banner
TEXT

"(NIE)POWAŻNE OBRAZKI" [686 odsłon]

ilustracja, komiks, karykatura

Szymon Teluk

Wernisaż   05.11.2012, godz. 17:00

Wystawa otwarta od 05.11.2012 do  27.12.2012


Malarz, rysownik, ilustrator, prowadzi także warsztaty komiksu, karykatury i ilustracji. Posługuje się głównie piórkiem i kolorem nakładanym w programie graficznym. Część prac powstaje również w technice olejnej. 
W przeciwieństwie do autorskich cykli malarstwa i rysunku, które balansują na granicy abstrakcji i minimalizmu ilustracja tworzona przez autora jest figuratywna i narracyjna. Jest wynikiem współpracy z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych. 
Wystawa prezentuje wybór ilustracji z lat 1998 - 2012. Prezentuje ilustracje do książek, gier fabularnych, projektów reklamowych i stron www. Ponadto karykatury i plansze komiksowe. Dużą część wystawy to znane miłośnikom fantastyki i komiksu projekty: Beszamel oraz Kapitan Niepalny, oba powstały we współpracy z Markiem Starostą. 

Galeria prac autora:
arkadagaleria.exxl.pl

Szymon Teluk - od lat rysuje karykatury  oraz tworzy wizualizacje i concept-arty na potrzeby gier, eventów oraz reklamy. Współorganizator i koordynator wielu imprez masowych, eventów i kampanii reklamowych. Współtworzył min znaną postać Kapitana Niepalnego. Pracownik dydaktyczny na zlecenie instytucji kulturalnych. Prowadzi warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Nagradzany kilkakrotnie w konkursach na komiks i ilustrację.

Rysunki Szymona Teluka może i są (nie)poważne, ale nie zmienia to jednego, podstawowego faktu. Są naprawdę bardzo dobre. Szymona poznałem dobre kilkanaście lat temu; wtedy, u schyłku lat 90. zaczynało się w Zielonej Górze formować środowisko komiksowe. Byliśmy wszyscy bardzo młodzi, ale każdy z nas mógł się już pochwalić własnymi pracami i pierwszymi publikacjami. Już wtedy prace Szymona zwracały uwagę rysunkiem niezwykle rzetelnym, bogatym, a przy tym nie usztywnionym ani przytłoczonym warsztatem. Kreska była żywa i swobodna, kadr dynamiczny, a całość lekka, mimo że stał za tym przecież ogrom pracy i lata szlifowania warsztatu. Do dziś pamiętam „Zduchacza", którego Szymon rysował do scenariusza Zbigniewa Dziuby i trochę późniejszego, lovercraftowskiego „Dewianta" według tekstu Marka Starosty. Z tym drugim scenarzystą Artysta pracuje do dziś, znakomitymi przykładami tej kooperacji jest choćby ekspresyjnie zilustrowany system RPG „Beszamel" czy komiks „Kapitan Niepalny". Od czasów tamtych spotkań i pierwszych planów wiele się wydarzyło. Komiksy zielonogórskich autorów były prezentowane w szeregu wystaw i pokazów, ukazywały się na stronach coraz mniej niszowych zinów i periodyków, potem święciły tryumfy w sieci. Odbywały się i wciąż odbywają komiksowe warsztaty i wykłady dla wszystkich grup wiekowych. Prace Szymona Teluka zawsze były mocnym punktem każdej prezentacji, a prowadzone przez niego warsztaty zawsze przyciągają wielu chętnych. Wspomniany wcześniej komiks „Kapitan Niepalny" stał się przebojem, kiedy piszę te słowa liczba fanów opowieści na Facebooku wynosi 9077 osób. I rośnie. Komiks ukazał się także w wersji papierowej, nie było problemów ze sprzedażą. Szymon rysuje codziennie, rysunek, ilustracja, komiks to jego sposób na życie i odpowiedź na świat. Niezwykle dobra odpowiedź. A same rysunki? Cóż, obserwuję je od kilkunastu lat. Już wtedy, na początku były świetne. A z każdym dniem są coraz lepsze.

Igor Myszkiewicz - artysta plastyk
prezezs Zielonogórskiego Okręgu ZPAP
zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna