banner
TEXT

"Co nam dała Solidarność" [719 odsłon]

wystawa fotografii

Janusz Rydzewski i Wojciech Milewski

Wernisaż   09.01.2014, godz. 17:00

Wystawa otwarta od 09.01.2014 do  15.03.2014Wystawa z cyklu Miasta Polski na starej fotografii - Gdańsk


"Źródło wciąż bije" *

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność powstał z ruchu strajkowego w sierpniu 1980 roku na Wybrzeżu. Był to największy ruch strajkowy w dziejach Polski i ogarnął on w ciągu roku wszystkie środowiska pracujące: robotników, rolników, inteligencję i rzemieślników. Główną ideą „Solidarności" była walka o godność człowieka pracy i równość oraz wolność obywatelską. Źródłem zarzewia powstającego ruchu był bunt społeczeństwa polskiego przeciwko łamaniu praw ludzkich i obywatelskich oraz bunt przeciwko dyskryminacji światopoglądowej i wyzyskowi ekonomicznemu przez okres przeszło trzech dziesięcioleci.    
„A źródło wciąż bije"- śpiewał swą pieśń Jacek Kaczmarski - zwany bardem Solidarności, związany z kabaretem Pod Egidą, grupą Piosenkariat oraz Teatrem na Rozdrożu, którego utwór „Mury" stał się hymnem rodzącej się Solidarności i antykomunistycznej opozycji. Historia Solidarności jest zapisana na setkach tysięcy dokumentów - filmach, nagraniach dźwiękowych, karykaturach, plakatach oraz wspomnieniach, których fragmenty zatrzymane zostały na fotografiach.
Galeria  Hall ODK  w  Jeleniej Górze  ma  zaszczyt  zaprezentować wystawę pt. Co nam dała Solidarność. Fotografie dokumentujące ten ważny okres w historii naszego kraju prezentują świadkowie ówczesnych zdarzeń - artyści fotograficy, szacowni członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Gdańskiego - Wojciech Milewski oraz Janusz Rydzewski.      

                                                             Dorota Leszczyłowska
               Galeria hall ODK, Jelenia Góra, 09 stycznia 2014 r.

* tytuł ballady w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego

 

Janusz Bałanda Rydzewski wraz ze swoim kolegą - Wojciechem Milewskim, zagościli w Galerii Hall Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze z okazji ich współautorskiej wystawy, której wernisaż odbył się 9 stycznia br.

Dla Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego stało się to okazją nie tylko poznania wystawy, ale też jej znakomitych Autorów. Już podczas wernisażu wywarli na zebranych bardzo sympatyczne wrażenie. Autorzy z takim dorobkiem fotograficznym jak oni, z tak długim stażem w fotografii, mają prawo do eksponowania swojej osoby, Oni zaś nie podkreślali tego, wręcz ujęli nas swoją skromnością. Niemniej dla wprawnego fotograficznego oka od razu dało się poznać, z kim ma się do czynienia. O autorach wiele mówiły ich fotografie, a nie każdemu to się udaje.

Fakt, że fotografowali w czasach tak ważnych i burzliwych przemian w naszym kraju, które i nam nie były obce, już samo to stwarzało aurę szacunku, ale i podziwu. Doskonały warsztat fotograficzny potęgował reporterski efekt. Dla zebranych, szczególnie dla nas z JTF, była to okazja poznania kawałka znakomitej reporterki dziennikarskiej i wzór do naśladowania.

Ale nie tylko wystawa pozostanie na długo w naszej pamięci, lecz także spotkanie z autorami wystawy w siedzibie Towarzystwa. Obaj z zainteresowaniem obejrzeli naszą skromną siedzibę i jednocześnie galerię, ale co ważne, uczestniczyli też w wyborze najlepszych zdjęć w Konkursie Rocznym z Konkursów Miesiąca 2013 r., jakie JTF organizuje.

Było dla nas dużym komplementem, kiedy nasi goście po zakończeniu wyboru zdjęć wyrazili się, że zobaczyli wiele dobrych zdjęć. Dla nas nie było to bez znaczenia, gdyż były to zdjęcia autorstwa członków JTF. Rokowało to na przyszłe kontakty z tamtejszym środowiskiem fotograficznym, za którego ambasadorów uznaliśmy obydwu Panów - Rydzewskiego i Milewskiego.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że z Panem Januszem Bałandą Rydzewskim nie będziemy mieli już kontaktu, bowiem odszedł w marcu na zawsze. A liczyliśmy, że nasze więzy koleżeńsko-przyjacielskie na niwie fotograficznej pogłębią się, że jeszcze będziemy spotykać się, na ile będzie to możliwe, że jeszcze bardziej się poznamy i skorzystamy z ogromnej wiedzy fotograficznej i doświadczenia w tym względzie.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

Jan Foremny - sekretarz JTF
Jelenia Góra, 17 marca 2014 r.

- Oni byli u nas ...

Janusza Bałanda Rydzewskiego i Wojciecha Milewskiego zapoznałem kilka lat temu na plenerze fotograficznym organizowanym przez Zbyszka Suligę w Ustce. Następnie widywaliśmy się na kolejnych edycjach. Jak to na plenerach bywa, wiodącym tematem jest fotografia. Głównie interesowały mnie Ich opinie na temat moich zdjęć, które tam prezentowałem. Ale rozmowa często wracała również do lat minionych i do tego, co i jak, oraz gdzie się fotografowało. Z rozmów tych dowiedziałem się, że obaj Panowie to znane osobistości fotograficzne z czasów powstawania SOLIDARNOŚCI.

Od wielu lat współpracuję z Osiedlowym Domem Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze, gdzie corocznie od kilku lat organizowana jest wystawa fotograficzna z cyklu pt. „Miasta Polski na starej fotografii". Dotychczas prezentowane były prace m. in. z Lublina, Zamościa, Radomska, przedwojennego Wrocławia, Łodzi itp. Zaproponowałem Im wystawę dotyczącą Gdańska na starej fotografii. Panowie Janusz Bałanda Rydzewski i Wojciech Milewski wyrazili zgodę na zaprezentowanie swych prac w Galerii Hall w Jeleniej Górze.

W styczniu zaszczycili nas swą obecnością na wernisażu wystawy pt. Co nam dała Solidarność, gdzie bardzo ciekawie opowiadali o powstaniu tychże zdjęć.

Jeszcze przed wernisażem w ciągu dnia zwiedzili Jelenią Górę, którą byli oczarowani. Wieczorem, po wernisażu, już na spokojnie, w siedzibie Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, do którego zostali zaproszeni mogliśmy porozmawiać o Ich wystawie, jak i zaprezentować nasze prace z wystawy dorocznej JTF, wiszące w naszej Galerii.

Na drugi dzień dwoma samochodami wybraliśmy się na fotografowanie Ziemi Jeleniogórskiej. Byliśmy m. in. w Wieży Rycerskiej z XIV wieku, odwiedziliśmy Perłę Zachodu, kilka elektrowni wodnych, Wleń i Zamek Lenno z XII wieku.

Po powrocie do Jeleniej Góry i przy pożegnaniu obiecywaliśmy sobie, że spotkamy się na kolejnym plenerze w czerwcu w Ustce. Niestety życie sprawia niespodzianki.

Tadeusz Biłozor - JTF
Jelenia Góra, 17 marca 2014 r.zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna