banner
TEXT

„Energia Miast – Powiat Leszno” [912 odsłon]

Maciej Piotrowski

Wernisaż   10.04.2014, godz. 17:00

Wystawa otwarta od 10.04.2014 do  18.04.2014


Wernisaż wystawy
Macieja Piotrowskiego - 10.04.2014„Energia Miast - Powiat Leszno"


Maciej Piotrowski - poeta, artysta malarz i rzeźbiarz. Na stałe związany z Lesznem, gdzie przyczynia się do budowania dziedzictwa kulturowego swojego miasta. Doskonale wpisuje się w życie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie obecnie jest doktorantem. Związany z życiem akademickim tworzy plenery ze studentami wydziałów malarstwa i rzeźby - również międzynarodowe, na których skupia największych artystów - pedagogów.

Z dużą przyjemnością zapraszam mieszkańców Jeleniej Góry do obejrzenia wystawy malarstwa leszczynianina Macieja Piotrowskiego. To barwna osobowość i wszechstronny artysta, którego twórczość doceniają mieszkańcy naszego miasta, o czym świadczy niezbicie duże zainteresowanie każdą Jego nową wystawą. Maciej Piotrowski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, obecnie doktorantem tejże uczelni. W roku 2007 uzyskał stypendium artystyczne Miasta Leszna. Jego działania artystyczne oraz aktywność kulturalna są powszechnie znane w naszym mieście.
Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Lesznie oraz wielu miastach Wielkopolski.
Jestem przekonany, że również Państwu prace artysty dostarczą wielu pozytywnych wrażeń.

Tomasz Malepszy
Prezydent Miasta Leszna 

Maciej Piotrowski, obserwując rzeczywistość, otaczający świat, ludzi opowiada własną historię. Malowanie to jego pasja. W 2013 roku zapoczątkował nowy cykl obrazów „Energia miast", prezentujący architekturę miejscowości powiatu leszczyńskiego. Cykl rozpoczęły pejzaże Rydzyny i Osieczny - z którą związany jest rodzinnie i emocjonalnie. Teraz czas na Leszno.
   Prezentowane malarstwo swoją tematyką nawiązuje do wykorzystywanych od dawna motywów - pejzaż miejski, architektura. Miasto, jego charakterystyczne i mniej znane zaułki stały się niezależnym i ważnym elementem obrazów. Cała powierzchnia płótna została zagospodarowana ujętymi w perspektywie budynkami. Z pewnością wielu mieszkańców Leszna bez kłopotu rozpozna malowane miejsca, natomiast dla innych oglądających będzie to miły spacer po mieście.
  Architekturę miast przedstawia dążąc do syntezy, skrótu i prostej formy, posługuje się plamą podkreślając bryłę. Ważna jest warstwa kolorystyczna i geometryczny charakter przedstawianego pejzażu miasta. Zauważone fragmenty budynków - to ciekawe kompozycyjnie układy form. Na powierzchni płótna widać fakturę z zaznaczonymi niejednorodnymi płaszczyznami, które wibrują różnymi czystymi niuansami barw. Dla dopełnienia kompozycji powierzchnię płótna uzupełnia gładko kładzionymi plamami koloru. Bez zbędnych szczegółów, swobodnie stosując perspektywiczne relacje - artysta bawi się kształtem, kolorem, poprzez który buduje przestrzeń, ciężar, nastrój, emocje. Przyglądając się z bliska obrazom nie znajdziemy drobnych detali, czy realistycznych odwzorowań, za to możemy poprzez namalowane układy kompozycyjne odnaleźć analogie do rzeczywistych miejsc, fragmentów budynków i uliczek. Kolorystyka, faktura, zestawienie linii z plamą, rytm, tematyka sprawiają, że obrazy są interesujące.
  Maciej Piotrowski konstruuje świat poprzez swój własny język obserwacji i emocji, zapisuje na płótnie swoje ulotne wrażenia tego, co go zainteresuje, zainspiruje. Tworząc podejmuje dialog z odbiorcami, którzy mają możliwość skonfrontować swoje wrażenia z tym, co znają z rzeczywistości, a tym co jest interpretacją i wizją artysty.

Sylwia Erbert-Hoja
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie 

                        Z Maciejem Piotrowskim

Z Maciejem Piotrowskim znamy się od czasu pierwszej Jego wystawy w „Galerii za Regała-mi"leszczyńskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. To było dość dawno, w roku 2000. Może szczególne wrażenie pozostawiła jedna z następnych, ta z roku 2006, której tematem były kwiaty. Wystąpiły one potem jeszcze kilka razy w roli głównego bohatera ekspozycji w galeriach MBP, bo również w Galerii Lochy. Kwiaty polskich ogrodów nie pozostawiały obojętnymi odbiorców prac Piotrowskiego. Pojawiała się też w naszych galeriach architektura - francuskie Montluçon i - ostatnio - wielkopolskie miasteczka - Rydzyna i Osieczna, których nastrój tak dobrze uchwycił.
   Maciej Piotrowski jest pasjonatem malowania. Prace powstają niezmiernie szybko, można by więc mówić o łatwości malowania Autora. I wszystko jedno, czy jest to subtelny kwiat, mocno jednakże, realistycznie uchwycony grubo nałożoną farbą, czy delikatny rysunek pędzlem, czy wreszcie malownicze domki ukazane lekką plamą. Silnie, chciałoby się rzec, zbudowany mężczyzna i delikatność odbierania świata. Okazuje się, że nie muszą się wykluczać.
  Maciej Piotrowski jest człowiekiem otwartym, pełnym życzliwości dla ludzi - myślę, że z tego wynika Jego pragnienie pokazywania tak często i w różnych miejscach swych obrazów. Potrzebny Mu jest zapewne taki dialog z publicznością...
   W naszej „przytomności" przeszedł ten artysta drogę od amatorskiego po profesjonalne tworze-nie. Pozostał ciekawy świata i ludzi, bardzo wobec nich i siebie szczery. 

Dyrektor Janina Małgorzata Halec
Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie (w Wielkopolsce)Maciej Piotrowski - leszczyński artysta malarz, rzeźbiarz, grafik i poeta. Na stałe związany z Lesznem, gdzie przyczynia się do budowania dziedzictwa kulturowego swojego miasta. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom uzyskał w 2010 roku w pracowni prof. Krzysztofa Skarbka. Obecnie jest słuchaczem studiów doktoranckich na tej samej uczelni. Związany z życiem akademickim, jest inicjatorem i realizatorem plenerów polskich i międzynarodowych ze studentami wydziałów malarstwa i rzeźby, gdzie skupia wokół siebie największych artystów i pedagogów. W swojej twórczości chętnie podejmuje motywy pejzażu miejskiego, architektury, fascynuje go przyroda.
   „ENERGIA MIAST - POWIAT LESZNO" to tytuł wystawy z cyklu wystaw pt. „ENERGIA MIAST". Cykl został podzielony na poszczególne etapy i w roku 2013 zapoczątkowały go tytuły: ENERGIA MIAST - POWIAT LESZNO, ENERGIA MIAST - RYDZYNA, ENERGIA MIAST - OSIECZNA, a w roku 2015 kolejnym etapem z tego cyklu będzie ekspozycja pt. ENERGIA MIAST - LESZNO. Są to rejony bliskie sercu Artysty. Malowane poprzez pryzmat związków rodzinnych i emocjonalnych.
  Na wystawie w Galerii Promocje mamy zaszczyt eksponować najnowsze obrazy Artysty. Na płótnach prezentowana jest architektura miejscowości powiatu leszczyńskiego. Charakterystyczne obiekty - zabytki, trasy, przejścia, bramy, pierzeje uliczne - przedstawiane są w sposób skrótowy. W malarstwie Artysty realizm zamienia się w świadomą syntezę formy bez koncentrowania się na detalach. Energia przedstawiana jest poprzez kolor, jego natężenie i tonację. Analizując znaczenie koloru i kompozycji - Artysta przedstawia nam ciekawą przestrzeń i głębię malarską, stosując perspektywę linearną*, żabią ** lub kompozycję kulisową***. Różne ujęcia perspektywiczne budują formy obiektów architektonicznych, drzewa i błękity połaci słonecznego nieba.
   Maciej Piotrowski odkrywa przed nami urokliwą atmosferę i klimat umiłowanych miejsc i zaprasza do świata wrażeń, łagodności, pełnego meandrów duszy i malowanego sercem.
* w obrazie STONKA - DO PRACY
** w obrazie RYNEK
*** w obrazie BRAMA JANA I PIOTRA

Dorota Leszczyłowska
Galeria Promocje ODK w Jeleniej Górze


galeria Promocje
zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna