banner

"BAROK - PIĘKNO - KARKONOSZE" (1651  odsłon)

TEXT

malarstwo

Tadeusz Suski

Tadeusz Suski.

Urodzony w 1948 r. w Jaworze; farmaceuta; studia na Wydziale Farmaceutycznym we Wrocławiu w latach 1966-1971.
W roku 1964 pobierał lekcje rysunku i malarstwa u Antoniego Brade w jego jaworskiej pracowni. Od wielu lat kolekcjonuje obrazy swojego mistrza i nauczyciela. Od 1978 r. z namiętnościa i pasją zajmuje się malarstwem. Tworzy cykle obrazów inspirowane naturą, pejzażem, architekturą, w których ujawnia się fascynacja polskim koloryzmem, poszukiwanie kolorów, linii, form, światła. Związany jest ze środowiskiem twórczym Kamiennej Góry. Tworzy w technikach: olej, akryl, rysunek, tempera, akwarele.
Uczestniczy w plenerach malarskich, przeglądach plastyki, konkursach i wystawach. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeum w Kamiennej Górze, w muzeum w Jaworze oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (Dania, Kanada, Francja, Niemcy). 27 grudnia 2004 r. jako pierwszy farmaceuta w Polsce i pierwszy mieszkaniec Kamiennej Góry otworzył galerię autorską “Galeria Rynek 5”. 

ARCHITEKTURA WEŁNĄ - MOJE OGRODY (1093  odsłon)

TEXT

wystawa tkaniny

Maria Jełowicka

wystawa tkaniny Marii Jełowickiej zorganizowana w ramach 32. Międzynarodowego Sympozjum Sztuki Włókna.

Maria Jełowicka
członek ZPAP O/Warszawski od 2000 roku. Zorganizowała 20 wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych w tym:
- Triennale Miniatury Tkackiej w CMW, Łódź (2001)
- Sztuka Włókna 2004 - Europejskie Ślady, Kordegarda, Łazienki Królewskie, Warszawa (2004)
- Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna", wyróżnienie, Krosno (2004)
- 31 Międzynarodowa Wystawa Sztuki Włókna "Dary Natury", Kamienna Góra, Lobau (Niemcy)

W latach 2004 - 2005 uczestniczyła w Międzynarodowym Sympozjum Sztuki Włókna "WT - Kowary" w Kowarach

JELENIA GÓRA I JELENIOGÓRZANIE 2005 (1014  odsłon)

TEXT

Pokonkursowa wystawa fotografii organizowana wspólnie z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym.
Dziewiąta edycja konkursu pod patronatem Prezydenta Miasta Jelenia Góra Józefa Kusiaka.

Ten coroczny - od 1997 r. - konkurs fotograficzny „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie” swoją dziewiątą już edycją pokazuje, że wciąż jest potrzebny tym, którzy chcą się zmierzyć w konkursowych szrankach i przedstawić swoją wersję spojrzenia poprzez fotografię na miasto, w którym toczy się ich życie lub z którym sympatyzują. Konkurs wrósł już w panoramę imprez Września Jeleniogórskiego, więc można powiedzieć, że jest potrzebny miastu. Jest też potrzebny miastu, bo pokłosie konkursów to wiele zdjęć, które w przyszłości będą stanowić cenny materiał do opracowywania obrazu miasta z przełomu wieków. Obrazu specyficznego, bo widzianego oczami uczestników konkursów fotograficznych o Jeleniej Górze.

Moja mała ojczyzna (941  odsłon)

TEXT

wystawa prac dziecięcych

Miejskie Przedszkole nr 19 w Jeleniej Górze

Tematem wystawy jest rodzinne tworzenie obrazu małej ojczyzny. Prace wykonali mali artyści z Miejskiego Przedszkola nr 19 im. Kubusia Puchatka wraz z człymi rodzinami.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Irena Wrzall.

 

Organizatorzy:

Miejskie Przedszkole nr 19 im. Kubusia Puchatka w Jeleniej Górze 

Osiedlowy Dom Kultury w jeleniej Górze

UKŁADY SFERYCZNE (1050  odsłon)

TEXT

malarstwo

Mieczysław Wiśniewski
Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom artysty malarza. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1951 roku w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Toruńskiego, obecnie jest profesorem. Twórczość: w dziedzinie malarstwa sztalugowego i monumentalnego, w zakresie projektowania i architektury wnętrz, kompozycje w technice collages, assemblages (w latach 1958-70), układy sferyczne w technice własnej (od 1980 r.), formy przestrzenne (Galeria El Elbląg 1965, 1985), 12 ważniejszych realizacji plastycznych w zakresie malarstwa monumentalnego, mozaiki.

 137 obrazów artysty znajduje się w muzeach w kraju i za granicą, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w ſodzi, w muzeach okręgowych: w Bydgoszczy, Koszalinie, Słupsku, Chełmie, Legnicy, Toruniu, Bytomiu, Grudziądzu,  w zbiorach ZPAP w Koszalinie i CRP w Orońsku; Kunsthalle w Bremie, Forum Konkrete Kunst w Erfurcie, Museum of Modern Art w Hünfeld, Foundation for Constructive Art w Calgary, Mondriaanhuis w Amersfoort, w Kreishaus w  Gütersloh.

OBRAZY - METAMORFOZY (982  odsłon)

TEXT

Renate Eusterbrock - Linke

Prace Renate Eusterbrock - Linke tworzone w ostatnich latach osiągnęły niezwykłą siłę ekspresji. Podczas gdy wcześniejsze dzieła przylegały do podłoża, to obecne przez swą przestrzenność i plastyczność tworzą prawie ruchomą improwizację. Nawiązując do znanych od wielu lat i nad wyraz zachwycających obrazów kwiatów tworzonych z warstw jedwabnego tiulu z całą ich kruchością i delikatnością tworzywa dzisiaj zwiększa ilość używanych tkanin i stosuje także brokat, aksamit i tkaniny żakardowe. Czy to jednak rozprawa z abstrakcyjnymi tematami, a może prawie medytacyjna wypowiedź obrazu sprawiły, że te obce ciała wtopiły się w całość i przypominają wszystko inne, ale nie siebie. I to właśnie takie rozszalałe przeciwieństwa są istotą jej sztuki. Poszukiwanie trójwymiarowości prowadzące do gry cieni, umiar w stosowaniu kolorów i kształtów, prawie przezroczystość prac, nieomal ich niematerialność ukazują twórczą fantazję, której osobliwość i jedyność jest "popisem" artystki. Przemiana materiału w całość obrazu i zatrzymanie jego zniszczenia to taki rodzaj metamorfozy, gdzie przetwarzany materiał nabiera szczególnego znaczenia zmieniając i barwę i charakter. I na to właśnie chcę zwrócić uwagę oglądając prace artystki.

TKANINA - RZEŹBA - MALARSTWO (1452  odsłon)

TEXT

Teresa Olszewska - Bancewicz
Jan Bancewicz

Teresa Olszewska Bancewicz urodziła się w 1933 roku w Brześciu nad Bugiem. W 1955 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Po wygraniu konkursu na projektanta odzieży zaczęła pracować w Jeleniej Górze.

Jan Bancewicz urodził się w 1933 roku w Saint-Denis (Francja). Po wojnie wraz z rodzicami powrócił do Polski. W roku 1955 ukończył pięcioletnie Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Wraz z żoną przyjechał do Jeleniej Góry, gdzie pracował jako grafik w jeleniogórskich zakładach przemysłowych. Był również instruktorem plastyki w domach kultury. Uczestniczył czynnie w życiu kulturalnym Jeleniej Góry. Malował... malował... malował...

ASOCJACJE (1312  odsłon)

TEXT

wystawa ceramiki

Krystyna Gay-Kutschenreiter

Urodzona w Łodzi. Studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i na Wydziale Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni Rudolfa Krzywca. Dyplom w 1961 roku. Uprawia ceramikę unikatową i rzeźbę ceramiczną. Ponad 30 lat zajmowała się pracą pedagogiczną w Bolesławcu kształcąc kadry ceramiczne, za którą została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.


zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna