banner
Kalendarium Imprez

The best of Dariusz Nojman - pokaz kina niezależnego w ramach cyklu "Cinema-OFF"

(470 Reads)

19.05.2006   godz. 20.00

Dariusz Nojman - Jedno z największych objawień polskiego kina niezależnego ostatnich lat. Filmowiec - samouk, bez jakiegokolwiek wykształcenia filmowego, który stworzył kilka błyskotliwych filmów fabularnych. Urodzony 21 września 1981 r. W podstawówce znany był z uzdolnień plastycznych. Zamiast do szkoły plastycznej trafił jednak do liceum zawodowego, w którym uzyskał tytuł montera urządzeń elektronicznych. Po szkole średniej wybrał się na Uniwersytet Śląski który "dał" mu tytuł magistra pracy socjalnej i opiekuńczo-wychowawczej. W jednej szkole nauczył się ścisłego myślenia, w drugiej humanis-tycznego, a poza murami szkoły chwytał za kamerę i działał artystycznie.
W dzieciństwie oglądał masowo filmy z wypożyczalni, którą prowadziła jego mama w swoim zakładzie fotograficznym. To była jego szkoła teoretyczna. Zmysł operatorski najwyraźniej odziedziczył po matce.
Pierwszy raz kamerę wziął do ręki trochę ponad pięć lat temu. Był to stary model VHS'a, który pożyczył od koleżanki. Radość była ogromna. Kręcił nią proste skecze i króciutkie filmiki. Wtedy zaczął interesować się grafiką komputerową i dowiedział się trochę o programach do montażu. Metodą prób i błędów uczył się w domowym zaciszu montażu filmowego.
Rok później zrobił pierwszy poważniejszy film, "Hobby", który zdobył Grand Prix na Festiwalu "Oskariada" w 2004 roku. W 2005 zmobilizował siły i zrealizował "Studia upadku", swoją pierwszą komedię. Zatrudnił do tego filmu jak do tej pory największą liczbę aktorów, wydał najwięcej pieniędzy i poświęcił najwięcej czasu. Nie wyszło do końca tak jak sobie wymarzył, ale reakcje publiczności w czasie pokazów w zupełności go satysfakcjonują. Chciał zrobić rozrywkowy, miły dla oka film i chyba taki właśnie udało mu się zrealizować.

W programie:
"Hobby" - Kiedy ostatni raz widziałeś swojego kuzyna? Jak dobrze znasz swoją rodzinę? Dwóch krewnych, nowi znajomi i zaskakująca prawda o zabrzańskiej grupce młodych ludzi...

"Studia upadku"- Cała prawda o polskich studentach. Film o młodzieży i dla młodzieży. Lekkostrawna komedia pełna humorys-tycznych gagów, ale także prawdy o współczesnej młodzieży.

więcej informacji na temat cyklu "Cinema-OFF" na stronie: www.cinema.filmforum.pl
 Options :
View Article Map
View Archives

zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna