banner
TEXT

BOROWICE 2013 - Poplenerowa Wystawa Fotografii [605 odsłon]

Wernisaż   20.03.2014

Wystawa otwarta od 20.03.2014do  31.05.2014

Kotlina Jeleniogórska oraz jej bliższe i dalsze otoczenie od lat przyciągają ludzi o duszy artystycznej, w tym fotografów. Nic też dziwnego, że to właśnie w tym regionie powstało silne środowisko fotograficzne, którego jednym z przykładów jest Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne - dzisiaj już ponad półwieczne. Jednym z zadań Towarzystwa jest propagowanie fotografii poprzez organizowanie plenerów i wystaw. Plenery w naszym regionie, chociaż było ich wiele na przestrzeni półwiecza JTF, wciąż maja "wzięcie", szczególnie wśród pasjonatów fotografii z dalekich stron, dla których nasz region jest wciąż przysłowiową Mekką krajobrazowa i nie tylko.


Bogate dziedzictwo kulturowo-historyczne a w nim wiele zabytkowych pałaców, którym nadano nowy blask hotelowo-restauracyjny, średniowieczne zamki, a nade wszystko bliskość Karkonoskiego Parku Narodowego oraz zagranicy, szczególnie Republiki Czeskiej, podwyższają atrakcyjność Kotliny. Wszyscy znajdują tu coś dla siebie interesującego, niezależnie od preferencji tematycznych. Organizowanie plenerów przez JTF polega nie tylko na zapewnieniu uczestnikom lokum i strawy, ale również pomoc w orientowaniu się w terenie, sugestie co do wyboru tras przejazdu bądź przejścia szlakami turystycznymi, ale też przygotowanie prelekcji i zapewnienie odpowiedniej atmosfery plenerowej. Jeżeli na plener piszą się pasjonaci fotografii z tak odległych miejscowości jak m. in. Olsztyn czy Słupsk, Częstochowa, Radom, Radomsko bądź Nysa, Kwidzyn lub Pokrzywno, którzy pokonują daleka drogę, nie wiedząc z jaka pogoda będą mieli do czynienia, która w wielu przypadkach warunkuje jakość zdjęć - musi tu być dla nich jakiś magnes. Dodajmy, że niektórzy przyjeżdżają tu po raz kolejny.

Plenery organizowane przez JTF i Komisarza plenerów Tadeusza Biłozora zdają egzamin i są potrzebne. Od wielu lat z początkiem każdego nowego roku Komisarz tych plenerów otrzymuje wiele telefonów i pytań ze środowisk fotograficznych w całej Polsce, czy oby na pewno będzie nowy kolejny plener, gdyż plenery organizowane u nas są często stałym punktem programu wielu twórców i artystów, którzy z dużym wyprzedzeniem rezerwują sobie dla niego czas.

Ta wystawa to ponad 80 fotografii i tylko niewielki wycinek zdjęć, które powstały w trakcie pleneru „Borowice 2013". Pokazują one bogactwo inspiracji do naciśnięcia spustu aparatu fotograficznego.zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna