banner
TEXT

Lwów i nie tylko w fotografii Teodora Gutaja [1022 odsłon]

Teodor Gutaj

Wernisaż   4.05.2006   godz. 16.00

Wystawa otwarta od 4.05.2006do  27.05.2006

TEODOR GUTAJ urodził się w 1931 r. w Borysławiu koło Lwowa. Z wykształcenia i z zawodu mechanik - konstruktor, specjalista w zakresie budowy obrabiarek. Ukończył ównież trzyletnią Szkołę Rysunku i Malarstwa Polskich Artystów Plastyków im. Aleksandra Gierymskiego przy O.K.P. w Jeleniej Górze. Od 1947 r. jeleniogórzanin, turysta fotografujący. Do 1990 r. członek zarządu i sekretarz FOTO - KLUBU "Celwiskoza". W roku 1981 związuje się z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym. Ujawnia zainteresowanie fotografią reportażową, krajoznawczą, portretem, architekturą i makrofotografią. Pielgrzymując notuje osiągnięcia w fotografii sakralnej. Uczestniczy w plenerach fotograficznych  i w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, krajowych i zagranicznych. Zdobywając wiele wyróżnień cieszy się dużym uznaniem. W 2001 r. otrzymuje Odznaczenie Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem "Zasłużony Działacz Kultury". Obecnie sekretarz Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców w Warszawie - Foto - Klubu Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem AFRP (artysta fotograf) oraz członek Czeskiego Stowarzyszenia Fotografów Euroregionu Nysa "Kontakt".


Lwów - od 1991 r. należy do suwerennego państwa Ukraina; ok. 800.000 mieszkańców;  miasto podzielone na 6 rejonów; przemysł samochodowy, maszynowy, chemiczny, szklarski, obróbki drewna, elektryczny, lekki, spożywczy; węzeł komunikacyjny; ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV w. Katedry: łacińska (XV - XVIII w.), ormiańska (XIV, XVII, XIX w.), cmentarze: Łyczakowski założony w 1786 r., Orląt Lwowskich 1918 - 1920; 17 Wyższych Zakładów Naukowych, 9 Teatrów, 20 Muzeów, 119 Bibliotek, Galeria Obrazów, Filharmonia, Sala Muzyki Organowej.

"... Moje fotografie są rezultatem wizyty we Lwowie i okolicach w lipcu 2002 r. Upamiętniają wędrówki do wielu miejsc w poszukiwaniu duchowych wartości i walorów ludzi nauki, artystów, budowniczych i rzemieślników z myślą, że: TO CO JEST TUTAJ - TERAZ, BYŁO TAM KIEDYŚ.
... Ze wzruszeniem jechałem na tę wycieczkę, ponieważ musiało minąć ponad pół wieku, abym mógł zobaczyć okolice, gdzie spędziłem najmłodsze lata. Żałuję, że ze względu na czas nie dane mi było zwiedzić miejsca najbliższego memu sercu. Borysław to miasto urodzenia mego i młodszego o rok brata Romana. Położone jest na południe od Lwowa, do którego często jeździłem wraz z rodzicami. Przemierzając lwowskie ulice, spoglądałem oczmi młodzieńca jeszcze nieświadomego zbliżających się wydarzeń - co na zakręcie historii może się stać ze mną i moimi bliskimi.
Uwielbiam wspomnienia i szanuję świetność tamtych przedwojennych spokojnych dni pełnych rodzinnych spotkań  i uczuć.
... Jestem przekonany, że prastary Gród, położony na wysokich wzgórzach nad rzeką Pełtwią, tonący w zieleni ogrodów i parków ze śladami twierdzy założonej przez księcia halicko - wołyńskiego Daniela Halickiego, nadal będzie pełnił rolę kresowej strażnicy kultury na południowym wschodzie. Lwów rozwijając się, będzie zabytkowym i znaczącym miastem Europy.
Parafrazując, niemiecki kupiec i podróżnik Martin Grunneweg pod koniec XVI w. notuje, że "Lwów to altana pośród raju".
Pragnąc podzielić się wrażeniami z wycieczki, wykonałem wiele zdjęć, z których część prezentuję. Jeżeli odwiedzający Galerię HALL, oglądając sfotografowane obiekty i piękne szczegóły architektury Lwowa, przyjmą ją również jako swoje dziedzictwo kulturotwórcze i zapałają chęcią odwiedzenia Kresów Wschodnich, to będę usatysfakcjonowany, a wystawa spełni moje oczekiwania."

      Teodor Gutajzaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna