banner

AKWARELE I RYSUNKI (686  odsłon)

TEXT

Jan Bancewicz

Jan Bancewicz - urodził się w 1933 roku w Saint - Denis we Francji. Po wojnie z rodzicami powrócił do Polski. W roku 1955 ukończył pięcioletnie Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Wraz z żoną Teresą Olszewską - Bancewicz, przyjechał do Jeleniej Góry, gdzie pracował jako grafik w Jeleniogórskich Zakładach Przemyłowych. Był również instruktorem plastyki w domach kultury. Uczestniczył czynnie w życiu kulturalnym Jeleniej Góry. Bierze udział w konkursach zajmując wiodące miejsca i uzyskując wyróżnienia. Eksponuje swoje prace na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Ma na koncie ponad trzydzieści wystaw.


RETROSPEKTYWA (663  odsłon)

TEXT

malarstwo

Anita Giesbers

Anita Giesbers - z zawodu kreślarz oraz technik budowlany. Od 1999 roku mieszkanka Goerlitz, a od 2004 należy do Górnołużyckiego Towarzystwa Plastycznego  w Loebau. Od wielu lat bierze czynny udział w licznych wystawach grupowych na terenie Niemiec i za granicą.         

RYSUNKI I AKWARELE (777  odsłon)

TEXT

Dariusz Gębura

Autor związany z Pracownią Plastyczną Dorosłego Człowieka działającą przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu, prowadzoną przez mgr sztuki Joannę Ratajczak-Kurowicką. Jego działania plastyczne wyrażają się w technikach: malarstwo olejne, akwarele, rysunek.


OPOWIEŚCI (606  odsłon)

TEXT

malarstwo

Barbara Malinowska
Od urodzenia związana z Wałbrzychem. Z wykształcenia projektant wnętrz. Zawodowo pracująca w Dziale Oświatowym w Muzeum w Wałbrzychu. Autorka tomików poezji: "Mój prywatny świat" oraz "Stokrotnik". Współautorka antologii. Polscy Poeci Papieżowi Poecie "Cud który trwa". Ma na swoim koncie dziesiątki wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, między innymi w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Lublinie, oraz poza jej granicami: w Niemczech, Czechach, Włoszech. Prowadzi warsztaty malarskie, gdzie pod jej okiem starsi i młodsi uczestnicy indywidualnie doskonalą swój warsztat. Wiceprzewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Wałbrzychu.

LUBLIN I OKOLICE 1960 - 1980 (506  odsłon)

TEXT

wystawa fotografii

  
   Wystawa fotografii z cyklu „Miasta Polski na starej fotografii". Prezentacja prac fotografików z Lublina związanych z Lubelskim Towarzystwem Fotograficznym. Organizatorem i koordynatorem cyklicznie odbywających się prezentacji kilkunastu autorów fotografii jest Krzysztof Kuzko.

LINIE BAŁTYKU I KARKONOSZY (547  odsłon)

TEXT

rysunek

Tadeusz Suski
Urodził się w Jaworze 1948r., mieszka w Kamiennej Górze. Malarz i farmaceuta. W 1964r. pobierał lekcje rysunku i malarstwa w pracowni Antoniego Brade. Od wielu lat kolekcjonuje obrazy swojego mistrza i nauczyciela. Malarstwem zajmuje się od 1978r., tworzy cykle obrazów inspirowane naturą, pejzażem, architekturą, w których ujawnia się fascynacja polskim koloryzmem. Obrazy artysty powstają w wyniku licznych procesów o charakterze analitycznym lub syntetycznym, procesów wyboru, gromadzenia oceny, sugerowania, porównywania i scalania cech. Związany jest ze środowiskiem twórczym Kamiennej Góry, członek stowarzyszenia „Nowy Młyn" Kolonia Artystyczna i ZPAP. Tworzy w technikach: olej, akryl, rysunek,tempera, akwarela. Uczestniczy w plenerach malarskich, przeglądach plastyki, konkursach i wystawach: w Kamiennej Górze, Zgorzelcu, Boguszowie Gorcach, Krzeszowie, Bogatyni, Jaworze, Wałbrzychu, we Wrocławiu, we Francji.

MALARSTWO I RYSUNEK (561  odsłon)

TEXT

Wiktor Staszak
urodził się w 1961r. w Głubczycach. Od wielu lat związany jest z Jelenią Górą, gdzie mieszka i pracuje. Jest specjalistą ds. aranżacji wystaw w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Już jako nastolatek  sięgnął po pędzel i ołówek. Zafascynowany twórczością niderlandzkich mistrzów pędzla, próbował swoje emocje przenosić na płótno. Należał do jeleniogórskiej grupy R - działąjącej przy Jeleniogórskim Towarzystwie Społeczno - Kulturalnym. Długie lata współpracował z Urszulą i Henrykiem  Szymczakami prowadzącymi galerię Feliks. Jest członkiem kolonii artystycznej - Stowarzyszenie NOWY MŁYN, skupionej wokół domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szkarskiej Porębie (Oddział Muzeum Karkonoskiego).

DROGI ROZWOJU (993  odsłon)

TEXT

wystawa malarstwa

wystawa zbiorowa
Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze, to szkoła powołana decyzją Ministra Kultury i Sztuki w 1979r.   Z czasem LP zyskiwało nowe możliwości socjalne i rozwinęło się na przestrzeni 32 lat pod względem tworzenia kierunków artystycznych.  Dzięki pracy doświadczonych artystów plastyków szkoła cieszy się dużym zainteresowaniem w regionie. Uczniowie i absolwenci LP z sukcesami biorą udział w wielu konkursach a także wystawach, w kraju i za granicą.
Ze szkołą związani byli min. Andrzej Blusz, Mieczysław Buczyński, Władysław Czyszczoń, Tadeusz Kaczmarek, Tadeusz Kowaleczko, Ewa Moskaluk , Władysław Sierka, Jan Superson, Teodozja Zielonka, Stefania Żelazko.
Obecnie: Bogdan Helik, Beata Kornicka-Konecka oraz absolwenci szkoły, którzy po studiach podjęli pracę w liceum już jako nauczyciele: Ewa Kopeć-Kotulska, Beata Kórnicka-Konecka, Agnieszka Ślipko-Strzałkowska, Julia Znamienkiewicz, Marcin Znamienkiewicz.

PAMIĘTNIK Z PODRÓŻY (532  odsłon)

TEXT

Heike Lehmann

"Pamiętnik z podróży stał się inspiracją dla moich prac. Powstałe w kawiarni, barze lub pokoju hotelowym danego miasta collage w technice mieszanej: papier, gazeta, bilety wstępu oraz broszury informacyjne. W pamiętniku na 54 stronach zamieściłam liczne szkice, teksty i kolorowe collage. Również w tej technice zaprezentuje obrazy w formacie 50 x 70, powstałe jako wspomnienie z moich podróży."
                                                            Heike Lehmann
COLLAGE, MOZAIKA (631  odsłon)

TEXT

Piotr Wytulany

Piotr Wytulany jest elektronikiem i ten zawód bezpośrednio przełożył się na charakter uprawianej twórczości artystycznej. Wiedza związana z czytaniem schematów elektronicznych, opracowaniem płytek do trawienia, jest zawarta w tych pracach. Twórczością artystyczna zajął się w latach 1984 - 1987, co zaowocowało wieloma wystawami. Obecnie tworzy techniki mieszane: od rysunku poprzez wycinankę, wyklejankę oraz collage. W swoich pracach wykorzystuje również fotografię oraz wydruk z drukarki. Powstaje wtedy tzw. praca w pracy, czyli jedna praca wklejana w drugą. Daje to w rezultacie wspaniałe efekty koloru oraz przestrzeni.

MOJE PODRÓŻE (586  odsłon)

TEXT

wystawa tkaniny

Barbara Nachajska - Brożek


Prezentowana w tym roku wystawa prac Barbary Nachajskiej - Brożek stanowi cykl 17 prac patchworków zatytułowany „Moje podróże". Prace zszywane z małych kawałeczków materiału są bardzo sugestywne. Swoją kolorystyką, kształtem i geometrycznym układem pokazują charakter, klimat, a nawet piękno odwiedzanego przez artystkę kraju.
JELENIA GÓRA I JELENIOGÓRZANIE 2011 (501  odsłon)

TEXT

pokonkursowa wystawa fotografii

Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne już piętnasty raz zorganizowało Konkurs Fotograficzny „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie". Celem było dokonanie konfrontacji osiągnięć i postaw twórców fotografujących środowiska jeleniogórskiego i ogólnopolskiego, utrwalenie, z myślą o przyszłych pokoleniach, obrazu miasta oraz jego mieszkańców na przełomie wieków, popularyzacja twórczości fotograficznej w społeczeństwie jeleniogórskim oraz propagowanie ziemi jeleniogórskiej na arenie ogólnopolskiej ze szczególnym uwzględnieniem piękna walorów miasta Jeleniej Góry. Wernisaż wystawy połączony będzie z obchodami pięćdziesięciolecia Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

"ŚLADY" (642  odsłon)

TEXT

pokonkursowa wystawa fotografii

Przeglądając prace zgromadzone jako część fotograficzną konkursu ogłoszonego przez Osiedlowy Dom Kultury pod tytułem „Ślady", a dotyczącego Jeleniej Góry i okolic, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że autorzy prezentowanych w konkursie fotografii stali przed „wbrew pozorom" niełatwym zadaniem. Łatwo bowiem jest pojechać bądź powędrować w nowe, egzotyczne dla nas miejsca by pozyskać atrakcyjne , nie widziane dotychczas obrazy. Owa trudność ,w tym przypadku, polegała na dostrzeżeniu czegoś interesującego wizualnie, leżącego w zasięgu ręki i oka. Być może czegoś mijanego codziennie, czego w pośpiechu spraw,  większość z nas w ogóle nie zauważa.  Czegoś co jest po to aby przyciągnąć uwagę, wymaga spostrzegawczości i umiejętności zamiany z pozoru banalnego fragmentu rzeczywistości w interesujący, przyciągający uwagę odbiorcy prostokąt obrazu fotograficznego. Taka postawa i umiejętność musi budzić podziw i szacunek dla autorów tych zdjęć. Być może w taki sposób rodzi się sztuka Fotografii. (Wojciech Zawadzki)

CZTERY PORY ROKU W NASZYM MIEŚCIE (682  odsłon)

TEXT

wystawa malarstwa z cyklu "Talenty 2011"

wystawa zbiorowa

„Talenty 2011" to cykliczna wystawa organizowana we współpracy z jeleniogórskimi szkołami podstawowymi. Podczas wystaw z tego cyklu     prezentowane są prace dzieci uzdolnionych, wyłonione drogą konkursów na zadany temat, które organizowane są w szkołach.


MALARSTWO I CERAMIKA ARTYSTYCZNA (658  odsłon)

TEXT

Janina Bany-Kozłowska i Mieczysław Kozłowski
Janina Bany-Kozłowska - ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła. Dyplom uzyskała w 1973 r. pod kierunkiem doc. H. Olech i doc. I. Zworskiej-Lipskiej. Jest projektantką w Zakładach Ceramicznych w Bolesławcu.. Organizowała liczne wystawy indywidualne, brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (między innymi w Lipsku, Paryżu, Wiedniu, Bratysławie, Pradze, Berlinie, Budapeszcie, Valencji, Dreźnie, Sofii). Jej prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki - Zamek Książ, Muzeum Regionalnego w Sanoku, Muzeum Okręgowego w Gorzowie, Muzeum w Grenshausen (Niemcy).

Mieczysław Kozłowski - urodził się w 1949 r. w Poznaniu. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1968-1973 studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa w pracowni doc. A. Mazurkiewicz i prof. M. Zdanowicza. Artysta uprawia malarstwo sztalugowe, architektoniczne, grafikę artystyczną i użytkową oraz projektuje i realizuje malarstwo w ceramice. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów z Polski, Niemiec, Belgii, USA.

DARIUSZ MILIŃSKI - 40 LAT PRACY TWÓRCZEJ (1740  odsłon)

TEXT

wystawa malarstwa

Dariusz Miliński
Dariusz Miliński - urodzony 10 lipca 1957 roku w Cieplicach. Malarz, poeta, aktor, inspirator wielu akcji artystycznych, animator kultury. Z zawodu jest artystą plastykiem. Jest autorem ponad 200 wystaw inddywidualnych, uczestniczył w około 100 zbiorowych pokazach sztuki w Polsce, a także za granicą, m.in. we Francji, Niemczech  w USA. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Brał udział w kilkunastu heppeningach artystycznych i plenerach. Jest założycielem Grupy Plastycznej "Pławna 9" (95 r.) i autorem sześciu spektakli ulicznych. Mieszka i pracuje w stworzonej przez siebie wiosce artystycznej u podnóża Gór Izerskich, niezwykłym miejscu sztuki i różnorodnych działań artystycznych.   

MARTWA NATURA (659  odsłon)

TEXT

wystawa zbiorowa malarstwa Grupy Plastycznej Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

wystawa zbiorowa
Otoczenie pełne seryjnie wyprodukowanych, zunifikowanych przedmiotów, w których na co dzień przebywamy, ogółu ludzi nie skłania do postrzegania ukrytych w nim walorów estetycznych. Są jednak wrażliwcy, którzy z tej szarej, trywialnej codzienności potrafią wyławiać gotowe obrazy kryjącego się tam piękna i ukazywać je w formie wytworów artystycznych.
Grupa słuchaczy Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku niniejszą prezentacją po raz kolejny dowodzi swojej umiejętności widzenia piękna i jego artystycznego wyrażania w technikach malarskich.
                                                               mgr Marzena Grzeszczakowska

KWIAT DLA MNIE (598  odsłon)

TEXT

wystawa malarstwa

Monika Konieczna

Monika Konieczna - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydziału Malarstwa i Rzeźby, dyplom w pracowni prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. W swoich pracach odwołuje się do mitów, archetypów, rytuałów łączących różne kultury. Fascynuje ją poszukiwanie tożsamości pierwotnej. Sięga do pamięci zagrzebanej w przeszłości; interesuje ją ludzka psychika i pokłady znaczeń, które drzemią w ludzkiej podświadomości. Pragnie wydobyć to, co uniwersalne i bliskie za pomocą języka znaku - zrozumiałego dla wszystkich. Szczególnie w ostatnich pracach fascynuje ją archetyp ogrodu jako raju, przekazywany w wierzeniach, mitach i legendach. Tworzy prace przypominające stare pamiątki rodzinne, fotografie, mapy, relikwie. Poprzez to, co osobiste odwołuje się do tego, co wspólne. Jej poszukiwania artystyczne cechuje wolność twórcza i swoboda w doborze środków formalnych.

ZIEMIA JELENIOGÓRSKA 2010 (600  odsłon)

TEXT

Poplenerowa Wystawa Fotografii

wystawa zbiorowa
Plener fotograficzny z Ziemią Jeleniogórską w tle

  Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne od wielu już lat organizuje plenery fotograficzne, które, z jednej strony dają sposobność do lepszej integracji członków JTF między sobą jak też z uczestnikami pleneru z zewnątrz, z drugiej strony dostarczają materiału fotograficznego do ich  własnych celów.
  O ile plenery fotograficzne organizowane w rejonie górskim  (Samotnia, Domek Myśliwski, Pod Łabskim Szczytem, Szrenica) lub podgórskim (Przesieka) skupiały się przede wszystkim na karkonoskim krajobrazie, jego detalu, o tyle ten plener poszerza formułę i daje formalne przyzwolenie na fotografowanie i pokazywanie później na wystawie wszystkiego co wiąże się z szeroko rozumianą Ziemią Jeleniogórską, czyli wykraczającą poza teren kotliny. 
null

POLSKA – HOLANDIA – WOKÓŁ KRAJOBRAZU (722  odsłon)

TEXT

wystawa malarstwa

André van der Wenden

André van der Wenden urodził się 30 września 1945 roku w portowym mieście Den Helder, na polderach. W latach 1966-68 studiuje na Politechnice w Hadze, gdzie uzyskuje dyplom projektanta - mechanika. W latach1968 - 69 studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Hadze, po roku zmienia uczelnię na Akademię Wzornictwa Przemysłowego w Eindhoven, którą kończy dyplomem w 1973 roku. Od 1969 roku do 1992 pracuje dla firmy Philips w Eindhoven jako ilustrator techniczny. W latach 1992 - 95 pracuje jako niezależny projektant, tkaże dla Philipsa. Ilustrator techniczny, twórca komiksów oraz malarstwa pejzażowego, wykonywanego farbami akrylowymi, również  z użyciem aerografu. Nauczycielem rysunku dla André i autorytetem  w zkaresie malarstwa jest jego brat - Jan van der Wenden.

  |<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >|

Sort by Date Title Hits

zaloguj

stałe formy pracy galeria promocje kalendarium iprez festiwale konkursy foto archiwum kontakt Teatr Maska scena profesjonalna ODk usługi ODK galeria hall strona główna