banner
TEXT

"Cykle" [810 odsłon]

Karolina Duda i Agnieszka Jagoda Kwiatkowska

Wernisaż   10.02.2014

Wystawa otwarta od 10.02.2014 do  07.03.2014


Wernisaż wystawy Karoliny Dudy i Agnieszki Jagody Kwiatkowskiej - 10.02.2014CYKLE

 

Karolina Duda - Stare - nowe. Niewiarygodne

Ukończyła Liceum Plastyczne w Cieplicach oraz Studium Reklamy we Wrocławiu. Studiuje na drugim roku w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Poprzez swoje prace chce zwrócić uwagę na ulotność i komercjalizację otaczającego nas świata z powodu pośpiechu, rutyny, życia codziennego. Tak, aby każdy mógł się zatrzymać i zastanowić nad tym, co nabywa, posiada, a następnie wyrzuca.               

      „Poprzez obserwację ludzi, ich trybu życia w pośpiechu, zaczęłam zauważać i przetwarzać rzeczy, których nie dostrzegamy w codziennym zamieszaniu. Poddajemy się coraz bardziej procesom komercjalizacji i konsumpcji, nie zastanawiamy się, co wyrzucamy - czy jest to komuś potrzebne. Gdy kupujemy, nie analizujemy głębszych potrzeb. Ze wszystkich stron zalewają nas przedmioty, czasopisma, słowa. Uważam, że MY - ludzie, wyprodukowaliśmy tyle materiału przetwórczego, że warto zastanowić się, co nowego można zrobić z rzeczy, które są już nam zbędne - śmieci: butelek, papieru, starych ubrań. Nadać im nowe życie.

       Projekt ma na celu w pewien sposób zmusić widza do przemyśleń na temat swojego otoczenia, tego co kupuje, wyrzuca. Czy jest to dobra decyzja, czy to potrzebne? A może przedmioty da się naprawić i używać dalej? Dobrym rozwiązaniem jest także sprezentowanie takiej rzeczy np. „Misia" kolejnej osobie. Przecież w momencie kupowania „Misia" dziecko było pełne euforii, pozytywnych emocji. Radość towarzyszyła dziecku za każdym razem na widok „Misia". Czy nie powinno być tak dalej? „Miś" może dać radość innemu dziecku, gdy TY jesteś już DOROSŁY. Radość tworzenia, przetwarzania i ofiarowywania jest tak wielka, że warto spróbować."

Karolina Duda - studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

 

   "Obie artystki łączy nieobojętny stosunek do rzeczywistości. W pracach pani Dudy tworzywem działań artystycznych są niepotrzebne rzeczy, wytwory przemysłu - odpady cywilizacji. W codziennej gonitwie wciągani jesteśmy w proces często niepohamowanej konsumpcji przetwarzania materiałów i energii w śmieci. Przy wsparciu rozbudowanego aparatu reklam i marketingu kupujemy, użytkujemy, niszczymy, wyrzucamy, kupujemy nowe. Pozbywamy się rzeczy, z którymi często współistnieliśmy, dorastaliśmy, które odbiły piętno na naszej osobowości. Prace pani Dudy to próba zwrócenia uwagi na te często nieprzemyślane działania. Artystka odkrywa piękno w zdegradowanych, zakwalifikowanych do utylizacji przedmiotach. Poprzez przemyślaną ingerencję nadaje przedmiotom nowe wartości estetyczne i użytkowe. Tworzy rzeczy i sytuacje, obok których trudno przejść obojętnie. Jej działania niosą ważne społecznie przesłanie, skłaniają do myślenia, do refleksji.

     Zaprezentowane prace inspirują do eksperymentów, do indywidualnego budowania lub uzupełniania własnego otoczenia. Do czerpania z bogatego, wszechobecnego arsenału środków i materiałów, które jakże często niesłusznie zostały uznane za odpady."

Prof. Jan Kukuła - Katedra Wzornictwa Przemysłowego Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu


Agnieszka Kwiatkowska - Pewien stopień doskonałości

Agnieszka Jagoda Kwiatkowska, urodzona w 1991 r., studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku Sztuka Mediów i Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Kulturoznawstwo. Nie lubi słodzonej herbaty.

    „Władza, o której mówił Foucault, sięga tak daleko, że określa ona naszą seksualność, cielesność. Nasza kultura określa, w jaki sposób mamy wyglądać, jak się zachowywać

 - jesteśmy w pewnym sensie kimś ciągle przetwarzanym niezależnie od nas."(...), ciało zanurzone jest też bezpośrednio w sferze polityki, stosunki władzy wpływają na nie wprost: blokują je, naznaczają i urabiają, torturują, zmuszają do rozmaitych prac, różnych obrzędów, domagają się odeń znaków (...)." - 

„Nadzorować i karać" - Paul Michel Foucault 

     „Standaryzacja, jaka panuje w społeczeństwie za wszelką cenę próbuje się odciąć od czegoś nienaturalnego, brzydkiego, innego. Ujarzmienie naszego ciała nie pozwala nam na sprzeciwienie się regułom. Wystawa ma na celu przedstawienie ludzi, którzy od tych standardów odbiegają. Nie traktuje recyklingu dosłownie, lecz jako pewnego rodzaju ujarzmienie ciała przez społeczeństwo - swoistego przetwarzania. Zakonnica na fotografii jest ubrana tak, jak być powinna, ale to, że jest pozbawiona kończyny oddala ją od społeczeństwa. Nie może brać czynnej służby jako zakonnica, tylko jest oddana do miejsca wykluczonego. Czy to nie jest idealny przykład ujarzmienia? Jednocześnie zakonnica przedstawiona jest jako ona sama, jednostkowo - jej wyraz twarzy oddaje jakieś emocje, daje nam poczucie pewnej zgody ze sobą i swoim ciałem."     

 Agnieszka Kwiatkowska - studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego  

                                                                                            

"Recykling kultury - tak w skrócie można nazwać wydawałoby się, dwie odmienne formy wyrazu, jakimi posłużyły się Agnieszka Jagoda Kwiatkowska i Karolina Duda. Co kryje się za tym poję-

ciem? Obie artystki wykorzystały obiekty, które nigdy nie rościły sobie pretensji do miana artystycznych, a z których one uczyniły symbole nowej przestrzeni sztuki - odzyskały ją niejako z nas samych. Ukazały kulturę marginesu, poddając ją recyklingowi. Czy jednak można mówić o kulturowym recyklingu ciała ludzkiego? W mojej opinii przede wszystkim do tego właśnie odnosi się owo pojęcie.

     Ciało jest  wytworem ludzkiego działania. Poddawane jest rygorom pielęgnacyjnym - ustalany jest jego wzór, który ma być standardem estetycznym. Agnieszka Kwiatkowska w swoich pracach stara się odzyskać te ciała, które do tego wzoru nie przystają. Stają się one dzięki temu „Pewnym stopniem doskonałości". 

Łukasz Paszkowski

Ośrodek Badań Społecznych nad Seksualnością

Uniwersytet Warszawski
zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna