banner
TEXT

KARKONOSZE [948 odsłon]

zbiorowa wystawa malarstwa

Wernisaż   7.04.2008

Wystawa otwarta od 7.04.2008do  2.05.2008

Związek człowieka z górami jest tak stary i oczywisty jak ludzkie zmagania  z nigdy nieujarzmioną  naturą. Góry zawsze zadziwiały, fascynowały i oczarowywały swoją dzikością, surowością, niezależnością, niemal magiczną mocą, stając się niekwestionowaną inspiracją dla całych pokoleń. Góry przyzywały do siebie ludzi wrażliwych i wielokroć tworzyli oni pod ich wpływem, ale - co znamienite - częstokroć w znacznym od nich oddaleniu. Motywy górskie w sztuce przez wiele wieków stanowiły tylko tło dla ukazania pewnych sytuacji czy wydarzeń, będąc bardziej symbolem, ideą niż przedstawieniem konkretnego miejsca i czasu.

Karkonosze, już w II w.  n.e. określone prze greckiego pisarza i geografa Ptolemeusza mianem KORKONTOI,  dzięki swojemu położeniu i strukturze także cieszyły się zainteresowaniem nie tylko poszukiwaczy przygód czy pielgrzymów, ale i artystów. Zwłaszcza po dramacie I wojny światowej wspaniałość Karkonoszy z ich specyficzną zmiennością i surowością aury, lokalnym kolorytem, niemal niematerialnością i metafizyką przyczyniły się do powstawania całych kolonii artystycznych, których członkowie i wspólnie i samodzielnie żyli i tworzyli w symbiozie z otoczeniem.
Tragiczne wydarzenia II wojny paradoksalnie nie oznaczały kresu sztuki w Karkonoszach, lecz jak to dzisiaj można zobaczyć - częściowo zmieniły tylko jej charakter. W Górach Olbrzymich nadal istnieje dla niej miejsce i żyją tu ludzie powoli zapuszczający swoje korzenie w kamienistą glebę, kontynuując ponadczasowe, uniwersalne wątki ogólnoludzkiej kultury, tworząc w zawieszeniu między niebem a ziemią.
W grupie artystów świadomie nawiązujących do tradycji i jednocześnie tworzących we własnej konwencji znajdują się m.in.: Renata Grochowska-Jaryczewska, Agata Makutynowicz, Beata Makutynowicz, Leszek Legut i Janusz Motylski, dla których  Karkonosze-KORKONTOI stanowią swoisty łącznik pomiędzy innymi ludźmi, krainami, obszarami, kulturami.

 

RENATA GROCHOWSKA-JARYCZEWSKA

 Mieszkanka Karpacza urodzona we Wrocławiu. Absolwentka wydziału matematyczno-przyrodniczego kierunku biologii na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Kilka lat poświęciła na pracę w służbie zdrowia, a obecnie uczy w szkole biologii i przyrody przybliżając dzieciom i młodzieży problemy otaczającego ich środowiska.
Wrażliwość na piękno natury odzwierciedla w swoich pracach malarskich, których główną tematyką jest pejzaż Karkonoszy. W kręgu zainteresowań Renaty Grochowskiej-Jaryczewskiej znajduje się wszystko to, co wiąże się z szeroko rozumianym pojęciem krajobrazu przyrodniczego.
Swoje prace realizuje głównie w technice farb olejnych.
Brała udział w wielu wystawach i prezentacjach środowiska plastycznego Karpacza w samym Karpaczu oraz w regionie. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Nowy Młyn" z siedzibą w Szklarskiej Porębie oraz Działań Twórczych „KORKONTOI" w Karpaczu.


AGATA MAKUTYNOWICZ

Urodzona w Jasiennej, pośród malowniczych gór i jezior Beskidu Sądeckiego, postanowiła wrosnąć w Karkonosze, miejsce które uważa za wybrane jej przez los. I dlatego tutaj, w Karpaczu realizuje swoje nie tylko malarskie fascynacje pozostając w stałym kontakcie z cudami otaczającej ją natury. 
Wrażliwość na piękno świata daje jej zarówno inspiracje, jak i siłę do twórczych uniesień. Zwłaszcza, że doznania wizualne potrafi w zrozumiały dla innych sposób zapisywać środkami artystycznymi. W swoich pracach podejmuje tematykę związaną z regionem, ukazując fragmenty karkonoskiego krajobrazu jak też układy roślinne i dekoracyjne inspirowane tylko miejscem, z którym jest tak mocno związana. Nie boi się posługiwać kolorem, stylizowaną linią czy prostym znakiem plastycznym.
Agata Makutynowicz jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Nowy Młyn" z siedzibą w Szklarskiej Porębie oraz Działań Twórczych „KORKONTOI" w Karpaczu. Posiada wykształcenie artystyczne: z zawodu jest ceramikiem artystycznym-zdobnikiem, z wyboru: dekoratorem, florystą, aranżerem wnętrz. Realizuje się w rysunku, malarstwie, kompozycjach przestrzennych.
Swoje prace prezentuje w Polsce i za granicą. W 2007 r. miała indywidualną wystawę w Gazzada Schlano (Włochy).

 

BEATA MAKUTYNOWICZ

Urodzona w Szczytnie. Przez kilkanaście lat mieszkała w śród rozległych łąk, jezior i lasów w małej mazurskiej miejscowości Pasym. Tam uczęszczała do szkoły podstawowej i tam też nauczyła się kochać przyrodę. W latach osiemdziesiątych przeprowadziła się do Jeleniej Góry i rozpoczęła naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Zaraz po szkole wyjechała do  Monachium aby powrócić w Karkonosze, do Karpacza, gdzie mieszka do dziś z rodziną. Tworzy głównie martwe natury, zwłaszcza układy z udziałem kwiatów i elementów roślinnych.
Prace Beaty Makutynowicz pełne są koloru i światła, emanują poezją i sprawiają, że proste przedmioty: draperie, wkomponowane rośliny czy owoce sprawiają wrażenie ożywionych. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że w eksponowanych kompozycjach artystka nie kładzie nacisku na naturalizm przedstawienia, ale na przekazanie klimatu układów, w których rzeczy to tylko pretekst do swobodnej wypowiedzi twórczej - jakże jednak atrakcyjnej.
Beata Makutynowicz jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Nowy Młyn" z siedzibą w Szklarskiej Porębie oraz Działań Twórczych „KORKONTOI" w Karpaczu.
Z powodzeniem prezentowała swoje prace na wystawach krajowych i zagranicznych. W 2007 r. miała indywidualną wystawę w Gazzada Schlano (Włochy).
 

LESZEK LEGUT
z urodzenia wrocławianin od lat z zamiłowania tworzy w Karkonoszach, a miejscem, w którym powstało najwięcej jego prac i z którym jest najmocniej związany uczuciowo i artystycznie jest Karpacz.
 Główne dziedziny twórczości artysty to: malarstwo, rysunek i grafika. Najczęstszą tematyką licznych akwarel i prac olejnych jest pejzaż karkonoski, w przedstawianiu którego osiągnął  rzadko dziś spotykane mistrzostwo. To właśnie w pejzażu uwydatniają się wielkie przymioty malarza, który z wirtuozerią operuje barwą, światłem i przestrzenią, tworząc własne, oryginalne wizje świata opartego o najlepsze europejskie szkoły artystyczne XIX i XX w. z premedytacja nawiązując do wielkich tradycji pejzażowego malarstwa śląskiego - a zwłaszcza wrocławskiego - z przed II wojny światowej.
U podnóża Śnieżki inspiracji artyście nie brakuje. Fascynują go i monumentalne góry i ukryte przed oczami turystów urocze leśne zakątki. Uwiecznia w swoich pracach pojedyncze drzewa, zespoły leśne, formacje skalne,  głazy, strumienie... Czasem tworzy przedstawienia rozległych widoków aby później przykuwać uwagę potencjalnego obserwatora kameralnym ujęciem jakiegoś fragmentu cichego zakątka, do którego dotarł w jednym z licznych swoich spacerów...
Leszek Legut, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, członek Stowarzyszenia Artystów Karkonoszy i Gór Izerskich „Nowy Młyn", Członek-założyciel Grupy Twórczej „KORKONTOI", Zasłużony Działacz Kultury, laureat m.in. nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego (za wybitne osiągnięcia w kulturze i sztuce), jest autorem wielu wystaw indywidualnych i z powodzeniem prezentuje swoje prace na wystawach zbiorowych w kraju i poza granicą.

 

JANUSZ MOTYLSKI

Urodzony w Kotlinie Jeleniogórskiej i zamieszkały w Karpaczu. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, współzałożyciel i uczestnik grupy „Działania Twórcze - KORKONTOI" w Karpaczu, członek zarządu Stowarzyszenia Artystów Karkonoszy i Gór Izerskich „NOWY MŁYN" z siedzibą w Szklarskiej Porębie, animator kultury, pedagog.
Autor blisko 50 wystaw indywidualnych, uczestnik  kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, laureat licznych konkursów plastycznych. W 2006 r. uhonorowany prestiżową nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego - ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W KULTURZE.
Janusz Motylski jest jednym z wyróżniających się twórców jeleniogórskiego środowiska plastycznego. Realizuje się równie dobrze w malarstwie, rysunku, grafice, tkaninie artystycznej czy w wybranych formach przestrzennych. Głównym tematem konstruowanych przez Janusza Motylskiego obrazów są relacje człowiek-natura: człowiek jako istota  dążąca do Prawdy, Piękna i Dobra,  przyroda jako miejsce ludzkich poszukiwań, zmagań i zwycięstw a niekiedy też - upadków. Świat przyrody znajduje swoje odniesienie w mistycznej Krainie Korkontoi, w której - u Janusza Motylskiego - niemal magiczne klimaty łączą się z metafizyką dostępną człowiekowi. Artysta w swoich pracach stale dokonuje poszukiwań w zakresie wzajemnych oddziaływań barwnych, świetlnych czy kompozycyjnych otaczającej go rzeczywistości.
zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna