banner
TEXT

AKWARELE I RYSUNKI [719 odsłon]

Jan Bancewicz

Wernisaż   02.04.2012, godz. 17:00

Wystawa otwarta od 02.04.2012 do  30.04.2012


Jan Bancewicz - urodził się w 1933 roku w Saint - Denis we Francji. Po wojnie z rodzicami powrócił do Polski. W roku 1955 ukończył pięcioletnie Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Wraz z żoną Teresą Olszewską - Bancewicz, przyjechał do Jeleniej Góry, gdzie pracował jako grafik w Jeleniogórskich Zakładach Przemyłowych. Był również instruktorem plastyki w domach kultury. Uczestniczył czynnie w życiu kulturalnym Jeleniej Góry. Bierze udział w konkursach zajmując wiodące miejsca i uzyskując wyróżnienia. Eksponuje swoje prace na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Ma na koncie ponad trzydzieści wystaw.


 Jego prace można znaleźć w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą - w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Italii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Irlandii. Od 1998 roku możemy je również oglądać w „Izbie Rękodzieła" w Przejęsławiu (gmina Osiecznica), którą zorganizował wraz z żoną Teresą. W swojej galerii państwo Bancewiczowie prezentują bogaty dorobek artystyczny: malarstwo, rzeźbę, grafikę, tkaninę dekoracyjną, a dodatkową atrakcję stanowi muzealny kącik „staroci".

 W Galerii Promocje przy ODK prezentowana jest twórczość artysty z nowym cyklem prac w technikach: akwarela i rysunek. W technice akwareli jest to cykl prac przedstawiających zróżnicowane pejzaże. Artysta zawiera w nich swoją fascynację poszukiwaniem światła na polach kwitnącego rzepaku. Operuje tu czystą
poetyką wynikającą z potrzeby poszukiwania. Cykl rysunków Nad Bałtykiem tematycznie jest powiązany, podzielony na miejscowości w Meklemburgii - na Pomorzu Przednim: Rügen, Sassnitz oraz na Pomorzu Zachodnim: Międzyzdroje i Wisełka.      

Udział w konkursach:

1977 - Konkurs Plastyki Amatorskiej - I miejsce
1983 - Udział w Konkursie Ziemia Jeleniogórska w sztuce nieprofesjonalnej
1985 - Dyplom i nagroda pieniężna Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze
1986 - Wojewódzki Konkurs na Akwarelę w Twórczości Nieprofesjonalnej. WDK Bielsko Biała - wyróżnienie
1994 - Udział w konkursie na plakat Bolesławiec - nagroda rzeczowa
2007 - Konkurs na logo Fundacja Bory Dolnośląskie - II miejscezaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna