banner
Kalendarium Imprez

CZESKI BŁĄD - reż. Jan Hřebejk -projekcja filmu i spotkanie z reżyserem

(241 Reads)

13.04.2012 godz. 19.00 kino LOT

„CZESKI BŁĄD" (Czechy, 2009, dramat obyczajowy)
reż. Jan Hřebejk; scen. Petr Jarchovský

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem Janem  Hřebejkiem oraz scenarzystą Petrem  Jarchovským

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kinie LOT oraz w ODK

opis filmu: W idealnym świecie Ona i On przysięgliby sobie miłość i żyliby razem długo i szczęśliwie. W filmach Jana Hřebejka świat nie jest jednak idealny. Ona i On wpadają w pułapkę własnych tajemnic i niedomówień. Jeden skrywany przez całe życie sekret rozsypuje poukładane i, wydawałoby się, szczęśliwe życie kilku osób. Czy miłość rozgrzesza wszystkie błędy? Czy coś może być usprawiedliwieniem dla kłamstwa? Ludek ukrywa przed żoną romans z koleżanką z pracy. Kiedy prawda o jego zdradzie ma wyjść na jaw, zbieg okoliczności sprawia, że odkrywa on największą tajemnicę swojego teścia. Szperanie w przeszłości otwiera przysłowiową puszkę Pandory, bo, jak się okaże, każdy w życiu skłamał choć raz... Hřebejk w swoim gorzko-komediowym stylu pokazuje, jak emocjonalnymi istotami są ludzie. Jak łatwo człowiek tłumaczy sobie swoje grzeszki i jak wielką siłą jest miłość.

Jan Hřebejk (ur. 1967)- ceniony na świecie czeski reżyser filmowy i teatralny („Niewinność", „Do Czech razy sztuka", „Niedźwiadek", „Pupendo", „Pod jednym dachem"). Wraz ze scenarzystą Petrem Jarchovsky studiował scenopisarstwo w praskiej szkole filmowej w latach 1987-1991. Od tamtej pory współpracują niemal przy każdym filmie. Pierwsze filmy zrealizował jeszcze w czasie studiów ("Rok 1948"), które zdobywały nagrody i popularność na studenckich festiwalach filmowych. W 1992 r. nakręcił telewizyjną adaptację powieści Egona Hostovsky "Charity Ball". W 1993 r. ponownie z Jarchovským nakręcił film ŠAKALÍ LÉTA ("Big beat"). Musical, w którym akcja toczy się u schyłku lat 50, a opowiada o narodzinach rock'n'rolla w Czechach. Film osiągnął duży sukces kasowy i artystyczny w kraju. Największym sukcesem tego duetu był jednak film z 2000 r. "Musimy sobie pomagać". Został on nagrodzony 5 czeskimi Lwami i nominacją do Oscara. Jako reżyser teatralny Hrebejk debiutował w 1997 r. spektaklem "Niebezpieczne związki". Później wyreżyserował jeszcze teatralną wersję "Bullets over Broadway" Woody Allena oraz "Amadeusza.


Petr Jarchovský (ur. 1966) - czeski scenarzysta. Absolwent scenopisarstwa w praskiej szkole filmowej w latach 1987-1991. Debiutował jako autor scenariusza do jednej opowieści z cyklu "Non mysterious stories" Igora Chauna. Obecnie wykłada sztukę scenopisarstwa w praskiej szkole, w której sam studiował. Oprócz tego, jest autorem kilku książek, które potem trafiają na srebrny ekran.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Polsko - czeskie spotkania z kinem niezależnym", dofinansowanego w ramach POWT Republika Czeska  - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 oraz przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki przy wsparciu finansowym Miasta Jelenia Góra.

 Options :
View Article Map
View Archives

zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna