banner
TEXT

Wernisaż z wystawy "Pięć obrazów" Piotra Tyszkowskiego [1090 odsłon]

Wernisaż   14.04.2014 godz. 17:00

Piotr Tyszkowski - urodzony w 1964 r. we Wrocławiu. Dyplom z zakresu malarstwa w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Józefa Hałasa w 1992 r. w PWSSP we Wrocławiu. Prowadzi pracownię rysunku na wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Był asystentem w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. L. Mickosia i adiunktem w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. n. K. Skarbka. Prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Maluje i poluje na wizje malarskie w górach Kaukazu, Alpach i Sudetach.


    Malarstwo Piotra Tyszkowskiego, tak sądzę, wpisuje się w szeroko pojęty nurt sztuki kontemplacyjnej. Przed laty, w trakcie studiów, a może jeszcze wcześniej - w młodości - Piotr, dzięki specyficznym cechom osobowości, dał się „zahipnotyzować" wielkim, tajemniczym, nieskończonym, magicznym przestrzeniom. Ten stan hipnotycznego transu, który nigdy go już nie opuścił, wyzwolił go i zdystansował w znacznym stopniu od zgiełku codzienności i pozwolił na odnalezienie głębszego niż banalne tu i teraz sensu egzystencji.   
    
W obrazach tego artysty nie odnajdziemy odniesień do doczesności, do spraw bieżących, jego „pejzaże wewnętrzne" skupione są wyłącznie na intensyfikowaniu mistycznych doznań i uniesień, są wyrazem zachwytu i zadziwienia dla tego, co nas przerasta, są też podróżą w głąb duszy i czasu, do prapoczątków przeżywania i odczuwania. Piotr Tyszkowski niezmiennie, od samego początku swojej drogi twórczej jest ambasadorem niezwykłości. Tropi ją i z pasją zapisuje. Jego malarstwo wciąż i wciąż przypomina o tym, że nasze życie toczy się w cieniu przerastającej nas, nieodgadnionej Tajemnicy, która poraża i zachwyca, daje nadzieję, ale też ją czasem odbiera (w zależności od stanu ducha) i która jest obecna stale i wszędzie - jak powietrze. By jej doświadczać wystarczy tylko odpowiednio nastroić uczucia i zresetować myśli.
null
     
Stanisław Ignacy Witkiewicz stwierdził kiedyś z ogromnym, dojmującym smutkiem, że w przyszłości, w stechnicyzowanym społeczeństwie, zaniknie zdolność do przeżywania „uczuć metafizycznych". Twórczość Piotra Tyszkowskiego i innych kontemplacyjnych malarzy jest nadzieją na to, że ta ponura wizja prędko się nie ziści.

                                     Prof. Janusz Jaroszewski 

 

Dotyk  materii w stanie  ekstremalnym chrzęści w zębach w sposób szczególny. Zapach uderzanego  metalem kwarcu ma cenę życia, a kroki  trzeba stawiać tak delikatnie  jakby się było  istotą  nie z tego świata .I tylko  czasem chłodny  obłok  zmywa z twarzy zmęczenie. Ale jak  już  wreszcie zaświeci słońce  i poczujemy błogą  pewność pod stopami  ... !
Smak życia
                                                                                                                    Marcin Herlender

  Obrazy nieposkromione, niepokorne. Pełne rozmachu i radości tworzenia. Mocny kolor na wielkich formatach. Bez ckliwych granic mieszczańskiego konwenansu.
   
dr Przemysław Wiater

galeria Promocjezaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna