banner
TEXT

"Kształtem samotności" [690 odsłon]

wystawa rysunku i malarstwa

Agata Tracz

Wernisaż   03.11.2014

Wystawa otwarta od 03.11.2014 do   30.12.2014

Wystawa KSZTAŁTEM SAMOTNOŚCI jest obszernym zbiorem wybranych rysunków Agaty Tracz, wykonanych w latach 2007-2014.
Agata Tracz to młoda jeleniogórska poetka, tworząca również rysunki. W Galerii hall ODK debiutuje swoją pierwszą wystawą rysunków. Wiele jej tekstów było przedstawionych podczas wieczorków poezji m.in. w Książnicy Karkonoskiej. Rysunki, często nawiązujące do utworów poezji, zdecydowała się po raz pierwszy przedstawić. Twórczość, którą ukazuje jest swojego rodzaju autoterapią.
To twórczość pełna głębokich przemyśleń, wątpliwości, poszukiwań, płynna i zależna od nastroju. Różnorodność stanu ducha artystki wpływa na kolory, dynamiczność, tematykę, czy sam czas ich powstawania. Jedne są pracami bardzo szybkimi, urywkami zapamiętanych chwil, plamami, zbiorem kolorów; inne, powstają wolniej, tworzone częściej kredką czy ołówkiem, przez kreski tworzą formę i treść.

Agata Tracz - niezwykła, cicha, skryta kobieta o głębokim i wnikliwym spojrzeniu. Mimo młodego wieku napotkała na swojej drodze życia liczne przeciwności losu, które pokonywała i oswajała poprzez tworzenie. W dwojaki sposób komunikuje się z odbiorcą - za pomocą pióra i malarskiej kreski. Artystka w sposób szczególny pokochała poezję, która dała jej szerokie spektrum swobodnego wyrażenia myśli, emocji oraz tęsknot  duszy. Twórczość poetycka Agaty jest skrótowa, metaforyczna i dynamiczna. Przesiąknięta symboliką przedmiotów, zwierząt, kolorów. Wiersze wzbudzają wiele emocji: jedne wzruszają, inne przerażają, kolejne zadziwiają dojrzałością i dramatycznością przekazu. Główną tematyką poruszaną przez Agatę jest samotność, tęsknota i wewnętrzna dwuznaczność, walka strachu z chęcią otworzenia się na to, co przyniesie życie. Dla samej autorki pisanie jest swoistą terapią i zaproszeniem do jej osobistego, tajemniczego świata.

Rysunki podobnie jak wiersze obfitują w różnorodną symbolikę, kształty, nasycenie kolorami - bo jak mówi sama Agata - „bardzo lubię kolory". Przedstawiają świat wydawałoby się z gruntu optymistyczny, bo kolorowy. Ale czy na pewno?

                                                                       Katarzyna  Maczel

Dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska
zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna