banner
TEXT

KILIMY I GOBELINY [866 odsłon]

wystawa tkaniny artystycznej

Anatol Igor Chlabicz

Wernisaż   4.06.2009

Wystawa otwarta od 4.06.2009do  10.07.2009

Historyk i pedagog szkolnictwa specjalnego, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i absolwent studiów podyplomowych Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Swój warsztat tkacki doskonalił w Pracowni Tkaniny Artystycznej w Galerii Tkackiej „Na Jatkach" we Wrocławiu, jednocześnie ukończył Studium Tkactwa Artystycznego.  

Igor ma swój świat działań artystycznych. Jego delikatna i spokojna natura, skupiająca się na sztuce, tworzy z niej enklawę, którą rządzi dyscyplina i zdecydowanie. Wszystko co wydawałoby się być skomplikowane, w jego rękach staje się proste, łatwe i piękne. Pasjonuje się podróżami, zwiedzając świat oczami historyka, zapamiętując wrażenia tylko jemu bliskie i zrozumiałe, które następnie umie zatrzymać splotami tkaniny artystycznej, czego dowodem jest prezentowana kilkakrotnie w muzeach i galeriach wystawa indywidualna: „Bliski Wschód w tkaninie artystycznej". Obok klasycznego gobelinu, interesują go również techniki kilimowe, które stały się ostatnio wytyczną jego twórczości.
Igor Chlabicz w swych tkaninach kilimowych łączy różnorodne wpływy i w ten sposób nadaje im indywidualny, współczesny kształt. Tworzy spokojne, wysmakowane w kolorze i zdyscyplinowane kompozycje. Dzięki perfekcyjnemu opanowaniu techniki warsztatowej porusza się po płaszczyźnie tkaniny z mistrzowską umiejętnością.
Igora Chlabicza należy zaliczyć do niezwykle pracowitych artystów. W swej karierze artystycznej uczestniczył w ponad czterdziestu wystawach, w tym indywidualnych: „Bliski Wschód w tkaninie artystycznej", Galeria Tkacka „Na Jatkach"  - 2003; Muzeum Ślężańskie w Sobótce         - 2004; Galeria Filharmonii Wrocławskiej    - 2005; Galeria Parafii św. Augustyna we Wrocławiu - 2007; Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu - 2007; „Wschodnie Klimaty", Galeria Ośrodka Animacji Kultury „Spodki"  w Białymstoku - 2008; „Kilimy i gobeliny": Muzeum Regionalne w Chojnowie - 2008; Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Wigrach  - 2008; Galeria „Ikara" we Wrocławiu - 2008.
Obserwując niezwykle bogaty dorobek artystyczny i otwartość na komunikowanie się z odbiorcą sztuki, poprzez organizację kolejnych wystaw, należy się mu uznanie i serdeczne gratulacje za ocalenie od zapomnienia najstarszej techniki tkackiej jaką jest kilim.
                   
                       Profesor zw. artysta plastyk            Ewa Maria Poradowska Werszler

       zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna