banner
TEXT

„SMILEsia” – Uśmiech Śląska [652 odsłon]

Wernisaż wystawy karykatury

Marek Grela

Wernisaż   21.10.2013, godz. 17:00

Wystawa otwarta od 21.10.2013 do  09.11.2013Choć ma dopiero dwadzieścia kilka lat, to jego sukcesów i zrealizowanych projektów mógłby pozazdrościć mu niejeden pięćdziesięciolatek. Po raz pierwszy amatorzy dobrej kreski mogli podziwiać prace trzynastolatka z Tychów podczas wystawy w 1999 roku. Wystawy będącej nagrodą w konkursie plastycznym SDK „Tęcza" w rodzinnym mieście artysty. Dalsze sukcesy były tylko kwestią czasu. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury i Partii Dobrego Humoru. W 2007 i 2008 roku był naczelnym karykaturzystą telewizyjnej Gali „Świry". 

Znanych w krzywym zwierciadle jego autorstwa można było zobaczyć w „Dzień Dobry TVN" oraz w „Pytaniu na śniadanie", gdzie była okazja, by podejrzeć jego warsztat i sposób tworzenia podczas transmisji „na żywo". Prace Marka dotarły nawet do Rumunii, by zasilić szeregi polskich artystów w międzynarodowym projekcie „Great Romanian Personalities". Od 2011 roku regularnie publikuje karykatury radnych sejmiku województwa wielkopolskiego w „Monitorze Wielkopolskim". Wielokrotnie „pokazywał się" na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Bytomiu, Warszawie, Katowicach, a w grudniu 2012 wziął udział w największej od 1977 roku wystawie polskiej karykatury i rysunku satyrycznego z okazji 25-lecia SPAK. Rok 2013 stoi pod znakiem projektu „SMILEsia" - wielkiej trasy wystawowej po całym kraju.

O projekcie:

„SMILEsia - Uśmiech Śląska" to wyjątkowy projekt, który ma na celu pokazanie bogactwa kulturalnego Śląska przez sportretowanie wielu wybitnych postaci, które zrodziła ta ziemia. Niecodzienność projektu będzie miała odzwierciedlenie w jego konwencji, którą stanowić będzie...KARYKATURA.
MAREK GRELA bierze na warsztat ponad 60 znanych Polaków.
Projekt SMILESIA to tournée wystawowe po całym kraju - karykatury znanych Ślązaków odwiedzą 14 miast w Polsce. Trasa rozpoczęła się w kwietniu 2013, a zakończy w lutym 2014.
W dniu 21.10.2013, o godz. 17.00 w Galerii Promocje przygotowana została specjalna niespodzianka - karykatury znanych jeleniogórzan.
SMILEsiowy rozkład jazdy dostępny na www.smilesia.pl, zapraszamy także na facebook'owy  fan page: www.facebook.com/projekt.smilesia


„Marek od wielu lat rysuje śmiałe karykatury, ludzi kultury i postaci życia publicznego. Rysuje charakterystycznie, lekką kreską ekspresyjnie, ale i życzliwie traktując modela. Tym razem wybrał wybitne postaci, które pochodzą ze Śląska, stąd wśród jego modeli znaleźli się m.in. Kazimierz Kutz, Krystyna Loska, Stanisław Sojka, Otylia Jędrzejczak czy Piotr Kupicha.
Dlaczego Grela ich rysuje? Bo kocha Śląsk (mieszka i tworzy w Tychach) i chce pokazać Ślązakom, jak wielu zacnych ludzi zrodziła ich ziemia, ale nie w sposób patetyczny, lecz z lekkim przymrużeniem oka, promując tym samym region i sztukę karykatury.
Z niemałą satysfakcją kibicuję tym poczynaniom i czekam na niebanalne tournee karykatur Marka Greli po naszym kraju". Warszawa, 2013.
Dariusz Pietrzak
sekretarz Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury - Warszawa, 2013.


„Z dużą radością obserwuję jaką figlarną wesołość budzą karykatury polityków, piosenkarzy i ludzi kultury w wykonaniu Marka Greli. Młody artysta od kilku lat robi postępy i jest w coraz lepszej formie twórczej, która daleka jest od zadzierzystej zawadiackiej dumy. Poprzez wrodzoną skromność i szacunek, z jakim podchodzi do modela, przebija czułość i zalotność. Z przyjemnością gościmy Marka Grelę w Galerii Promocje Osiedowego Domu Kultury w Jeleniej Górze".
Dorota Leszczyłowska
Galeria Promocje ODK - Jelenia Góra, 2013.


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna