banner
TEXT

FOTOGRAFIA - WYSTAWA PIĘCIU... [633 odsłon]

Wernisaż   26.10.2006   godz. 16.00

Wystawa otwarta od 26.10.2006do  30.11.2006

wystawa towarzysząca obchodom 45-lecia Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficz-nego.

"Fotografia - wystawa pięciu..." to specjalnie niedokończony tytuł, by pobudzić do refleksji tych, którzy przyzwyczaili się do tego, że on sam wyjaśnia w dużej mierze o co chodzi - w książce, filmie, sztuce teatralnej, czy - jak tutaj - wystawie. Dobrze jest niekiedy dać możliwość ułożenia, dopowiedzenia tytułu potencjalnym widzom wystawy, bo wtedy mogą oni poczuć się jego współtwórcami.

I rzeczywiście, niedokończony tytuł w podświadomości wywołuje jego dokończenie: najbardziej na myśl przychodzi słowo autorów, a kto tak pomyślał był bliski odgadnięcia, wystawa rzeczywiście jest prezentacją pięciu autorów. Ale odkryjmy wreszcie do końca "karty" tytułu, którymi tu gramy, żeby zakończyć domysły i oddać tu prawdziwy sens wystawy.
 Otóż wystawa powstała z okazji Jubileuszu 45 - lecia JTF, by zamanifestować, że Towarzystwo to nie tylko grono "hobbystów", jak mógłby każdy nie zorientowany pomyśleć, ale grupa uznanych już artystów. Jeden z nich, mianowicie Jerzy Wiklendt jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografów, ma tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.
Pozostali czterej, tj. Tadeusz Biłozor, Teodor Gutaj, Zygmunt Strzelecki i Jacek Szczerbaniewicz mają na razie tytuł członka rzeczywistego Fotoklubu RP, a co za tym idzie, są nominowanymi przez niego artystami, przed którymi nie jest zamknięta droga do następnych uhoronowań.
 Trzeba tu dodać, że ta czwórka to "wychowankowie" JTF, którzy poprzez swoje członkostwo w nim zyskali duże doświadczenie na polu fotografii, na które pozwalały różnorodne statutowe działania Towarzystwa, a dzięki swojej aktywności w wystawach i konkursach są obecnie szeroko znani w kraju i poza jego granicami.
 Trudno pomijać milczeniem, że JTF daje możliwości rozwoju tym, w których skrywa się nie tylko pasja do fotografii, ale w których skrzy się również choćby iskra talentu, mogąca z czasem przybrać postać wyraźnego płomienia.
 Zamysł tej wystawy, którą współtworzy piątka artystów rodem z JTF - jest taki, żeby pokazać, że każdy związany z JTF może w przyszłości do nich dołączyć, stając się wtedy swojego rodzaju ambasadorem Towarzystwa.
                                             Jan Foremny

Autorzy wystawy:
Tadeusz Biłozor           
Teodor Gutaj              
Zygmunt Strzelecki
Jerzy Wiklendt      
Jacek Szczerbaniewicz


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna