banner

42. JELENIOGÓRSKI JARMARK STAROCI I OSOBLIWOŚCI (813  odsłon)

TEXT

26 - 27.09.2015  Plac Ratuszowy

Wydarzenie, które w Jeleniej Górze odbywa się od 1973 roku, jest jednym z największych tego typu w Polsce, na które ściągają kolekcjonerzy z całej Europy. Swoje zbiory prezentują na Placu Ratuszowym i wzdłuż urokliwych uliczek Starego Miasta. Można tu kupić zabytkowy samochód, stare meble, broń, cacka ze szkła i porcelany, książki, bibeloty i tysiące innych rzeczy. Zwiedzający i potencjalni kupcy przez dwa dni będą to wszystko oglądać,  targować się, słuchać ciekawych historii, kupować, uzupełniać bądź wymieniać swoje zbiory.
Piotr Lemańczyk Quatret North (649  odsłon)

TEXT

Koncert z cyklu "Jazz w ODK"

Koncert z cyklu „Jazz w ODK"


Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich basistów jazzowych. Koncertuje i nagrywa z najwybitniejszymi nazwiskami światowego jazzu takimi jak: Jerry Bergonzi /USA/, Seamus Blake /USA/, Dave Kikoski /USA/, Tim Hagans /USA/, Brian Melvin /USA/, Walter Smith III /USA/, Gary Novak /USA/, Avishai Cohen-tr /Izrael/ i innymi. Nagrał sześć autorskich płyt, które otrzymały znakomite recenzje w takich magazynach jak Down Beat, JazzTimes, Jazz Forum. W jego nowym projekcie biorą udział młodzi muzycy, absolwenci Akademii Muzycznych, którzy mimo młodego wieku, mają w swym dorobku szereg nagród i wyróżnień artystycznych. Muzyka, którą grają, jest wypowiedzią poprzez radość współtworzenia i wzajemnego rozumienia siebie. Można w niej odnaleźć ekspresję, dbałość o każdy dźwięk, wirtuozerię, przestrzeń, rozbudowane improwizacje, nowoczesność i tradycję, a więc to, co decyduje o sztuce i wyjątkowości muzyki jazzowej. Najnowsze kompozycje, które skomponował Piotr Lemańczyk to piękne, ciekawe linie melodyczne z bogatą harmonią i często zmieniającym się metrum.

PRZEKORKI - ars poetica 21.09.2015 (673  odsłon)

TEXT

Spotkanie z cyklu „ars poetica”

Andrzej Żurek, niepokorny Artysta o wszechstronnych zainteresowaniach, jako Poeta zaistniał ze swoimi wierszami między innymi w  almanachu pt. „Owoce brzemienności". Teraz mamy możliwość poznania jego literackiego talentu w pełniejszej, bogatszej formie w postaci     przekorek, w których zmierzył się z teraźniejszością, zawierając w nich bogactwo spostrzeżeń podbarwionych humorem, ironią i sarkazmem, czasami szyderstwem, ale nie tylko. W zbiorze „Przekorki", znajdziemy również wiersze przepełnione uczuciem i nostalgią. Obrazy słowne,     literacko artystyczne, znakomicie oddają charakter współczesnego języka środowiska, w którym Andrzej Żurek mieszka i tworzy, manifestując   swą wolność." (Lidia Komsa)
Andrzej Żurek, ur. w 1960 roku, ukończył PWSSP (dzisiejszy Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Studiował malarstwo pod kierunkiem     profesorów: Andrzeja Kurzawskiego, Jacka Waltosia i Zbigniewa Bednarowicza. Dwukrotny laureat Konkursu UMBERTO i nagrody  „L`Art     en Europe". Pracował w ASP i Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Założyciel Galerii „a²". Założyciel i lider Poznańskiej Grupy Artystycznej 4ARP+1, obecnie powrócił do pracy dydaktycznej.

OBLICZA – Rafał Werszler (1076  odsłon)

TEXT

Wernisaż wystawy rzeźbiarskich form przestrzennych

Wystawa  towarzysząca FESTIWALOWI SZTUKI WŁÓKNA XLII Międzynarodowemu Sympozjum Sztuki Włókna - "Warsztat Twórczy - Kowary".

„Sztuka Rafała Werszlera ciągle zaskakuje. Rafał Werszler jest artystą wszechstronnym: grafikiem, malarzem, zajmuje się też fotografią, filmem, multimediami. Tkanina, którą zajmuje się od wielu lat, zawsze była bardzo wyrazista. Od dwóch lat artysta tworzy rzeźby - maski. Prace są kontynuacją tkaniny artystycznej, autor wyplata swoje dzieła, powiela je, rozprzestrzenia. Obiekty mają różne kształty i oblicza. Prace są niezwykle ekspresyjne, przypominają sztukę Afryki. Wielkość, kształt, charakter wypowiedzi artysty nie pozwalają ich nie zauważyć. Są groźne, nieprzyjazne, starają się przestrzegać odbiorcę. Maski Rafała Werszlera są agresywne, ale szczególne i nie można ich nie zobaczyć."  Gabriela Zawiła - Dyrektor Muzeum Karkonoskiego         

W PODRÓŻY (592  odsłon)

TEXT

Wernisaż wystawy fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego

„Fotografia podróżnicza, to nie tylko rejestracja egzotycznych terenów i jego mieszkańców; dla 27 autorów zdjęć podróż to kronika otaczających nas miejsc i ludzi. Jest to również droga w poznaniu samego siebie, bo tylko wystarczy wyjść z domu i dostrzec to, czego nie widzą inni. Przecież to samo miejsce sfotografowane przez różne osoby zawsze będzie nieść inny przekaz i mieć odmienny pokład emocjonalny, co doskonale widać na prezentowanych zdjęciach; jeden temat, a tak wiele punktów widzenia."  Sławomir Grzanek - Prezes Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego

JELENIA GÓRA I JELENIOGÓRZANIE 2015 (569  odsłon)

TEXT

Wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii

Dziewiętnasty Konkurs Fotograficzny Jelenia Góra i Jeleniogórzanie, którego organizatorem jest Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne. Celem konkursu jest utrwalanie obrazu miasta oraz jego mieszkańców na przełomie wieków z myślą o przyszłych pokoleniach, popularyzacja twórczości fotograficznej w społeczeństwie jeleniogórskim, oraz propagowanie ziemi jeleniogórskiej w całym kraju ze szczególnym uwzględnieniem piękna walorów miasta Jeleniej Góry.

25. Festiwal Piosenki Dziecięcej „Zabobrze 2015” (611  odsłon)

TEXT

25. Festiwal Piosenki Dziecięcej „Zabobrze 2015”

Festiwal ma charakter konkursu i przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat.

Koncert zespołu „AGAT” 08.06.2015r (631  odsłon)

TEXT

Koncert muzyki popularno rozrywkowej w wykonaniu zespołu „AGAT".

Koncert muzyki popularno rozrywkowej w wykonaniu zespołu „AGAT".

Wernisaż wystawy malarstwa Marcina Harlendera (931  odsłon)

TEXT

Wernisaż wystawy malarstwa oraz performance - autorstwa Marcina Harlendera

Marcin Harlender (ur. 1959) jest jednym z najbardziej radykalnych i konsekwentnych polskich artystów współczesnych. Studiował w PWSSP we Wrocławiu. Dyplom w pracowni Konrada Jarodzkiego. Realizuje wystawy, działania w przestrzeni miejskiej. W latach 1999-2004 prowadził galerię O.B.O.K. we Wrocławiu. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych (między innymi w Alice Springs - Australia, Lhasie - Tybet i kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych).
„Notoryczne powtarzanie, że sztuka nie zdobi, bowiem zdobić nie może - wydawać się może nudne jednak świadomość, że to właśnie działalność artystyczna stanowi o całym społecznym krwioobiegu, ba - jest niemal jego rdzeniem, wciąż zdaje się być w fazie noworodka" - Marcin Harlender

"Jeziorak"- projekcja filmu i spotkanie z aktorką Jowitą Budnik (794  odsłon)

TEXT

Polska, 2014, 1 godz. 34 min., Dramat, Kryminał,

reżyseria: Michał Otłowski
scenariusz: Michał Otłowski
zdjęcia: Łukasz Gutt
muzyka: Cezary Skubiszewski
obsada: Jowita Budnik, Sebastian Fabijański, Łukasz Simlat, Mariusz Bonaszewski, Michał Żurawski, ze specjalnym udziałem Agaty Buzek

"Jeziorak" to osadzona w realiach prowincjonalnej Polski opowieść o zbrodni, poszukiwaniu prawdy i rozpaczliwym wołaniu o sprawiedliwość.
Intryga kryminalna przeplata się z osobistym dramatem bohaterki i ujawnia jej determinację oraz siłę. Bohaterka filmu, policjantka w zaawansowanej ciąży, prowadzi wielowątkowe śledztwo. W rozwiązaniu spraw pomaga jej młodszy kolega, aspirant Marzec. Tajemnice, które odkryje, na zawsze odmienią jej życie.

JOWITA BUDNIK - na ekranie zadebiutowała w wieku 12 lat w „Kochankach mojej mamy" Radosława Piwowarskiego. Dużą popularność przyniósł jej udział w pierwszej polskiej telenoweli „W labiryncie", w której wcieliła się w postać zbuntowanej pasierbicy jednego z głównych bohaterów, odtwarzanego przez Marka Kondrata.
Przełomem w jej życiu zawodowym było spotkanie z Krzysztofem Krauzem, który w 2000 roku obsadził ją w jednej z głównych ról w swoim telewizyjnym filmie „Sieć" z cyklu „Wielkie rzeczy". Wystąpiła również - w epizodach - w jego „Długu" oraz „Moim Nikiforze".
W 2005 Krauze oraz Joanna Kos-Krauze z myślą o niej napisali scenariusz filmu „Plac Zbawiciela". Budnik zagrała kobietę upokarzaną i gnębioną przez męża i teściową. Jej rola spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem większości krytyków oraz jurorów 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którzy przyznali jej nagrodę za pierwszoplanową rolę żeńską.
W 2013  zagrała tytułową rolę w filmie Joanny i Krzysztofa Krauze „Papusza".

Koncert Otwartej Grupy Swingującej 29.04.2015r (552  odsłon)

TEXT

Koncert z cyklu "Jazz w ODK"

Otwarta Grupa Swingująca w składzie:

Marzena Madej - śpiew, Mirosław Szeffer - gitara basowa, Krzysztof Przyborowski - saksofon, Janisław Hiller - fortepian, Leszek Bartnicki - perkusja.

"Od naczynia do obiektu" - wernisaż wystawy ceramiki artystycznej (705  odsłon)

TEXT

Wernisaż wystawy ceramiki artystycznej - Dawid Żynda, Weronika Lucińska

Dawid Żynda - urodził się w 1988 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku projektowanie ceramiki. Od 2013 roku pracuje jako asystent w Katedrze Ceramiki w pracowni profesora Przemysława Lasaka na wrocławskiej ASP. Organizuje i przeprowadza wypały w piecach opalanych drewnem. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tworzy głównie w technice toczenia na kole garncarskim. Tworzy obiekty rzeźbiarskie, naczynia z pogranicza art designu i instalacje.

 

Weronika Lucińska - w jej twórczości istotne miejsce zajmują żywioły.  Żywioł wody jest spośród nich najczęstszym źródłem inspiracji, jak również medium równorzędnym z samymi obiektami ceramicznymi. Różnych rodzajów płynów używa również jako medium w instalacji.

W obszarze swoich poszukiwań wyrazu plastycznego znajduje się chęć zaklęcia w materii ceramicznej ruchu, płynnej zmiany kształtu początkowo centrycznego, geometrycznego obiektu. W procesie projektowania i doświadczeń szczególną uwagę poświęca  iluzji przestrzeni, analizuje zniekształcenia jakie powoduje woda na obiektach rzeźbiarskich w niej zanurzonych. Rzeźby stają się wtedy odrealnione, dają wrażenie pozornej lekkości  tworzywa ceramicznego.

„Muzyczne duety i nie tylko” - koncert (653  odsłon)

TEXT

Koncert solistów Studia Piosenki ODK

30.03.2015,  godz. 17:00 sala teatralna ODK

W koncercie udział wezmą: Maryla Nowak, Marzena Madej, Jolanta Koc, Alicja Granda, Waldemar Koryczński.
Akompaniament: Janisław Hiller - pianino, Mirosław Szeffer - gitara basowa, Leszek Bartnicki - perkusja.

"Ale Plama" - wernisaż wystawy (1062  odsłon)

TEXT

Wernisaż wystawy uczestników Autorskiej Pracowni Malarstwa "Ale Plama"

09.03.2015, godz. 17:00  Galeria Promocje ODK

Wystawa uczestników Autorskiej Pracowni Malarstwa "Ale Plama" pod kierunkiem Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz - dyplom w PWSSP we Wrocławiu z zakresu projektowania graficznego u prof. Jana Jaromira Aleksina. "(...) Jak mało kto posługuje się barwą, plamą i kształtem. W swoich pracach łączy znakomite wyczucie koloru i lekkość zarysu." -  Ewa Żelazny - Machura - Klub Myśli Twórczej LAMUS Gorzów Wielkopolski
Pracownia zapoczątkowała swoją działalność w 2013 roku w Osiedlowym Domu Kultury w Jeleniej Górze. Zaprezentowana na wystawie twórczość jest pokłosiem działaności Pracowni.
Prace swoje zaprezentują:
Grażyna Idzik-Panasiuk, Małgorzata Kicińska, Beata Krzyś, Maria Machłajewska, Ewa Maciejewska, Aneta Piela, Sylwia Słonimska-Obara, Mirosława Sobocińska, Anna Strzyż, Dagmara Szuber, Izabela Zatchiej, Maria Zawora.

Koncert Otwartej Grupy Swingującej. 25.02.2015 (589  odsłon)

TEXT

Jazz w ODK

Otwarta Grupa Swingująca w składzie:

Jolanta Koc, Marzena Madej - śpiew, Mirosław Szeffer - gitara basowa, Krzysztof Przyborowski - saksofon, Janisław Hiller - fortepian, Leszek Bartnicki - perkusja.

Krystyna Matusiak. „Jaki jest Twój kod? ” (750  odsłon)

TEXT

Wernisaż wystawy malarstwa

09.02.2015, godz.17:00 galeria Promocje ODK

Krystyna Matusiak - studiowała w pracowni St. Fijałkowskiego i J. Grabowskiego. Po studiach aktywnie uczestniczyłam w życiu artystycznym Łodzi. Członek ZPAP. Od 2010r. Mieszka i pracuje w Bukowcu.

    "(...) Patrząc na mnogość geometrycznych form zapełniających powierzchnię, zdajemy sobie sprawę, że są one starannie dobranymi nośnikami     znaczeń. Mają złożoną symbolikę, stanowią swoisty szyfr, za pomocą którego zapisana jest cała wizja świata.
    W odautorskiej wypowiedzi na temat swej twórczości Krystyna Matusiak wskazuje na źródła inspiracji. Artystka, jak pewnie większość z nas,     dostrzega obecność coraz liczniejszych kodów czy mechanizmów pozwalających na zapisywanie i wyjaśnianie informacji o człowieku i jego     środowisku - wręcz o budowie całego świata. (...)
    Artystka zauważa: „Świadomie lub nieświadomie, łamiąc w życiu symetrię, wszyscy działamy jak ziemscy budowniczowie Świata. Tworzymy     konstrukcje, budujemy, pniemy się i rozwijamy, wierząc, że zbliżamy się do doskonałości. Ostateczny kształt tej drogi  określi całokształt     naszego życia." A jaki jest kod, który skrywa wysiłki każdego z nas? Między innymi nad tym pytaniem pochyla się w ostatnich swoich     kompozycjach Krystyna Matusiak i próbuje w swoim imieniu na to pytanie odpowiedzieć."
                                            
Dr Dariusz Leśnikowski
Uniwersytet Łódzki
Katedra Dramatu i Teatru Instytutu Kultury Współczesnej

"FOTOGRAFIKI" (651  odsłon)

TEXT

wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Milewskiego i Marka Rawskiego

Wernisaż wystawy z cyklu „Miasta Polski na starej fotografii" (600  odsłon)

TEXT

Marian Jelita-Zalewski - Fotografie minionych lat.


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna