banner
TEXT

TKANINA ARTYSTYCZNA Anny Pyrak [999 odsłon]

Anna Pyrak

Wernisaż   5.06.2008

Wystawa otwarta od 5.06.2008do  4.07.2008

Tkanina artystyczna jest jedynym w swoim rodzaju autonomicznym dziełem sztuki.

 

Nie ma drugiej takiej formy przekazu, która niosłaby za sobą tyle pytań i dawała zarazem niezliczoną ilość interpretacji.


Tkaniny wyrabiane ręcznie reprezentują jedną z najstarszych form tkactwa artystycznego, a jej podstawowe techniki nie zmieniły się od wieków.

Od urodzenia mieszkam i pracuję  w Dzierżoniowie z kilkuletnią przerwą na naukę. Z wykształcenia jestem nauczycielem nauczania początkowego. Bardzo lubiłam pracę z dziećmi i robiłam to przez 10 lat. Urodziłam córkę i nie wróciłam już do pracy w szkole. Mąż z wykształcenia tkacz artystyczny zaraził mnie miłością do tkaniny. Ponieważ sam nie miał czasu się tym zajmować, nauczył mnie podstawowych zasad tkania... i od tego się zaczęła moja przygoda z tkaniną. Tkałam raczej duże rzeczy. Początkowe prace były wzorowane na istniejących już dziełach sztuki, dla nabrania wprawy i doskonalenia umiejętności „warsztatowych", potem tkałam już gobeliny według własnych projektów. Spełnieniem moich marzeń było otwarcie autorskiej Galerii,  w której można było zobaczyć gotowe prace, a także prześledzić cały proces tworzenia tkaniny. Niestety ekonomia często nie idzie   w parze ze sztuką i po dwóch latach Galeria przestała istnieć. Nie przestałam tworzyć, bo nadal daje mi to wiele satysfakcji. Jednak po 10 latach tkania zostawiłam tkaninę, bo odkryłam nową pasję.
Mam w życiu to szczęście, że mogę robić, to co lubię dzięki mojemu mężowi, który zawsze wspierał mnie i pomagał  w realizowaniu projektów. I tą moją ostatnią wystawę chciałabym zadedykować  właśnie Jemu. Anna Pyrak

Wystawy autorskie:

2001  DOK „Pegaz", Dzierżoniów
2001 MCK „Galeria kominkowa",  Świebodzice
2002  Galeria tkacka „Na Jatkach", Wrocław
2007   Galeria tkacka „Na Jatkach", Wrocław


Osiągnięcia:

2001, 2003  I miejsce w Dolnośląskim Przeglądzie Twórczości „Rękodzieło"
2007 III miejsce w Dolnośląskim Przeglądzie „Rękodzieło"

 

Tkanina artystyczna jest jedynym w swoim rodzaju autonomicznym dziełem sztuki. Nie ma drugiej takiej formy przekazu, która niosłaby za sobą tyle pytań i dawała zarazem niezliczoną ilość interpretacji.
Tkaniny wyrabiane ręcznie reprezentują jedną z najstarszych form tkactwa artystycznego, a jej podstawowe techniki nie zmieniły się od wieków. Nie dziwi zatem fakt, że wielu współczesnych twórców równolegle obok malarstwa, czy grafiki próbuje zmierzyć się z realizacjami na krośnie tkackim. Tak więc, sztuka włókna znalazła się w kręgu zainteresowań wielu artystów, którzy wykorzystując jej możliwości  szukają również w ten sposób własnej wypowiedzi artystycznej.
Jej elitarna funkcja sprawia, że do grona twórców tkaniny unikatowej należą nieliczni, a długotrwały proces twórczy, staje się czasem barierą dla wielu dokonań w tej dziedzinie.
Wśród dolnośląskich twórców tkaniny artystycznej znajduje się  pani Anna Pyrak, mieszkanka Dzierżoniowa, która dwukrotnie prezentowała swoje dzieła w Galerii Tkackiej „Na Jatkach" we Wrocławiu. Zajmuje się sztuką włókna od 1997roku. Początki swego rozwoju artystycznego zawdzięcza mężowi panu Tomaszowi, z którym wspólnie wykonała szereg znakomitych projektów.
W 2002 roku odbyła się pierwsza wystawa zespołowa państwa Anny i Tomasza Pyrak w Galerii Tkackiej „na Jatkach" we Wrocławiu zatytułowana „Secesja w tkaninie artystycznej".
W eksponowanych dziełach artyści  zaprezentowali zestaw prac inspirowanych tematyką i koncepcją secesji. Przemawiały one asymetrią, wertykalizmem i dekoracyjnością. 
Pięć lat później, w 2007 roku autorka zaprezentowała indywidualną wystawę, także w Galerii Tkackiej „Na Jatkach", zatytułowaną „Dekada kolorem utkana".
Artystka wprowadziła do swych prac szereg własnych rozwiązań technicznych, opierając się na motywach czerpanych ze świata natury, których głównym środkiem wyrazu była giętka, długa, ruchliwa linia, płaska plama, mocne barwy  przechodzące jedna w drugą, oraz efekty połysku uzyskiwane srebrnymi, złotymi bądź metalowymi nićmi.
Jej fascynacja tkaniną przyczyniła się do dynamicznego rozwoju artystycznego i uczestnictwa w IV i V  Biennale Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Rękodzieło" organizowanego w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Pani Anna została dwukrotnie laureatką prestiżowych nagród ( I i III) w dziale Tkactwo.
Wystawa w Galerii „Promocje" w Jeleniej Górze jest dalszym odważnym pokazem twórczości Pani Anny, który być może otworzy inne spojrzenie na świat sztuki włókna i przyczyni się do dalszych poszukiwań artystycznych w tej sferze.Tkanina artystyczna ma wciąż przed sobą wielkie szanse i ogromny zakres  niezliczonych  eksperymentów. Wprawdzie uczestniczyła już w wielu dążeniach sztuki współczesnej przejawiających się w takich trendach jak op-art., hiperrealizm, antyestetyzm, konceptualizm a nawet w działaniach teatralnych i sztuce filmowania, nie znaczy to, że nie zaskoczy nas znów nowymi wizualizacjami. Podsumowując, należy podkreślić, ze współczesna tkanina przestała być docelowym dziełem, idealnie wykonanym warsztatowo, stała się narzędziem w rękach artysty.
Życząc Pani Annie Pyrak dalszego rozwoju artystycznego w dziedzinie sztuki włókna, mam nadzieję, że dotychczasowe osiągnięcia staną się  determinacją do podejmowania dalszych decyzji twórczych.

Prof. zw. Ewa Maria Poradowska- Werszler

Wrocław, 13.05.2008

zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna