banner
TEXT

ARCHITEKTURA WEŁNĄ - MOJE OGRODY [1094 odsłon]

wystawa tkaniny

Maria Jełowicka

Wernisaż   16.09.2005

Wystawa otwarta od 16.09.2005do  30.10.2005

wystawa tkaniny Marii Jełowickiej zorganizowana w ramach 32. Międzynarodowego Sympozjum Sztuki Włókna.

Maria Jełowicka
członek ZPAP O/Warszawski od 2000 roku. Zorganizowała 20 wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych w tym:
- Triennale Miniatury Tkackiej w CMW, Łódź (2001)
- Sztuka Włókna 2004 - Europejskie Ślady, Kordegarda, Łazienki Królewskie, Warszawa (2004)
- Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna", wyróżnienie, Krosno (2004)
- 31 Międzynarodowa Wystawa Sztuki Włókna "Dary Natury", Kamienna Góra, Lobau (Niemcy)

W latach 2004 - 2005 uczestniczyła w Międzynarodowym Sympozjum Sztuki Włókna "WT - Kowary" w Kowarach

Tkanina artystyczna to jedna z najbardziej trudnych i szlachetnych dziedzin sztuki. Maria Jełowicka zajmuje się tą twórczością od trzydziestu lat, prezentując ją na wielu ważnych wystawach zbiorowych i indywidualnych, które ugruntowały jej znaczącą pozycję wśród twórców tkaniny artystycznej. W 2001 roku trzy prace jej autorstwa zostały zakwalifikowane na prestiżowe Triennale Małych Form w Łodzi. Sumiennie trzeba przyznać, że są to prace wysokiego lotu. Stanowią przepiękne, to wielobarwne lub bardziej stonowane wizje przestrzenne, abstrakcyjne i metaforyczne, które oglądane z pewnego oddalenia wydaj się być wręcz malarskimi obrazami. A pamiętać trzeba, iż jest to rękodzieło, polegjące na snuciu i przeplataniu kilometrów różnobarwnych i różnogrubych, często opornych, materialnych "wątków". Niejeden malarz mógłby pozazdrościć tej autorce wizualnej ekspresywności, nasyconej nastrojem, emocją i myślą. Prace Marii Jełowickiej znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, a także poza granicami kraju - w Kanadzie, USA, Włoszech, Anglii, Niemczech i Szwecji. Autorka oddaje swoje prace na aukcje charytatywne. Wierzy, że tkanina artystyczna zachowa należne jej miejsce w sztuce.
Nie są to tradycyjne "płaskie" tkaniny oparte na technice wątka i osnowy lecz zupełnie nowatorskie, bardzo odkrywcze formy plastyczne, mające także zalety obrazu i płaskorzeźby (trójwymiarowość). Miniatury wykonane są z szarego i białego włókna o różnych odcieniach, nitka biegnie w nich rytmicznie w zmiennych kierunkach, układając się w sploty różnej grubości i tworząc w rezultacie czytelną, starannie przemyślaną kompozycję. Oprawione w ramkę i przykryte szkłem, sprawiają wrażenie zamkniętych kasetonów, skrywających, w pogłębionym, trójwymiarowym wnętrzu jakiś skrawek świata, pobudzjący dzięki takiemu ujęciu do kontemplacji. Pomysły do tych małych form czerpie artystka z architektury, przyrody i domowego otoczenia. 

Hugon Bukowskizaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna