banner
TEXT

"Cała jaskrawość" [912 odsłon]

wystawa malarstwa

Marzena Grzeszczakowska

Wernisaż   07.11.2013, godz. 17:00

Wystawa otwarta od 07.11.2013 do  31.12.2013


Marzena Grzeszczakowska - absolwentka wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stosuje różne techniki malarskie, miesza je i eksperymentuje - od malarstwa olejnego, akrylowego, akwarelowego po graffiti.

Obecnie pracuje jako nauczyciel w gimnazjum. Jej ulubionym tematem jest gra światła w pejzażu, która nieustannie zmienia odbiór natury. Dla autorki niedościgłym wzorem pejzażysty jest XIX wieczne malarstwo Jeana-Baptiste Camille Corot.    
                       
       Piękno Karkonoszy zwabiło na te tereny wielu artystów uprawiających różne gałęzie sztuki. Ja się tutaj urodziłam i zawsze z radością wracałam do moich ojczystych stron w czasach, gdy wiele lat spędziłam we Wrocławiu. Na łonie natury mogę czuć się swojsko. W pełni doceniam moje miejsce na Ziemi i jestem szczęśliwa, że nieustannie dostarcza mi ono inspiracji.                                                                               
     Moimi niedoścignionymi mistrzami są Camille Corot, dziewiętnastowieczny realista, prekursor impresjonizmu oraz William Turner znany ze swoich romantycznych pejzaży, w których umiał doskonale uchwycić wibrujące światło. Podobnie jak Camille Corot staram się dopingować i wspierać w rozwoju młodych artystów. Na co dzień mam przyjemność pracować z młodzieżą gimnazjalną. Najwięcej zaś radości z obcowania z ludźmi o podobnej wrażliwości sprawia mi prowadzenie pracowni malarskiej Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rozpoczyna się siódmy rok naszej wspólnej wędrówki, podczas której moi podopieczni, z których jestem niesłychanie dumna - mieli wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Zdobyłam się na odwagę i postanowiłam zaprezentować swoje malarstwo. Skupiłam się głównie na technice akwarelowej dającej transparentny efekt, a ponieważ nie znosi ona błędów i daje niewielkie możliwości dokonywania poprawek i retuszy, to bez skrępowania eksperymentuję z przeróżnymi niemalarskimi środkami w celu zatrzymania bieli kartki i uzyskania rozwibrowanego światła.                                                
     Na dobry stan psychiczny człowieka wpływ mają dwa czynniki: odczucie związku z przyrodą i ład estetyczny przestrzeni, w jakiej żyje. Przyroda stwarza taki ład samoczynnie, bez naszego udziału. Każde drzewo różni się trochę od pozostałych drzew tego samego gatunku, a każdy liść jest nieco inny od pozostałych liści z tego samego drzewa. Znaczy to, że poszczególne formy życia nie odtwarzają się w sposób mechaniczny. W drobnych fragmentach natury przejawia się jej inwencja twórcza, a przestrzeń oraz możliwość jej przetworzenia interesowała malarzy od tak dawna, jak istnieje malarstwo. Często stosuję kompozycję pasową otwierając panoramę, świetliste kolory, jasną paletę i wyraźniejsze bliki świetlne.                                                            

      Brakuje w moich pracach postaci? Mam naturę samotnika i zdecydowanie wolę, kiedy pejzaż istnieje samodzielnie, bez ingerencji człowieka, potęguje to wrażenie spokoju i ciszy. Koncepcja krajobrazu jako stanu duszy to pokazanie dziewiczych terenów, wydawałoby się, że nietkniętych ludzką stopą, a więc niezbezczeszczonych. Tam, gdzie nas nie ma, jest pięknie. Usiądź na trawie, wsłuchaj się w  serce natury, a zacznie ona oddychać i brzmieć. Wtedy wychodzą sarny, wtedy słychać pszczoły i wtedy wiatr szepcze do ucha, pieszcząc włosy.                    

Marzena Grzeszczakowska
Jelenia Góra, październik, 2013

Każdy w sobie nosi te miliardy gwiazd,
gasnących powoli jedna po drugiej,
zjadanych przez troski, choroby,
nieszczęścia i kataklizmy, ale dużo ich - gwiazd,
niezliczenie, miliardy i jeszcze ciągle nowe się rodzą,
i może to jest to właśnie, co trzyma nas.
Może to jest to, ten ciężki cud,
za sprawą którego udaje się jednak wyleźć
z mroków jamy na powierzchnię, i żyje się dalej.
Świeci się dalej.

Edward Stachura - „Cała jaskrawość"zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna