banner

JELENIA GÓRA I JELENIOGÓRZANIE 2007 (701  odsłon)

TEXT

pokonkursowa wystawa fotografii

Zaczynająca się nowa dekada Konkursu „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie" rozpoczęła się  innowacjami, a  mianowicie: Jury po raz pierwszy obradowało w składzie międzynarodowym,  po raz pierwszy Jury było z pię-ciu miast, po raz pierwszy 40-stu autorów nadesłało swoje  prace  i  po raz pierwszy wpłynęło tak dużo prac, tj. ponad dwieście.
    I jak zwykle w takich regionalnych konkursach poziom nadesłanych prac był zróżnicowany pod względem poziomu , były zarówno prace wyróżniające się jak i nieco słabsze pod względem technicznym bądź  kompozy-cyjnym. Tak więc Jury miało przysłowiowy ciężki orzech do zgryzienia.
    Jednocześnie można mieć  skromną nadzieję, że w przyszłorocznym naszym  konkursie będą uczestniczyć  mieszkańcy tych miast, z których byli zamiejscowi Jurorzy, a więc z Karpacza, Lubawki, Bolesławca, a nawet z czeskiego Turnova.

PODRÓŻ MOICH MARZEŃ (608  odsłon)

TEXT

prace dziecięce

wystawa prac dziecięcych z cyklu "Talenty"

 

 

SPLOTY DUSZY (650  odsłon)

TEXT

tkanina artystyczna

Anna Jesinowicz - Nguyen

Anna Jesinowicz Nguyen - urodzona 16. 01. 1956 r. W Głogowie
1975 - 1980 r. - studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (wydział konserwacji dzieł sztuki)

artystka inspiruje się poezją, muzyką, psychologią analityczną C. G. Junga, w swoich pracach stosuje elementarne formy geometryczne oraz uniwersalne symbole.

od 1999 r. związana z Galerią Tkacką "Na Jatkach" we Wrocławiu

projektuje tkaninę artystyczną i realizuje swoje projekty

HUCULSZCZYZNA (761  odsłon)

TEXT

wystawa fotografii i starych dokumentów kresowian

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich w Jeleniej Górze zaprasza na sentymentalną podróż na tereny utracone przez Rzeczpospolitą. Pragniemy przedstawić Państwu Huculszczyznę widzianą przez twórców zakochanych w tym regionie dawnej Polski: Stanisława Vincenza - pisarza, piewcy huculszczyzny; Kazimierza Sichulskiego - artysty malarza; Mieczysława Orłowicza - nestora turystyki polskiej oraz kolegów z Towarzystwa Miłośników Lwowa uczestników licznych wypraw w te urocze strony. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Krystyny Bialikiewicz - Sichulskiej, Stanisława Kańczukowskiego, Henryka Mitraszewskiego oraz Feliksa Podoleckiego.

IMPRESJE (651  odsłon)

TEXT

malarstwo

Dieter Strahl

Dieter Strahl urodził się 1934 roku w Rosenhain, w powiacie Löbau.

 

W latach 1948 - 1951 przebywał w górach Harcu, w miejscowościach Annaberg i Olbernhau, gdzie uczył się rzeźbiarstwa.

 

W roku 1952 rozpoczął studia na wydziale rzeźby w Lipsku, po ukończeniu których podjął pracę w teatrze jako scenograf.

Wiosenne nastroje (719  odsłon)

TEXT

fotografia

Ulrich Pilz

 

1942 -  urodzony  w Kostrzynie

1959 - 1962  Nauka zawodu-ślusarz narzędziowy

1965 - 1967  Wyższa Szkoła Zawodowa w Berlinie - Lichtenbergu  

1967 - 1985 Technologia i przetwarzanie danych w Fabryce silników w  Cunewalde

1986 - 1989 Ochrona zdrowia i BHP w handlu
1989 - 2004   Dział Turystyki w zarządzie miejskim w Löbau. 

FotoGRAfika (635  odsłon)

TEXT

Marek Koprowski Marek Koprowski, ur. w 1979 roku w Kowarach, absolwent socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim - kierunek Komunikacja Społeczna i Badanie Rynku. Fotografią zajmuje się od kilku lat. Głównymi tematami  są: krajobraz, architektura oraz fotografia eksperymentalna. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Na swoim koncie ma również kilka wystaw indywidualnych. W 2005 roku zdobył I miejsce w konkursie "Jelenia Góra i Jeleniogórzanie", oraz jako pierwszy Polak zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie "Ziemski Raj" organizowanym w Czechach, gdzie został uznany za najlepszego autora Euroregionu Nysa, a w 2006 roku zajął III miejsce w prestiżowym Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze.

PARTYTURY PRZESTRZENI (764  odsłon)

TEXT

prace na papierze

Elżbieta Suchcicka

 

Architekt i artysta . Dyplom na Politechnice Wrocławskiej w 1987r.


Tworzy  w technikach  mieszanych. Eksperymentuje w różnych tworzywach, teraz są to prace na papierze. Często motywem przewodnim Jej obrazów jest architektura i przetworzone elementy przyrody jak również abstrakcja . Artystka poprzez swoje  malarstwo  dokonuje własnej „interpretacji" otaczającego nas świata. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

OFF on the WALL (522  odsłon)

TEXT

Wystawa plakatów z międzynarodowych festiwali filmowych organizowana w galerii "HALL" towarzyszy  Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu "ZOOM - ZBLIŻENIA", który organizowany jest w Jeleniej Górze w dniach 8 - 11 luty 2007 roku.
 Większość prezentowanych plakatów zawdzięczamy życzliwości Oświęcimskiego Centrum Kultury i działającemu tam AKF - "CHEMIK". Plakaty te gromadził przez lata, pracujący tam Henryk Lehnert - znany, popularny, a przede wszystkim wybitny twórca filmów niezależnych. 
 

pustynne miasta (607  odsłon)

TEXT

malarstwo

Małrorzata Nowak

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych(2006)dyplom z malarstwa (z wyróżnieniem) w pracowni prof. zw. Jana Świtki oraz krytyka sztuki;

promotor prof.dr.hab Jolanta Dabkowska -Zydroń

dwa lata studentka Historii Sztuki Uniwersytet, Wrocław        
 -2006 - VisualArtProjekt,prezentacja prac video, Postdalia, Poznań
 -2006 wystawa pokonkursowa, Konkurs im. Marii Dokowicz, ASP Poznań
-2006 - Kody i wrażenia, malarstwo, Galeria Muflon, Jelenia Góra
-2005 - Widzenie poprzez dźwięk, instalacja dźwiękowa, Stara Rzeźnia, Poznań 
-2004 -Tańczące figury na tle pejzażu,
wystawa towarzysząca spektaklowi, Teatr Tańca, Poznań                         
-2003 - Wystawa Pracowni Rzeźby, Palmiarnia, Poznań                                       

RZEŹBA I MEDALIERSTWO (783  odsłon)

TEXT

Maria Bor

Maria Bor - Wyższe studia z zakresu rzeźby, architektury i ceramiki w P.W.S.S.P. - Wrocław i w P.W.S.S.P - Gdańsk.
Zakres działalności artystycznej: projektowanie i realizacja prac z zakresu medalierstwa oraz rzeźby pełnej, płaskorzeźby i t.p. z kamienia, metalu, kamionki, sztucznego kamienia i innych materiałów.

NAGRODY:

1958 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
1969 i 1975 - Ogólnopolskie Wystawy „PRZECIW WOJNIE",  Lublin, Majdanek
1977 - Konkurs zamknięty na pomnik „POLEGŁYM BOHATEROM ARMII POLSKIEJ", Wałbrzych
1982 - Konkurs zamknięty na płaskorzeźbę „875 LAT JELENIEJ GÓRY"
1994 - Nagroda Wojewody Wałbrzyskiego
1995 - Nagroda Prezydenta Wałbrzycha

FOTOGRAFIA - WYSTAWA PIĘCIU... (611  odsłon)

TEXT

wystawa towarzysząca obchodom 45-lecia Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficz-nego.

"Fotografia - wystawa pięciu..." to specjalnie niedokończony tytuł, by pobudzić do refleksji tych, którzy przyzwyczaili się do tego, że on sam wyjaśnia w dużej mierze o co chodzi - w książce, filmie, sztuce teatralnej, czy - jak tutaj - wystawie. Dobrze jest niekiedy dać możliwość ułożenia, dopowiedzenia tytułu potencjalnym widzom wystawy, bo wtedy mogą oni poczuć się jego współtwórcami.

PORCJA ENERGII (622  odsłon)

TEXT

malarstwo

Bogumiła Twardowska - Rogacewicz

ARTYSTKA O SOBIE:

Urodziłam się we Wrocławiu w 1960 r. Jestem absolwentką ASP we Wrocławiu. Mieszkam i pracuję w Jeleniej Górze. Zajmuję się malarstwem  i projektowaniem graficznym.
Zrealizowałam ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych. Raz w roku pcham się na Śnieżkę.

 

RELIEFY CZARNE RELIEFY BARWNE (813  odsłon)

TEXT

Anna Kabacińska - Banaszkiewicz

Ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego otrzymała w 1985 r. Jako specjalizację dodatkową ukończyła tkaninę artystyczną. Miała kilkanaście wystaw indywidualnych w dziedzinie malarstwa i tkaniny. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w zakresie malarstwa, sztuki włókna i rysunku w kraju i za granicą. Jej prace malarskie i tkackie znajdują się w kilku galeriach i muzeach w Polsce, Norwegii, Niemczech i Japonii. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku i tkaniny unikatowej. Mieszka i pracuje w Warszawie.

"Jelenia Góra i jeleniogórzanie" (1265  odsłon)

TEXT

wystawa retrospektywna

Pierwszy konkurs odbył się w 1997 r. a wystawa pokonkursowa miała miejsce w Galerii Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczyło w nim 17 autorów, którzy łącznie nadesłali 74 prace.
Trzeba tu wspomnieć, że konkurs na przestrzeni dziesięciolecia przechodził swoją ewolucję co do formatu i techniki. Najpierw obowiązywał format 15 x 20 cm i technika barwna, potem doszedł format mieszany, czyli od 15 x 20 cm do 20 x 30 cm, by stanąć na jednym formacie tj. 20 x 30cm. Zmiana na większy format w dużej mierze wiązała się też z tym, że takie fotografie w większych ilościach mogła pomieścić większa galeria. Dlatego też następne wystawy pokonkursowe odbywały się w zaprzyjaźnionej z JTF-em Galerii "Promocje" w zabobrzańskim ODK. W międzyczasie doszła też technika czarno - biała.

JELENIA GÓRA I JELENIOGÓRZANIE 2006 (912  odsłon)

TEXT

Konkurs "Jelenia Góra i jeleniogórzanie" organizowany jest wspólnie prze Jeleniogórski Towarzystwo Fotograficzne i Osiedlowy Dom Kultury. W tym roku przedsięwzięcie obchodzi swój jubileusz - organizowane jest po raz dziesiąty.

Konkurs "Jelenia Góra i Jeleniogórzanie" jest konkursem przyjaznym dla jego uczestników chociażby poprzez formułę, by dać szansę na zaistnienie na wystawie choć jedną pracą każdego uczestnika, a tym, którzy nie uzyskali nagrody lub wyróżnienia sprawić niespodziankę w postaci upominków od sponsorów, które powiększają radość z wzięcia udziału w konkursie , a może nawet do niego motywują.

Patronat nad konkursem objął podobnie jak w poprzednich latach prezydent Miasta Jeleniej Góry Józef Kusiak.

Mój baśniowy świat (749  odsłon)

TEXT

Wystawa prac dzieci z cyklu "Talenty 2006"

Wystawa organizowana jest we współpracy z nauczycielami jeleniogórskich szkół podstawowych.

Podczas wystaw z tego cyklu prezentowane są prace dzieci uzdolnionych wyłonione drogą konkursów na zadany temat, które organizowane są w szkołach.

OBRAZKI i RYSUNKI (1453  odsłon)

TEXT

Cyryl Bartkowiak Małgorzata Laszczak

CYRYL BARTKOWIAK
Urodził się w 1961 r. w Wałbrzychu. W 1981 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Studiował w latach 1981-1986 na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego PWSSP we Wrocławiu. Dyplom uzyskał w 1986 r. z projektowania produktu w pracowni Włodzimierza Dolatowskiego; aneks z rysunku u Mariana Wołczuka. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową oraz zajmuje się wystawiennictwem.

MAŁGORZATA LASZCZAK
Urodziła się w 1961 roku w Lubaniu Śląskim. W 1981 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1981-1986 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom (z wyróżnieniem) uzyskała w roku 1986, w pracowni profesorów Stanisława Rodzińskiego i Zbyluta Grzywacza. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową i książkową oraz zajmuje się wystawiennictwem.

Lwów i nie tylko w fotografii Teodora Gutaja (996  odsłon)

TEXT

Teodor Gutaj

TEODOR GUTAJ urodził się w 1931 r. w Borysławiu koło Lwowa. Z wykształcenia i z zawodu mechanik - konstruktor, specjalista w zakresie budowy obrabiarek. Ukończył ównież trzyletnią Szkołę Rysunku i Malarstwa Polskich Artystów Plastyków im. Aleksandra Gierymskiego przy O.K.P. w Jeleniej Górze. Od 1947 r. jeleniogórzanin, turysta fotografujący. Do 1990 r. członek zarządu i sekretarz FOTO - KLUBU "Celwiskoza". W roku 1981 związuje się z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym. Ujawnia zainteresowanie fotografią reportażową, krajoznawczą, portretem, architekturą i makrofotografią. Pielgrzymując notuje osiągnięcia w fotografii sakralnej. Uczestniczy w plenerach fotograficznych  i w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, krajowych i zagranicznych. Zdobywając wiele wyróżnień cieszy się dużym uznaniem. W 2001 r. otrzymuje Odznaczenie Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem "Zasłużony Działacz Kultury". Obecnie sekretarz Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców w Warszawie - Foto - Klubu Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem AFRP (artysta fotograf) oraz członek Czeskiego Stowarzyszenia Fotografów Euroregionu Nysa "Kontakt".

Honorata Werszler - Sztuka włókna. Rafał Werszler - Rysunek. Grafika. (994  odsłon)

TEXT

Honorata Werszler: ur. w 1972 r. we Wrocławiu. W latach 1994 - 1999 studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, specjalizacja - Wzornictwo Przemysłowe. W 1999 r. dyplom magistra sztuki w pracowni Włodzimierza  Dolatowskiego. Od 2003 r. członek Związku Polskich  Artystów Plastyków.

 

Rafał Werszler: ur. w 1968 r. we Wrocławiu. W latach 1988 - 1993 - studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła, specjalizacja Szkło Unikatowe. W 1993 r. dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem  w pracowni Prof. L. Kiczury. Od 1993 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1993 r. plastyk w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu (od 2000 r. Kierownik Działu Wydawnictw DBP). Od 2000 r. udziela się aktywnie w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych we Wrocławiu.
Zajmuje się: rysunkiem, grafiką artystyczną, wydawniczą, fotografią, filmem dokumentalnym, satyrą, szkłem unikatowym, malarstwem akrylowym, batikiem. Projektuje strony www, design. Publikował artykuły o sztuce. Autor wielu projektów, katalogów, książek, plakatów i płyt multimedialnych. Wydał dwie książeczki satyryczne. Do 2005 r. autor jedenastu wystaw indywidualnych. Brał udział w 78 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat nagród i wyróżnień. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych.

 

  |<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >|

Sort by Date Title Hits

zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna