banner
TEXT

"POMIĘDZY" [749 odsłon]

Wystawa malarstwa Marcina Harlendera

Marcina Harlendera

Wernisaż   25.05.2015, godz. 17:00  Galeria Promocje ODK

Wystawa otwarta od 25.05.2015 do  30.07.2015

W dniu 25 maja 2015 w Galerii Promocje Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze odbyło się otwarcie wystawy POMIĘDZY, której autorem jest Marcin Harlender.
    Marcin Harlender /ur. 1959/, malarz, performer, twórca instalacji, happeningów, teoretyk sztuki, jeden z najbardziej radykalnych i konsekwentnych polskich artystów współczesnych. Studiował na PWSSP we Wrocławiu, dyplom uzyskał w pracowni profesora Konrada Jarodzkiego w 1996. Na przełomie lat 80. i 90. autor i uczestnik wielu działań oraz wystąpień i wystaw indywidualnych - w tym kilkunastu w Galerii Entropia. Tworzył również wraz z innymi artystami skupionymi wokół Lecha Twardowskiego. Brał udział w akcjach i działaniach artystycznych w przestrzeni miejskiej Wrocławia. W końcu lat 90 zainicjował w swojej pracowni galerię O.B.O.K, miejsce spotkań i prezentacji sztuki aktualnej. Charakterystycznym znakiem artysty jest biała kreska, której nadał różnorodny byt w aspekcie kosmicznym jak i formalnym. Jest ona efektem wieloletniej, konsekwentnej pracy analitycznej i poszukiwania maksymalnie prostego i uniwersalnego symbolu. Pojawia się w wielu kontekstach, w różnorodnej skali stając się swoistym bytem, generatorem formy i idei.
      „Pomiędzy" - istota malarstwa ujawnia się w gruncie rzeczy zupełnie poza obrazem. Wyłania się gdzieś POMIĘDZY poszczególnymi realizacjami. POMIĘDZY autorem a dziełem. POMIĘDZY dziełem a odbiorcą. Wbrew pozorom malarstwo to sztuka przestrzenna. Generuje myśli, odczucia, wrażenia, skojarzenia, które pojawiają się właśnie POMIĘDZY... Marcin Harlender, 18.04.2015, Wrocław   

Marcin Harlender w swojej pracy twórczej, niczym wojownik, stosuje radykalne metody działania, niczym misjonarz doświadcza konkretnej formy życiodajnej energii. Tworzy pewien logiczny ciąg przemyśleń, dyskursu i śledzenia źródła bytu. Posługuje się gestem malarskim, który staje się pretekstem do powstania Białej Kreski, której sam nadaje znaczenie bytu poprzez jej zaistnienie. Istnienie bytu, którym jest Biała Kreska w twórczości Marcina Harlendera, jest kluczowym pojęciem. Marcin przekształca konkretną formę energii, której generatorem jest kreska, doświadcza jej, w pewien sposób trawi ją, a następnie przekazuje widzowi prostą formę, która dla oglądającego staje się obrazem do odczytania.
     Obrazy Marcina są odzwierciedleniem wewnętrznego mechanizmu człowieka. Pokazuje nam, że ciągle jeszcze „(...) Od mózgu do ręki nie biegną druciki (...)" i nie jest to „system mechanicznie doskonały" - dopóki biegną w nas nerwy, wybuchają emocje - jesteśmy ludźmi dążącymi do doskonałości, wykonującymi swoje dzieło życia. Trudno powiedzieć teraz, jakie znaczenie będzie miała Jego misja w świecie, w którym żyjemy lub będą żyć kolejne pokolenia. Miejmy nadzieję, że dzięki takim Artystom wizja Witkacego nie ziści się jeszcze przez długi czas, a może nigdy?
Dorota Leszczyłowska - Galeria Promocje, Jelenia Góra - 02.06.2015
("Od mózgu do ręki biegnie drucik, nie nerw. Jestem system mechanicznie doskonały...")zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna