banner
TEXT

POLSKA – HOLANDIA – WOKÓŁ KRAJOBRAZU [726 odsłon]

wystawa malarstwa

André van der Wenden

Wernisaż   07.03.2011 godz. 17.00

Wystawa otwarta od 07.03.2011 do  31.03.2011

André van der Wenden urodził się 30 września 1945 roku w portowym mieście Den Helder, na polderach. W latach 1966-68 studiuje na Politechnice w Hadze, gdzie uzyskuje dyplom projektanta - mechanika. W latach1968 - 69 studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Hadze, po roku zmienia uczelnię na Akademię Wzornictwa Przemysłowego w Eindhoven, którą kończy dyplomem w 1973 roku. Od 1969 roku do 1992 pracuje dla firmy Philips w Eindhoven jako ilustrator techniczny. W latach 1992 - 95 pracuje jako niezależny projektant, tkaże dla Philipsa. Ilustrator techniczny, twórca komiksów oraz malarstwa pejzażowego, wykonywanego farbami akrylowymi, również  z użyciem aerografu. Nauczycielem rysunku dla André i autorytetem  w zkaresie malarstwa jest jego brat - Jan van der Wenden.

Wystawa w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ" była pierwszą wystawą artysty. W Galerii „Promocje" ODK jest prezentowana po raz drugi w Polsce. W 2010 roku malarstwo artysty gościło w Konsulacie Generalnym R.P., Centrum Kultury Polskiej w Monachium.

Wystawa „Polska - Holandia - Wokół Krajobrazu" pokauje prace stworzone przez André van der Wendena ilustrujące miasto - kurort Szczawno - Zdrój. Autor od kilkunastu lat przyjeżdża i obserwuje widoki szczawieńskie zimą. Śnieg i szadź, wszystkie tonacje bieli zafascynowały artystę na tyle, iż powstały obrazy niezwykłe, uderzające akuratnością, przekonująco odtwarzające jasną i śnieżną atmosferę Szczawna - Zdroju.
Artysta maluje obrazy sprawiające wrażenie obiektywnego, prawie fotograficznego zapisu sytuacji rzeczywistej, lecz... interpetowanego przez człowieka wychowywanego i ukształtowanego przez kulturę holenderską, a właściwie Flandrii. W jego pracach pobrzmiewają arcydzieła Brougla, czy też widzenia ukochanego widoku przez Veermera van Delft w panoramie Delft. W widokach tego niewielkiego miasta czujemy powiew mistrzów malarstwa Niderlandziekiego, choć André van der Wenden nie wykorzystuje tych arcydzieł świadomie.
Gdyby porównać obrazy autora do twórczości Valeriusa de Saedeleer'a - piewcy pejzażu Flandrii z przełomu XIX i XX wieku odnajdujemy podobny klimat, szczególnie w obrazach „Staw bez łabędzi", czy „Samotne drzewo". Konstruuje on obraz na modłę starych, japońskich drzeworytów, liniami i asymetryczną kompozycją oraz monochromatycznymi tonacjami bieli, czerni i szarości.
Jego obrazy są refleksyjne, pełne ciepła, urzekają fascynacją, architekturą miasta i krajobrazem go otaczającym.

*Tekst zaczerpnięto z katalogu Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ"zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna