banner
TEXT

„Pejzaże i notatniki tkackie” [682 odsłon]

tkanina artystyczna

Barbara Katarzyna Basiewicz

Wernisaż   16.09.2013, godz. 17:00

Wystawa otwarta od 16.09.2013 do  17.10.2013


Wystawa towarzysząca FESTIWALOWI SZTUKI WŁÓKNA

XXXX Międzynarodowemu Sympozjum „Warsztat Twórczy - Kowary"

     „(...) Tkaniny artystyczne Barbary Basiewicz aż krzyczą barwami, to właśnie przez nie artystka mówi, że JEST. Jej prace świadczą o dużej wrażliwości na kolor. Autorka, niczym malarz, zestawia ze sobą tęczowe plamy. W pracach Barbary Basiewicz można dostrzec fascynację przestrzenią stepową i niebem. Kawałki włókna autorka siatkuje małymi kwadratami i prostokątami. W ten sposób tworzy nieograniczone przestrzenie i malownicze widoki, a płaska forma zyskuje głębię.                        Zanim artystka zasiądzie przed ramą tkacką najpierw przenosi swoje pomysły na papier. Farbami maluje projekt i planuje kompozycję tkaniny. „(...) Te projekty to sobie zbieram, bo czasami zobaczę w nich coś nowego. Projekciki są takie skromne, nie mają żadnej rangi artystycznej, ale takie po prostu zapiski, postoje pamięci kolorysty."( - Barbara Basiewicz).

    Tkanie jednej pracy trwa ponad pół roku. Swoje emocje i uczucia autorka stara się przekazać w najprostszy sposób. Uważa, że najwięcej może wyrazić klasycznym splotem z delikatnej, cienkiej wełny, przenosząc go na lnianą osnowę (...)."

fragmenty i cytaty z filmu dokumentalnego pt. BASIA BASIEWICZ

realizacja: TVN Style

reporter: Magdalena Klikowska

zdjęcia: Piotr Siwek

montaż: Tomasz Polsakiewicz

wybór tekstów: Dorota Leszczyłowska - Galeria Promocje

 

 

Barbara Basiewicz urodziła się w 1943 roku we Lwowie, ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa, specjalizacja tkanina artystyczna , dyplom w 1971 roku u prof. Mieczysława Szymańskiego. Od 1977 roku członek Pracowni Doświadczalnej Tkactwa Artystycznego przy Związku Polskich Artystów Plastyków - Okręg Warszawski. Wieloletni pracownik Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na stanowisku konserwatora tkanin i stroju ludowego. Uczestniczka FESTIWALI SZTUKI WŁÓKNA - Międzynarodowych Sympozjów „Warsztatów Twórczych - Kowary" w latach 2003 - 2006, 2008, 2009, 2010, 2012. Wystawa pt. TKANINA UNIKATOWA, PEJZAŻE I NITATNIKI TKACKIE w Galerii Promocje jest kolejną indywidualną wystawą artystki i towarzyszy  jubileuszowi czterdziestolecia FESTIWALU. Prace przedstawione na wystawie:

1.Barwy rzeki

2.Wakacje z Agnieszką

3.Jesień

4.Smyczki - pejzaż baśniowy

5.Ptaki

6.Widoki - 1.

7.Widoki - 2.

8.Widoki - 3.

9.Kartka z notatnika

10.Notatnik tkacki - 1.

11.Notatnik tkacki - 2.

 zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna