banner
TEXT

Honorata Werszler - Sztuka włókna. Rafał Werszler - Rysunek. Grafika. [1029 odsłon]

Wernisaż   8.05.2006

Wystawa otwarta od 8.05.2006do  31.05.2006

Honorata Werszler: ur. w 1972 r. we Wrocławiu. W latach 1994 - 1999 studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, specjalizacja - Wzornictwo Przemysłowe. W 1999 r. dyplom magistra sztuki w pracowni Włodzimierza  Dolatowskiego. Od 2003 r. członek Związku Polskich  Artystów Plastyków.

 

Rafał Werszler: ur. w 1968 r. we Wrocławiu. W latach 1988 - 1993 - studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła, specjalizacja Szkło Unikatowe. W 1993 r. dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem  w pracowni Prof. L. Kiczury. Od 1993 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1993 r. plastyk w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu (od 2000 r. Kierownik Działu Wydawnictw DBP). Od 2000 r. udziela się aktywnie w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych we Wrocławiu.
Zajmuje się: rysunkiem, grafiką artystyczną, wydawniczą, fotografią, filmem dokumentalnym, satyrą, szkłem unikatowym, malarstwem akrylowym, batikiem. Projektuje strony www, design. Publikował artykuły o sztuce. Autor wielu projektów, katalogów, książek, plakatów i płyt multimedialnych. Wydał dwie książeczki satyryczne. Do 2005 r. autor jedenastu wystaw indywidualnych. Brał udział w 78 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat nagród i wyróżnień. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych.

 

Honorata Werszler uprawia technikę własną, tworzoną z materiałów naturalnych, a przede wszystkim roślinnych prac określanych sztuką papieru. Ta technologia polegająca na przetwarzaniu roślin w materiał kompozycyjny umożliwia artystce wydobycie w swoich pracach subtelnej przeźroczystości materiału, która w układzie kompozycyjnym łączonym z materiałami lnianymi daje wrażenie lekkości. Autorka sześciu (od 2005 r.) wystaw indywiualnych. Brała również udział (od 2005 r.) w dwudziestu wystawach zbiorowych. Laureatka nagród.

Przemyślenia:
W moich nowych pracach ponownie próbuję zatrzymać chwile czegoś przemijającego, ulotnego. Poszukuję nowych środków, sposobów, aby uchwycić coś co bardzo szybko się zmienia pod wpływem światła, powietrza, przestrzeni, czasu. W swojej pracy
twórczej jestem uzależniona od zmian pogody, która ma duży wpływ na przyrodę i wszystko co nas otacza. Ale dzieki temu moje
obiekty plastyczne mogą się zmieniać i ulegać formacji. Staram się uchwycić wszystkie te chwile natury, bo przecież to jest tak bliskie, tak naturalne.
Honorata Werszler  wrzesień 2005

... Strukturalne kompozycje Honoraty Werszler, to obiekty dekoracyjne odpowiednie do niemal każdego wnętrza, każdemu nadadzą przytulnego klimatu i ciepła. Wykonane z naturalnych materiałów, wykorzystujące zasuszone i spreparowane liście naprawdę mogą się podobać.

Ewa Han "Oko" Wrocław, listopad 2003

... Część wystawy Honoraty Werszler jest ulotna, mglista i niesłychanie kobieca. Kanwą prac artystki jest płótno albo przeźroczysta masa. ... Rozciągnięta pomiędzy ramkami wykonanymi ze słomy. Do tego "tła" przytwierdzone zostały fragmenty roślin, kolorowych włókien kojarzących się z naczyniami krwionośnymi. Całość sprawia nierzeczywiste wrażenie jakby artystka uchwyciła w ramy mgłę. Dodatkowo wrażenie lekkości i delikatności potęguje pastelowa kolorystyka. Prace te, pomimo małych formatów, zamykają w sobie dużo powietrza i przestrzeni. Przedstawiając przemijające, chwilowe objawy natury, wydają się materializować to co nieuchwytne.

Katarzyna Kaczmarek "Wiadomości Ursynowskie" Warszawa, kwiecień 2004

 

Rafał Werszler

Przemyślenia:
Wciąż widzę przed sobą niedościgniony pusty brzeg horyzontu. Niczym poszukiwacz krańca wszechświata, kroczę wraz ze wskazówkami przemijającego czasu. Odwracam się wstecz i dostrzegam tyle wymieszanych barw historii, zdarzeń, chwil różnych codzienności. Uginam się pod ich intrygujacym ciężarem i chętnie sięgam w karty przeszłości. Czuję pragnienie odkrywania, poznawania i segregowania tych spostrzeżeń w zrozumiały dla mnie, systematyczny i bliski memu sercu sposób. To jak gra w puzzle z własnymi przemyśleniami, cudowna za-bawa w układanki wrażeń. Notuję moje dedukcje zarysowując puste karty papieru.
Wijące się linie przenoszą trudny do odgadnięcia z głębi duszy wynik obrazu na płaszczyznę arkusza. Linię giętką i pokręconą często wraz z rysunkiem postaci na arkuszu grafionem zarysowuję. Doznania barwne zatrzymuję obrazami technik elektronicznych. Kadr z filmu, błysk flesza. Uwieczniam chwilę, którą potem przeistaczam w grafice komputerowej na obraz odzwieriedlający chęć mej pełnej wypowiedzi.
Znów spoglądam przed siebie i znów przyszłość jak pusta biała karta, czekająca na wypełnienie obrazem z duszy człowieka. Powrócę więc do barwnej przeszłości, kart historią już naznaczonych, by zapełnić wrażeniami stamtąd wyniesionymi to, co wciąż jest przede mną.


... W  mniejszych kompozycjach rysunkowych wykorzystuje on różnice walorowe, wynikające z zestawienia postaci i elementów niemal tylko obwiedzionych konturem z pracowicie wypełnionym licznymi elementami tłem. Podobać się też mogą barwne grafiki Rafała Werszlera, które zdają się być rozwinięciem rysunkowych teamatów.

Ewa Han "Oko" Wrocław, listopad 2003

 

...  Ich akty i portrety otoczone  są skomplikowanymi wzorami o hindusko - celtyckiej proweniencji, niektóre z namalowanych postaci wyglądają niczym papierowe marionetki z hinduskiego teatru cieni. Kontury twarzy, przedstawione z profilu giną w bogatych zagmatwanych bordiurach. Pozostałe portrety otoczone są liniami przypominającymi celtyckie zwoje w starych średniowiecznych kodeksach. ... Prace rysowane piórem na papierze. Można w nich odnaleźć formy zarówno abstrakcyjne, jak i fantastycznych postaci kobiecych. ... Kilka prac wykonanych jest interesującą techniką własną. Są to kolorowe abstrakcje powtałe z przetworzonych komputerowo obrazów. Organiczne zlewające się kształty, widziane jakby przez olbrzymie krople wody, mogą kojarzyć się z widokiem morskich głębin lub wnętrzem ciała ludzkiego. Jednakże - przy dłuższej obserwacji - obraz, nieco zamazany i rozmyty, budzi w widzu coraz to nowe skojarzenia.

Katarzyna Kaczmarek "Wiadomości Ursynowskie" Warszawa, kwiecień 2004

 
zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna