banner
TEXT

MALARSTWO [718 odsłon]

Ewa Domańska - Dziemidowicz

Wernisaż   3.12.2007

Wystawa otwarta od 3.12.2007do  4.01.2008

Urodziłam się w Żaganiu, sztuką Interesowałam się od dzieciństwa, ale tak naprawdę to podjęcie pracy dekoratora i samodzielna organizacja pracowni w Ognisku Plastycznym dyrektora Jerzego Krempa w Malborku pozwoliła mi na rozwinięcie skrzydeł...
Przygoda ta trwa do dziś. Pierwsze wystawy obrazów przygotowywane przez ze mnie w witrynach sklepowych   w Malborku i Zgorzelcu. Od 1989 roku zostałam dekoratorem  w  Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Od tego momentu rozszerzyłam  działalność wystawienniczą w Galerii MDK przez organizowanie corocznych prezentacji sztuki, plenów w Karkonoszach, aukcji charytatywnych itp.
Ewa Domańska - Dziemidowicz

Nowo powstałe Biuro Kulturalno-Informacyje Goerliz/Zgorzelec umożliwiło rozszerzenie naszej pracy artystycznej i działalności grupy twórców z regionu poprzez prezentacje ich prac po stronie Niemieckiej.
Nowo postale kontakty z niemieckimi artystami  przetrwały do dzisiejszego dnia i zaowocowały powstaniem grupy plastyków euroart promującej nasz przygraniczny region jeszcze długo przed wejście Polski do Unii.
W 2007 roku odbyły się już XVIII prezentacje i X wspólny plener, którego efektem były dwie wystawy poplenerowe w Lobu i Zgorzelcu.. Przez ostatnie 18 lat praca zawodowa wypełniała większość mojego czasu, którego zabrakło na własną realizację artystyczną.
W tym roku przeszłam na emeryturę i postanowiłam zajrzeć w głąb siebie i odnaleźć to, co od dzieciństwa dojrzewało we mnie. Zaproszenie mnie do zaprezentowania indywidualnej wystawy u państwa wyzwoliło we mnie pełną mobilizację i chęć zmierzenia się z farbą akrylową - technika trudna,ale warta głębszego poznania. Namalowanie 30-tu prac
w tak zawrotnym tąpie to nie lada sztuka. Inspiracją do ich wykonania  był pejzaż i architektura uchwycona aparatem fotograficznym. Bowiem zdjęcia i obrazy maja ze sobą wiele wspólnego, a  najważniejsze to uchwycenie chwili i tego najważniejszego momentu, czegoś, co staje się ponadczasowe i niezmienne. Dlatego  cieszmy i radujmy się sztuka, niech wzbogaca nasze wnętrze. I niech sprawia ze nasze życie  staje ciekawsze i radosne.
Ewa Domańska-Dziemidowicz

Obrazy Ewy Domańskiej przyciągają naszą uwagę już ze względu na urokliwą zewnętrzność, złożoną z treści dobrze nam znanych z codziennego obcowania ze światem przyrody, architektury , a także  przez zastosowanie sugestywnych zestawów barw.
Artystka nadaje malowanym przedmiotom " symboliczne" znaczenie, dodatkową "treśc" - wprowadzając odbiorcę  w liryczno-bajkowy świat.
Jej "Drzewce" ukazują trwanie i przemijanie czasu, sugerują labirynty łączące stare i nowe życie stająć się wyrazem szeroko rozumianej wolności, nabierają tajemniczości stając się pożywką dla wyobraźni.
 Stanisława Witekzaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna