banner

EL TORCAL (554  odsłon)

TEXT

Bettina Böhme

 Bettina Böhme:

1956- ur. w Ebersbach
1973- 1975 nauka zawodu- malowanie na tkaninie
1977-1982 Studia w Wyższej Szkole Sztuki w Berlinie/Weißensee
1982-1989 projektantka w przemyśle
1989-1990 nauka tkactwa ręcznego
od 1992 twórca wolnego zawodu

Członkini Górnołużyckiego Związku Artystów oraz Saksońskiego Związku Artystów w Dreźnie

Wystawy oraz udziały w następujących wystawach:
Drezno, Görlitz, Zittau, Pirna, Wismar, Rothenburg, Berlin, Wuppertal, Göppingen,
Wenecja, Zgorzelec, San Antonio(USA), Jawor, Grabstein(Czechy), Bonn 

TAJEMNICE PUSTYNI (605  odsłon)

TEXT

tkanina

Zuzanna Kociołek

wystawa organizowana w ramach WT Kowary 2008 - 35. Międzynarodowe Sympozjum Sztuki Włókna 2008

Zuzanna Kociołek
Studia na Wydziale Ceramiki i Szkła w P. W. S. S. P. We Wrocławiu.
Dyplom w 1967 r. Zajmuje się tkaniną art i  malarstwem. Od 1972 roku jest członkiem Grupy Tkactwa Art. 10 X TAK. Jest uczestnikiem wielu plenerów, wystaw, sympozjów, organizowanych przez lidera grupy prof. Ewę Poradowską  Werszler. Od roku 2003 jest członkiem Stowarzyszenia Cultura Chrystiana.

„Plakat teatralny 1975 – 1985” (571  odsłon)

Wystawa plakatów teatralnych do spektakli wystawianych w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze w latach 1975 - 1985.

JELENIA GÓRA I JELENIOGÓRZANIE 2008 (526  odsłon)

TEXT

pokonkursowa wystawa fotografii

Tegoroczny konkurs „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie" przejdzie do historii tych konkursów tym, że odbywa się on w roku jubileuszu 900-lecia miasta, oraz że po raz pierwszy katalog towarzyszący konkursowi będzie zawierał reprodukcje prac na-grodzonych i wyróżnionych w ich naturalnych barwach.
     Kto śledził dotychczasowych jedenaście edycji konkursu  ten wie, że na wystawie pokonkursowej pokazywane są prace, które - poza wyjątkami - nie są potencjalnymi kandydatkami na pocztówki lecz takimi fotografiami, które są efektem niczym nie krępowanego podejścia do tematu. Można tam było spotkać fotografie o bardzo osobistym charakterze, jak np. taka, która pokazywała dziecko wdzięcznie pozujące do zdjęcia przy jednej z drewnianych rzeźb, które kiedyś dekorowały plac wokół ratusza, były również prace o charakterze typowo reporterskim, jak taka, która pokazywała tłum ludzi przed ratuszem, skupiony na jakimś wiecu, były też prace w stylu kreacyjnym, gdzie można było zobaczyć portrety kamieniczek zawoalowane efektem rozmycia filtrem, były też prace, które wyraźnie wskazywały na posłużenie się fotomontażem, itp., itd.

TKANINA ARTYSTYCZNA Anny Pyrak (950  odsłon)

TEXT

Anna Pyrak

Tkanina artystyczna jest jedynym w swoim rodzaju autonomicznym dziełem sztuki.

 

Nie ma drugiej takiej formy przekazu, która niosłaby za sobą tyle pytań i dawała zarazem niezliczoną ilość interpretacji.


Tkaniny wyrabiane ręcznie reprezentują jedną z najstarszych form tkactwa artystycznego, a jej podstawowe techniki nie zmieniły się od wieków.

„Pamiątka z Jeleniej Góry, pamiątka z Karkonoszy” (608  odsłon)

wystawa prac dziecięcych z cyklu "Talenty"

wystaww prac dziecięcych z cyklu „TALENTY".

Wystawa organizowana jest we współpracy z  jeleniogórskimi  szkołami podstawowymi. Podczas wystaw z tego cyklu prezentowane są prace dzieci uzdolnionych wyłonione drogą konkursów na zadany temat, które organizowane są w szkołach.

MALARSTWO. FOTOGRAFIA (923  odsłon)

TEXT

Regina Siwko. Bogusław Siwko

REGINA SIWKO - urodziła się w 1948 r. Ukończyła studia na Wydziale Filozoficzno - Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
mieszka w Koszalinie od 1973 r. uprawia malarstwo sztalugowe od 1976 r. Uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych wystawach oraz plenerach. Laureatka kilkunastu wystaw krajowych, konkursów w dziedzinie malarstwa oraz fotografiki. Związana z Koszalińskim Towarzystwem Społeczno Kulturalnym, współzałożycielka Klubu Pracy Twórczej Plastyki w Koszalinie. Jej prace znajdują sie w zbiorach wielu instytucji w kraju i za granicą, a także w zbiorach prywatnych. W latach 1988 - 2007 otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

BOGUSŁAW SIWKO - matura we Lwówku Śląskim, studia weterynaryjne we Wrocławiu, praca zawodowa w Koszalinie, odkrycie fotografii - bardzo dawno. pierwszy aparat - „Zorka" - od ojca. aAtysta fotograf, członek Związku Artystów Fotografików, redaktor Bałtyckiego Magazynu Fotograficznego, organizator wielu plenerów i warsztatów fotograficznych: w Komorzu Smołdzinie, Łebie, Pleśnej, Darłowie, Neubrandenburgu, Sławoborzu. Juror w wielu konkursach fotograficznych: Muzealne Spotkania z Fotografią w Koszalinie, BTF „Złota Muszla", Dom Kultury w Karlinie „Cztery pory roku", Pałac Młodzieży w Koszalinie oraz konkursy organizowane przez szkoły. Prowadzi warsztaty i wykłady na temat fotografii dla młodzieży w Muzeum Okręgowym w Koszalinie.

NAD BUGIEM, NAD NIEMNEM (654  odsłon)

TEXT

wystawa fotografii

Wystawa towarzyszy 12. Spotkaniom z Piosenką Lwowską i Kresową „TA JOJ 2008"

Wystawa fotografii zatytułowana: „Nad Bugiem, nad Niemnem" została przygotowana przez Osiedlowy Dom Kultury wspólnie   z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich - Odział w Jeleniej Górze. Celem XI wyprawy na Kresy zorganizowanej przez członków Towarzystwa był przejazd wzdłuż prawie całej granicy wschodniej II Rzeczypospolitej. Rezultatem tego jest między innymi wystawa fotografii zrobionych przez uczestników wyprawy. Eksponowane zdjęcia są wykonane przez amatorów, którzy nie mieli artystycznych ambicji, a jedynie chcieli na kliszy i w sercu utrwalić piękno polskiej architektury i kultury kresowej.

KARKONOSZE (896  odsłon)

TEXT

zbiorowa wystawa malarstwa

Związek człowieka z górami jest tak stary i oczywisty jak ludzkie zmagania  z nigdy nieujarzmioną  naturą. Góry zawsze zadziwiały, fascynowały i oczarowywały swoją dzikością, surowością, niezależnością, niemal magiczną mocą, stając się niekwestionowaną inspiracją dla całych pokoleń. Góry przyzywały do siebie ludzi wrażliwych i wielokroć tworzyli oni pod ich wpływem, ale - co znamienite - częstokroć w znacznym od nich oddaleniu. Motywy górskie w sztuce przez wiele wieków stanowiły tylko tło dla ukazania pewnych sytuacji czy wydarzeń, będąc bardziej symbolem, ideą niż przedstawieniem konkretnego miejsca i czasu.

MALARSTWO, RYSUNEK, GRAFIKA (782  odsłon)

TEXT

Barbara Sankiewicz - Kur, Jolanta Winiarska - Trębacz

Barbara Sankiewicz - Kur
animatorka życia kulturalnego, malarka, członek grupy plastycznej „euroart", mieszka w Zgorzelcu;

Jolanta Winiarska - Trębacz

mieszka i pracuje w Zgorzelcu, jedna z pierwszych uczestniczek grupy „euroart".

 

 

KARKONOSZE (577  odsłon)

TEXT

poplenerowa międzynarodowa wystawa fotografii

Urzekająca aura Karkonoszy przyciąga do nich od lat szerokie rzesze fotografów bowiem mają tu wszystko, co ich może  zainteresować: szczyty,  kotły  i stawy polodowcowe, wodospady, fantazyjne grupy skalne, subalpejską florę,   a nade wszystko niezwykłej urody widoki.      Dotąd bazą wypadową dla uczestników plenerów były znane karkonoskie schroniska, jak Samotnia, Domek Myśliwski, Szrenica czy Pod Łabskim Szczytem, tym jednak razem wybrano  Dom Wczasowy  w Przesiece „Złoty Widok", skąd dzięki możliwości przemieszczania się samochodami osobowymi (czego nie było przy stacjonowaniu w schroniskach) można było robić wypady w dowolne rejony Karkonoszy - od Przełęczy Okraj po Szklarską Porębę.

W ZAMOŚCIU (627  odsłon)

TEXT

z cyklu "Polska lat 60-tych"

Stanisław Orłowski

Stanisław Orłowski (ur. 1934 w Zamościu) ukończył LO im. J. Zamoyskiego w Zamościu, Technikum Budowlane w Lublinie oraz studia na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

 

Pracował m.in. w Miejskim Przedsiębiorstwie Remontowo-Budowlanym, Pracowniach Konserwacji Zabytków, Ośrodku Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Państwowej Służbie Ochrony Zabytków. Obecnie na emeryturze.

 

GRAFIKA (707  odsłon)

TEXT

Marek i Maciej Lercherowie

Marek Lercher - urodzony w 1944 r. w Gorlicach. Zajmuje się rysunkiem, grafiką i projektowaniem graficznym. W latach 1967-2008 autor 26 wystaw indywidualnych: Jelenia Góra, Warszawa, Olsztyn, Elbląg, Bolesławiec, Wałbrzych, Wrocław, Lubań, Kowary, Krzeszów; Valkeakoski - Finlandia; Trappenkamp - Niemcy.

Maciej Lercher - urodzony w 1974 w Jeleniej Górze. Ukończył dyplomem licencjackim Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w 1999 r. Magisterium na kierunku kulturoznawstwo UAM-Poznań w 2004 r.
Zajmuje się grafiką warsztatową: miedzioryt, mezzotinta, drzeworyt i użytkową: rysunek satyryczny, znaki graficzne, skład poligraficzny. Pracuje jako nauczyciel i wykładowca w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Od 1998 zrzeszony w Związku Polskich Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa, Okręg w Opolu.

RZEŹBA, MALARSTWO (696  odsłon)

TEXT

Agnieszka Topolnicka - Mielęcka, Mariusz Mielęcki

 

Agnieszka Topolnicka - Mielęcka - ukończyła filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez wiele tat związana z galerią BWA w Jeleniej Górze.

W 2006 roku przeprowadza sie do Kwieciszowic. Rezygnuje z etatowej pracy i zajmuje sie rzeźbą.

Powstaje wiele poetyckich portretów kobiecych. W 2007 roku uczestniczyła w kilku wystawach zbiorowych.

 

Mariusz Mielęcki - na początku drogi twórczej stworzył szereg obrazów i kompozycji przestrzennych, rzeźbiarsko - malarskich. W 1992 roku przeniósł się z Spoptu do Michałowic.

MALARSTWO (691  odsłon)

TEXT

Ewa Domańska - Dziemidowicz

Urodziłam się w Żaganiu, sztuką Interesowałam się od dzieciństwa, ale tak naprawdę to podjęcie pracy dekoratora i samodzielna organizacja pracowni w Ognisku Plastycznym dyrektora Jerzego Krempa w Malborku pozwoliła mi na rozwinięcie skrzydeł...
Przygoda ta trwa do dziś. Pierwsze wystawy obrazów przygotowywane przez ze mnie w witrynach sklepowych   w Malborku i Zgorzelcu. Od 1989 roku zostałam dekoratorem  w  Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Od tego momentu rozszerzyłam  działalność wystawienniczą w Galerii MDK przez organizowanie corocznych prezentacji sztuki, plenów w Karkonoszach, aukcji charytatywnych itp.
Ewa Domańska - Dziemidowicz

PEJZAŻ W AKWARELI (754  odsłon)

TEXT

Elzbieta Wiśniewska

Studia i dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia podyplomowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Animator kultury artystycznej. Kurator ogólnopolskich konkursów i wystaw, m.in.: Ogólnopolskie konkursy i wystawy „Impresje polskie" im. Bronisława Jamontta. Wielokrotny udział w plenerach malarskich, sympozjach i innych akcjach artystycznych popularyzujących sztukę. Autorka scenariuszy ekspozycji, opracowań katalogów (układów graficznych i wstępów), aranżacji 270 prezentacji artystycznych oraz ponad 60 publikacji (artykułów o sztuce współczesnej, artystach, komentarzy i odczytów). Członkini Ekologicznego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych Eko-art w Poznaniu.

Jelenia Góra w malarstwie (881  odsłon)

TEXT

poplenerowa wystawa malarstwa

Jelenia Góra jest niezwykła. Nie tylko przez swą urodę i kontekst krajobrazowy. Także przez towarzyszące jej legendy. Choćby tę o założeniu osady przez księcia Bolesława na przełomie VIII i IX w.. Oto książę ów i jego drużyna lubili polowania. W szczególności - na jelenie, choć jednocześnie to zwierze uchodziło za święte. Pewnego więc razu Bolesław udał się na łowy w kotlinę śródgórską. Ujrzał tam rogacza tak wielkiego i pięknego, jakiego dotąd nie spotkał. Tak zachwycił on księcia, że postanowił w miejscu spotkania go wznieść osadę. Ku jego pamięci nazwano ją Jelenią Górą. Osada przekształciła się w miasto, które trwa nieprzerwanie i po dziś poraża urodą turystów i wciąż nowych mieszkańców tak, jak ów mityczny jeleń.

WRZEŚNIOWE PLAKATY (634  odsłon)

TEXT

wystawa plakatu

Wystawa plakatów i projektów plakatów powstałych z okazji obchodów "Września Jeleniogórskiego" na przestrzeni 49 lat.

 

 

 

Z dziejów ODK i JSM (665  odsłon)

TEXT

wystawa fotografii

Wystawa zorganizowana  z okazji jubileuszu 50-lecia Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz 20-lecia Osiedlowego Domu Kultury.

Prezentowane są z djęcia osiedla Zabobrze - zasobów JSM oraz z imprez organizowanych przez ODK. Można również ogladac fotografie osób, które w ciągu 20 lat istnienia instytucji gościły w naszej placówce.

 

METAMORFOZY (785  odsłon)

TEXT

wystawa tkaniny

Janusz Motylski

Janusz Motylski - Urodzony w 1960 r. w Jeleniej Górze, zamieszkały w Karpaczu.

Absolwent: Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu; Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Filia w Cieszynie (dyplom z malarstwa -  1989r.); Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ( dyplom z filozofii u ks. bpa prof. dra hab. Ignacego Deca - 2004r.)  
Zakresy działań artystycznych: rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa, grafika użytkowa, tkanina unikatowa, rzeźba, fotografika;

Współzałożyciel Śląskiej grupy „Sześć"; uczestnik „Działań Twórczych - KORKONTOI", członek zarządu  Stowarzyszenia Artystów Karkonoszy i Gór Izerskich „NOWY MŁYN".

Animator kultury, pedagog, opiekun i koordynator działań kulturalno-artystycznych Galerii im. Jana Pawła II w Karpaczu oraz współinicjator nowotworzonej Galerii „Regio Korkontoi" w Karpaczu.

Prace prezentowane na ponad 40 wystawach indywidualnych w Polsce i kilku krajach europejskich. Udział w  kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Laureat wielu nagród i wyróżnień artystycznych i pedagogicznych. W 2006 r. uhonorowany prestiżową nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego - ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W KULTURZE.


  |<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >|

Sort by Date Title Hits

zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna