banner
TEXT

"Fascynacje" [562 odsłon]

wystawa haftu i techniki własnej

Krzysztofa Kaczorowska, Barbara Sokołowska i Alina Pawłowska

Wernisaż   13.01.2014, godz. 17:00

Wystawa otwarta od 13.01.2014 do  04.02.2014
Wernisaż wystawy Krzysztofy Kaczorowskiej, Barbary Sokołowskiej i Aliny Pawłowskiej


Krzysztofa Kaczorowska urodziła się 28 sierpnia 1938 roku w Komarnie koło Lwowa. Matką Pani Krzysztofy była Anna Walska. Ojciec Michał Harhal, który był oficerem Wojska Polskiego, został zamordowany przez ukraińskie bandy UPA. W 1946 roku wraz z matką i bratem przyjechali na ziemie zachodnie i zamieszkali w Chocianowie, koło Legnicy. W 1957 roku wyszła za mąż za Edwarda Kaczorowskiego, urodziła i wychowała troje dzieci. I właśnie wtedy zainteresowała się haftem. W 1970 roku ukończyła Technikum Ekonomiczne w Jeleniej Górze, po czy rozpoczęła pracę jako ekonomista w Fabryce Dywanów w Kowarach. Poważną pasję hafciarską rozpoczęła w 1972 roku. Wyszywała już szaty liturgiczne i suknie ślubne. Jej haftowane obrusy znajdują się w Bazylice Mniejszej w Krzeszowie, w Katedrze Legnickiej oraz w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Wojkowie, gdzie na co dzień mieszka i tworzy.Ulubioną techniką haftu Pani Krzysztofy jest haft krzyżykowy. W tej technice tworzy obrazy o tematyce pejzażowej, martwe natury, kwiaty, portrety. Spośród tak wielu tematów najczęściej zdarzają się zamówienia na haftowane kartki okolicznościowe m.in. dla polskich polityków np. zamówione przez biuro poselskie Elżbiety Zakrzewskiej oraz odzież i serwetki. Wszystkie hafty „igłą malowane" są niepowtarzalne, wiele z nich budzi wspomnienia i emocje samej autorki - jak np. podwójny portret kobiety z niemowlęciem, który przedstawia samą Krzysztofę Kaczorowską, która trzyma na rękach swoje pierwsze dziecko, syna Mirosława.         
       

Dzięki współpracy z wydawnictwem regionalnym w Jeleniej Górze Barbara Sokołowska i Alina Pawłowska wspólnie wydały już 5 tomików poezji: „Oczarował mnie świat" - 2008, „Myśli pomalowane" - 2009, „Babie lato" - 2010, „Galimatias" - 2011, „Szufladka wspomnień" - 2012. Alina Pawłowska, emerytowana farmaceutka mówi: „odkąd sięgam pamięcią, pisałam rymowanki, zawsze z myślą o tym, aby były proste w odbiorze, wzruszały, dawały radość, poruszały wyobraźnię i pobudzały do refleksji". Barbara Sokołowska zaczynała od tworzenia liściaków pod czujnym okiem poety, grafika, twórcy Sztuki Pogodnej Czesława Rodziewicza. „...Materiały zbieram w lesie, ogrodach, często podnoszę z ulicy przejechane przez samochody, bo takie poszarpane, nadgryzione, na papierze tworzą oryginalne kompozycje. Wykorzystuję w moich liściakach inne dary natury, np. skórkę z jabłek, liść buraka, obierki z ogórka. W obrazie pt. „Zachód" króluje marchewka. Każda praca swój tytuł ma w moim sercu, na wystawach nie zawsze je podpisuję - liczę na wyobraźnie widzów. Należę do Stowarzyszenia Miłośników Kowar i Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Ducha Gór w Karpaczu. Bierzemy udział w akcjach charytatywnych, organizowanych przez Rotary Club - m.in. w licytacjach na rzecz schronisk dla zwierząt". Podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2014 r., w Muzeum Karkonoskich Tajemnic do licytacji został wystawiony obraz Barbary Sokołowskiej pt. „Pejzaż"  oraz tomik wierszy Aliny Pawłowskiej.
zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna