banner
TEXT

HUCULSZCZYZNA [793 odsłon]

wystawa fotografii i starych dokumentów kresowian

Wernisaż   11.05.2007

Wystawa otwarta od 11.05.2007do  31.05.2007

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich w Jeleniej Górze zaprasza na sentymentalną podróż na tereny utracone przez Rzeczpospolitą. Pragniemy przedstawić Państwu Huculszczyznę widzianą przez twórców zakochanych w tym regionie dawnej Polski: Stanisława Vincenza - pisarza, piewcy huculszczyzny; Kazimierza Sichulskiego - artysty malarza; Mieczysława Orłowicza - nestora turystyki polskiej oraz kolegów z Towarzystwa Miłośników Lwowa uczestników licznych wypraw w te urocze strony. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Krystyny Bialikiewicz - Sichulskiej, Stanisława Kańczukowskiego, Henryka Mitraszewskiego oraz Feliksa Podoleckiego.

Huculszczyzna - jeden z regionów Karpat Wschodnich znana z przepięknych gór, wspaniałych tras turystycznych i malowniczego folkloru. Wincenty Pol pisał o tym zakątku Polski jako najpiękniejszym kompleksie puszczy w Europie. Nie tylko przyroda stanowi atrakcję dla turysty i letnika, wspomnieć należy o ludziach, którzy ten teren zamieszkują to jest o Hucułach. Lud ten zachował swoją odrębność, swoje obyczaje, kulturę i wierzenia. Odrębność ta odzwierciedla się nie tylko w zwyczajach i nadzwyczaj barwnym stroju, ale przede wszystkim w sztuce ludowej. Budownictwo wykazuje wiele cech charakterystycznych w budowie drewnianych chat i cerkiewek oraz krzyży nagrobnych i przydrożnych. Sprzęt domowy i gospodarski bogato zdobiony w swoistym stylu, świadcz o wysoko rozwiniętym zmyśle artystycznym. Poza tym sztuka ludowa wyróżnia się w bardzo charakterystycznej rzeźbie, malarstwie, wyrobach z metalu, ceramice, tkaninach i hafcie, muzyce i pieśni. Jedną z ważniejszych wartości tego regionu były liczne letniska i uzdrowiska, położone w malowniczych dolinach Prutu, Bystrzycy, Czeremoszu i innych.


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna