banner

Natura i Abstrakcja (1189  odsłon)

TEXT

akwarele

Helga Pilz

Helga Pilz,   urodzona  w 1943 r. w Varnsdorf, w latach 1962 - 1967 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie Weissensee:
prof. Arno Mohr - rysunek
prof. Michael - tkanina
prof. Fehling - projektowanie
prof. Berens-Hangeler - barwy.
Od 1967 r. jest dyplomowanym architektem wnętrz w firmie Lautex, później NEL. Wykłada na Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie Weissensee. Jest członkiem Związku Artystów Saksonii oraz Górnołużyckiego Stowarzyszenia Artystycznego. Uczestniczy w wielu wystawach w kraju i za granicą.

 

Ratusze miast Euroregionu Nysa (700  odsłon)

TEXT

wystawa fotografii

Wystawa "Ratusze  Miast Euroregionu Nysa" została zorganizowana z okazji obchodów
100-lecia budowy ratusza w Kamiennej Górze.

Na wystawie prezentowane są fotografie czterdziestu trzech ratuszy, w tym dwudziestu dziewięciu czeskich, jednego niemieckiego i trzynastu polskich.

Wystawa powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Fotografów Euroregionu Nysa KONTAKT w Libercu.

"Schody do nieba", "OM" (854  odsłon)

TEXT

Zbigniew Gałucki - malarz i rysownik, należy do grupy "euroart" w Zgorzelcu, z którą od wielu lat wystawia swoje obrazy olejne i rysunki. Uprawia malarstwo figuratywne, w którym poza naturalistycznie traktowanym portretem, dominuje pejzaż. Pejzaż zgodny z barwami natury, fascynujący kształtami, ale też pejzaż, w którym miesza się doznanie słońca, deszczu, przyszłości z przeszłością; poszukujący możliwości odejścia w "inną rzeczywistość".

Tomasz Brudniak - artysta malarz tworzy w technice oleju, akrylu, akwareli. Maluje martwe natury, pejzaże i abstrakcje. Ukończył studia pedagogiczne na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym w Kaliszu - Filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Należy do grupy "euroart". Brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Indywidualnie wystawiał swoje martwe natury i pejzaże w Piwnicy Staromiejskiej w Zgorzelcu i Galerii Domu Kultury w Bogatyni.

CZESKA I SASKA SZWAJCARIA (1184  odsłon)

TEXT

wystawa fotografii

"Czeska i Saska Szwajcaria 2005" - wystawa pod tym tytułem jest pokłosiem polsko - czeskiego pleneru fotograficznego pod roboczym tytułem "Mezni Louka 2005", który odbył się we wrześniu ubiegłego roku. Inicjatorem pleneru było Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne, a częścią organizacyjną dla strony polskiej zajmowali się: Tadeusz Biłozor wieloletni komisarz plenerów JTF oraz Janusz Pytel aktualny prezes JTF.

   Z ramienia czeskiego środowiska fotograficznego inicjatorem tego pleneru był Bretislav Jansa, prezes Foto - Klubu "Safir" w Turnovie i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Fotografów Euroregionu Nysa "Kontakt", które to Stowarzyszenie ma za zadanie integrować fotografów z całego Euroregionu i organizacyjnie ich wspierać - stąd w plenerze brała udział również grupa czeskich fotografów.

POSZUKIWANIA MALARSKIE W DOLINIE BOBRU (1477  odsłon)

TEXT

Wiesław Kozłowski i Ireneusz Szymik

Obaj artyści są realistami, którzy w sposób analityczny opisują otaczający ich świat. Malowane przez Nich pejzaże są najczęściej wizerunkiem konkretnego miejsca, o czym świadczą tytuły prac.
Fascynuje Ich żywioł morza, surowe piękno górskich masywów, pejzaż doliny Bobru, zmysłowa bujność drzew, bezkres przestrzeni, uroki wiejskiego krajobrazu czy piękno starej architektury miasta, w którym żyją. Świetne wyczucie barwy i formy prezentują malowane przez obu artystów martwe natury - owoce i kwiaty. U Ireneusza Szymika dominuje "ciemna paleta" - ciemne i oliwkowe zielenie, wyciszone czerwienie, ochra, siena oraz szereg innych barw o pokrewnym tonie. Pejzaże Wiesława Kozłowskiego są z kolei pełne światła.  Jego sztuka również nie wymaga uzasadnień; to dobry warsztat malarski, wyczucie koloru i silny duchowy związek z naturą.

Stanisława Ciechanowska

 

 

MOJE MAGICZNE MIEJSCA (967  odsłon)

TEXT

fotografia Andrzeja Siuty

Andrzej Siuta - urodzony w 1960 r., jeleniogórzanin, nauczyciel WF w I Liceum Ogólnokształcącym w Jeleniej Górze, zapalony turysta i żeglarz.
Zajmuje się fotografią krajobrazową starając się dostrzegać nie tylko to, co wielkie i niezmienne, ale również rzeczy małe i ulotne - pianę na wodzie lub igiełki szadzi na gałęziach.

ŚMIECH TO ZDROWIE (812  odsłon)

zbiorowa wystawa fotografii

Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne Wystawa fotografii, której tytuł stanowi hasło reklamy śmiechu była pomysłem bardzo trafionym. Wystarczy bowiem wyruszyć na spacer po naszym mieście i uważnie poprzyglądać się absurdom reklam czy niezamierzonych skojarzeń w informacjach zamieszczanych na szyldach, słupach ogłoszeniowych, w witrynach sklepów a nawet na murach budynków.
Dużego sprytu i umiejętności technicznych wymagają zdjęcia dokumentujące humor sytuacyjny jaki często nieświadomie tworzymy lub w nim uczestniczymy my wszyscy. Dziękujemy za śmiech, jaki zdjęcia wykonane przez naszych fotografów, wywołały na naszych twarzach.

"BAROK - PIĘKNO - KARKONOSZE" (1602  odsłon)

TEXT

malarstwo

Tadeusz Suski

Tadeusz Suski.

Urodzony w 1948 r. w Jaworze; farmaceuta; studia na Wydziale Farmaceutycznym we Wrocławiu w latach 1966-1971.
W roku 1964 pobierał lekcje rysunku i malarstwa u Antoniego Brade w jego jaworskiej pracowni. Od wielu lat kolekcjonuje obrazy swojego mistrza i nauczyciela. Od 1978 r. z namiętnościa i pasją zajmuje się malarstwem. Tworzy cykle obrazów inspirowane naturą, pejzażem, architekturą, w których ujawnia się fascynacja polskim koloryzmem, poszukiwanie kolorów, linii, form, światła. Związany jest ze środowiskiem twórczym Kamiennej Góry. Tworzy w technikach: olej, akryl, rysunek, tempera, akwarele.
Uczestniczy w plenerach malarskich, przeglądach plastyki, konkursach i wystawach. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeum w Kamiennej Górze, w muzeum w Jaworze oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (Dania, Kanada, Francja, Niemcy). 27 grudnia 2004 r. jako pierwszy farmaceuta w Polsce i pierwszy mieszkaniec Kamiennej Góry otworzył galerię autorską “Galeria Rynek 5”. 

ARCHITEKTURA WEŁNĄ - MOJE OGRODY (1046  odsłon)

TEXT

wystawa tkaniny

Maria Jełowicka

wystawa tkaniny Marii Jełowickiej zorganizowana w ramach 32. Międzynarodowego Sympozjum Sztuki Włókna.

Maria Jełowicka
członek ZPAP O/Warszawski od 2000 roku. Zorganizowała 20 wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych w tym:
- Triennale Miniatury Tkackiej w CMW, Łódź (2001)
- Sztuka Włókna 2004 - Europejskie Ślady, Kordegarda, Łazienki Królewskie, Warszawa (2004)
- Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna", wyróżnienie, Krosno (2004)
- 31 Międzynarodowa Wystawa Sztuki Włókna "Dary Natury", Kamienna Góra, Lobau (Niemcy)

W latach 2004 - 2005 uczestniczyła w Międzynarodowym Sympozjum Sztuki Włókna "WT - Kowary" w Kowarach

JELENIA GÓRA I JELENIOGÓRZANIE 2005 (980  odsłon)

TEXT

Pokonkursowa wystawa fotografii organizowana wspólnie z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym.
Dziewiąta edycja konkursu pod patronatem Prezydenta Miasta Jelenia Góra Józefa Kusiaka.

Ten coroczny - od 1997 r. - konkurs fotograficzny „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie” swoją dziewiątą już edycją pokazuje, że wciąż jest potrzebny tym, którzy chcą się zmierzyć w konkursowych szrankach i przedstawić swoją wersję spojrzenia poprzez fotografię na miasto, w którym toczy się ich życie lub z którym sympatyzują. Konkurs wrósł już w panoramę imprez Września Jeleniogórskiego, więc można powiedzieć, że jest potrzebny miastu. Jest też potrzebny miastu, bo pokłosie konkursów to wiele zdjęć, które w przyszłości będą stanowić cenny materiał do opracowywania obrazu miasta z przełomu wieków. Obrazu specyficznego, bo widzianego oczami uczestników konkursów fotograficznych o Jeleniej Górze.

Moja mała ojczyzna (898  odsłon)

TEXT

wystawa prac dziecięcych

Miejskie Przedszkole nr 19 w Jeleniej Górze

Tematem wystawy jest rodzinne tworzenie obrazu małej ojczyzny. Prace wykonali mali artyści z Miejskiego Przedszkola nr 19 im. Kubusia Puchatka wraz z człymi rodzinami.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Irena Wrzall.

 

Organizatorzy:

Miejskie Przedszkole nr 19 im. Kubusia Puchatka w Jeleniej Górze 

Osiedlowy Dom Kultury w jeleniej Górze

ŚWIAT PRZYRODY WOKÓŁ NAS (1358  odsłon)

TEXT

wystawa prac dzieciecych

uczniowie jelenmiogórskich szkół podstawowych

Na wystawie prezentowane są prace dzieci uzdolnionych plastycznie z jeleniogórskich szkół podstawowych.

Wystawa jest wynikiem konkursu ogłoszonego przez Osiedlowy Dom Kultury, a przeprowadzonego w szkołach.
W Galerii "Hall" prezentowane są prace nagrodzone i wyróżnione.

UKŁADY SFERYCZNE (1006  odsłon)

TEXT

malarstwo

Mieczysław Wiśniewski
Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom artysty malarza. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1951 roku w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Toruńskiego, obecnie jest profesorem. Twórczość: w dziedzinie malarstwa sztalugowego i monumentalnego, w zakresie projektowania i architektury wnętrz, kompozycje w technice collages, assemblages (w latach 1958-70), układy sferyczne w technice własnej (od 1980 r.), formy przestrzenne (Galeria El Elbląg 1965, 1985), 12 ważniejszych realizacji plastycznych w zakresie malarstwa monumentalnego, mozaiki.

 137 obrazów artysty znajduje się w muzeach w kraju i za granicą, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w ſodzi, w muzeach okręgowych: w Bydgoszczy, Koszalinie, Słupsku, Chełmie, Legnicy, Toruniu, Bytomiu, Grudziądzu,  w zbiorach ZPAP w Koszalinie i CRP w Orońsku; Kunsthalle w Bremie, Forum Konkrete Kunst w Erfurcie, Museum of Modern Art w Hünfeld, Foundation for Constructive Art w Calgary, Mondriaanhuis w Amersfoort, w Kreishaus w  Gütersloh.

Will (803  odsłon)

TEXT

Sir Paweł Sikora - Bird & Sir Krzysztof Rogacewicz - Junior zetknęli się nie w Cambridge, nie w Oxford ani nie w Eton - no to gdzie? We Wrocławiu, a dokładnie w PWST. Zaczynali studia z kartkami na mięso, a kończyli z Królem Learem Williama Shakespeare`a, namaszczonym przez Zygmunta Molika Anno Domini 1991. Później już tylko proza życia i codzienne, nudne zajęcia: La Scala, Royal Shakespeare Theatre, Carnegie Hall, Broadway... Nienasyceni i żądni sławy postanowili objawić swe niewątpliwe talenta w Jeleniej Górze. W P.T.A. po kilku sezonach teatralnych odebrano im tytuły szlacheckie i wyklęto w Izbie Lordów. W 1995 roku już bez tytułów, ale za to z przyjaciółmi, obaj stanęli na deskach TEATRU MASKA. i stoją, i stoją, i stoją ... do dziś. GOD SAVE THE MASKA

PASTORAŁKI (940  odsłon)

TEXT

Najnowsze przedstawienie zatytułowane „Pastorałki” zostało zrealizowane we współpracy z Teatrem Wyobraźni z Northampton (Wielka Brytania). Scenariusz na podstawie „Pastorałek” Tytusa Czyżewskiego przygotował Krystian Kobyłka, jak również wyreżyserował spektakl. Scenografia – Andrzej Czyczyło. Muzyka – Paweł Sikora. W spektaklu występuje Krzysztof Rogacewicz, akompaniament muzyczny w wykonaniu Pawła Sikory. Spektakl był specjalnie przygotowany do prezentacji w Wielkiej Brytanii.

OBRAZY - METAMORFOZY (956  odsłon)

TEXT

Renate Eusterbrock - Linke

Prace Renate Eusterbrock - Linke tworzone w ostatnich latach osiągnęły niezwykłą siłę ekspresji. Podczas gdy wcześniejsze dzieła przylegały do podłoża, to obecne przez swą przestrzenność i plastyczność tworzą prawie ruchomą improwizację. Nawiązując do znanych od wielu lat i nad wyraz zachwycających obrazów kwiatów tworzonych z warstw jedwabnego tiulu z całą ich kruchością i delikatnością tworzywa dzisiaj zwiększa ilość używanych tkanin i stosuje także brokat, aksamit i tkaniny żakardowe. Czy to jednak rozprawa z abstrakcyjnymi tematami, a może prawie medytacyjna wypowiedź obrazu sprawiły, że te obce ciała wtopiły się w całość i przypominają wszystko inne, ale nie siebie. I to właśnie takie rozszalałe przeciwieństwa są istotą jej sztuki. Poszukiwanie trójwymiarowości prowadzące do gry cieni, umiar w stosowaniu kolorów i kształtów, prawie przezroczystość prac, nieomal ich niematerialność ukazują twórczą fantazję, której osobliwość i jedyność jest "popisem" artystki. Przemiana materiału w całość obrazu i zatrzymanie jego zniszczenia to taki rodzaj metamorfozy, gdzie przetwarzany materiał nabiera szczególnego znaczenia zmieniając i barwę i charakter. I na to właśnie chcę zwrócić uwagę oglądając prace artystki.

Bogumiła Twardowska Rogacewicz (959  odsłon)

TEXT

Bogumiła Twardowska - Rogacewicz jest artystą plastykiem związaną z Teatrem Maska od 1995 roku. Wcześniej projektowała scenografię dla Teatru Animacji. Ukończyła ASP we Wrocławiu.

Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym. Ściśle współpracuje z jeleniogórskim BWA.

Projektuje plakaty i katalogi do większości wystaw. Sama wystawia swoje malarstwo w galeriach w kraju i za granicą.

Rozprawa o sredniowieczu (866  odsłon)

TEXT

Średniowiecze w żywych obrazach Kreowana przez Honoratę Magdeczko-Capote postać błazna jest nicią przewodnią spektaklu "Rozprawa o średniowieczu żakom przeznaczona". Błazen tańczy i śpiewa, a zarazem przekazuje najważniejsze elementy wiedzy o tej epoce historyczno-literackiej, jej historii, literaturze, muzyce, sztukach plastycznych, architekturze. Spektakl bowiem należy do całego cyklu, którego celem jest przeniesienie lekcji literatury na scenę teatralną. Średniowiecze nie jest zbyt łatwą dla teatru materią. Jego staropolski język, religijna tematyka, która przeważa w literaturze tego okresu, nie ułatwiają realizatorom zadania stworzenia dobrego przedstawienia. Takiego, które nie tylko zainteresuje widzów, ale i pomoże zapamiętać przekazane treści.

Renesans (830  odsłon)

TEXT

czyli... jak Wam się podoba

Prezentują średniowiecze, odrodzenie, barok i oświecenie. Wystarczy być na jednym przedstawieniu, by chcieć pójść na drugie. Humor (lekko absurdalny) przyciąga jak lep muchy nie tylko młodzież, a przyciągniętych siłą przekonuje, że nie było to najgorsze, co się mogło w szkole przytrafić. Motorem całego cyklu przedstawień o epokach jest błazen. Jest sprawcą wszystkich działań na scenie. W jednym spektaklu co i rusz zmieniają się stroje, dekoracje, postacie, natomiast błazen jest zawsze ten sam, choć co spektakl (epokę) inaczej ubrany. 

WIDZENIE PIGMALIONA (862  odsłon)

TEXT

50 minut na godzinę

Duża kultura przekazu, świetne skecze, iście ułańskie tempo i znakomite trawestacje muzycznych szlagierów to wszystko składa się na "Widzenie Pigmaliona" monodram Krzysztofa Rogacewicza, aktora jeleniogórskiego Teatru Maska Pigmalion to mityczny król Cypru, który wyrzeźbił Galateę, a następnie się w niej zakochał. Wzruszona miłością Afrodyta ożywiła posąg. "Widzenie Pigmaliona" nie ma szczęśliwego zakończenia. Akcja komedii toczy się w więziennej celi. Ksawery Pigmalion z zawodu prestidigitator odsiaduje w niej wyrok, a Galatea to... sexydoll dmuchana gumowa lala z rozcapierzonymi ustami. Ksawery próbuje ją ożywić, jednak reanimacja i sztuczne oddychanie nie przynoszą cudownego efektu. Ostatecznie spuszcza z niej powietrze i wyrzuca za więzienne łóżko. "Widzenie Pigmaliona" to opowieść o samotności i wyobraźni. Krzysztof Rogacewicz, choć śmieszny, a czasem wręcz groteskowy, tak naprawdę wzrusza. Zwłaszcza wtedy, gdy próbuje rozmawiać z żarówką i podgląda przez więzienne okno rodzinę. Premierowe 50 minut, tyle trwała sztuka, minęło niepostrzeżenie niczym tegoroczna zima.
Ewa Rzońca SŁOWO POLSKIE

  |<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >|

Sort by Date Title Hits

zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna