banner
TEXT

CIRCUS NEMO [767 odsłon]

wystawa malarstwa

Grzegorz Szymczyk

Wernisaż   2.02.2009

Wystawa otwarta od 2.02.2009do  27.02.2009

Grzegorz Szymczyk - jeleniogórzanin, malarz i aktor. Związany z Grupą Plastyczno - Teatralną PŁAWNA 9 od początku jej istnienia. Od kilku lat występuje również w Teatrze Formy Józefa Markockiego we Wrocławiu. Oprócz malarstwa zafascynowany jest teatrem ulicznym i pantomimą. Stylistyka obrazów artysty przynależy do nurtu metafory, ale fantasmagorie są jego własne. W 2008 roku prezentował swoje malarstwo w jeleniogórskim BWA, wcześniej na krakowskim Kazimierzu w Galerii „Szalom".

„Grzegorz Szymczyk ma ogromnie bogaty życiorys-taki, o którym mówi się, że jest dłuższy niż metryka. Nie odbył akademickich studiów malarskich, ale malarstwa uczył się starannie, o czym zaświadczają Jego obrazy. W świecie, jaki na tych obrazach wykreował, rzeczy są „prawdziwe" do najdrobniejszego szczegółu, ludzie rozpoznawalni, opisani atrybutami. Zaś cały ten krąg ludzi i przedmiotów realnych usytuowany został w nierzeczywistych sytuacjach, w nieprzystających relacjach wzajemnych, w baśniowych pejzażach. Oczywiście znamy to, ale wciąż lubimy. Gwoli prawdy dodać trzeba, że stylistyka obrazów Szymczyka przynależy do nurtu metaforycznego, ale fantasmagorie są Jego własne."
AN Kronika Krakowska.

„Z takiej właśnie cyrkowo teatralnej tematyki wyrasta, pełne poezji i metafizyki niezwykłe malarstwo Grzegorza Szymczyka. Na Jego płótnach jawa miesza się ze snem. Wraz z autorem wkraczamy w tajemniczą  rzeczywistość. Sięgamy łapami do gwiazd, a tymczasem wszystko dzieje się tak blisko nas. Za rogiem idzie kobieta z wózkiem. Cud jest tak blisko. Trzeba tylko chcieć go dostrzec-mówi. Grzegorz Szymczyk nie tylko chce ale i potrafi to dostrzec. I na swoich płótnach zamienić w magię."
Maria Ziemianin, Gazeta Krakowska

„Ucieczka w świat magii i bajki w malarstwie jest świadomym krokiem. Dzięki temu bezkarnie może ukryć swój pęd ku wolności i swoją samotność za maską clowna. Może też zrealizować swoje niespełnione marzenia pilota w przestworzach. Obrazy Grzegorza Szymczyka zmuszają oglądając do uśmiechu. Uśmiechamy się do swoich dziecięcych zachwytów, tęsknot, planów. Trochę nostalgicznie. Bo mało kogo stać na to, co zrobił Grzegorz Szymczyk. Zrealizował swoje marzenia o życiu w teatrze i z teatru, w obrazach i z malarstwa. Bywa różnie-przyznaje, ale dzięki takiemu życiu, dzięki teatrowi i malowaniu, odkryłem ludzi."
Małgorzata Potoczak-Pełczyńska, NJzaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna