe: młynek, chińczyk, warcaby albo domino do pudełka, dla sprytnych majsterkowiczów szachy.
Plansze wykonamy z drewna a piony, figury czy kości z gliny.
Do dyspozycji uczestnicy będą szerokie lipowe i modrzewiowe dechy, drewniane płyty i listewki, narzędzia majsterkowicza, bejce, farby i lakiery do drewna oraz kolorowe gliny do wykonania pionów, kości i figur do tego białe szkliwo kamienne i czarną angobę.

Schematy i reguły innych gier mile widziane. Jeśli damy radę to też je wykonamy.

Po zajęciach warsztatowych figury, piony i inne zostaną pokryte glazurą i wypalone w temperaturze 1150 stopni  C. /do odbioru po ok. 7 dniach w ODK/

Prowadzący: Mirosław Kulla-  artysta ceramik, grafik, rzeźbiarz, przyrodnik, propagator edukacji dzieci i młodzieży po przez sztukę i rzemiosło, pomysłodawca i koordynator wielu projektów edukacyjno-artystycznych.

Zapisy w sekretariacie ODK od 20.10.2014

Październik 2014:

Akademia Dziecka

11 października 2014r. (sobota) godz. 10:00 - 13:00

Warsztat: "Runy, Sagi, Wikingowie"

Liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831 od dn. 18.08.2014

Podczas warsztatu dzieci przeniosą się na chwilę  w pełen magii świat wikingów. Spróbujemy im przybliżyć ich niezwykłe wierzenia, obrzędy, sposób życia. Zaczarujemy świat  w taki sposób, aby każdy mógł się przez chwilę poczuć wielkim żeglarzem- awanturnikiem, zdobywcą lub niezwykłym trollem. Dowiemy się kto i dlaczego dźwigał wielki młot, a także co zdobywano wisząc na drzewie do góry nogami. Sagi wikingów wciąż rozpalają wyobraźnię i wywołują chęć rzucenia się w wir przygody. Niech nas ten wir wciągnie. Warsztaty będą trochę historyczne i troszeczkę magiczne, teatralne, ale i muzyczne, plastyczne i nieco komiczne. Świat wikingów stanie się pretekstem do świetnej zabawy. 

Prowadzący: Katarzyna Klafta - instruktorka zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży. Kocha: dzieci, muminki i szczerzyć zęby. Za Jeanem Cocteau powtarza, że Dzieci świetnie malują. Niestety! Zbyt szybko stają się rodzicami.

Marcin Wiszowaty - rudobrody wiking, nauczyciel historii, niegdyś pięknowłosy niczym Harald, dziś bosy na głowie, sinozęby i widłobrody szczyr lądowy marzący o morskich przygodach. Kocha muzykę i bałtyckie śledzie.

Akademia Mamy, Akademia Taty

4 Października 2014r. (sobota) godz. 10:00 - 13:00

Warsztat: "Szlakiem Herbaty"

Liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831 od dn. 18.08.2014


Jak mawiają Japończycy - pijemy herbatę, żeby zapomnieć o hałasie świata. Picie herbaty to nie tylko kubek, woda i jakieś liście. To także spokój, wyciszenie, harmonia. Ale może być też energia!
Ruszamy szlakiem herbaty, będziemy poznawać smaki i uczyć się je nazywać. Powiemy i pokarzemy jak dobrze zaparzyć zielone herbaty, tajwańskie oolonogi, czarne darjeelingi. Dowiecie się kto odkrył herbatę, jak dotarła do Europy, jak robi się żółtą, a jak czarną. I która najlepsza - zielona, biała, czerwona?
Z cukrem czy bez? Aromatyzowana kwiatami czy owocami? Opowiemy  o kulturze picia herbaty na całym świcie, słodkiej mocy w tureckich szklankach i japońskiej ceremonii herbacianej. Będą też świeżutkie kwiatowe smaki, herbata na zimno na ciepłe dni. energetyczne yerba mate i oczywiście wasze autorskie kompozycje. Chcemy pokazać to, co w świecie herbaty jest najciekawsze.

Prowadzący: Ania Czapek i Piotr Mojżyszek - etnolodzy z wykształcenia, herbaciarze z zamiłowania , podróżnicy z pasji. Od ośmiu lat wspólnie realizują projekt "Opowiadamy o świecie", prowadzą warsztaty etnologiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


Wrzesień 2014:

Akademia Mamy

13.09.2014 (sobota) godz. 9:00-10:30 I grupa, 10:30-12:00 II grupa

Warsztat: „Szklane sekrety między nami z emocjami"

Liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod nr telefonu (75) 75 31 831 od dn. 18.08.2014

Gdy byłam dzieckiem, uwielbiałam bawić się wykorzystując małe szkiełka znalezione na podwórku i płatki kwiatów, traw czy inne zdobyczne elementy. Zabawa polegała na tym by w ziemi ułożyć z tego obrazek, nakryć go szkiełkiem i przysypać ziemią. Następnego dnia było poszukiwanie „sekretów" i z wypiekami na twarzy odkrywanie, by zobaczyć jakie zaszły zmiany w ułożonej wcześniej kompozycji. Owe „sekrety" stały się moimi pierwszymi próbami tworzenia szklanych obrazów. Być może, dzięki temu zostałam witrażystką.

Spróbujmy, wrócić do dzieciństwa i w trochę inny sposób stworzyć swoje sekrety. Jak sprzed lat wykorzystywać będziemy szkło, płatki kwiatów, papierowe koronki, firanki i inne „pięknościowe" detale i elementy. Można dla wzmocnienia emocji zabrać ze sobą zdjęcie z dzieciństwa, a co z nim zrobimy to „sza" będzie to sekret. Wasze osobiste sekrety będą podróżą w świat zabawy i dzięki temu powstaną piękne małe bibeloty, które posłużą Wam na przykład do ozdobienia torebki, będziecie mogły powiesić go na szyi, w oknie lub przypiąć do kluczy. Możliwości jest wiele, co zrobicie ze swoim sekretem? Ja swój schowam do drogocennej szkatułki i schowam go tam, tylko dla siebie.

 

Prowadząca: Edyta Kulla - doświadczona mama trójki dzieci, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, instruktorka i animatorka kultury.

 Maj 2014:


Akademia Mamy

10.05.2014 r. (sobota) w godz. 10:00 do 13:00

Warsztat: „Joga taoistyczna"

 

Pomóż sobie, pomóż innym, pomóż światu

Joga taoistyczna proponuje system prostych ćwiczeń, dzięki którym możemy stać się nie tylko zdrowsi, ale także lepiej radzić sobie ze stresem i poprawić swoje relacje z otoczeniem .
Warsztat jest wprowadzeniem  do starożytnych chińskich praktyk taoistycznych.  Nie potrzeba specjalnych przyrządów, ani mat, wystarczy niekrępujące ruchów ubranie 

Prowadzący: Maciej Panabażys - pierwszy w Polsce certyfikowany nauczyciel systemu Universal Healing Tao. Koncentruję się na praktycznych aspektach wykorzystania tych ćwiczeń w radzeniu sobie z trudnościami codziennego życia.

Akademia Taty

10.05.2014 r. (sobota) w godz. 10:00 do 13:00

Warsztat: „7 nawyków skutecznego rodzica"


Nawet najdalsza podróż zaczyna się od małego kroku. 7 nawyków skutecznego rodzica, to system małych zmian, które w dłuższa perspektywie mogą zmienić na dobre twoje życie rodzinne (i nie tylko). Warsztat oparty na bestsellerze Stephena Coveya "7 nawyków skutecznego działania".

Prowadząca: Monika Jędrzejewska  -  trener, mediator, praktyk: szczęśliwa żona, matka trójki dzieci. Na co dzień pracuje z konfliktem i pozytywną zmianą.

 

Marzec 2014:


„Akademia Pediatrii dla Rodziców" - bezpłatne warsztaty dla mam

22.03.2014, godz. 10:00 - 13:00


Spotkanie będzie poświęcone zdrowiu naszych pociech w różnych aspektach. Porozmawiamy o właściwym odżywianiu, antybiotykach - jak działają, czy osłabiają organizm, kiedy są konieczne, o gorączce, szczepieniach, chorobach wieku dziecięcego i wielu innych nurtujących mamy sprawach. 

Prowadząca: dr Anna Siejka - lek. med. specjalista pediatrii i neurologii, pracuje w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej oraz w poradniach. Jest lek


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna