banner
TEXT

"SEN O OGRODACH" [662 odsłon]

malarstwo

Ryszard Tyszkiewicz

Wernisaż   03.06.2013, godz. 17:00

Wystawa otwarta od 03.06.2013 do  31.07.2013(...) Obrazy o nieregularnej, chropowatej powierzchni wyróżniają się wśród prac artystów eksperymentujących z powierzchnią obrazu. Tyszkiewicz wykorzystuje materię faktur, kolor oraz giętką, przypominającą elegancką secesyjną kreskę. 

Kreska jednak tu nie jest celem samym w sobie, lecz podkreśla subtelność linii kobiecego ciała, motywów roślinnych i ulotność tego eterycznego, lecz jakże sugestywnie pojawiających się związków obrazów ze światem baśniowej opowieści, z która nawiązujemy  więź bardziej uczuciową niż wzrokową. Obrazy te pozwalają nam poczuć, że świat mglistych mokradeł, stworów leśnopolnych, kwiatów mglistoogrodowych, grzybów świetlistonocnych, instrumentów-samograjków to świat, który istnieje gdzieś niedaleko. Być może, na wyciągnięcie ręki. Obserwując go, sami decydujemy czy chcemy się w nim odnaleźć.                                                                                                                       
Obrazy, które goszczą w Galerii Promocje ODK są najczęściej tworzone w technice własnej. Powstały na przestrzeni lat 2002 - 2013. Faktura, rozległa gama kolorystyczna, których bogactwa dopełnia kreska pulsująca wśród zdecydowanych tynkowych struktur i ciężkich reliefowych faktur - wszystkie te środki wyrazu w połączeniu odgrywają tu znaczenie i tworzą przestrzeń - jakby trójwymiar - o mocy, która wciąga widza w głąb baśniowego świata historii opowiadanej dla nas. Zestawienia kolorystyczne kompozycji - często fakturalnych - świadczą o głębokim skupieniu nad gamą barw, a świat, który przedstawiają przyciąga - jak w obrazie pt. Powidok wschodu księżyca - swoistą rozległą ciszą wśród snującego się światła letniego księżyca, gdzie w głębi wilgotnego ogrodu na mokrym mchu przycupnął grając cicho na flecie, swą  dźwięczną melodię Paprot. Może to sen, a może jawa ? Przygotujmy się do udziału w uroczystości wielkiego święta - uczty dla oczu i wszystkich zmysłów w świecie snu...? Jawy...? - Sami decydujmy.

Jelenia Góra, maj 2013.                                                               Dorota Leszczyłowska                                                 
zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna