banner
TEXT

"RZEŹBA W PRZESTRZENI MIASTA I WNĘTRZA" [638 odsłon]

rzeźba

Maria Bor

Wernisaż   12.11.2012, godz. 17:00

Wystawa otwarta od 12.11.2012 do  22.12.2012


Twórczość artystki obejmuje pomniki, popiersia, posągi, płaskorzeźby, statuetki oraz medale. Jest doceniana na całym świecie. W 2008 roku nadano jej tytuł „Zasłużona dla Miasta Wałbrzycha" oraz znalazła się w prestiżowym katalogu „Who is Who - International Art". Szwajcarskie wydawnictwo przedstawia najznakomitszych malarzy i rzeźbiarzy na świecie.

RZEŹBA TO JEST WIELKA RZECZ

Rzeźba jest jedną z doskonalszych form wypowiedzi artystycznej, pozwalających na trwałe, a zarazem niebagatelne upamiętnienie wielkich wydarzeń czy zasłużonych obywateli. Ale istnieją także rzeźby parkowe, plenerowe, które nikogo, ani niczego nie "upamiętniają" - służą radości oka, współżyją w otwartej strefie miasta z zielenią i ulicą, są urodą placu i skweru, działaniem w twórczej czasoprzestrzeni. Od wieków twórcy i odbiorcy zdawali sobie sprawę, jakie znaczenie dla jakości i percepcji sztuki posiada zaklęcie jej w materię. Zmieniają się czasy, a wraz z nimi oblicza sztuki odpowiadające smakowi i stylowi epoki, ale raz stworzone rzeźby działają na wyobraźnię pokoleń w sposób niemal magiczny. Dla mieszkańców i turystów bezpośredni kontakt - tu i teraz - z dziełami rzeźbiarzy, to jedyna w swoim rodzaju możliwość  poznania sztuki współczesnej. Ma to niewymierne znaczenie kulturowe. Kształtuje smak artystyczny mieszkańców. Rzeźby są urodą miasta i zadumą w pejzażu. Wyrażają magię i symbolikę bóstwa, małość i wielkości człowieka. Czy zatem są potrzebne? Potrzebne CZŁOWIEKOWI?  Tak, tylko człowiekowi. Poprzez wieki. Rzeźba to jest wielka rzecz. Uczę się jej całe życie. Rzeźba jest taka wymagająca. Mam to rzadkie szczęście, że moja praca nie jest dla mnie tylko trudem. Jest ogromną radością i czasem skrzydła "Nike z Samotraki" rosną mi u ramion. To pewnie jakiś "błąd genetyczny", że w świecie wojaków, urzędników, kupców i rolników - od czasu do czasu - rodzi się poeta, muzyk, rzeźbiarz. Tak sadzę. Ja, rzeźbiarz, mówię językiem rzeźby do tych, co potrafią patrzeć i WIDZIEĆ. Pozdrawiam tych, co WIDZĄ.      
                                       
MARIA BOR  
- de domo Myśliborskazaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna