banner

MALARSTWO I RYSUNEK (593  odsłon)

TEXT

Wiktor Staszak
urodził się w 1961r. w Głubczycach. Od wielu lat związany jest z Jelenią Górą, gdzie mieszka i pracuje. Jest specjalistą ds. aranżacji wystaw w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Już jako nastolatek  sięgnął po pędzel i ołówek. Zafascynowany twórczością niderlandzkich mistrzów pędzla, próbował swoje emocje przenosić na płótno. Należał do jeleniogórskiej grupy R - działąjącej przy Jeleniogórskim Towarzystwie Społeczno - Kulturalnym. Długie lata współpracował z Urszulą i Henrykiem  Szymczakami prowadzącymi galerię Feliks. Jest członkiem kolonii artystycznej - Stowarzyszenie NOWY MŁYN, skupionej wokół domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szkarskiej Porębie (Oddział Muzeum Karkonoskiego).

PAMIĘTNIK Z PODRÓŻY (559  odsłon)

TEXT

Heike Lehmann

"Pamiętnik z podróży stał się inspiracją dla moich prac. Powstałe w kawiarni, barze lub pokoju hotelowym danego miasta collage w technice mieszanej: papier, gazeta, bilety wstępu oraz broszury informacyjne. W pamiętniku na 54 stronach zamieściłam liczne szkice, teksty i kolorowe collage. Również w tej technice zaprezentuje obrazy w formacie 50 x 70, powstałe jako wspomnienie z moich podróży."
                                                            Heike Lehmann
MOJE PODRÓŻE (631  odsłon)

TEXT

wystawa tkaniny

Barbara Nachajska - Brożek


Prezentowana w tym roku wystawa prac Barbary Nachajskiej - Brożek stanowi cykl 17 prac patchworków zatytułowany „Moje podróże". Prace zszywane z małych kawałeczków materiału są bardzo sugestywne. Swoją kolorystyką, kształtem i geometrycznym układem pokazują charakter, klimat, a nawet piękno odwiedzanego przez artystkę kraju.
"ŚLADY" (669  odsłon)

TEXT

pokonkursowa wystawa fotografii

Przeglądając prace zgromadzone jako część fotograficzną konkursu ogłoszonego przez Osiedlowy Dom Kultury pod tytułem „Ślady", a dotyczącego Jeleniej Góry i okolic, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że autorzy prezentowanych w konkursie fotografii stali przed „wbrew pozorom" niełatwym zadaniem. Łatwo bowiem jest pojechać bądź powędrować w nowe, egzotyczne dla nas miejsca by pozyskać atrakcyjne , nie widziane dotychczas obrazy. Owa trudność ,w tym przypadku, polegała na dostrzeżeniu czegoś interesującego wizualnie, leżącego w zasięgu ręki i oka. Być może czegoś mijanego codziennie, czego w pośpiechu spraw,  większość z nas w ogóle nie zauważa.  Czegoś co jest po to aby przyciągnąć uwagę, wymaga spostrzegawczości i umiejętności zamiany z pozoru banalnego fragmentu rzeczywistości w interesujący, przyciągający uwagę odbiorcy prostokąt obrazu fotograficznego. Taka postawa i umiejętność musi budzić podziw i szacunek dla autorów tych zdjęć. Być może w taki sposób rodzi się sztuka Fotografii. (Wojciech Zawadzki)

MALARSTWO I CERAMIKA ARTYSTYCZNA (686  odsłon)

TEXT

Janina Bany-Kozłowska i Mieczysław Kozłowski
Janina Bany-Kozłowska - ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła. Dyplom uzyskała w 1973 r. pod kierunkiem doc. H. Olech i doc. I. Zworskiej-Lipskiej. Jest projektantką w Zakładach Ceramicznych w Bolesławcu.. Organizowała liczne wystawy indywidualne, brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (między innymi w Lipsku, Paryżu, Wiedniu, Bratysławie, Pradze, Berlinie, Budapeszcie, Valencji, Dreźnie, Sofii). Jej prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki - Zamek Książ, Muzeum Regionalnego w Sanoku, Muzeum Okręgowego w Gorzowie, Muzeum w Grenshausen (Niemcy).

Mieczysław Kozłowski - urodził się w 1949 r. w Poznaniu. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1968-1973 studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa w pracowni doc. A. Mazurkiewicz i prof. M. Zdanowicza. Artysta uprawia malarstwo sztalugowe, architektoniczne, grafikę artystyczną i użytkową oraz projektuje i realizuje malarstwo w ceramice. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów z Polski, Niemiec, Belgii, USA.

DARIUSZ MILIŃSKI - 40 LAT PRACY TWÓRCZEJ (1811  odsłon)

TEXT

wystawa malarstwa

Dariusz Miliński
Dariusz Miliński - urodzony 10 lipca 1957 roku w Cieplicach. Malarz, poeta, aktor, inspirator wielu akcji artystycznych, animator kultury. Z zawodu jest artystą plastykiem. Jest autorem ponad 200 wystaw inddywidualnych, uczestniczył w około 100 zbiorowych pokazach sztuki w Polsce, a także za granicą, m.in. we Francji, Niemczech  w USA. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Brał udział w kilkunastu heppeningach artystycznych i plenerach. Jest założycielem Grupy Plastycznej "Pławna 9" (95 r.) i autorem sześciu spektakli ulicznych. Mieszka i pracuje w stworzonej przez siebie wiosce artystycznej u podnóża Gór Izerskich, niezwykłym miejscu sztuki i różnorodnych działań artystycznych.   

KWIAT DLA MNIE (633  odsłon)

TEXT

wystawa malarstwa

Monika Konieczna

Monika Konieczna - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydziału Malarstwa i Rzeźby, dyplom w pracowni prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. W swoich pracach odwołuje się do mitów, archetypów, rytuałów łączących różne kultury. Fascynuje ją poszukiwanie tożsamości pierwotnej. Sięga do pamięci zagrzebanej w przeszłości; interesuje ją ludzka psychika i pokłady znaczeń, które drzemią w ludzkiej podświadomości. Pragnie wydobyć to, co uniwersalne i bliskie za pomocą języka znaku - zrozumiałego dla wszystkich. Szczególnie w ostatnich pracach fascynuje ją archetyp ogrodu jako raju, przekazywany w wierzeniach, mitach i legendach. Tworzy prace przypominające stare pamiątki rodzinne, fotografie, mapy, relikwie. Poprzez to, co osobiste odwołuje się do tego, co wspólne. Jej poszukiwania artystyczne cechuje wolność twórcza i swoboda w doborze środków formalnych.

POLSKA – HOLANDIA – WOKÓŁ KRAJOBRAZU (751  odsłon)

TEXT

wystawa malarstwa

André van der Wenden

André van der Wenden urodził się 30 września 1945 roku w portowym mieście Den Helder, na polderach. W latach 1966-68 studiuje na Politechnice w Hadze, gdzie uzyskuje dyplom projektanta - mechanika. W latach1968 - 69 studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Hadze, po roku zmienia uczelnię na Akademię Wzornictwa Przemysłowego w Eindhoven, którą kończy dyplomem w 1973 roku. Od 1969 roku do 1992 pracuje dla firmy Philips w Eindhoven jako ilustrator techniczny. W latach 1992 - 95 pracuje jako niezależny projektant, tkaże dla Philipsa. Ilustrator techniczny, twórca komiksów oraz malarstwa pejzażowego, wykonywanego farbami akrylowymi, również  z użyciem aerografu. Nauczycielem rysunku dla André i autorytetem  w zkaresie malarstwa jest jego brat - Jan van der Wenden.

JOANNA BARBARA STAŃCZYK - MALARSTWO (694  odsłon)

TEXT

wystawa malarstwa

Joanna Barbara Stańczyk Joanna Barbara Stańczyk (ur. 22.11.1973 r. w Jaworze)  
Absolwentka Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu w Zielonej Górze. Dyplom uzyskała w 1997 roku w pracowni rysunku i multimediów prof. Izabeli Gustowskiej. Początkowo jej twórczość była związana z poszukiwaniami i projektami w dziedzinie rysunku, instalacji artystycznych oraz multimediów, które realizowała podczas międzynarodowych plenerów artystycznych studentów ASP w Poznaniu i Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Już podczas studiów działała w ramach projektów Międzynarodowej Organizacji Wychowania Przez Sztukę INSEA prowadząc warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży podczas Biennale Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz warsztaty artystyczne dla nauczycieli przedszkoli w Jaworze.

EWA ANDRZEJEWSKA - FOTOGRAFIA (972  odsłon)

TEXT

wystawa fotografii

Ewa Andrzejewska - Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwentka Wyższego Studium Fotografii w Warszawie.
Wspólnie z Wojciechem Zawadzkim kieruje programem galerii „Korytarz" w Jeleniej Górze oraz prowadzi Wyższe Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Jest organizatorką Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej i Biennale Fotografii Górskiej. Od kilkunastu lat uczestniczy w ważniejszych     wystawach polskiej fotografii w kraju i za granicą m.in. „Biennale Fotografii Polskiej", Wokół Dekady - fotografia polska 1990 - 2000", „Kontakty"     (we wszystkich edycjach od 1989 roku), "Festiwal polskiej fotografii w Bratysławie", „Polska fotografia w XX wieku" (wystawa przygotowana z okazji jubileuszu 60-lecia ZPAF), "XX wiek w fotografii polskiej z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi w Galerii w Tokio w Japonii.  


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna